Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#596799 Όταν έχεις συνηθίσει με nano/pico είναι εκνευριστικό το vim :rant: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#596803 Προσωπικά το απεχθάνομαι! :lipsealed:
Κάθε φορά που αναγκάζομαι να το χρησιμοποιήσω είμαι με το search για να θυμηθώ...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#596813 Αλλο και τουτο παλι. Linux στο Δημοσιο. :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Προχτε ημουν σε ΔΥ,

"Κανε κλικ στον φακελο---->δεξι κλικ--->open.

:thumbsup:

----> βρες ενα αρχειο "G8777 ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΕΠΗΡΕΣΙΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΤΟΛΗΣ ΒΑΡΟΥΦΑΚΗ ΓΙΑΝΝΗ.doc"

---->δεξι κλικ--->open.

:yahoo:

Tι γραφει μεσα;

Κώδικας: Επιλογή όλων[G8777 ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΕΠΗΡΕΣΙΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΤΟΛΗΣ ΒΑΡΟΥΦΑΚΗ ΓΙΑΝΝΗ  (σσ Taχωμα font size 72)


Τι κανω τωρα ρε Κουλα;

Κλειστο. Πανω αριστερα----> εχει την μαρκα του Office--->πατας--->κατω τερμα γραφει Κλεισιμο.

:yahoo:

Κανε δεξι κλικ, Εκτυπωση.

Ωχ ρε Κουλα κατι εγινε, εκλεισε το tromaktiko.




ΤΟΧΡΙΣΤΟΣΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ
:rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant:


Δεν θελω ΚΑΝ να μπουμε στις απατητες κορφες του email. :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#596822
Dimitris_P έγραψε:Όταν έχεις συνηθίσει με nano/pico είναι εκνευριστικό το vim :rant: :lol:


n00b :shifty:

καμιά φορά σκαω σε κανένα shell που έχει μπει default editor o nano. Θα χαλάσω 2-3 φορές το αρχείο και βγες-μπες χωρίς save μέχρι να καταφέρω να το φτιάξω στο nano :lipsealed: :s_whiteflag

BTW πρέπει να συμπληρώνεται 10ετία που έχω να αγγίξω το desktop linux, μας έφαγαν οι δουλειές :(
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#596919 Όποιος δεν έχει αυτομαστιγωθεί με vi δεν έχει δει και πολλά...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#598244
Dimitris_P έγραψε:Αξιόλογο δείχνει το mint, αν και δεν το έχω δουλέψει ποτέ

Έχεις το raspberry 4; Όντως αρκετά καλύτερο από το 3/3Β;
Ωπ, τώρα το είδα αυτό, δεν είχα μέχρι τώρα καμία επαφή με raspberry.
Το πρώτο που θα δοκιμάσω θα είναι το Pi 4B 4GB, αρχικά σαν Audiophile Player και μετά θα δω...
Θα μπορέσω να κάνω δοκιμές προς το τέλος της επόμενης εβδομάδας...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#678179 Είχα καιρό να ασχοληθώ με κάποια διανομή linux.

Βρήκα χρόνο και εγκατέστησα στο desktop μου, το Linux Mint 20 Cinnamon.

OYAOY!
Έγινε ήδη το κύριο και μοναδικό OS.

Τρέχει απροβλημάτιστα & γρήγορα, ακόμα και σε παλιότερο Hardware. (Pentium E6300, 4GB RAM, 120GB SSD, ATI Radeon HD 4650)
Είναι πανέμορφο & user friendly.
Περιλαμβάνει όλες τις εφαρμογες που θα χρειαστεί ο μέσoς χρήστης.
Η εγκατάσταση νέων εφαρμογών είναι εξαιρετικά εύκολη.
Υπάρχει τρομερό support, βρίσκεις λύση για τα πάντα.

Το προτείνω ακόμα και για αρχάριους χρήστες.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#678308 ωραίος :thumbsup:

σταθερό το μιντάκι!
το hyundai getz του παροπλισμένου ντεμπιανικού :lol:
Η 20 είναι σχετικά φρέσκια οπότε ίσως φας λίγη λάσπη σε σκασίματα του hardware. Σύντομα βέβαια θα γεμίσουν τα support θέματα στα φόρουμ..
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#678329
egobrain έγραψε:ωραίος

σταθερό το μιντάκι!
το hyundai getz του παροπλισμένου ντεμπιανικού
Η 20 είναι σχετικά φρέσκια οπότε ίσως φας λίγη λάσπη σε σκασίματα του hardware. Σύντομα βέβαια θα γεμίσουν τα support θέματα στα φόρουμ..


Μπα, δεν είχα σχεδόν κανένα πρόβλημα.

Μόνο με ένα tplink wifi usb adapter που χρειάστηκε να ψάξω τι chip έχει και να πληκτρολόγησω 4 γραμμές για τους drivers.

Πάντως το pc, αν και παλιό, πετάει. Βέβαια δεν κάνω τπτ σοβαρό εκεί: λίγο gimp (το αντίστοιχο του photoshop για όσους δε γνωρίζουν), word, excel, browsing, και wordpress related πραγματακια.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#678400
saxon_747 έγραψε:Βέβαια δεν κάνω τπτ σοβαρό εκεί: λίγο gimp (το αντίστοιχο του photoshop για όσους δε γνωρίζουν),


Ελαφρώς :offtopic: αλλά το Gimp δυστυχώς ούτε με σφαίρες δεν είναι αντίστοιχο του Photoshop.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#678424 Photo Editor καλύτερο από mspaint...

Εμένα με βολεύει πολύ πάντως σε αρκετά πράγματα...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#678426
Zorz έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Βέβαια δεν κάνω τπτ σοβαρό εκεί: λίγο gimp (το αντίστοιχο του photoshop για όσους δε γνωρίζουν),


Ελαφρώς :offtopic: αλλά το Gimp δυστυχώς ούτε με σφαίρες δεν είναι αντίστοιχο του Photoshop.


Νταξ, γίνεται δουλίτσα.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#678524 +1
Για απλές δουλειές νομίζω πως καλύπτει αρκετά. Διορθώσεις φωτογραφιών, ετικέτες, αφίσες. Ιδέα δεν έχω τι φτουράει για γραφίστα ή σοβαρές δουλειές..
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#678534 Εγώ φτιάχνω website banners, newsletters, μακέτες για business cards & flyers κτλ και με καλύπτει απόλυτα.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#678537 Μια χαρά είναι το GIMP τόσο για βασικό - μεσαίο ρετουσαρισμα όσο και για βασικά πραματακια σε infomercial, γραφικουλια κλπα

Και το Paint.net, και το FastStone για φώτο