Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
Corto Maltese έγραψε:Θα μπορούσε να τους συμβουλέψει να αλλάξουν κανάλι και να πάνε σε κάποιο που δε βγαίνουν by default τα ρούτερ, όπως το 13 που είμαι εγώ μόνος μου ή τα 7-8, το 2. Το να συνδεθείς με καλώδιο δεν είναι συμβουλή πληροφορικάριου, είναι συμβουλή μπακάλη.

Μπορείς να γραψεις 2-3 σειρούλες παραπάνω για να καταλάβω τι πρέπει ( ή μπορώ ) να κάνω ;
Άβαταρ μέλους
By fokion
Corto Maltese έγραψε:Θα μπορούσε να τους συμβουλέψει να αλλάξουν κανάλι και να πάνε σε κάποιο που δε βγαίνουν by default τα ρούτερ, όπως το 13 που είμαι εγώ μόνος μου ή τα 7-8, το 2. Το να συνδεθείς με καλώδιο δεν είναι συμβουλή πληροφορικάριου, είναι συμβουλή μπακάλη.

ή και με ενα wifi sniffer να δουν και τα καναλια του γειτωνα για να βρουν "καθαρό" ( και δε το λεω αστεια..)
Παντως αν ηθελα να δωσω οδηγιες σε ασχετουν οντως θα τους ελεγα - αν ειναι εφικτό - να τραβηξουν ενα καλωδιο...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
St.Devote έγραψε:

Μπορείς να γραψεις 2-3 σειρούλες παραπάνω για να καταλάβω τι πρέπει ( ή μπορώ ) να κάνω ;

Αν ανοίξεις τις ρυθμίσεις του ρούτερ σου μπορείς να αλλάξεις το κανάλι στο οποίο βγαίνει το wifi σου. Συνήθως βγαίνουν σε κάποια κανάλια by default αναλόγως τον πάροχό σου.

Με κάποιο android app (WiFi analyzer έχω εγώ) βλέπεις αν υπάρχουν ελέυθερα κανάλια. Το 13-14, το 2 ή το 7-8 είναι ελεύθερα. Μπαίνεις στις ρυθμίσεις του ρούτερ σου (συνήθως 192.168.1.1 τα δύο τελευταία νούμερα ενδέχεται να αλλάζουν αναλόγως το ρούτερ) και μπαίνεις σε ένα ελεύθερο κανάλι.

Θα εκπλαγείς με τη βελτίωση του wifi
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#678255 Μπορεις να δοκιμασεις και το 5Ghz αν το υποστηριζει το router σου. Στο 2.4 εκτος απο τις παρεμβολες των γειτονων, υπαρχουν και οι παρεμβολες διαφορων ασυρματων συσκευων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#678285 Ξέχασα να σου πω ότι τα κανάλια τα ψάχνεις εκεί που είναι ο δέκτης. Αν πχ έχεις το ρούτερ στο σαλόνι και εσύ θες να έχεις καλύτερο σήμα στο παιδικό δωμάτιο, εκεί θα δεις τι άλλα σήματα παίζουν. Συνήθως είναι το ίδιο, αλλά αναλόγως με το σπίτι και το γείτονα μπορεί και να κάνει διαφορά.