Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#676769
gianik έγραψε:Το οποίο πρακτικά σε τι διαφέρει;
Τι πλεονεκτήματα έχει; :hmmm:


Για τον τελικό οικιακό χρήστη; Κανένα, αντίθετα σε βάζει σε φασαρία. Για το δίκτυο; Πολλά. Μειώνει τον "θόρυβο" από τις γραμμές αφού πλέον δεν διαρρέεται από ρεύμα. Είναι απαιτούμενο για τις γρήγορες ταχύτητες, αλλιώς αποσταθεροποιείται το δίκτυο του παρόχου.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#676771
gianik έγραψε:Γρηγορη τώρα δίνω 45, για να πάω σε 100αρα θέλουν 47.77... Σκέφτομαι ότι οι ανάγκες μεγαλώνουν, Gianikαινα τηλεργασια τις μισές μέρες
Gianik jr. τηλεκπαιδευση...
:hmmm:


Θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη έστω και μόνο για το αυξημένο upload
Άβαταρ μέλους
By gianik
#676777
Dimitris_P έγραψε:
gianik έγραψε:Το οποίο πρακτικά σε τι διαφέρει;
Τι πλεονεκτήματα έχει; :hmmm:


Για τον τελικό οικιακό χρήστη; Κανένα, αντίθετα σε βάζει σε φασαρία. Για το δίκτυο; Πολλά. Μειώνει τον "θόρυβο" από τις γραμμές αφού πλέον δεν διαρρέεται από ρεύμα. Είναι απαιτούμενο για τις γρήγορες ταχύτητες, αλλιώς αποσταθεροποιείται το δίκτυο του παρόχου.



Thanks..



@babako το σκέφτομαι...όχι για τα λεφτά αλλά γι αυτές τις μλκιες voip κλπ , μην αρχίσουμε τπτ αποσυνδέσεις κλπ... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#676793 Όχι δεν παίζουν τέτοια τώρα. Παλιά αυτά στο Τέξας
Άβαταρ μέλους
By Morx
#676877
Anonymous Founder έγραψε:Δεν θα έδινα ούτε ένα λεπτό παραπάνω για κάτι που δεν μου χρειάζεται. Και σίγουρα αν το θέλεις για τα παραπάνω, ΔΕΝ σου χρειάζεται. Η 50άρα περισσεύει.

To DL της 50αρας ναι, περισσευει. Τo 5άρι upload ομως, ειναι πολυ λιγο εαν μπλεκεις με cloud, Remote desktop, SOHO Fileserver κλπ....
Άβαταρ μέλους
By gianik
#682497 Τα παζάρια έπιασαν τόπο κ το κουμπι πατήθηκε.
Θυμιζω έχω πακέτο Forthnet vdsl50 full nova tv απεριόριστα κινητά σταθερά κ δίνω 45.76€/μηνα.

Μου πρότειναν αναβάθμιση σε 100αρα, με όλα τα υπόλοιπα ίδια, τιμή 50.44 συν τα 25 ευρώ του τέλους αναβάθμισης..
Εκεί ήταν που άρχισα την γκρίνια κλπ, παλιός πελάτης τι πράγματα είναι αυτά κλπ, τελικά η ευγενέστατη κοπέλα μου λέει θα σας κάνω μια έκπτωση στην τιμή διότι το 25αρι δεν μπορεί να φύγει..
Τελική λοιπόν τιμή 47.22 €/μηνα με όλα μέσα.. (στην ουσία μου έκανε πιο μεγάλη έκπτωση απ το 25αρι, σε βάθος 2ετιας 72 ευρώ.. )...

Νομίζω καλό deal...





.
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 24 Δεκ 2020, 11:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#682500

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#682504
gianik έγραψε:Τα παζάρια έπιασαν τόπο κ το κουμπι πατήθηκε.
Θυμιζω έχω πακέτο Forthnet vdsl50 full nova tv απεριόριστα κινητά σταθερά κ δίνω 45.76€/μηνα.

Μου πρότειναν αναβάθμιση σε 100αρα, με όλα τα υπόλοιπα ίδια, τιμή 50.44 συν τα 25 ευρώ του τέλους αναβάθμισης..
Εκεί ήταν που άρχισα την γκρίνια κλπ, παλιός πελάτης τι πράγματα είναι αυτά κλπ, τελικά η ευγενέστατη κοπέλα μου λέει θα σας κάνω μια έκπτωση στην τιμή διότι το 25αρι δεν μπορεί να φύγει..
Τελική λοιπόν τιμή 47.22 €/μηνα με όλα μέσα.. (στην ουσία μου έκανε πιο μεγάλη έκπτωση απ το 25αρι, σε βάθος 2ετιας 72 ευρώ.. )...

Νομίζω καλό deal...





.
Ωραιος!
Δεν μου λες, να σου αλλάξουμε το nickname σε McGianik?

Το κέρδισες δικαιωματικά..

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By gianik
#682505 Η ευγένεια κ η υπομονή με διέκρινε από μικρό παιδί... Αυτά ήταν τα όπλα μου...


.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#682633 Έχω ένα κουφό θέμα με το ίντερνετ :help:
Ήρθε προχθές ο τεχνικός στο σπίτι για την ενεργοποίηση, συνδέει το ρούτερ μου, δουλεύει ρολόι. Όλη τη μέρα εντάξει, το βράδυ το κλείνω για να συνδέσω και το ασύρματο μου πάνω στο ρούτερ και να αλλάξω τις μπρίζες. Από τότε δεν έχει συγχρονίσει ποτέ το ρούτερ, μόνο το τηλέφωνο δουλεύει βάζοντας το απευθείας στη γραμμή. Χθες μιλούσα με την εξυπηρέτηση της εταιρείας και με λένε θέλει σπλίτερ αναγκαστικά (στο προηγούμενο σπίτι δούλευε πάντα με το τηλέφωνο συνδεμένο πάνω στο ρούτερ).
Πήρα σήμερα σπλίτερ, τα βάζω στη σειρά, πάλι δεν συγχρονίζει και παίζει μόνο το σταθερό :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#682659 Χωρίς τηλεφωνική συσκευή συγχρονίζει; Δλδ κατευθείαν το καλώδιο από την πρίζα στο router.
Γιατί έβαλες adsl είπαμε;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#682661 Τι γραμμή έχεις; ADSL ή VDSL; Τα splitter δεν είναι τα ίδια. Έλεγξε πως έχεις το σωστό γι αρχή.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#682676 Τοποθετήθηκε νέα σύνδεση 500Mbps. Ο μηχανικός και το παραπαίδι δεν μου γεμίσαν το μάτι. 4 ώρες για μια τρύπα και 3 μέτρα καλώδιο... Ανέβα κατέβα για εργαλεία από το βανάκι, ανέβα κατέβα στην ταράτσα για να συνδεθούν στο κουτί με την οπτική. Χωρίς εμπειρία, δεν μπορούσαν να μου πούνε που πρέπει να μπει... και το έβαλαν στην κουζίνα...
Ναι δουλεύει, ναι είναι γρήγορο μέσα στην κουζίνα... Δεν ξέρω από τι είναι φτιαγμένοι οι βασικοί εσωτερικοί τοίχοι του οικήματος, μπορεί και να είναι ενισχυμένο σκυρόδεμα (9 όροφοι από το 1935-7) πάντως τα 5Ghz χάνονται στον πρώτο τοίχο ενώ τα 2,4Ghz χάνουν πάρα πολύ μετά τον δεύτερο. Οπότε η τηλεόραση δεν πιάνει....
Οπότε παραπονέθηκα και τους είπα ότι είναι απαράδεκτοι και περιμένω να στείλουν μηχανικό που να ξέρει τι του γίνεται για να κάνει τη δουελιά σωστά.
Αλλιώς θα πρέπει να μάθω να το κάνω μόνος μου.