Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#676781 gianik κάνε την υπέρβαση και πάρε στον τζούνιορ το παρακάτω να έχει λάπτοπ για 7 χρόνια
https://www.plaisio.gr/hp-pavilion-gami ... b-_3533662
Άβαταρ μέλους
By gianik
#676783 :lol:

Θα τον βάλω να πει (μέσω skype) τα κάλαντα σε παππούδες κ θειους ... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#676785
gianik έγραψε::lol:

Θα τον βάλω να πει (μέσω skype) τα κάλαντα σε παππούδες κ θειους ... :whistlink:



Δεν ξέρω τι θα κάνει, αλλά εδώ μιλάμε για κτηνάκι.
Ο AMD που φοράει είναι σαν να βάλω στο Leon τον 2.5λιτρο της Audi του TT-RS.
16GB ram, 4gb η ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.
Θα βλέπει ο μικρός γιουπόρν, παράλληλα θα έχει ανοιχτά τα εξελάκια με τις νίκες του Ολυμπιακού στο τσάμπιονς λιγκ, βιντεοκλήση για αυτοχειρομάλαξη με την "έτσι", zynga poker παρτίδες στα high stakes, πίσω θα παίζει η Αχάριστη και Αλήτισσα του Καρρά και δεν θα κωλώνει μια λέμε. Ό,τι σου λέω.
Πες του μικρού να πει και τα κάλαντα του 2021 και 2022.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#676786
Giuseppe Busso έγραψε:gianik κάνε την υπέρβαση και πάρε στον τζούνιορ το παρακάτω να έχει λάπτοπ για 7 χρόνια
https://www.plaisio.gr/hp-pavilion-gami ... b-_3533662


Aπο ποιοτητα αξιοπιστια και αντοχη στον χρονο τι λεει? Δεν θελω να καει κανενα charging port και να ειναι για πεταμα.

Με εχετε ψησει και μενα να παρω κατι τετοιο και οχι Macbook air M1.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#676789
Giuseppe Busso έγραψε:
gianik έγραψε::lol:

Θα τον βάλω να πει (μέσω skype) τα κάλαντα σε παππούδες κ θειους ... :whistlink:



Δεν ξέρω τι θα κάνει, αλλά εδώ μιλάμε για κτηνάκι.
Ο AMD που φοράει είναι σαν να βάλω στο Leon τον 2.5λιτρο της Audi του TT-RS.
16GB ram, 4gb η ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.
Θα βλέπει ο μικρός γιουπόρν, παράλληλα θα έχει ανοιχτά τα εξελάκια με τις νίκες του Ολυμπιακού στο τσάμπιονς λιγκ, βιντεοκλήση για αυτοχειρομάλαξη με την "έτσι", zynga poker παρτίδες στα high stakes, πίσω θα παίζει η Αχάριστη και Αλήτισσα του Καρρά και δεν θα κωλώνει μια λέμε. Ό,τι σου λέω.
Πες του μικρού να πει και τα κάλαντα του 2021 και 2022.



:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_inlove :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#676792
GTS έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:gianik κάνε την υπέρβαση και πάρε στον τζούνιορ το παρακάτω να έχει λάπτοπ για 7 χρόνια
https://www.plaisio.gr/hp-pavilion-gami ... b-_3533662


Aπο ποιοτητα αξιοπιστια και αντοχη στον χρονο τι λεει? Δεν θελω να καει κανενα charging port και να ειναι για πεταμα.

Με εχετε ψησει και μενα να παρω κατι τετοιο και οχι Macbook air M1.


Πάρε το Μ1, είσαι ήδη στο οικοσύστημα της Apple Άγη.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#676795
Giuseppe Busso έγραψε:
GTS έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:gianik κάνε την υπέρβαση και πάρε στον τζούνιορ το παρακάτω να έχει λάπτοπ για 7 χρόνια
https://www.plaisio.gr/hp-pavilion-gami ... b-_3533662


Aπο ποιοτητα αξιοπιστια και αντοχη στον χρονο τι λεει? Δεν θελω να καει κανενα charging port και να ειναι για πεταμα.

Με εχετε ψησει και μενα να παρω κατι τετοιο και οχι Macbook air M1.


Πάρε το Μ1, είσαι ήδη στο οικοσύστημα της Apple Άγη.


Εχω και win 8.1 laptop και τα 2 τα χρησιμοποιω ταυτοχρονα. video editing τωρα τελευταια εκανa στο win laptop. To Macbook το εχω για απλα πραγματα οπως στελνεις μειλ, ιντερνετ κλπ. Netflix etc στο Windows laptop.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#676868
Giuseppe Busso έγραψε:gianik κάνε την υπέρβαση και πάρε στον τζούνιορ το παρακάτω να έχει λάπτοπ για 7 χρόνια
https://www.plaisio.gr/hp-pavilion-gami ... b-_3533662

Μπούσε, σ' ευχαριστώ για την πρόταση, την τσίμπησα εγώ αντί του τζιανίκ και την πάσαρα με τη σειρά μου σε φίλη που ψαχνόταν ΑΚΡΙΒΩΣ γι' αυτή την κατηγορία και τα specs και το κόστος. Ήρθε κουτί.
Η παραγγελιά έπεσε άμεσα.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#676869 Είσαι ωραίος. Νομίζω θα το ευχαριστηθείς. Κτήνος από ισχύ! :metalo:

Edit: δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά έχει οθόνη υπερυψηλού ρυθμού ανανέωσης (144Hz) :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#676870 Ναι βέβαια. Μέτρησε πολύ σαν υπεραξία στα μόλις 899.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#676873
JarnoT έγραψε:Ναι βέβαια. Μέτρησε πολύ σαν υπεραξία στα μόλις 899.


Δες και στο παρακάτω λινκ το συγκριτικό του Ryzen 5 4600h 6core με αυτό που πήρες

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/A ... vsm1110331

Και ο 4600 σκέψου ότι είναι ήδη τούμπανο... Αυτός ο ryzen 7 σπέρνει.
Πήρες τοπ μηχάνημα. Αν δεν είχα βολευτεί τα 14άρια, θα το είχα πάρει.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#676876 Ισχύουν όλα, μόνο που δεν είμαι εγώ αυτός που θα το χαίρεται :s_blush
Εκτός κι αν θα τη χαίρομαι που θα το χαίρεται :whistlink: :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#676894 Έχει αρχίσει και μ'εκνευρίζει το πόσο αργή είναι η μεταφορά στο synology και δεν μπορώ να βρω τι φταίει.

Έχω βάλει από χθες το βράδυ και μεταφέρω φωτογραφίες ~185GB manual (με drag + drop, όχι μέσω του Drive app). Είναι πολλά αρχεία, αλλά μεγάλα σε μέγεθος (jpg + cr2) οπότε δεν ισχύει η δικαιολογία για το "πολλά μικρά αρχεία"

Έχω 2 x WD30EFRX πάνω και μέγιστη ταχύτητα σε single transfer έχω δει γύρω στα 50MB/s

Το δίκτυο είναι gigabit και πιάνει επιβεβαιωμένα τουλάχιστον 850mbit ταχύτητα (μετρημένο με iperf3 με laptop στο ΙΔΙΟ καλώδιο), άρα θα μπορούσε να φτάσει τουλάχιστον 100MB/s (ο δίσκος δίνει write πάνω από 100)

CPU + RAM δεν έχουν θέμα, ούτε στην μέση δεν είναι.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#676910
Dimitris_P έγραψε:Έχει αρχίσει και μ'εκνευρίζει το πόσο αργή είναι η μεταφορά στο synology και δεν μπορώ να βρω τι φταίει.

Έχω βάλει από χθες το βράδυ και μεταφέρω φωτογραφίες ~185GB manual (με drag + drop, όχι μέσω του Drive app). Είναι πολλά αρχεία, αλλά μεγάλα σε μέγεθος (jpg + cr2) οπότε δεν ισχύει η δικαιολογία για το "πολλά μικρά αρχεία"

Έχω 2 x WD30EFRX πάνω και μέγιστη ταχύτητα σε single transfer έχω δει γύρω στα 50MB/s

Το δίκτυο είναι gigabit και πιάνει επιβεβαιωμένα τουλάχιστον 850mbit ταχύτητα (μετρημένο με iperf3 με laptop στο ΙΔΙΟ καλώδιο), άρα θα μπορούσε να φτάσει τουλάχιστον 100MB/s (ο δίσκος δίνει write πάνω από 100)

CPU + RAM δεν έχουν θέμα, ούτε στην μέση δεν είναι.

ειναι ΟΛΑ full duplex gigabit?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#676913 Ναι, και το γράφει στο Network Interface tab αλλά και το τέσταρα με iperf3 στο ΙΔΙΟ καλώδιο με laptop (βγάζοντας δλδ το synology και βάζοντας το laptop) και γενικότερα το Σ/Κ έκανα και για άλλους λόγους δοκιμές με iperf3 με πολλούς συνδυασμούς στο δίκτυο μεταξύ διαφόρων συσκευών. Κάτω από 850mbit δεν έπεσε πουθενά.