Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#676659 H Blitzwolf έχει και την δική της εφαρμογή, αλλά παίζει και με τις εφαρμογές της Tuya απ' οσο ξέρω, δηλαδή, και την Tuya αλλά και την πιο δημοφιλή Smart Life. Δοκίμασε και αυτές.
Για τα κλιματιστικά, αν είναι inverter, ακόμη και με 10Α πρίζα, αποκλείεται να τραβήξει τέτοιο ρεύμα ακόμη και στην εκκίνηση.
Όσο για τα κλιματιστικά, μόνον αν είναι πάρα πολύ παλιά μηχανήματα με μεγάλη κατανάλωση, αξίζει ν'αλλαχτούν πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#676672
Anonymous Founder έγραψε:Να πάρει την πιο καινούργια, είναι πολύ καλύτερη :
https://www.skroutz.gr/s/22343824/Xiaom ... White.html

Το σφουγγάρισμα δεν ενδιαφέρει βέβαια, αλλά θα το μεταφέρω!
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#676676 Μλκς 300 ευρώ για σκούπα?
Τουλάχιστον κανει και χαλιά ή μονο πάτωμα?

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#676677
kovathe έγραψε:Μλκς 300 ευρώ για σκούπα?
Τουλάχιστον κανει και χαλιά ή μονο πάτωμα?

< >
Κάνει χαλιά, πατωμα και σφουγγαρίζει

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#676689
kovathe έγραψε:Μλκς 300 ευρώ για σκούπα?
Τουλάχιστον κανει και χαλιά ή μονο πάτωμα?

Κάνει τα πάντα και όποιος έχει αγοράσει, δεν το έχει μετανιώσει. Το κόστος δεν είναι τόσο μεγάλο αν σκεφτείς πως ουσιαστικά χάρη σ'αυτήν το σπίτι είναι πάντα πεντακάθαρο. Εκτός αν κάποιος σκουπίζει με ηλεκτρική σκούπα κάθε μέρα μόνος του (άρα έχει και άπειρο ελεύθερο χρόνο...).
Άβαταρ μέλους
By Serf
#676738
Anonymous Founder έγραψε:H Blitzwolf έχει και την δική της εφαρμογή, αλλά παίζει και με τις εφαρμογές της Tuya απ' οσο ξέρω, δηλαδή, και την Tuya αλλά και την πιο δημοφιλή Smart Life. Δοκίμασε και αυτές.
Για τα κλιματιστικά, αν είναι inverter, ακόμη και με 10Α πρίζα, αποκλείεται να τραβήξει τέτοιο ρεύμα ακόμη και στην εκκίνηση.
Όσο για τα κλιματιστικά, μόνον αν είναι πάρα πολύ παλιά μηχανήματα με μεγάλη κατανάλωση, αξίζει ν'αλλαχτούν πιστεύω.


Προφανώς για πιο εξειδικευμένες λειτουργίες θα χρησιμοποιήσω τη δική της εφαρμογή. Θέλω, όμως, παράλληλα να έχω κάπου μαζεμένες όλες τις smart (εντός και εκτός εισαγωγικών) συσκευές για overview.

Όσο για το κατά πόσο αξίζει να αλλαχτούν, είναι Daikin του 2012. Όμως, λειτουργούν 4-5 μήνες το χειμώνα συνεχώς (στους 23oC σε λειτουργία ύπνου) και άλλους 3-4 το καλοκαίρι συνεχώς (στους 25-26oC πάλι σε λειτουργία ύπνου).
Τελευταία επεξεργασία από Serf και 25 Νοέμ 2020, 15:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#676739 Η εφαρμογές της Tuya μάλλον είναι καλύτερες από της Blitzwolf, αφού η πρώτη είναι ο μεγάλος παίκτης. Δεν έχω ιδία γνώμη, αλλά θα έχω σύντομα (έχω παραγγείλει κάτι ψιλοπράγματα για τους γονείς γιατί είναι χάλια ο φωτισμός στο σπίτι τους και αυτή τη φορά πήρα Blitzwolf).
Όσο για τα κλιματιστικά, αν είναι inverter και μάλιστα Daikin, εγώ θα τα άφηνα όπως είναι. Αν είναι απλά, να το ξανακουβεντιάσουμε. Δεν χάνεις όντως τίποτε να μετρήσεις την κατανάλωσή τους πάντως.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#676755
kovathe έγραψε:Αμα κανει και καφέ θα πάρω και γω μία.. ;)

< >
Η σκούπα δεν κάνει καφε αλλα εσύ μπορείς να πιεις τον καφέ σου ενώ αυτή σκουπιζει για σένα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#677164 Έχω βάλει εδώ και 2 μέρες μία blitzwolf στην καφετέρια.

Σε δοκιμές χρονοπρογραμματισμού μια δούλευε και μια όχι. Τεσπά χθες πρωί πάντως άνοιξε που την είχα ρυθμίσει. Μετά τα 20' όμως έβγαλε μήνυμα overloaded κι έκλεισε. Το ίδιο και σήμερα

Όπως έγραψα και στο τοπικό του καφέ, κατέγραφε περίπου 5Α/1100W ενώ λέει ότι αντέχει μέχρι 16A, μάλλον peak εννοεί και όχι συνεχόμενα

Επόμενος προορισμός το πλυντήριο και στεγνωτηριο
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#677184 Δεν θα περίμενα μια καφετιέρα να θέλει τόσα Watts αλλά κοίταξα και τη δικιά μας και λέει 920-1080W, πιο πολύ κι από τοστιέρα. Ευτυχώς έχει το δικό της timer και την βάζεις να σου φτιάξει τον καφέ όποτε θέλεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#677199 Έφτασε ο smart διακόπτης για πατζουρι που παρήγγειλα έτσι για την δοκιμή και τον εγκατέστησα σήμερα.

Πολύ εύκολη εγκατάσταση και βλέπω στην εφαρμογή συνεργασία και με Alexa κλπ

Είναι ο παρακάτω https://m.banggood.com/MoesHouse-RF-WiF ... rderdetail

Περιμένω κι έναν sonoff https://m.banggood.com/SONOFF-T0-EU-or- ... rderdetail

για φώτα να τεστάρω κι αν όλα πάνε καλά ίσως προχωρήσω σε μαζική παραγγελία, τουλάχιστον για τα παντζούρια σε πρώτη φάση.

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#677248 Έχω και γω δύο ηλεκτρικά παντζούρια και είναι στο πρόγραμμα να τους βάλω κάτι τέτοιο.
Αρκεί να παίρνει tasmota.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#677286
sknipper έγραψε:Δεν θα περίμενα μια καφετιέρα να θέλει τόσα Watts αλλά κοίταξα και τη δικιά μας και λέει 920-1080W, πιο πολύ κι από τοστιέρα. Ευτυχώς έχει το δικό της timer και την βάζεις να σου φτιάξει τον καφέ όποτε θέλεις.
E61 είναι, φαντάσου ένα μικρό θερμοσίφωνα.
Επανέφερα το κλασσικό ψηφιακό timer πρίζας και βλέπουμε