Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#671187 Σε παλιό σπίτι τα κεραμικά πλακάκια σηκώθηκαν. Ήταν ριγμένα στη μόρφωση οπως τα κάνανε πριν 20-30 χρόνια.

Ξεκόλλησε ένα μικρό μέρος μόνο.

Επειδή είναι στην κουζίνα και για μη γίνει σκόνη αν φάμε τη μόρφωση για να κατέβει και να χωρέσει η κανονική κόλλα πλακιδίων, μου είπαν μια ιδέα.

Ατλακολ! Ώστε να μη σηκωθούν τα πλακάκια σε σχέση με τα υπόλοιπα.
Τα πλακάκια έχουν βγεί.. πεντακάθαρα απο το πάτωμα, εχει μείνει και το πατρον απο την πισω πλευρα που έχει το πλακάκι όταν είδα τη μόρφωση.

Το χει ξανακουσει κανείς για ατλακολ;
Άβαταρ μέλους
By skous
#671195
glf έγραψε:Σε παλιό σπίτι τα κεραμικά πλακάκια σηκώθηκαν. Ήταν ριγμένα στη μόρφωση οπως τα κάνανε πριν 20-30 χρόνια.

Ξεκόλλησε ένα μικρό μέρος μόνο.

Επειδή είναι στην κουζίνα και για μη γίνει σκόνη αν φάμε τη μόρφωση για να κατέβει και να χωρέσει η κανονική κόλλα πλακιδίων, μου είπαν μια ιδέα.

Ατλακολ! Ώστε να μη σηκωθούν τα πλακάκια σε σχέση με τα υπόλοιπα.
Τα πλακάκια έχουν βγεί.. πεντακάθαρα απο το πάτωμα, εχει μείνει και το πατρον απο την πισω πλευρα που έχει το πλακάκι όταν είδα τη μόρφωση.

Το χει ξανακουσει κανείς για ατλακολ;
Αν πρόκειται για μικρή επιφάνεια συνολικά το καλύτερο είναι να τα αντικαταστησεις όλα μιας και το πιο πιθανό είναι να αρχίσουν νβα φεύγουν και τα υπόλοιπα σε λίγο καιρό


< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#671211 Μα είναι κουζίνα. Δλδ να ξηλωθεί και ο πάγκος για να βγουν όλα...
Γι αυτό πάνε στη γρήγορη λύση...
Άβαταρ μέλους
By pro
#671212 Ποσα πλακακια έχουν φύγει; Εγω σχετικά προσφατα χρησιμοποίησα αυτό:

https://www.homepraktika.gr/kolla-silik ... onal-300ml

Είχαν φύγει 3-4 πλακάκια, βαριόμουν να κάνω σωστή δουλειά κι έβαλα αυτό. Μέχρι στιγμής μια χαρά πάει, θα δείξει η νεκροψία :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#671214 Ε 2-3 τμ είναι. Ναι και η συγκολλητική μαστιχη είναι μια καλή ιδέα ..
Άβαταρ μέλους
By glf
#671395 Ότι έχει έστω και υποψία για κουφιο έχει βγεί. Για άλλο σπίτι είναι..

Εγώ αυτό τον καιρό κάνω ετοιμασίες θερμοπροσοψης και υγρομονωσης στη βάση των τοίχων μου. :)
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#671679 Έχει κανείς εμπειρία με αυτές τις αόρατες βάσεις στήριξης για ράφια;

Πρέπει να προσέξω κάτι;
Όπως το καταλαβαίνω, απλά τρυπας το ράφι για να δημιουργήσεις την τρύπα να μπει ο πείρος της βάσης και σφηνώνεις μετά το ράφι.
Το ίδιο τρυπάνι που θα τρυπήσω και τον τοίχο λέω να χρησιμοποιήσω
Άβαταρ μέλους
By Chris
#671686 Οχι, να παρεις τρυπανι για ξυλο. Θα καει το τρυπανι για τον τοιχο αν το βαλεις στο ξυλο
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#671689
Geralt έγραψε:Έχει κανείς εμπειρία με αυτές τις αόρατες βάσεις στήριξης για ράφια;

Πρέπει να προσέξω κάτι;
Όπως το καταλαβαίνω, απλά τρυπας το ράφι για να δημιουργήσεις την τρύπα να μπει ο πείρος της βάσης και σφηνώνεις μετά το ράφι.
Το ίδιο τρυπάνι που θα τρυπήσω και τον τοίχο λέω να χρησιμοποιήσω
Αν λες για αυτά των ΙΚΕΑ, Praktiker η βάση παει μαζί με το ραφι και οι υποδοχές στο νοβοπαν είναι έτοιμες.
Τρυπάνι τοίχου θες, ουπατ και ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΕΤΡΗΜΑ - ΑΛΦΑΔΙΑΣΜΑ.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#671691
Chris έγραψε:Οχι, να παρεις τρυπανι για ξυλο. Θα καει το τρυπανι για τον τοιχο αν το βαλεις στο ξυλο
Μήπως εννοείς το ανάποδο; Απειρες φορές έχω τρυπήσει ξύλο με τρυπάνι τοίχου. Απλώς με το τρυπάνι ξύλου κανείς καλύτερες τρύπες στο ξύλο χωρίς διασπορά
Άβαταρ μέλους
By bill33
#671692
Dimitris_P έγραψε:
Chris έγραψε:Οχι, να παρεις τρυπανι για ξυλο. Θα καει το τρυπανι για τον τοιχο αν το βαλεις στο ξυλο
Μήπως εννοείς το ανάποδο; Απειρες φορές έχω τρυπήσει ξύλο με τρυπάνι τοίχου. Απλώς με το τρυπάνι ξύλου κανείς καλύτερες τρύπες στο ξύλο χωρίς διασπορά

Δεν κάνει γιατί είναι χοντρό μπροστά του τοίχου και δεν κόβει ευκολα.Επιπλέον το ξύλου έχει και μυτη για να μην γλιστράει οταν αρχίζει να γυρίζει.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#671693 Οχι, το αναποδο απλα δεν θα τρυπησει. Το τοιχου στο ξυλο εχει την ταση να καιει το ξυλο, και να καιγεται κι αυτο αν επιμεινεις. Φυσικα εξαρταται απο την ταχυτητα, το ειδος του ξυλου, την ποιοτητα του τρυπανιου κοκ
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#671694 Θενξ για τα τιπς
Στο τρύπημα και κρέμασμα διαφόρων έχω γίνει καλός μάστορας, έχω κρεμάσει σχεδόν τα πάντα από βάσεις τηλεοράσεων και ράφια μέχρι βαριά έπιπλα, σε φίλους και γνωστούς οπότε έχω μάθει όλα τα μυστικά.

Μέχρι τώρα έβαζα τις βάσεις Γ, είπα να εξελιχθω. Μοριοσανίδες είναι μωρέ κάνα δάχτυλο πάχος.

@Νίκος Παππάς όχι είναι κάτι κομμάτια νοβοπάν που μου περίσσεψαν, δεν έχουν δικους τους πείρους πρέπει να πάρω αλλους. Μου περίσσεψε και αρκετό από το σοκορο (δες πιο πάνω στο θρεντ) είπα να δημιουργήσω

@bill33 @Chris
Αλλά άμα είναι να έχουμε θέμα,θα πάρω ένα τρυπάνι ξύλου μάλλον το 8αρι είναι αρκετό.
Στο απλό γύρισμα ε, δεν νομίζω να θέλει κρούση
Άβαταρ μέλους
By bill33
#671695
Geralt έγραψε:Θενξ για τα τιπς
Στο τρύπημα και κρέμασμα διαφόρων έχω γίνει καλός μάστορας, έχω κρεμάσει σχεδόν τα πάντα από βάσεις τηλεοράσεων και ράφια μέχρι βαριά έπιπλα, σε φίλους και γνωστούς οπότε έχω μάθει όλα τα μυστικά.

Μέχρι τώρα έβαζα τις βάσεις Γ, είπα να εξελιχθω. Μοριοσανίδες είναι μωρέ κάνα δάχτυλο πάχος.

Αλλά άμα είναι να έχουμε θέμα,θα πάρω ένα τρυπάνι ξύλου μάλλον το 8αρι είναι αρκετό.
Στο απλό γύρισμα ε, δεν νομίζω να θέλει κρούση

Οχι δεν θέλει κρούση.
Εγω έχω πάρει απο lidl ένα σετακι που έχει και τοίχου και σιδήρου και ξύλου .Απλά ξεμπερδευεις και τα έχεις πάντα πρόχειρα.
Οχι ότι είναι άσχημο να αγοράζεις αυτό ακριβώς που θες.Ακόμα καλύτερα να αγοράζεις δύο ίδια τρυπανάκια,ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σπάσει.