Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#671103 Η Κεραμέως φυσικά, που δεν έχει ασχοληθεί λεπτό με το να ετοιμάσει τα σχολεία για την πανδημία, ασχολείται με χάρες στα κολλητάρια της και με το να κάνει τα σχολεία σαν τα μούτρα της, αυξάνοντας τις εξετάσεις, τις τιμωρίες και φυσικά το άγχος όλων...

Αλήθεια, πόσα σχολεία μπορούν να πάνε σε on line μαθήματα;; Ήδη εδώ, στη Δράμα, υπάρχει ένα κρούσμα σε μαθητή γυμνασίου και σε εκπαιδευτικό. Άρα κλείνει λογικά η τάξη για 1-2 βδομάδες. Τα μαθήματα; Αν σε 5 μέρες υπάρχει και άλλο κρούσμα;

Τα παιδιά που έχουν συμπτώματα λένε να κάτσουν σπίτι. Παραβλέπω τα πρακτικά με τους γονείς και το αν μπορούν να τα κρατήσουν, με τις απουσίες τί γίνεται; Τον μισό χρόνο θα έχουν συμπτώματα (μύτες, λαιμοί, κτλ). Με τα μαθήματα; home schooling;;



Το βασικό όμως πρόβλημα της παιδείας σήμερα είναι να βάλουμε περισσότερες εξετάσεις και να αυξήσουμε τις τιμωρίες... :s_shout :s_shout :s_shout

Α! Και να καταργήσουμε την κοινωνιολογία, μη τυχόν και γίνουν τα παιδιά αριστεροί... :s_crazy

edit: Πιο άχρηστη και επικίνδυνη υπουργό δεν θυμάμαι στο συγκεκριμένο υπουργείο...
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#671123 Αυτό που ενοχλεί είναι ότι ενεργοποίησε την τηλεκπαίδευση ( με τιμωρητικό χαρακτήρα μάλιστα aka απουσίες ) για να σπάσει τις καταλήψεις αλλά την έβαλε στην άκρη όταν ο νομός μας ( Κοζάνη ) πέρασε στο επίπεδο 4.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#671238 Και φυσικά, πριν αλέκτωρ λαλήσει, ένα λύκειο στη Δράμα κλειστό σήμερα για 2 βδομάδες, λόγω κρούσματος (δεν ξέρω αν είναι σε μαθητή ή σε εκπαιδευτικό). :vava:

Τί θα γίνει με τα μαθήματα; Ειλικρινά δεν γνωρίζω... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#671249
markvag έγραψε:Και φυσικά, πριν αλέκτωρ λαλήσει, ένα λύκειο στη Δράμα κλειστό σήμερα για 2 βδομάδες, λόγω κρούσματος (δεν ξέρω αν είναι σε μαθητή ή σε εκπαιδευτικό). :vava:

Τί θα γίνει με τα μαθήματα; Ειλικρινά δεν γνωρίζω... :s_dunno
Webex. Για μια βδομάδα έτσι είμαστε. Αλλιώς στέλνουν μαθήματα με email ή ε-ταξη.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#671253
funkyreverend έγραψε:Δεν έχω καταλάβει πότε κλείνει τμήμα και πότε ολόκληρο το σχολείο για να πω την αλήθεια.
Εδώ μεχρι στιγμής, στο 1 κρούσμα μαθητή κλείνει το τμήμα. Σε πολλά κρούσματα μαθητών ή εκπαιδευτικού κλείνει το σχολείο.
Απόφαση του διευθυντή του σχολείου πως θα κινηθεί.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#671353 ... και πριν λίγο έμαθα πως είχαμε και θετικό κρούσμα σε μαθητή στο γυμνάσιο της μεγάλης, αλλά νομίζω σε εμάς θα κλείσουν μόνο το ένα τμήμα.

Ο φετινός χειμώνας θα πάει εξαιρετικά! :inlove: :inlove: :inlove:


Ήδη, την προηγούμενη εβδομάδα, την Πέμπτη και την Παρασκευή, κάτσαμε οικογενειακώς καραντίνα, διότι ο μικρός μας είχε μία ίωση και είχαμε ελαφρά συμπτώματα (αδυναμία, δέκατα, μύτη) άλλοι δύο στο σπίτι. Η παιδίατρος μας έστειλε νοσοκομείο την Τετάρτη το απόγευμα, όπου το πρωτόκολλο λέει τεστ για covid και καραντίνα μέχρι να βγει το αποτέλεσμα. Όλα καλά εν τέλει, το Σάββατο μας ενημέρωσαν, ο μικρός πετάει από την Πέμπτη το πρωί, η μεγάλη επίσης, εγώ μια χαρά, η σύζυγος επίσης, απλά κάτσαμε σπίτι 2 μέρες... δεν έγινε και κάτι. Αλλά αν πάει έτσι η χρονιά, με κάθε ίωση που κρατάει λίγο παραπάνω να μπαίνουμε καραντίνα, έχουμε να περάσουμε πολύ ωραίο χειμώνα... :inlove:

Και φυσικά δεν βάζω τους ανθρώπους που αρρωσταίνουν και (δυστυχώς) πεθαίνουν... :(



ΥΓ: Εν τέλει, επειδή το νοσοκομείο μας έδωσε χαρτί πως ζήτησε να κάνουμε τεστ covid και να μείνουμε σε καραντίνα μέχρι να βγει το αποτέλεσμα, οι απουσίες της μεγάλης δεν μετράνε. Κάτι είναι και αυτό... Βέβαια, η ουσία, πως έχασε μαθήματα, παραμένει, αλλά τί να κάνεις; Και το ωραίο είναι πως το χαρτί το έστειλα με e-mail στο σχολείο! 21ος αιώνας επιτέλους! :metalo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#671398 Κοζάνη, λοκνταουν και τώρα βρέθηκε και 2ο θετικό παιδί στο γυμνάσιο.
Guess what, μόνο το τμήμα κλείνει.
Δλδ σήμερα ήταν δύο τμήματα κλειστά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#671433 Χθες έκλεισαν 3 τμήματα στο γυμνάσιο της μεγάλης μου. Δύο τμήματα της τρίτης και ένα της δευτέρας.

Υπήρξαν 2 κρούσματα σε μαθητές...



Α, επίσης, όταν έκανε το νοσοκομείο τεστ στον μικρό, ζήτησα να κάνω κι εγώ. Ακολούθησε ο εξής διάλογος:

- Έχετε συμπτώματα αυτή τη στιγμή;
- Αυτή τη στιγμή όχι. (της είχα πει ότι είχα πριν λίγες μέρες)
- Αν δεν έχετε συμπτώματα τώρα, δεν μπορώ να σας κάνω. Τεστ κάνουμε μόνο σε όσους έχουν συμπτώματα όταν έρχονται...

Η τεθωρακισμένη χώρα που κάνει μαζικά τεστ, όπως λένε οι ειδικοί, για να καταπολεμήσει τον ιό... :tomato: :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By glf
#671435 Σε μας εδώ ξεκινάνε rapid tests σε ορισμένα σχολεία πάντα με συγκατάθεση γονέων.
Καλό αυτό, μετράνε και τα ποσοστά των γονέων...