Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670844 Το να έχουν ενιαία επιφάνεια, είναι πρακτικό όπως είπε ο dimik. Προσωπικά, λόγω χαμηλότατου budget, πήρα την φθηνότερη της Bosch και είμαι μια χαρά ικανοποιημένος, αλλά η ενιαία επιφάνεια είναι ένα plus σίγουρα. Όποιος μπορεί, ας την πληρώσει.
Γενικώς, φούρνος και εστίες της Bosch, πολύ ευχαριστημένοι. Κρίμα που δεν έφταναν τα λεφτά να πάρω και τον φούρνο μικροκυμάτων (450€! :lipsealed: !). Βολεύτηκα με έναν Candy που την δουλειά του την κάνει χωρίς πρόβλημα προς το παρόν. 180 vs. 450 ειδικά τότε που αγόρασα, ήταν τεράστια η διαφορά τους. Σκεφτείτε αρχικά είχα πει πως θα αφήσω το ντουλάπι και τον... Schaub-Lorenz του Praktiker, αλλά μετά θα το έβλεπα κάθε μέρα το κενό (και το χάλι...) και θα με εκνεύριζε!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670850
dimik έγραψε:Την neff εστία με τον περιστροφικο επιλογέα έχω εγώ.

Στα συν ότι καθαρίζεται πανεύκολα μιας και είναι μαγνητικός και βγαίνει εύκολα.


Κι εγώ τέτοια έχω, αλλά με κεραμικές. Είναι πολύ βολικός ο μαγνητικός επιλογέας, δεν έχει παρουσιάσει ΚΑΜΙΑ επιπλοκή 5 χρόνια τώρα.

Και ναι αν χάλαγε και έπαιρνα καινούριες, θα ήταν επαγωγικές με full κάλυψη (αν υπήρχε και το budget βεβαίως βεβαίως)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#671139 Εχει βαλει κανεις το πανακι σφουγγαρισματος της ρομποροκ στο πλυντηριο; Θα καταστραφει; Εχω ανταλλακτικο αλλα λεω να δοκιμασω...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#672391
PeterPan έγραψε:Ποιο μίξερ με κάδο να προτιμήσω? KitchenΑid ή Kenwood θυμάμαι πως είναι καλά.
Βλέπω ότι το πρώτο έχει 300 Watt και από τη δεύτερη εταιρία δίνει 1500 Watt. Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά?
Από έξτρα πέρα από εργαλεία για ζύμωμα, τί χρησιμοποιείται συχνά?

Προορίζεται κυρίως για ζύμες, απλώς βλέπω ότι υπάρχουν πολλά έξτρας. Από κάδο, τα 4,8 λίτρα είναι καλά πιστεύω.
Επανέρχομαι !
Βρήκα μια προσφορά στο Media Markt και πήρα το Kitchenaid Artisan με 4,8 l κάδο και vegie set στα 399€ από 540€. Ένα Kenwood που είχε έκανε και αυτό 500+€ αλλά δε μου άρεσαν τα πλαστικά μέρη του. Ίσως είναι πιο ανθεκτικό, αλλά το Kitchenaid μας αρκεί πιστεύω όπως είπε κ ο drifter. Μακάρι να το κάνουμε να τα φτύσει!
Μου άρεσε περισσότερο ο τρόπος που έδενε ο κάδος στο Kitchenaid κ μου φάνηκαν ωραία τα αξεσουάρ του. Αύριο μάλλον θα γίνει η δοκιμή στο κέικ!

Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#672394 Ψωνισα προσφατα ενα μπος του κατοσταρικου, μονο για ραβανι εχει χρησιμοποιηθει, αλλα εδειξε την διαφορα του σε σχεση με μιξερ χειρος, αφρατεψε αμεσως το μειγμα, και βγηκε τελειο στο ψησιμο. Γενικα δε μας ενδιεφεραν πολυ οι υπολοιπες λειτουργιες με τα κοψιματα και τα μπλεντερ κλπ, γιατι εχουμε ηδη συσκευες για αυτα, οποτε ειπαμε αντι για μιξερ με καδο με 400w και 3l καδο στα 60 ευρω παιρνουμε ενα τετοιο με 600w και 4l στα 100, και αααααν χρειαστει ποτε να ψιλοκοψουμε πχ 2 κιλα καροτα, υπαρχει η δυνατοτητα. Και αν αυξηθουν οι αναγκες, το σκοτωνουμε και αναβαθμιζουμε. Τελοσπαντων, που θελω να καταληξω, επειδη συζητουνται αυτα καθε τοσο, αν εδινα ποτε 400-500 ευρω για μια τετοια συσκευη, θα ειχα την απαιτηση να δουλευει για μια ζωη. Ισχυει κατι τετοιο;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#672396 Ναι κ εγώ για να πω την αλήθεια δεν καίγομαι για τα εξαρτήματα για λαχανικά κτλ. Αλλά λόγω προσφοράς το πήρα. Επίσης στο νέο σπίτι στην Ελλάδα (σκεφτόμαστε να επιστρέψουμε σε 2-3 χρόνια) θα υπάρχει μεγάλος πάγκος για να είναι μόνιμα έξω, οπότε με το εξάρτημα αμέσως κόβεις τα καρότα κτλ κ μάλλον θα αποσυρθούν οι άλλες μικρές συσκευές.
Και εμείς με ένα μίξερ χειρός ήμασταν έως τώρα.


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#672399 Α ναι, κι αυτο μαλλον ειναι το σημαντικοτερο. Να χωραει να το εχεις παντα εξω. Αλλιως μονο κεικ θα κανει, και 500 ευρω για κεικ οσο να ναι ειναι λιγο υπερβολη
Άβαταρ μέλους
By bill33
#672401
PeterPan έγραψε:Ναι κ εγώ για να πω την αλήθεια δεν καίγομαι για τα εξαρτήματα για λαχανικά κτλ. Αλλά λόγω προσφοράς το πήρα. Επίσης στο νέο σπίτι στην Ελλάδα (σκεφτόμαστε να επιστρέψουμε σε 2-3 χρόνια) θα υπάρχει μεγάλος πάγκος για να είναι μόνιμα έξω, οπότε με το εξάρτημα αμέσως κόβεις τα καρότα κτλ κ μάλλον θα αποσυρθούν οι άλλες μικρές συσκευές.
Και εμείς με ένα μίξερ χειρός ήμασταν έως τώρα.


< >
Μια ιδέα.ΕικόναΕικόνα

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#672403
bill33 έγραψε:
PeterPan έγραψε:Ναι κ εγώ για να πω την αλήθεια δεν καίγομαι για τα εξαρτήματα για λαχανικά κτλ. Αλλά λόγω προσφοράς το πήρα. Επίσης στο νέο σπίτι στην Ελλάδα (σκεφτόμαστε να επιστρέψουμε σε 2-3 χρόνια) θα υπάρχει μεγάλος πάγκος για να είναι μόνιμα έξω, οπότε με το εξάρτημα αμέσως κόβεις τα καρότα κτλ κ μάλλον θα αποσυρθούν οι άλλες μικρές συσκευές.
Και εμείς με ένα μίξερ χειρός ήμασταν έως τώρα.


< >
Μια ιδέα.ΕικόναΕικόνα

< Note 10 >
Καλή πατέντα!


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#673691 Ήθελα εδώ και καιρό να αντικαταστήσω την Botvac με μια πιο σύγχρονη που να έχει App και μπαταρία λιθίου. Ήμουν έτοιμος να χτυπήσω μια Botvac D7 τώρα που βγαίνουν οι καινούριες D8/9/10 και πέφτουν οι τιμές, αλλά πέτυχα μια καλή προσφορά σε άλλη μάρκα, τις Ecovacs Ozmo (έχουν και ψευτοσφουγγάρισμα) οποτε χτύπησα μια τέτοια τελικά. Ελπίζω να μην το μετανιώσω, εντυπώσεις όταν καταφτάσει.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#674568 Αν τρως πολλά τηγανητά και θέλεις να μειώσεις την κατανάλωση, είναι μια καλή και πιο υγιεινή εναλλακτική. Αν δεν τρως πολλά δεν ξέρω αν έχει νόημα η αγορά μιας τέτοιας συσκευής. Εγώ ανήκω στην δεύτερη περίπτωση και τελικά δεν πήρα. Για τις tefal actifry είχα διαβάσει καλά λόγια όταν το είχα ψάξει.