Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#671090
Νίκος Παππάς έγραψε:
gianik έγραψε::lol:
εννοια σου και θα το πω (με ευγενικό τρόπο.. :iconcool: ) ...
Πλέον η nova έχασε και τον ποδοσφαιρικό Παναθηναικό , οπότε ειναι άλλο ένα ακόμα διαπραγματευτικό ατού.
Πρόσεξε , δεν μιλάμε για μεγάλο ποσό ,αλλά δεν δέχομαι να πληρώνω τα ίδια ή και περισσότερα από έναν καινούριο..για το γαμώτο δλδ.. :)
Αν μου κάνουν την 50ρα --->100άρα με την ίδια τιμή που έχω τώρα (48€) και χωρίς εννοείται να πληρώσω τέλος ενεργοποίησης , ανανεώνω σήμερα κιόλας......

Αν δεν κανω λαθος και οι Voda / Wind δινουν Novasport καναλια. Γιατι δεν ρωτας κι σε αυτες;



λοιπόν τώρα χάζευα στο site της Voda , τελική τιμή για 50ρα γραμμή , απεριόριστα σταθερά , 360΄ σε κινητά και διεθνή σταθερά , + vodafone tv (με τα κανάλια novasports μέσα.... :iconcool: ) , τιμή : 40€ !!!!

αρκετά δελεαστική τιμή..-8€ από αυτά που ηδη πληρώνω στην Nova...
περιμένω να δω τι θα μου προσφέρει η Forthnet και στο τσακ είμαι να κάνω αίτηση για Voda...To μόνο που με κρατάει είναι ότι μέχρις ώρας ΠΟΤΕ δεν είχα προβλήματα αποσυνδέσεων κλπ

οι έχοντες ήδη vodafone tv τι γνώμη έχουν ;; :hmmm:
εχει κανονικά αποκωδικοποιητή ή όλα γίνονται μέσω ρούτερ; τι + και - εχει το εν λόγω σύστημα;; (το λέω διότι το ρούτερ είναι σε άλλον όροφο από εκεί που ειναι η βασική tv) ...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671107 Η Vodafone TV έχει αποκωδικοποιητή όχι σαν της Nova, ουσιαστικά είναι ένα TV box. Το συνδέεις στο δίκτυο και στην τηλεόραση και βλέπεις.
Δεν ειναι δορυφορική, αλλά IPTV, μέσω της σύνδεσης του Internet δηλαδή.
Εννοείται, θα παίζει σωστά μόνον με 50αρα γραμμή.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#671108
Anonymous Founder έγραψε:Η Vodafone TV έχει αποκωδικοποιητή όχι σαν της Nova, ουσιαστικά είναι ένα TV box. Το συνδέεις στο δίκτυο και στην τηλεόραση και βλέπεις.
Δεν ειναι δορυφορική, αλλά IPTV, μέσω της σύνδεσης του Internet δηλαδή.
Εννοείται, θα παίζει σωστά μόνον με 50αρα γραμμή.




για πες λίγο λεπτομέρειες... :hmmm:
όταν εννοείς στο δίκτυο ;;; το συνδέω απευθείας πάνω στο ρούτερ δλδ ή στην τηλεόραση και πιάνει μέσω wifi;
εχει μειονεκτήματα αυτός ο τρόπος σύνδεσης;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#671110
gianik έγραψε:...To μόνο που με κρατάει είναι ότι μέχρις ώρας ΠΟΤΕ δεν είχα προβλήματα αποσυνδέσεων κλπ...
Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος να μείνεις πιστός. Ρώτα στην γειτονιά αν άλλοι έχουν θέματα με αποσυνδέσεις με άλλους παρόχους. Αν όχι τότε είστε σε καλη γειτονιά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671111
gianik έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Η Vodafone TV έχει αποκωδικοποιητή όχι σαν της Nova, ουσιαστικά είναι ένα TV box. Το συνδέεις στο δίκτυο και στην τηλεόραση και βλέπεις.
Δεν ειναι δορυφορική, αλλά IPTV, μέσω της σύνδεσης του Internet δηλαδή.
Εννοείται, θα παίζει σωστά μόνον με 50αρα γραμμή.




για πες λίγο λεπτομέρειες... :hmmm:
όταν εννοείς στο δίκτυο ;;; το συνδέω απευθείας πάνω στο ρούτερ δλδ ή στην τηλεόραση και πιάνει μέσω wifi;
εχει μειονεκτήματα αυτός ο τρόπος σύνδεσης;
https://www.vodafone.gr/ypostirixi/proionta/vodafone-tv/syndesi-exoplismou/pos-na-syndeso-ton-apokodikopoiiti-tou-vodafone-tv-me-to-router/
Θέλεις Ethernet (ενσύρματο δηλαδή, όχι Wi-Fi) εκεί που έχεις την τηλεόραση.
Κουμπώνεις τον αποκωδικοποιητή στο router με Ethernet (καλώδιο) και στην τηλεόραση με HDMI καλώδιο.
Μειονέκτημα είναι πως σου τρώει ένα μέρος του bandwidth, αλλά δεν το θεωρώ πρόβλημα σε μια 50αρα γραμμή, συνήθως περισσεύει.

.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#671114 Γιάννη δίνουν έναν αποκωδικοποιητή που συνδέεται με το ρούτερ με καλώδιο ethernet.
Για μένα ήταν deal breaker αυτό, για αυτό και δεν προχώρησα την αναβάθμιση που έγραφα και στο άλλο τόπικ.

Σκέψου αποδέχτηκα την προσφορά του και ήμουν στη φάση που περίμενα το SMS με το νέο συμβόλαιο για να πατήσω αποδοχή.
Ενόσω περίμενα να έρθει, έψαχνα για επιβεβαίωση στο site τους διάφορες πληροφορίες για το μποξάκι τους. Είχα ρωτήσει στο τηλέφωνο και μου είπαν ότι ήθελε καλώδιο για σύνδεση. Λέω δεν μπορεί, κάποιο λάθος θα έκανε ο άνθρωπος που μίλησα. Αμ δε....
Σε επόμενο τηλεφώνημα είπα ότι δεν θα αποδεχθώ την προσφορά για τον συγκεκριμένο λόγο.
Τους ρώτησα μάλιστα αν σκοπεύουν να προβούν μελλοντικά σε αναβάθμιση εξοπλισμού και δεν πήρα σαφή απάντηση.
Πάντως μεταφέρουν αυτό που ζήτησα, δηλαδή wireless εξοπλισμό, γιατί το έχουν προτείνει και άλλοι συνδρομητές.

Αυτοί έλεγαν να πάρω κάποιο repeater σήματος ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Εξοπλισμό 30-60€ χοντρικά. Ναι σίγουρα... :shifty: :shifty:
Έφαγαν TYN
Άβαταρ μέλους
By gianik
#671116 :hmmm:
όντως deal braker αυτό..
διότι αν κατάλαβα καλά , σύμφωνα και με το ποστ του HF , θα πρέπει να πάρω το ρούτερ από την κουζίνα που ειναι και να το βάλω μέσα στο υπνοδωμάτιο συν του ότι σου ''τρώει'' και μέρος του bandwith.. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671120 Προφανώς και είναι άβολο αν είσαι στημένος αλλιώς, εγώ θεωρώ το πιο άβολο όλων το πιάτο, αν δεν έχεις προεγκατάσταση (σε αυτό το σπίτι έχω και βγαίνει στην ταράτσα).
Το Ethernet μπορείς να το λύσεις πανεύκολα με ένα powerline, και πλέον το κόστος είναι πολύ μικρό, δεν χρειάζεται να κάνεις άλλες πατέντες με repeaters και access points.
Επιπλέον, την λύση της Vodafone την μεταφέρεις εύκολα παντού μετά, το δορυφορικό όχι.
Και η Cosmote πλέον εκεί έχει πάει.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#671124 :hmmm:
Θέλει σκέψη.. και όντως ειναι σημαντικό ότι το παίρνεις κ το πας όπου θες (εξοχικό κλπ εφ όσον έχεις ιντερνετ εκεί )
Πάντως Powerline ήδη έχω , οπότε αντί να το βάλω εκεί που το έχω , το κουμπώνω με ethernet πάνω στην tv... :hmmm:






σε άλλα νέα , έχεις κανείς πρόσφατη εμπειρία από αίτηση αλλαγής παρόχου;
κάποια στιγμή είχα ακούσει ότι πλέον μέσα σε λίγες ώρες γίνεται το όλο πατηρντί και δεν προλαβαίνει ο πάροχος που ήδη έχεις να σου τηλεφωνήσει ώστε να κάνει αντιπρόταση... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#671126 Θα πρότεινα πάντως να περιμένεις 3-4 εβδομάδες για ανανέωση.
Συνήθως στην BF βγάζουν δυνατές προσφορές σε συμβόλαια. Αν σου κάθεται εκεί χρονικά, τότε λίγη υπομονή.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#671127 Δεν έχουν αποσυνδέσεις οι FTTC vdsl συνδέσεις, εκτός αν υπάρχει πρόβλημα στη διαδρομή του χαλκού όπου εκεί γίνονται άμεσα οι αποκαταστάσεις ή υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική εγκατάσταση. Δεν είναι οπως η adsl που έπεφτε το noise margin και γινόταν ασταθής η γραμμή
Άβαταρ μέλους
By gianik
#671128
Giuseppe Busso έγραψε:Θα πρότεινα πάντως να περιμένεις 3-4 εβδομάδες για ανανέωση.
Συνήθως στην BF βγάζουν δυνατές προσφορές σε συμβόλαια. Αν σου κάθεται εκεί χρονικά, τότε λίγη υπομονή.



καλά εννοείται περιμένω...ετσι κ αλλιώς έχω ακόμα δέσμευση με την nova...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#671136 Η cosmote πλέον έχει καταργήσει αποκωδικοποιητες κλπ και παίζει μέσω εφαρμογής (σε Samsung και Sony τηλεόραση), που είναι πολύ ανώτερη υλοποίηση από της Vodafone.
Σημειωτέον αυτό ισχύει και για συνδρομητές δορυφορικού, που σημαίνει ότι έχεις κουμπωμενη την δορυφορική στο σαλόνι ξέρω γω και εγκατεστημενη την εφαρμογή στο δωμάτιο και βλέπεις ο, τι θέλεις (και παράλληλα αν θες) και στα δύο. Εννοείται μέσω WiFi αν θες.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#671181 Δεν εχει καταργήσει ακριβώς τον αποκωδικοποιητή απλώς προμοτάρει την OTT πλατφόρμα. Σταδιακά η αγορά πηγαίνει προς τα εκεί ειδικά σε χώρες όπου η ευρυζωνικότητα και οι υψηλές ταχύτητες ειναι ο κανόνας. Στην Ελλάδα οι δορυφορικές πλατφόρμες αναγκαστικά θα συνυπάρχουν με τις ΟΤΤ για κάμποσα χρόνια ακόμα σε Cosmote & Nova. Οι Vodafone & Wind ακολουθούν αλλη στρατηγική..
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#671269 Το Φεβρουάριο περάσαν οπτική ίνα στο δρόμο, μετά λόγω Covid δεν έγινε η εγκατάσταση στην πολυκατοικία, Σεπτέμβριο ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση και μετά εκεί που περίμενα να μου πουν περάστε.... έγινε κάποια μικρή καθίζηση ή κάτι τέτοιο και χάλασε η οπτική κάτω από το δρόμο.... :rant:
Και να δεις ότι όταν με το καλό πούνε οκ, και θα κάνουν και καλή προσφορά, θα βγαίνει η σύνδεση στην κουζίνα γιατί από εκείνη την μεριά κρεμάσανε τα καλώδια. :rant: Που είναι και μικρή, να δω που θα το βάλουμε το ρουτεράκι τους, από που θα πάρει ρεύμα και αν θα καλύπτει το σπίτι. :rant:
Κι αν θέλω να βάλω powerline για να φτάσω ethernet εκεί που θέλω κι άλλα καλώδια, κι άλλα κουτάκια στην κουζίνα... :dizzy:
Τίποτα στη ζωή δεν είναι εύκολο. :lol: