Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#665844 Αν πεσει κατι και λυγίσει το μέταλλο/κεβλαρ τοτε σκέψου τι θα συνέβαινε χωρις στο πόδι χωρις αυτό. Σκεψου ποσα ακομα περιστατικά θα έβλεπε ο skniper. To link εχει επεισόδιο mythbusters που τα δείχνει όλα αυτά αναλυτικά.
Ειπαμε δεν ειναι πανάκεια γι αυτο και το PPE θεωρείται η τελευταια γραμμή αμυνας.
Εντός θέματος εχει καποιος δοκιμάσει τα On?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#665846
mirage έγραψε:Εντός θέματος εχει καποιος δοκιμάσει τα On?
Δεν μου ταίριαξε καθόλου στο πόδι μου όπως και τα Hoka One One που ήθελα να μου αρέσουν. Νομίζω έχουν ψηλή καμάρα.
Αντίθετα είμαι οκ με Nike, Asics, Saucony, Altra, New Balance.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#670578 https://www.sportpursuit.com/

Έχει κάτι καλές προσφορές σε altra αν κάποιος ενδιαφέρεται. Εγώ χτύπησα το παιδάκι του τωρινού μου Altra DUO, το DUO 1.5 για 55+5 μεταφορικά λίρες.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#670635
bujinkan έγραψε:Εάν ξέρετε για κοπέλα που ταλαιπωρείται εδώ και ένα χρόνο με πελματιαια απονεύρωση ,τι αθλητικό έχουμε να προτείνουμε ?
Έχω κι εγώ δυο χρονια τώρα.Εμένα με τα ultra boost δεν με πονάει.Σίγουρα θέλει πολύ μαλακό πάτο..
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#670637
manoliossss έγραψε:
bujinkan έγραψε:Εάν ξέρετε για κοπέλα που ταλαιπωρείται εδώ και ένα χρόνο με πελματιαια απονεύρωση ,τι αθλητικό έχουμε να προτείνουμε ?
Έχω κι εγώ δυο χρονια τώρα.Εμένα με τα ultra boost δεν με πονάει.Σίγουρα θέλει πολύ μαλακό πάτο..
Και εμείς αυτά κοιτάξαμε . Ultraboost συν πάτο δλδ ?
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#670653 Και μια δική μου φίλη της ήταν βολικά τα ultra boost για το συγκεκριμένο πρόβλημα, χωρίς έξτρα πάτο, ωστόσο της ήταν πολύ σφιχτά στο κουτουπιέ και λίγο τα φόρεσε τελικά. Αυτό βέβαια με τα ultra boost 4, τα 19 κ 20 είναι λιιιγο πιο φαρδιά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#670712 Από παπούτσια θέλεις με άφθονη παχιά σόλα. Να περπατάς σε συννεφάκι.
Αν έχει βαρύνει ή αν είναι υπέρβαρη καλό είναι να χάσει βάρος, κάνει διαφορά.
Υπάρχουν και ειδικοί πάτοι, μερικοί τους βρίσκουν αποτελεσματικούς, άλλοι όχι.
Όπως και να έχει κάνει καιρό να περάσει και καλύτερα να αποφύγει το πολύ τρέξιμο και δραστηριότητες με high impact (τρέξιμο, step) και να προτιμήσει ποδήλατο, κολύμβηση.
Μπορεί να δοκιμάσει φυσιοθεραπεία, ειδικές διατάσεις και ίσως και shockwave (που δε θυμάμαι πως το λένε στα ελληνικά, αλλά μόνο αν αυτός που το κάνει ξέρει και έχει από τα πιο καλά μηχανήματα τελευταίας γενιάς που έχουν τις κατάλληλες ρυθμίσεις). Μετά πάμε σε εγχύσεις είτε στεροειδούς είτε PRP (πουσ ου παίρνουν λίγο αίμα, το βάζουν στο μπλέντερ και το πάνω μέρος που μαζεύονται πολλές πρωτεΐνες στο κάνουν ένεση εκεί (πέρασε φάση θεοποίησης, δια πασαν νόσον και μαλακίαν, τώρα θεωρείται και λίγο μούφα, μερικούς όμως φαίνεται να τους βοηθάει).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#671057 Στο περί ένδυσης μέρος του θέματος. Καθώς πιάνει και κρύο τί συνιστάτε για θερμικό εσώρουχο; Τι να προσέξω;
Ποιες μάρκες, τί ύφασμα, μαλλί μερινό, βαμβακερό, συνθετικό, ποσοστά κλπ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#671088 Για ποια δραστηριότητα ;
Και για ποσό κρύο λέμε;

Για τρέξιμο με ~0 βαθμούς ενα κολάν και μπλούζα αθλητική που αναπνέει εχω διαπιστώσει ειναι αρκετά
Ίσως νιώθεις λίγο κρύο τα πρώτα 3 λεπτά αλλά μετά τίποτα... οτιδήποτε πιο ζεστο αρχίζει και γίνεται πρόβλημα
Ειδικά εσώρουχα φανέλες κτλ δεν εχω βάλει ποτέ

Στους -10/15 ειναι προβληματική η κάλυψη στο πρόσωπο , με κάποια γυαλιά μάσκα και λεπτό ελαστικό κάλυμμα για λαιμό συν σκουφάκι καλώς παλεύεται αλλά ίσως υπάρχει και καλύτερος τρόπος
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#671091 Συγγνώμη για την εκτός Θέματος τοποθέτηση..
Για πελματιαία απονευρωσίτιδα, άμεσα κ εντυπωσιακά αποτελέσματα κρουστικος υπέρηχος (δεν είναι όλα τα μηχανήματα το ίδιο..) σε έμπειρο φυσικοθεραπευτή κ ασκήσεις. επίσης κ laser 'δυνατο' μπορεί να βοηθήσει. Τα μηχανήματα βοηθανε για μια μικρή ύφεση του πόνου ώστε να μπει σε πρόγραμμα για ασκήσεις,θέλει χρόνο...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#671298
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#672982 Εχει καποιος προταση για αθλητικο με μαλακο πατο (τυπου runfalcon/duramo 8) αλλα αντι για το διχτυωτο διαπνεον υφασμα στην επανω μερια να 'χει κατι δερματοειδες, κλειστο και αδιαβροχο?