Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#669987
Hellenic tifosi έγραψε:Ο Κύρος Γρανάζης δεν έκανε κάτι τέτοια;
Χαχαχα
Και πάντα τι είχα απορία γιατί αυτά τα χέρια-βραχιονες φορούσαν άσπρα γάντια

Γαμάτο το γκατζετακι φίλε High, πσησου λαιμαι
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#670020 Παντως για την περιπτωση που εχετε σκοτεινα ντουλαπια στην κουζινα η στην ντουλαπα ρουχων, εμενα με εχει σωσει το ledακι που προσαρμοζεται στους μεντεσεδες
https://www.allyouwant.gr/led-fotistiko ... stprice.gr

το βιδωνεις με την βιδα του μεντεσε, παιρνει μια A23 μπαταριτσα και καθε φορα που ανοιγεις, αναβει και επιτελους βλεπω και τα ρουχα που εχω πισω πισω :)
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#670465 Ο κύβος ερρίφθη! Θα πάμε σε διακόπτες και πρίζες livinglight air της legrand, και σμαρτ θα γίνουν μόνο τα ρολά και οι τέντες. Για οτιδήποτε σχετίζεται με φωτισμό, η σμαρτοποίηση θα επαφίεται στις λάμπες - οπότε εν καιρώ θα δούμε τι επιλογές έχουμε και πως θα πορευτούμε.

Δυο τελευταίες ερωτήσεις:

--> Για απομακρυσμένο έλεγχο του θερμοσίφωνα, είχε ποσταριστεί παραπάνω το λινκ http://www.hotwatercontrol.com . Έχουμε εμπειρία και γνώμη για αυτό, ή κάποια άλλη πρόταση;

--> Σκέφτομαι μηπως μπορούμε να ελέγχουμε την κατανάλωση της αντλίας θερμότητας. Επειδή αυτή ελέγχεται κατευθείαν από τον πίνακα, θα ειχε νόημα να εβαζα κάποιον smart μετρητη της legrand εκει;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670467 -Για να καταλάβω δηλαδή, επέλεξες διακόπτες μη smart, σωστά;
-Τις τέντες και τα ρολά θα τις κάνεις smart μέσω των εφαρμογών της Somfy;
-Τα φώτα μπορείς να τα κάνεις smart όπως λες, όπως το έχω γράψει ήδη.
-Για το θερμοσίφωνα, θα σου πρότεινα να το λύσεις με ΖΝΧ από την αντλία θερμότητας αν γίνεται και να μην έχεις χωριστό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Αν πάλι επιμένεις, δεν χρειάζεσαι απαραίτητα την λύση που λες, ουσιαστικά μπορείς να το κάνεις με οποιονδήποτε διακόπτη Wi-Fi (πχ Sonoff με αστείο κόστος) και ένα ρελέ ισχύος. Η λύση που έβαλες, έχει μεν την δική της εφαρμογή, αλλά προσωπικα δεν θα την προτιμούσα, γιατί δεν συνεργάζεται με Alexa, Google. Τον αυτοματισμό που σου λέω, μπορεί να στο φτιάξει ένας σωστός ηλεκτρολόγος, ενώ υπάρχουν και άλλες λύσεις έτοιμες:
https://www.maltezos.gr/index.php/el/ap ... na-me-wifi
-Μετρητές για την αντλία θερμότητας μπορείς να βάλεις εννοείται, και Legrand και άλλους.

Ένα σχόλιο αν μου επιτρέπεις: αν κατάλαβα καλά, επικράτησε η αισθητική έναντι της πρακτικότητας/αυτοματισμού. Δεν το λέω για να σε... μαλώσω, απλώς ως συμπέρασμα. Θα έλεγα πως είναι μια λογική λύση, όταν δεν θέλεις να μπλέξεις με όλα αυτά. Σε ό,τι με αφορά, η αισθητική δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο, γι'αυτό και επέλεξα Valena Life αντί Valena Allure που μου άρεσε περισσότερο, ειδικά με τα γυάλινα και περίεργα πλαίσια, απλώς ήθελε πολλά χιλιάρικα επιπλέον και δεν τα είχα να τα δώσω, κι ακόμη και να τα είχα, θα προτιμούσα να τα δώσω αλλού.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#670493 Θα υπάρχει και αισθητική, και αυτοματισμοί.

Η livinglight σειρά εχει και σμαρτ πλήκτρα και gateway, απλά δεν είναι ευρέως γνωστό. Μίλησα με τη legrand, βρήκαμε τους κωδικούς και θα προχωρήσουμε. Απλά η σκέψη μου ειναι σε επίπεδο διακοπτών να έχουμε τη μέτρηση της αντλίας, τα ρολά, και τις τέντες. Σε φωτισμό θα κινηθουμε με σμαρτ λάμπες (θεωρώ ότι ειναι overkill το να παμε ΚΑΙ σε διακοπτη, ΚΑΙ λαμπες, και νομίζω ειναι καλύτερα έτσι). Σε θερμοστάτη, θα έχουμε τον θερμοστατη της αντλίας οπότε είμαστε οκ - και νομίζω γενικά ότι προχωράμε καλά :)

Για τον θερμοσίφωνα, έχουμε ακόμα καιρό, και για να είμαι ειλικρινής με ψήνει το να κανουμε κάτι με sonoff, έστω και σαν δοκιμή.

Για να επανέλθω στους διακόπτες, μας άρεσε ΠΟΛΥ η δυνατότητα ενοποιημένων πλακιδίων που συνδυαζεις αρκετά πράγματα. Μπορεί να γινει πολύ πιο κομψή η εγκατάσταση έτσι, και εν τέλει, όχι ακριβότερη. Αντι να βάλεις στη σειρά πχ 2 διακόπτες και 2 πριζες, βαζεις ενα 7αρι πλαισιο και τα χωράς ολα.

Ίδωμεν!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#670495 To μεγάλο ατού που έχουν οι smart λάμπες είναι το dimming και η αλλαγή χρώματος.
Μια Yeelight σε επιδαπέδιο φωτιστικό την έχω καταευχαριστηθεί με την δυνατότητα να χαμηλώνει αυτόματα στο 25% του φωτισμού.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670499
Hellenic tifosi έγραψε:Θα υπάρχει και αισθητική, και αυτοματισμοί.

Η livinglight σειρά εχει και σμαρτ πλήκτρα και gateway, απλά δεν είναι ευρέως γνωστό. Μίλησα με τη legrand, βρήκαμε τους κωδικούς και θα προχωρήσουμε. Απλά η σκέψη μου ειναι σε επίπεδο διακοπτών να έχουμε τη μέτρηση της αντλίας, τα ρολά, και τις τέντες. Σε φωτισμό θα κινηθουμε με σμαρτ λάμπες (θεωρώ ότι ειναι overkill το να παμε ΚΑΙ σε διακοπτη, ΚΑΙ λαμπες, και νομίζω ειναι καλύτερα έτσι). Σε θερμοστάτη, θα έχουμε τον θερμοστατη της αντλίας οπότε είμαστε οκ - και νομίζω γενικά ότι προχωράμε καλά :)

Για τον θερμοσίφωνα, έχουμε ακόμα καιρό, και για να είμαι ειλικρινής με ψήνει το να κανουμε κάτι με sonoff, έστω και σαν δοκιμή.

Για να επανέλθω στους διακόπτες, μας άρεσε ΠΟΛΥ η δυνατότητα ενοποιημένων πλακιδίων που συνδυαζεις αρκετά πράγματα. Μπορεί να γινει πολύ πιο κομψή η εγκατάσταση έτσι, και εν τέλει, όχι ακριβότερη. Αντι να βάλεις στη σειρά πχ 2 διακόπτες και 2 πριζες, βαζεις ενα 7αρι πλαισιο και τα χωράς ολα.

Ίδωμεν!

Εννοποιημένα πλαίσια, έχουν κι άλλες σειρές της Legrand πάντως (εγώ κι εκεί, επέλεξα να πάω συμβατικά, με μονά πλαίσια :s_blush :s_hang ).
Έριξα μια ματιά για την σειρά που επέλεξες:
https://www.legrand.gr/images/pdfs/pdfs ... tal_14.pdf
Βλέπω πως είναι σειρά της bticino που την ενσωμάτωσε η Legrand μετά την εξαγορά της τελευταίας. Ό,τι πάνω κάτω έγινε και με την Netatmo.
Υπάρχει όμως μια διαφορά εδώ: φαίνεται πως η τελευταία και η πλατφόρμα της έχει επιλεγεί σαν το όχημα για τα μελλοντικά προϊόντα και όχι της bticino. Μπορεί εν τέλει να υποστηρίζονται όλα άψογα, μπορεί όμως και όχι. Γενικά, ένα smart οικοσύστημα απαιτεί τεράστια υποστήριξη από πίσω, με την εφαρμογή ειδικά να πρέπει να εξελίσσεται διαρκώς.

Όσο για το φωτισμό, όπως έχω ξαναπεί, είναι όντως overkill να έχεις και τα δύο. Αλλά πολύς κόσμος δεν βολεύεται με το smart κομμάτι και γουστάρει διακόπτη. Επίσης, έχε υπόψιν σου πως αν κάποιος (γονιός, παιδί, άσχετος, κλπ) σου κλείσει τον διακόπτη, γιοκ φως! Το παθαίνω συνέχεια και έχω ρωτήσει ήδη τον Ξενοφών για το κόστος των διακοπτών (που είναι μεγάλο για την τσέπη μου αυτή την στιγμή δυστυχώς...).
:s_tongue

Όσο για τον θερμοσίφωνα, όπως έχω ξαναπεί, είναι ένας πολύ απλός αυτοματισμός και μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους. Το sonoff είναι το πιο δημοφιλές, αλλά θα μπορούσες να κάνεις όποια πατέντα θέλεις και με άλλους κατασκευαστές.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#670505 Όπως αναφέρθηκε, αν έχεις μόνο σμάρτ γλόμπους τότε αναβοσβήνεις τα φώτα μόνο μέσω τηλεφώνου και φωνής (Alexa κλπ). Αν κάποιος απλά σβήσει τον κοινό διακόπτη τότε σβήνει και η εξυπνάδα των γλόμπων.
Με έξυπνες λάμπες δεν χρειάζεσαι καν κοινούς διακόπτες, μπορείς να βάλεις φορητούς (αυτοκόλλητους ή όχι) όπου θέλεις. Μήπως αξίζει να το κάνεις από την αρχή, γλυτώνοντας σκαψίματα, καλωδιώσεις και όμορφους διακόπτες είμαι σχεδόν σίγουρος ότι βγάζεις το έξοδο για έξυπνες λάμπες και φορητούς διακόπτες. :iconcool: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By glf
#670525 Για μέτρηση ρεύματος στη δική μου Α/Θ έχω βάλει τριφασικό μετρητή ενέργειας στον ηλεκτρολογικό πίνακα που δίνει σύνδεση RS485 modbus.
Του συνδέω ένα.. sonoff - tasmota και αυτόματα παίρνω τις μετρήσεις.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#670550
Anonymous Founder έγραψε:Εννοποιημένα πλαίσια, έχουν κι άλλες σειρές της Legrand πάντως (εγώ κι εκεί, επέλεξα να πάω συμβατικά, με μονά πλαίσια :s_blush :s_hang ).


Σωστα, απλά η σειρά livinglight ειναι αρκετα πιο κομψη - πολλές λειτουργιες σε μικρο αναλογικά χώρο

Υπάρχει όμως μια διαφορά εδώ: φαίνεται πως η τελευταία και η πλατφόρμα της έχει επιλεγεί σαν το όχημα για τα μελλοντικά προϊόντα και όχι της bticino. Μπορεί εν τέλει να υποστηρίζονται όλα άψογα, μπορεί όμως και όχι. Γενικά, ένα smart οικοσύστημα απαιτεί τεράστια υποστήριξη από πίσω, με την εφαρμογή ειδικά να πρέπει να εξελίσσεται διαρκώς.


Δεκτόν, ωστόσο αν αντιλαμβάνομαι καλά η "σμαρτοποίηση" της συγκεκριμένης σειράς είναι πρόσφατη. Αν δεν επρόκειτο να ειναι κανονικά μέρος του οικοσυστηματος φαντάζομαι δεν θα γινόταν καν.


Όσο για το φωτισμό, όπως έχω ξαναπεί, είναι όντως overkill να έχεις και τα δύο. Αλλά πολύς κόσμος δεν βολεύεται με το smart κομμάτι και γουστάρει διακόπτη. Επίσης, έχε υπόψιν σου πως αν κάποιος (γονιός, παιδί, άσχετος, κλπ) σου κλείσει τον διακόπτη, γιοκ φως! Το παθαίνω συνέχεια και έχω ρωτήσει ήδη τον Ξενοφών για το κόστος των διακοπτών (που είναι μεγάλο για την τσέπη μου αυτή την στιγμή δυστυχώς...).


Ναι, δεν θέλω κι εγώ να μπουμε σε τόσα εξοδα για σμαρτ διακόπτες φώτων, όταν αντίστοιχη δουλειά κανουμε και με σμαρτ λάμπες. Ούτως η άλλως, το "παιξιμο" θα γίνεται πιστεύουμε σε συγκεκριμένες φάσεις, οπότε δε μας είναι και μπελάς να αντιμετωπίζουμε τα φώτα ως συμβατικά, και που και που να γίνονται εξυπνα :lol: :lol:

Ίδωμεν!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670568
Geralt έγραψε:Παντως για την περιπτωση που εχετε σκοτεινα ντουλαπια στην κουζινα η στην ντουλαπα ρουχων, εμενα με εχει σωσει το ledακι που προσαρμοζεται στους μεντεσεδες
https://www.allyouwant.gr/led-fotistiko ... stprice.gr

το βιδωνεις με την βιδα του μεντεσε, παιρνει μια A23 μπαταριτσα και καθε φορα που ανοιγεις, αναβει και επιτελους βλεπω και τα ρουχα που εχω πισω πισω :)
Καλή φάση, πήρα κι εγώ μερικούς για τις ντουλάπες για όταν κοιμάται ο ένας μην ανοίγει το φως. Η μπαταρία ωστόσο είναι πιο ακριβή από την συσκευή
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#670583 Ε για άμεσα κοιτούσα, anyway θα δω κι εκεί :iconcool:

Θέλω να βάλω πάλι μπρος τη μετατροπή του ηλιακού σε smart. Έχω αγοράσει το sonoff dual R2 https://www.emimikos.gr/SONOFF-DUALR2/
Κάνει ή χρειάζεται κάποιον άλλον; Ο maltezos προτείνει άλλον https://www.maltezos.gr/index.php/el/ap ... na-me-wifi

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να βρω ηλεκτρολόγο που να γνωρίζει απ'αυτά, στον douleutara που είχα ψάξει δεν έγινε κάτι.