Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670341 Το άλλο επίσης που δεν λέγεται, είναι πόσο αξιόπιστα είναι αυτά τα ηλεκτρονικά μαραφέτια. Η δική μου γνώμη είναι πως όχι πολύ... Θυμάμαι στο Long Way Round που έκαναν το London-New York με τις BMW R1150 GS Adventure, o Bourman και ο McGregor, το μόνο πράγμα που χάλασε είναι το ABS και παραλίγο να μείνουν εκεί... Γιατί λόγω του τρόπου που λειτουργεί η μονάδα στην BMW, ουσιαστικά η μηχανή δεν φρέναρε...
https://en.wikipedia.org/wiki/Long_Way_Round
Οπότε, ένα πράγμα είναι η αποτελεσματικότητα και ένα ακόμη η αξιοπιστία.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#670380 Οι λέξεις αξιοπιστία, ηλεκτρονικά και Land Rover αναφέρθηκαν στην ίδια πρόταση;; :lol: Έστω και ως ερώτηση;; :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#670382
markvag έγραψε:Οι λέξεις αξιοπιστία, ηλεκτρονικά και Land Rover αναφέρθηκαν στην ίδια πρόταση;; :lol: Έστω και ως ερώτηση;; :lol:

Εσυ κοροιδευεις αλλα να ξερεις εκει ειναι η πραγματικη περιπετεια. Τι να το κανεις να γυρισεις τον κοσμο με κανενα Land Cruiser η κανενα Nissan Patrol?
Ξερεις οτι θα πας και θα γυρισεις και θα ξαναπας. Ενω με το Land Rover? :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#670425
Νίκος Παππάς έγραψε:
markvag έγραψε:Οι λέξεις αξιοπιστία, ηλεκτρονικά και Land Rover αναφέρθηκαν στην ίδια πρόταση;; :lol: Έστω και ως ερώτηση;; :lol:

Εσυ κοροιδευεις αλλα να ξερεις εκει ειναι η πραγματικη περιπετεια. Τι να το κανεις να γυρισεις τον κοσμο με κανενα Land Cruiser η κανενα Nissan Patrol?
Ξερεις οτι θα πας και θα γυρισεις και θα ξαναπας. Ενω με το Land Rover? :lol: :lol:


:lol: :lol:

Με το Land Rover δεν ξέρεις αν θα πας μέχρι το σούπερ μάρκετ... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#670428 Το καινουριο defender μονο διθυραμβικά σχολια εχει παρει μεχρι τωρα απο τον τυπο. Επισης παίρνει το ενα βραβειο μετα το αλλο.

Ειναι το ποιο αξιόπιστο launch τις LR, παρολο που ειναι το πρωτο μοντελο με την καινουρια αρχιτεκτονικη (pivi).

Ειναι δυσκολο να βγαλεις απο το μυαλο του κοσμου παλιες (βασιμες) αντιλήψεις αλλα καλο θα ταν να αρχισουμε να αναλυουμε καινούργια δεδομενα. Τα LR ειναι απλησιαστα στην ελλαδα λογω να της παραλογης φορολογικης πολιτικης, οποτε αμφιβάλλω το ποσο εχει εκτεθει στην μαρκα το αγοραστικό κοινο τελευταια ωστε να κρινει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#670429 Είχε ένα προχθές εδώ έξω από αντιπροσωπεία και έπρεπε να μετακινηθεί γιατί θέλαμε να χρησιμοποιήσουμε την ράμπα για εκφόρτωση.

Ρωτάω τον πωλητή και μου λέει δεν μπορώ να το κουνήσω κάνει update, κοιτάζω μέσα και όντως έκανε ΟΤΑ update.

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν αυτό τους έλειπε, να πετάει και blue screens

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#670433
Nosferatu έγραψε:Το καινουριο defender μονο διθυραμβικά σχολια εχει παρει μεχρι τωρα απο τον τυπο. Επισης παίρνει το ενα βραβειο μετα το αλλο.

Ειναι το ποιο αξιόπιστο launch τις LR, παρολο που ειναι το πρωτο μοντελο με την καινουρια αρχιτεκτονικη (pivi).

Ειναι δυσκολο να βγαλεις απο το μυαλο του κοσμου παλιες (βασιμες) αντιλήψεις αλλα καλο θα ταν να αρχισουμε να αναλυουμε καινούργια δεδομενα. Τα LR ειναι απλησιαστα στην ελλαδα λογω να της παραλογης φορολογικης πολιτικης, οποτε αμφιβάλλω το ποσο εχει εκτεθει στην μαρκα το αγοραστικό κοινο τελευταια ωστε να κρινει.

Αν ειναι να πηγαινεις απο τα ΒΠ στα ΝΠ, απο το τενις κλαμπ στο γκολφ κλαμπ η στην μαρινα και αντε κανα χιονοδρομικο, μια χαρα ειναι, μπορει να μην βγαλει τιποτα κι αν βγαλει ας ειναι καλα η οδικη.

Αν θες ενα αμαξι για να πας στα -stan η στην Αφρικη τι θα διαλεγες; Μαλιστα αφου ειμαστε στο τοπικο της LR, το παλιο η το νεο Defender?

Γιατι αν θυμασαι κι ο Τεμπεριδης που γυρισε τον κοσμο δυο φορες αλλαξε τα παντα ολα στο LR. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#670443 Ακριβως στα λογια μου ερχεσαι, disco3 ειχε ο τεμπεριδης, αυτοκινητο 16 χρονων. Δεν εχει καμμια σχεση με την σημερινή jlr.

Το δικο μου velar το εχω απο τον Φεβρουάριο και δεν εχει βγαλει απολύτως τιποτα.

Γυρνώντας στο θεμα offroading, το καινουριο defender ειναι ολοκληρωμένο αυτοκινητο που κανει τα παντα*, συμπεριλαμβανομένου σκληρου offroading, πολυ καλυτερα απο οτιδήποτε υπαρχει εκει εξω.

*Tennis club εκαλη, αυτοκινητοδρομο, αγροτια, night club, κλπ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#670450 Αξιόπιστα είναι αυτά που χρησιμοποιούν στο Ντουμπάι στα σαφάρι και στους αμμόλοφους, αυτά είναι τα λαντ κρουιζερ. Τώρα δεν γνωρίζω.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#670462
Nosferatu έγραψε:
Το δικο μου velar το εχω απο τον Φεβρουάριο και δεν εχει βγαλει απολύτως τιποτα.


Γραψε μας κατι για το αμαξι σου, καποιο review, βαλε καμια φωτο, μονο στον δρομο το εχω δει δυο- τρεις φορες. Τεραστιο και εντυπωσικο δειχνει :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#670496
007 έγραψε:κατα ποσο ειναι versatile - flexible στο customisation των off road parts που ενδεχομενως να θελεις να του βαλεις με βαση τα γουστα του καθε χρηστη (π.χ. bullbars κλπ).


Λύσεις after market πάντα βγαίνουν για αυτά τα οχήματα, αν και σήμερα με την πολυπλοκότητα θα είναι πιο σπάνιες και ακριβές. Επίσης τίθεται και θέμα νομιμότητας, π.χ. για τα bullbars που ανέφερες.


Nosferatu έγραψε:Ειναι το ποιο αξιόπιστο launch τις LR, παρολο που ειναι το πρωτο μοντελο με την καινουρια αρχιτεκτονικη (pivi).


Pivi είναι το όνομα του infotainment, όχι της αρχιτεκτονικής, η οποία είναι μια εξελιγμένη εκδοχή της υπάρχουσας (D7u για τα μεγάλα Disco και Range και D7x για το νέο Defender).
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#670498 Η ηλεκτρονικη αρχιτεκτονική ειναι καινουρια και ουσιαστικα μιλαμε για τελειως διαφορετικη προσέγγιση και τεχνολογια.

PIVI ειναι η ονομασια του infotainment, που ειναι το customer facing κομμάτι της αρχιτεκτονικής.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#670501
KiloMeater έγραψε:και τα lada αξιοπιστα ηταν αλλα προχωραει ο κοσμος

δεν ηταν αξιοπιστα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#670502
Nosferatu έγραψε:
Το δικο μου velar το εχω απο τον Φεβρουάριο και δεν εχει βγαλει απολύτως τιποτα.



πολυ μικρο διαστημα για να αποφανθεις για αξιοπιστια.
Μακαρι να σου βγει αξιοπιστο,γιατι ειλικρινα ειναι πανεμορφο.