Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#669863
EDDIE_147 έγραψε:Άρα Μπουσο:



Εικόνα

Εδώ είναι ένα excel που είχα φτιάξει από όταν ξεκίνησα την αλλαγή καυσίμου και από 100οκτανίων πήγα σε 98.
Δυστυχώς στην 3η μέτρηση δεν είχα σημειώσει διανυθέντα χιλιόμετρα, αλλά αν μετρήσεις τις άλλες τρεις, με 87,78 λίτρα έχω διανύσει 812,6 χλμ.
Βγαίνει ένας ΜΟ 10,8λτ/100χλμ πάλι.

Δεν παροτρύνω κανέναν να χρησιμοποιήσει συγκεκριμένο καύσιμο. Απλή αναφορά κάνω με δικές μου παρατηρήσεις και σημειώσεις, στο ίδιο αυτοκίνητο, αποκλειστικά με τον ίδιο οδηγό και αποκλειστικά ανεφοδιασμούς από το ίδιο πρατήριο της ΒΡ.

Στο άλλο θέμα, δεν έχω καταλάβει γιατί μεσολαβείς ως αυτόκλητος δικηγόρος; Έχω ρωτήσει ξανά. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που πρέπει να λύσουμε;

Επίσης περιμένω κάποια στιγμή να δημοσιεύσεις και τη δική σου "μικρή" εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#669871 Για το αν μειώνει 1 λίτρο μέση κατανάλωση η κατοσταρα, νομίζω είμαστε στην ίδια σελίδα.

Δικηγόρο δεν κάνω.
Σχολίασα ότι θα ήθελα να μου απαντήσεις και να μην πιστολιασεις όπως τον άλλο.
Δεν μπορω να το γράψω πιο απλά --> δεν έχω να πω και κάτι άλλο.

Η μικρή μου εμπειρία συμπυκνώνεται στο σοφό ρητό που έγραψα πιο πάνω :lol:

κατανάλωση = πίεση στο πεντάλ του γκαζιού


Ακόμα και το αν σε πιασουν 1-2 φανάρια λιγότερα ή βρεις λίγο παραπάνω κίνηση σε μια ανηφορικη ευθεία, μπορεί να σου αλλάξουν σημαντικά τη μέση κατανάλωση.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#669872
EDDIE_147 έγραψε:Δικηγόρο δεν κάνω.
Σχολίασα ότι θα ήθελα να μου απαντήσεις και να μην πιστολιασεις όπως τον άλλο.
Δεν μπορω να το γράψω πιο απλά --> δεν έχω να πω και κάτι άλλο.


Τότε τι κάνεις; για πες; πως θα χαρακτήριζες τον εαυτό σου;
Μπορεί να του έχω απαντήσει ιδιωτικά. Το γνωρίζεις; αν μιλάς μαζί του, τότε το γνωρίζεις άρα καλά σε είπα δικηγόρο.

Κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#669895 Ε πες το ρε αδερφέ ότι του απάντησες με pm να ξέρω ότι κατάλαβα λάθος.
Τόσο παντελόνι τζάμπα στην τελική.

Κλείσιμο ΟΤ από μένα γιατί ζαλίστηκε η κατανάλωση και θα πέσει κι άλλο.
:lol:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#669902 Το συγκεκριμένο excel είναι ελλιπέστατο και δεν μπορεί να αποτελέσει αφορμή ούτε για χαλαρή κουβέντα. Αν πάλι επιμένεις να το αναρτήσεις πρέπει να είσαι έτοιμος για τον αντίλογο.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#669904
EDDIE_147 έγραψε:Έχοντας μια μικρή εμπειρία στην οδήγηση διαφορετικών αυτοκινήτων με ένα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην κατανάλωση που έχουν, μπορώ να πω ότι η κατανάλωση επηρεάζεται σε συντριπτικό βαθμό από τον τρόπο και τις συνθήκες οδήγησης.

Συγκεκριμένα κατανάλωση = πίεση στο πεντάλ του γκαζιού.
Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις αν οδηγείς βλέποντας τη στιγμιαία κατανάλωση.

Η πιεση στο πενταλ αυξανει την καταναλωση οσο η μηχανη καιει την βρνζινη που μπορει να καψει.
Τα υπολοιπα επιστρεφουν στο ρεζερβουαρ.
Για να πετυχεις χαμηλη καταναλψση,ενας τροπος υπαρχει.
Να μην δημιουργεις ασκοπο φορτιο στην μηχανη και να εκμεταλλευεσαι την ροπη.
Μιλαω για φυσιολογικη οδηγηση και με την λογικη οτι κινεισαι κσι δεν σερνεσαι.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#669905
Να μην δημιουργεις ασκοπο φορτιο στην μηχανη και να εκμεταλλευεσαι την ροπη.


Στικι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#669952
EDDIE_147 έγραψε:...κατανάλωση = πίεση στο πεντάλ του γκαζιού...


Νομος αυτο. Αν εχεις βαρυ ποδι δε σε σωζει τιποτα!!!

Επισης αν εχεις βαρυ ποδι ειναι σχεδον απιθανο να βγουνε ασφαλη συμπερασματα οσον αφορα την καταναλωση καυσιμου. Λιγες φορες περισσοτερες να ησουν φτιαγμενος και να το εστιψες το αμαξι, πανε περιπατο οι μετρησεις καταναλωσης που εκανες.

Η μετρηση καταναλωσης εχει νοημα οταν γινεται απο ηρεμους οδηγους που πανε παντα με τον ιδιο ρυθμο και που μαλιστα εχουν συνεχως το νου τους στην καταναλωση και τσιγκουνευονται τις ατσαλες γκαζιες και τις αλλαγες ταχυτητων κοντα στον κοφτη.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#670047
Dimsabas έγραψε:Από 5 ως 6 ευρώ τα 100 να ούμε...Εικόνα

εδω πρέπει να προσθέσεις και τη βενζίνη που καταναλώνεις.
Παντως εξαιρετικά χαμηλες οι τιμες του αερίου...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#670060 Αν υπολογίσουμε κι ένα λίτρο βενζίνης, είμαστε στα 6,5-7 ευρώ στα 100. Μιλάμε πάντα για Corolla Verso 1.8 του 2005, τίποτα διαστημικό από τεχνολογία και καίει σαν Corolla Hybrid του 2020. Υγραέριο λατρεία!
Άβαταρ μέλους
By edmond
#670072 Dimsaba πότε κλείνει 10ετία το σύστημα υγραερίου; Ισχύει ότι τότε απαιτείται αλλαγή ρεζερβουάρ(υγραερίου); Στο ΚΤΕΟ πληρώνεις το ίδιο με ένα απλό ΙΧ;
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#670075 Δεκέμβρη του 2027 κλείνει δεκαετία κι όντως χρειάζεται αλλαγή η δεξαμενή. Θα περάσει και ΚΤΕΟ για να ελέγξουν ότι έγινε η αλλαγή. Το κόστος του ΚΤΕΟ είναι το ίδιο. Βέβαια, όταν έγινε η εγκατάσταση, πέρασε έξτρα ΚΤΕΟ και μάλιστα πιο ακριβό, ένα 80άρι (με επιφύλαξη, δε θυμάμαι τα νούμερα με ακρίβεια).
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#671420 Περιστέρι-Τουμπα-κατι ψιλοβολτες γυρω γυρω-Περιστερι.
1026 χλμ.
6,9 λτ/ χλμ.
81 χλμ. Μέση ταχύτητα.
Χωρίς στάση, κινηση και απαγορευμένες ταχύτητες, έκανα 4 ώρες και 40 λεπτά.
Με λίγη προσπάθεια ο χρόνος πλέον πέφτει κάτω από 5 ωρες.

Παλιότερα το κουβαδάκι μου, έκαιγε λιγότερο νομίζω.

Ford Fiesta mk7 1,6 βενζ..

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#671424 Segway ninebot max, έγραψε κάτι παραπάνω απο 600χλμ μέσα σε ενα μήνα (πιο πολυ και απο το αυτοκίνητο μου ) σε φλατ διαδρομές δουλεια πάρκα βόλτες downtown
Κατανάλωση περίπου ... 0.25€ / 100 χλμ
:-)
Εικόνα