Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#668875 Έψαξα και βρήκα την Opera 23500.
Αυτόματη κλειδαριά για ξύλινες πορτες η οποία ανοίγει με το χερούλι από μέσα, με το κλειδί από έξω και με το κυπρι από το θυροτηλέφωνο.
Τιμή γύρω στα 250€ συν τοποθέτηση.

Από βδομάδα θα ξέρω και το κόστος τοποθέτησης.



Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#668937 Σε πολυκατοικία πρόσφατα έβαλαν τέτοια γιατί όπως είπε η διαχειρίστρια πολλοί ξεχνάγανε να κλειδώσουν. Νομίζω γύρω στα 300 ευρώ πρέπει να τους πήγε. Περί τα 12 διαμερίσματα.
H απορία μου: όλες οι εξώπορτες δεν κλείνουν όταν τις αφήσεις να κλείσουν; Αφού χωρίς κλειδί δεν ανοίγουν, γιατί να θέλουμε να κλειδώνει ή τι ακριβώς εννοούν;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#668943
sknipper έγραψε:Σε πολυκατοικία πρόσφατα έβαλαν τέτοια γιατί όπως είπε η διαχειρίστρια πολλοί ξεχνάγανε να κλειδώσουν. Νομίζω γύρω στα 300 ευρώ πρέπει να τους πήγε. Περί τα 12 διαμερίσματα.
H απορία μου: όλες οι εξώπορτες δεν κλείνουν όταν τις αφήσεις να κλείσουν; Αφού χωρίς κλειδί δεν ανοίγουν, γιατί να θέλουμε να κλειδώνει ή τι ακριβώς εννοούν;
Στις παλιες πολυκατοικίες η πορτα ανοίγει ευκολα είτε με ταυτότητα είτε ζοριζοντας την λίγο αφού υποχωρεί το κυπρι. Ειδικά όταν η πορτα είναι ξύλινη.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#668950 Ψάχνω γράσο μη τοξικό για χρήση στον φούρνο. Θέλω να λιπάνω τον τηλεσκοπικό μηχανισμό. Έχω ένα molykote 111 αλλά λέει είναι μέχρι 200 βαθμούς
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#669976 Επανέρχομαι δημητριος μετά από μετακόμιση στο νέο διαμέρισμα

Μονταρισμα νέων επίπλων, μικροεπισκευές, κάτι αρμοκαλυπτρα κάτι σιφώνια, ξεπακεταρισμα, τρύπημα τοίχων,κρέμασμα φωτιστικών, the works

Εδώ να δηλώσω ότι δεν έχω δει καλύτερα προϊόντα από το WD-40 και την μονταζοκολλα της Bison. Χωρίς καμία διάθεση διαφήμισης είναι εξαιρετικά προϊόντα

Στο θέμα μας. Έσπασε το μπράτσο της καρέκλας γραφείου μου. Τώρα αυτό κολλάει, θα κρατήσει;
Κρίμα να αχρηστευθεί ολόκληρη η καρέκλα λόγω αυτού του σπασίματος.
Πουλανε πουθενά;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#669980 γιατι δεν προσπαθεις να το κολλησεις με την μονταζοκολλα που εχεις ?
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#669985 Αυτό είναι το back up σενάριο, πρώτα είπα να το ποσταρω εδώ μπας και υπάρχει καμία καλύτερη ιδέα
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#669990 Νομίζω σκέτο κόλλημα δε θα πιάσει,
Αν είναι πλαστικό θα τρύπούσα με ένα μικρό τρυπάνι εκεί στον κορμό στη μέση
και μετά με ένα χοντρό τρυπάνι μέχρι τη μέση για να πιάσει το κεφάλι της βίδας.
Μετά θα βίδωνα + κολλημα. Αλλά και πάλι μια βίδα δεν ξέρω αν θα κρατήσει το μπρος πίσω
και τις δυνάμεις που θα δέχεται το μπράτσο.

Ενναλλακτικά υπάρχει ανταλλακτικό σε χρυσό εδώ
https://www.vougioukas.gr/antallakitika ... feioy.html
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#669993
Geralt έγραψε:Επανέρχομαι δημητριος μετά από μετακόμιση στο νέο διαμέρισμα

Μονταρισμα νέων επίπλων, μικροεπισκευές, κάτι αρμοκαλυπτρα κάτι σιφώνια, ξεπακεταρισμα, τρύπημα τοίχων,κρέμασμα φωτιστικών, the works

Εδώ να δηλώσω ότι δεν έχω δει καλύτερα προϊόντα από το WD-40 και την μονταζοκολλα της Bison. Χωρίς καμία διάθεση διαφήμισης είναι εξαιρετικά προϊόντα

Στο θέμα μας. Έσπασε το μπράτσο της καρέκλας γραφείου μου. Τώρα αυτό κολλάει, θα κρατήσει;
Κρίμα να αχρηστευθεί ολόκληρη η καρέκλα λόγω αυτού του σπασίματος.
Πουλανε πουθενά;

Εικόνα

δες κ εδώ
https://idealhaus.eu/product/%CE%BC%CF% ... 3%CE%BF-4/
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#670007 Ευχαριστω Red Garland και Peter Pan για τις απαντησεις, με αφορμη τα δικα σας ποστ, τα βρισκω φτηνοτερα και εδω
https://www.homemarkt.gr/el/epipla-esot ... stprice.gr

μαλλον ειναι αρκετα κοινα τελικα!
Άβαταρ μέλους
By edmond
#670021 Και σε μένα έσπασε το μπράτσο της καρέκλας(του μικρού βασικά). Το κόλλησα με βενζινόκολα της Bison(την θεωρώ την καλύτερη) και έκτοτε ούτε γάτα. Βέβαια μιλάμε για το βάρος του μικρού και όχι ενός ενήλικα που θα δώσει παραπάνω βάρος όσο να' ναι.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#670663 Φτιάχνω κάτι ραφακια και ενώ τα έχω κάνει σούπερ μου χτυπάει στο μάτι άσχημα αυτό το σημείο

Με τι μπορώ να το καλύψω;
Έχει καμία ταινία ειδική που κολλάει σε ξύλο;
Βάψιμο με βερνίκι για ξύλο;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#670664
Geralt έγραψε:Φτιάχνω κάτι ραφακια και ενώ τα έχω κάνει σούπερ μου χτυπάει στο μάτι άσχημα αυτό το σημείο

Με τι μπορώ να το καλύψω;
Έχει καμία ταινία ειδική που κολλάει σε ξύλο;
Βάψιμο με βερνίκι για ξύλο;
Εικόνα

Ταινια μελαμινης. Κολλαει με ηλεκτρικο σιδερο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#670667 Προσοχή στο φινίρισμα όταν θα κόψεις το περίσσιο. Εγώ το έκανα προσεκτικά με φαλτσέτα.