Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#669943 Στα 240 αποκλείεται (280 το λιγότερο, μιλάμε για 205/55-16) και από Bridgestone έχω τόσο κακές εμπειρίες που δεν υπάρχει καν στη λίστα μου
Από πρωτοκλασάτα μόνο primacy κοιτάω εξάλλου, είναι πολύ μπροστά από το δεύτερο.
Αν δεν ήταν να φύγει άμεσα το αμάξι, θα τα είχα βάλει ήδη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#669949 Δεν βλέπω ειλικρινά για ποιο λόγο να πάρεις τριτοκλασάτα λάστιχα, ακόμη κι αν σκοπεύεις να πουλήσεις το αυτοκίνητο.
Με λιγότερο από 240€ παίρνεις BF Goodrich που είναι τίμια και μια χαρά για τα λεφτά τους.
https://www.fokas-tyres.gr/el/products/ ... vantage-go
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#669951 Είναι στα υπόψη
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#669956
italakias έγραψε:Αμα δεν σου κανει το μπριτζστον ,σημαινει οτι δεν καταλαβαινεις ουτε καν που πατανε οι τροχοι σου.


Καθε φορα που βαζεις καινουργια λαστιχα στο αμαξι, εχεις λιγες μερες γουστου που αισθανεσαι τη μεγαλη διαφορα στο κρατημα του καινουργιου ελαστικου.

Μια φορα εκανα τη |λογοκρισία| να παω απο Michelin σε Bridgestone (αντιστοιχου ευρους τιμης) και ηταν σχεδον λες και δεν αλλαξα λαστιχα. Στα πρωτα χιλιομετρα μετα το βουλκανιζατερ ηξερα οτι δε θα ξαναβαλω ποτε στη ζωη μου Bridgestone.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#669958 260 έβαλα σε αυτή την διάσταση τα goodyear efficient grip 2

< Note 9 >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#669960 Πολύ καλή τιμή. Ποιο μαγαζί;
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#669962 Δημητρακόπουλος στην Πειραιώς απέναντι από την Ελαΐς

< Note 9 >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#669965
Anonymous Founder έγραψε:Δεν βλέπω ειλικρινά για ποιο λόγο να πάρεις τριτοκλασάτα λάστιχα, ακόμη κι αν σκοπεύεις να πουλήσεις το αυτοκίνητο.
Με λιγότερο από 240€ παίρνεις BF Goodrich που είναι τίμια και μια χαρά για τα λεφτά τους.
https://www.fokas-tyres.gr/el/products/ ... vantage-go

Παλιοτερα τα εβαζες στον Κυριαζη και μαλιστα τον διαφημιζες και ελεγες οτι σου καργαρει τα μπουλονια με δυναμοκλειδο.
Τωρα που βρισκεις την τετραδα 5 ευρω φθηνοτερα,διαφημιζεις τον Φωκα.
Το θεωρεις σωστο;
Υπαρχουν και τα πμ. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#669967
Asimov έγραψε:Πολύ καλή τιμή. Ποιο μαγαζί;
Λάθος , κοίταξα το αρχείο μου, 280 τα έβαλα.

< Note 9 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#669969
italakias έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν βλέπω ειλικρινά για ποιο λόγο να πάρεις τριτοκλασάτα λάστιχα, ακόμη κι αν σκοπεύεις να πουλήσεις το αυτοκίνητο.
Με λιγότερο από 240€ παίρνεις BF Goodrich που είναι τίμια και μια χαρά για τα λεφτά τους.
https://www.fokas-tyres.gr/el/products/ ... vantage-go

Παλιοτερα τα εβαζες στον Κυριαζη και μαλιστα τον διαφημιζες και ελεγες οτι σου καργαρει τα μπουλονια με δυναμοκλειδο.
Τωρα που βρισκεις την τετραδα 5 ευρω φθηνοτερα,διαφημιζεις τον Φωκα.
Το θεωρεις σωστο;
Υπαρχουν και τα πμ. :iconcool:

Κυριαζής, Φωκάς, Χοϊμές, όλοι τους σοβαρά μαγαζιά και άριστοι επαγγελματίες.
Καλύτερη εξυπηρέτηση είχα από τον τελευταίο όταν την χρειάστηκα, αλλά απ όλους είμαι ευχαριστημένος.
Δεν διαφημίζω κανέναν συγκεκριμένα. Το site του Φωκά είναι το πιο βολικό, απλώς.
Μπράβο μνήμη πάντως... θυμόσουν το ροπόκλειδο!
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#669988 Φωκάς ειδα άνοιξε και νέο κατάστημα στα Βριλήσσια ψηλά, στην Αναπαύσεως, δίπλα σε ένα βενζινάδικο Shell
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#670028
George_Prix έγραψε:
italakias έγραψε:... Στα πρωτα χιλιομετρα μετα το βουλκανιζατερ ηξερα οτι δε θα ξαναβαλω ποτε στη ζωη μου Bridgestone.
Δεν μιλάω για το όποιο συγκεκριμένο μοντέλο εννοείς, ούτε καν για τη μάρκα αλλά δεν θα ήμουν τόσο απόλυτος. Τα πρώτα χλμ που τα λάστιχα έχουν ένα λούστρο δεν κρατάνε, το λέει ο κατασκευαστής να είσαι προσεχτικός. Οπότε λάθος να κρίνεις από τα πρώτα χλμ.
Από εκεί και πέρα ίσως απλά να θέλουν λίγο ζέσταμα πρώτα. Αυτό δεν τα κάνει κακά λάστιχα αλλά ίσως τα κάνει ακατάλληλα για πολλούς που δεν τα χρησιμοποιούν έτσι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#670033
sknipper έγραψε:
George_Prix έγραψε:
italakias έγραψε:... Στα πρωτα χιλιομετρα μετα το βουλκανιζατερ ηξερα οτι δε θα ξαναβαλω ποτε στη ζωη μου Bridgestone.
Δεν μιλάω για το όποιο συγκεκριμένο μοντέλο εννοείς, ούτε καν για τη μάρκα αλλά δεν θα ήμουν τόσο απόλυτος. Τα πρώτα χλμ που τα λάστιχα έχουν ένα λούστρο δεν κρατάνε, το λέει ο κατασκευαστής να είσαι προσεχτικός. Οπότε λάθος να κρίνεις από τα πρώτα χλμ.
Από εκεί και πέρα ίσως απλά να θέλουν λίγο ζέσταμα πρώτα. Αυτό δεν τα κάνει κακά λάστιχα αλλά ίσως τα κάνει ακατάλληλα για πολλούς που δεν τα χρησιμοποιούν έτσι.


Πρωτα χιλιομετρα εννοω τις πρωτες μερες. Αν και με την προσπαθεια που κατεβαλα αμφιβαλω αν ειχε μεινει γυαλαδα μετα τις πρωτες ωρες!

Εχω μια συγκεκριμενη στροφη που τη στριβω εδω και χρονια. Τη δοκιμασα ξανα και ξανα με τα Bridgestone τις πρωτες μερες (ΚΑΙ με ζεστα λαστιχα φυσικα) και εστριβα απλα ενα κλικ γρηγοροτερα απο οτι με τα λιωμενα Michelin. Στο βρεγμενο ειχε μεγαλη διαφορα το καινουργιο λαστιχο ομως. Για την ακριβεια μου αρεσε περισσοτερο ακομα κι απο το καινουργιο το Michelin στο βρεγμενο. Να τα λεμε κι αυτα!

Παλιοτερα οποτε εκανα αλλαγη στα λαστιχα, απο την πρωτη τιμονια αισθανομουνα το κρατημα. Θυμαμαι οτι τα πρωτα μπασιματα στη συγκεκριμενη στροφη εμπαινα αργοτερα απο οτι μπορουσα, γιατι δεν πιστευα ποσο καλυτερο κρατημα εχω πλεον σε σχεση με μια μερα πριν!!! Ουτε γυαλαδες ουτε κρυα λαστιχα με πειραξαν ποτε...

Εχεις δικιο οτι ημουν καπως απολυτος. Διαφορερικα λαστιχα ταιριαζουν σε καθε αμαξι και επισης το Bridgestone θα βγαλει περισσοτερα χιλιομετρα απο το Michelin (που για καποιους ειναι σημαντικος παραγοντας, ενω για μενα καθολου). Αλλα και μονο που ηταν τοσο αρνητικη η πρωτη και μοναδικη εμπειρια μου, αποκλειω να ξαναδοκιμασω τη συγκεκριμενη μαρκα.