Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#669346 Εντάξει, εγώ σχολίασα έχοντας στο μυαλό την τιμή των 700 δολαρίων, όχι τα 870€ που ζητάνε εδώ.
Το SE δεν θα το αγόραζα βέβαια, αλλά ενώ τα 700€ θα μπορούσε να τα σκεφτεί κάποιος ειδικά και σαν εταιρικό, τα παραπάνω, απευθύνονται μόνον σε ανθρώπους που τους περισσεύουν.
Εγώ ανήκω στους τυχερούς που τους πληρώνουν το τηλέφωνο (συσκευή και χρήση) και δεν θα δαπανούσα ούτε € παραπάνω από αυτό που μου δίνουν. Με δικά μου χρήματα, άνω όριο τα 200€.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#669350
diplomat έγραψε:Πάντως εάν μιλάμε για δολάρια, τα $700 του Μίνι απέχουν $300 από τα $399 που κοστίζει το SE.
301 συν 9% φόρους ανάλογα με την τοποθεσία. Στο Ορεγκον νομίζω έχει 0 φόρο.

Στην Ν Υόρκη άρα είναι 330 η διαφορά.

Σε κάθε περίπτωση οι τιμές στην Αμερική είναι μάλλον αδιάφορες για Ελλάδα. Κοιτάς τιμές Γερμανίας για να πάρεις μια ιδέα της αξίας.


< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#669357
Chris έγραψε:700 δολαρια = 869 ευρω δηλαδη? Τρομερο :s_omg :s_rofl :s_rofl :s_rofl


Υπάρχουν πολιτείες με φόρο, οι περισσότερες δηλαδή.
Να σημειωθεί ότι εμείς έχουμε ΦΠΑ 24%. Στη Γερμανία είναι πλέον μειωμένος στο 16% (από 19% μέχρι πρότινος).
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#669359
Giuseppe Busso έγραψε:
Chris έγραψε:700 δολαρια = 869 ευρω δηλαδη? Τρομερο :s_omg :s_rofl :s_rofl :s_rofl


Υπάρχουν πολιτείες με φόρο, οι περισσότερες δηλαδή.
Να σημειωθεί ότι εμείς έχουμε ΦΠΑ 24%. Στη Γερμανία είναι πλέον μειωμένος στο 16% (από 19% μέχρι πρότινος).
Προσωρινά, λόγω COVID
Άβαταρ μέλους
By GTS
#669361 Aν ειναι ετσι στην Γερμανια οι τιμες θα ειναι λιγο ποιο φιλικες για καποιον που θελει να αγορασει χωρις εκπτωση και χωρις τιμολογιο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#669387
GTS έγραψε:Aν ειναι ετσι στην Γερμανια οι τιμες θα ειναι λιγο ποιο φιλικες για καποιον που θελει να αγορασει χωρις εκπτωση και χωρις τιμολογιο.
Ποιος θέλει να αγοράσει χωρίς έκπτωση ;
:-)
Άβαταρ μέλους
By GTS
#669388 O περισσοτερος κοσμος απλα μπαινει στο apple store διαλεγει πληρωνει και φευγει με πακετο σε σακουλα. Για αυτο το κοινο αν ταξιδευεις λιγο ή εχεις καποιον φιλο σε πχ Γερμανια καλυτερα να το παρεις απο εκει αν ειναι δυνατον.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#669440 Αν είχε, δε, το μίνι και μια αποδεκτή (από μένα) αναλογία οθόνης (δεν θα κουραστώ να λέω πόσο μπλιαχ και άβολες είναι οι ψιλόλιγνες οθόνες αναλογίας > 18/9), τότε θα είχα ελπίδες ότι το νέο μίνι θα δημιουργήσει μια καλή τάση σε βολικού μεγέθους συσκευές.
Γιατί από τότε που εξαφανίστηκαν τα μπέζελς και οι λωρίδες πάνω κάτω, όλοι οι κατασκευαστές μεγάλωσαν ως τα άκρα τις οθόνες, αντί να μαζέψουν το σασί στα όρια των οθονών :iconcool:
Τι κακό έχουν οι 5,2 ή 5,4 δηλαδή; Ζαχαρώνω μια ..φανταστική συσκευή στις 5,2 με αναλογία 16/9, όλο οθόνη και λιλιπούτειο μέγεθος.
Άβαταρ μέλους
By fot
#669473 Καλημέρα!! Χρειάζομαι monitor για το MacBook, επειδή το παλιό πλέον δεν βολεύει, 24-27 ίντσες και θέλω να διαθέσω μαξ 150 περίπου ευρώ. Υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις ή πρέπει να ανέβω κι άλλο ;


< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#669998
fot έγραψε:Καλημέρα!! Χρειάζομαι monitor για το MacBook, επειδή το παλιό πλέον δεν βολεύει, 24-27 ίντσες και θέλω να διαθέσω μαξ 150 περίπου ευρώ. Υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις ή πρέπει να ανέβω κι άλλο ;


< >


Κάτι τέτοιο?

https://www.e-shop.gr/othoni-philips-27 ... PER.156078
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#670015
NickTG έγραψε:
fot έγραψε:Καλημέρα!! Χρειάζομαι monitor για το MacBook, επειδή το παλιό πλέον δεν βολεύει, 24-27 ίντσες και θέλω να διαθέσω μαξ 150 περίπου ευρώ. Υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις ή πρέπει να ανέβω κι άλλο ;


< >


Κάτι τέτοιο?

https://www.e-shop.gr/othoni-philips-27 ... PER.156078
Πολύ καλό μόνιτορ, το έχω στη δουλειά. Και πολύ καλή προσφορά!