Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#669303 Λίγο πριν κάνει εναλλαγή στο vid, που δείχνει πλέον την μαύρη άσφαλτο, δείχνει ένα άνοιγμα, με ένα Yaris ασημί.
Εκεί μήπως υπάρχει ένα ξενοδοχείο πουν φιλοξενεί μετανάστες? :hmmm:

Η διάδρομη μοιάζει πάρα πολύ, διαφέρει αρκετά από την παραλιακή με ανοιχτές καμπές.
Δεδομένου ότι έχει ελάχιστο κόσμο, είναι παράδεισος

ΥΓ το παλικάρι το παρακολουθώ στο ινστα, να ανεβαίνει απο Ελασσόνα πολλές φορές :metalo:
Να προσέχει μόνο.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#669305 Ναι ναι, σωστα, εκει που λες ειναι το πρώην ξενοδοχείο "Δοχος" λιγο πριν φτασεις Καρύτσα, το οποίο φιλοξενεί ασυνοδευτους προσφυγες εδω και λιγο καιρο. Έχει απίστευτη θεα το εν λόγω, το θυμαμαι απο μικρός.
Αν συνεχισεις ευθεια μπαινεις καρυτσα και φτανεις στο μονοπατι μετα το χωριο, αν στριψεις δεξια βγαινεις στη δρομαρα του βιντεο..
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#669380 Έτσι, αυτή τη διαδρομή έκανα τις προάλλες μέχρι την Καρίτσα , ευκαιρία next time για το υπόλοιπο του video :lol:

με το καλό το επικείμενο φωτογραφικό σου ρεπορτάζ socratesn :)
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#670164 Δυνατο οδηγικα το σκ που μας περασε!

Παρελαβε ο κολλητος/φιλος απο το σχολειο/κουμπαρος νεο οχημα και μετα το φλωροστρωσιμο, πηγαμε για το πραγματικο στρωσιμο :yahoo:
Αφορμη λοιπον, το βαπτισμα του πυρος για τον Ιαπωνα φιλο μας (Honda Civic 182ps) και πραγματικη αιτια, κατι ταβερνες που θελαμε να επισκεφτουμε στην περιοχη :lol:

https://goo.gl/maps/GhiYVfnYpeY1NLhJ9

Με τον συγκεκριμενο τυπο, "πλακωνομαστε" οδηγικα απο τα 18 και μια μερα, τοτε εγω με corolla '98 1.3 κι αυτος με audi 80 16αρι, και τα δυο Father edition, τοτε :lol:
Και στη συνεχεια τα επομενα ....17 χρονια :lipsealed: , με οτι ειχε στα χερια του ο καθενας!
Εχουμε κανει απειρα χλμ μαζι και ειναι ο μονος που εμπιστευομαι οδηγικα στο μεγιστο βαθμο.


Δυστυχως δεν βγηκαν φωτο, παρα μονο η παρακατω σ'ενα παλιο, εγκατελελειμμενο βενζιναδικο της Shell στο χωριουδακι του Αγιου Γερμανου, καθως σταματουσαμε μονο για καφε και μασα.

Εικόνα
Αιωνιοι Τουμπιωτες καγκουρες ξεκουραζουν τα ατια τους




Συντομο ρεπορταζ της διαδρομης:

Εξαιρετικα τα κομματια 1)Φλωρινα-Πισοδερι.
Ολη η διαδρομη 3ες-4ες, μεσα στο δασος, καλη ασφαλτος, ελαχιστη κινηση, λιγη προσοχη σε κατι ανηλιαγες στροφουλες ηθελε.
Για μενα 5/5.

Και 2)Πισοδερι-Καστορια, εως περιπου και το χωριο Κορομηλια, χονδρικα.
Διαδρομη για 4ες-5ες, επισης φοβερο το τοπιο, λιγα αυτοκινητα, αλλα θελει λιγη περισσοτερη προσοχη λογω υψηλοτερων ταχυτητων και καποιας μικρης σχετικης κινησης απο το αντιθετο ρευμα που ανεβαινουν για Πρεσπες.
Ενα 4/5 ανετα.

Πολυ ομορφη η διαδρομη απο Αρνισσα για Αμυνταιο, μεσω του επαρχιακου που περναει απο την δυτικη πλευρα της Βεγοριτιδας, και εχεις θεα την λιμνη. Ειδικα ανοιξη θα ειναι :inlove: (I miss my miata :sorry: )

Συμπαθητικη και η αναβαση για Λεχοβο σε οσους αρεσκονται σε πιο στενο στροφιλικι (I miss my miata n.2 :s_sorry )

Για φαι με τα χιλια στον Κοντοσωρο στο Ξινο Νερο.Δεν εχω καποιο σχολιο, απλα πρεπει να πατε.
Αν παιξει και 2ο γευμα, δυνατος πολυ και ο Θωμας στο Σκληθρο. :eat:

Και στα επομενα με το καλο :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#670168 Άλλη φορά από Καστοριά για Πρέσπα να πάτε από Απόσκεπο. Εξαιρετική διαδρομή και ακόμα καλύτερη θέα
Άβαταρ μέλους
By fot
#672134 βρε sebastian, τοσο ωραιο το μίνι και να μην βάλεις φωτό;; :x

Λέχοβο - Κλεισούρα από τις αγαπημένες διαδρομές εδώ γύρω, όπως και πέριξ Βεγορίτιδας και φυσικά το δίδυμο Θωμάς - Κοντοσώρος. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By fot
#694215 Θεσσαλονίκη και γύρω, έχουμε υπόψιν τίποτα διαδρομές με οδηγικό και φωτογραφικό ενδιαφέρον;
Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας, γιατί δεν έχω ιδεά και βρίσκομαι εδώ χωρίς να ξέρω που να πάω..
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#694216 Οπωσδήποτε θα πρότεινα μια βόλτα Βασιλικά Περιστερά Λιβάδι Πετροκέρασα και κυκλο αν θες από Ζαγκλιβέρι Γερακαρού και πίσω.

Επίσης όμορφη η διαδρομή από Λαγκαδά - Πεντε βρύσες - Όσσα - Βερτίσκο - Νικόπολη και πίσω από την παλιά Σερρών - Θεσνίκης.
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#694221 Σχετικα με Πετροκερασα που λεει κι ο Ξεν, να συμπληρωσω οτι μπορεις να πας και προς Δουμπια, στο δρομο που βγαινει στον κεντρικο της Αρναιας. Πολυ συντομο,συμπαθητικο στροφιλικακι τυπου rollercoaster.
Kαι δυο σημεια για αραγμα και καφεδακι, ειναι στα 1)Πετροκερασα κοντα στο γηπεδακι μπασκετ και 2) στο πλατανοραμα πριν τη Γερακαρου.

Τωρα μικροδιαδρομες πολυ κοντα στην πολη ειναι το Πευκα,Ασβεστοχωρι,Εξοχη, και η αναβαση μετα το Πανοραμα αν εχεις πισωκινητο, μιας και γλυστραει παντου.

Δυο πολυ καλες αναβασεις, με φρεσκια μαυρη ασφαλτο -αλλα μικρουλες- ειναι το Βασιλικα-Μονοπηγαδο και το Γαλατιστα-Λιβαδι.

Τωρα αν πεις να πας πιο λιγο πιο μακρια, εχει υπεροχα μερη.



Εditαρω το ποστ, γιατι θυμηθηκα και μια αλλη διαδρομουλα απο την οποια βαζω το βιντεακι παρακατω αλλα δε θυμαμαι που ειναι ακριβως :lol:
Καπου τριγυρω στο Ζαγκλιβερι, Καλαμωτο πρεπει να βοσκει!
Τελευταία επεξεργασία από sebastian και 25 Φεβ 2021, 23:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By fot
#694228 Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα τις έχω υπόψιν μου τις διαδρομές σας!
Εννοείται πως και κάτι πιο μακρινό είναι ευπρόσδεκτο panos2171.

Σήμερα έτυχε να βρίσκομαι προς τα εκεί και έκανα την διαδρομή Άγιος Βασίλειος - Πανόραμα, για πρώτη φορά και μου άρεσε πολύ. Δυστυχώς δεν ήμουν με το πισωκίνητο και επίσης δυστυχώς είχα και πράγματα στο πορτ-μπαγκαζ...

Αν έχετε χρόνο τις επόμενες μέρες μπορούμε να κανονίσουμε petrolheadoβόλτα.