Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#665632 Κι ενα πρωτο ριβιου απο Thomas
πισω ειναι λιγο δυσκολα :(
αλλα οντως ομορφο

παρατηρω οτι στο εσωτερικο παρολο που σχεδιαστικά ακολουθει το 208, οι διακοπτες και το τιμονι παραμενουν καθαρα Opel - εκτος ισως απο το flat σημειο
πλεον ο λεβιες του αυτοματου εχει γινει αλλος ενας διακοπτης :s_smile

https://youtu.be/BNRGD1X6snk
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#665714 Εντάξει δεν είναι μέτρο σύγκρισης αν κάθετε πίσω κάποιος 1,86 με την μπροστά θέση ρυθμισμένη από οδηγό 1,86!

Πολύ όμορφο εξωτερικά, μέσα αν και όμορφο μου φαίνεται περίεργο με τόσες οθόνες...
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#668399 Βλέπω άνοιξε ο ελληνικός configurator για το νέο Mokka
https://www.opel.gr/aftokinita/mokka-mo ... rator.html

με τον 1.2/100hp, μεταλλικό και διχρωμία οροφής στα 18.800

η μεσαια εκδοση με τους 130hp βενζινη/χειροκινητο βγαινει στον configurator στα 20.500 που σημαινει οτι στην αντιπροσωπεια μπορεις να πετυχεις και τιμη κατω απο 20.000

Ο δε εξοπλισμος ειναι πληρεσταστος, led μπρος πισω, infotainment, 17αρες, υποβραχιονιο, adaptive cruise control, ολα τα νεα συστηματα ασφαλειας, αναδιπλουμενοι καθρεπτες

ειλικρινα δεν βλεπω κατι να λειπει
Και επισης με αυτες τις τιμες δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος να παει στα αδερφακια C4 και 2008
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#668411 Ο λόγος είναι το πολύ μικρό πορτ μπαγκαζ (σε σχέση με το 2008)
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#680425 Μου ηρθε σαν προσφορα στο email μου (μαλλον επειδη αγορασα ενα να παρω ακομη ενα :lol: )

Πιστευω οτι μπορει να το δωσουν και κατω απο το ψυχολογικο οριο των 20κ
https://www.facebook.com/Opel.Mega.Moto ... 855878401/

BTW ανατιμησεις βλεπω η Οπελαρα στο Grandland, πλεον η entry level εκδοση που την λεει Business ξεκινα απο 22.900 (ενα χιλιαρικο πανω) και δεν εχει αυτοματα φωτα/υαλοκαθαριστηρες και διζωνικο κλιμα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#688138 Χθες το πρωί πέρασα από την Best Car στην Αγία Παρασκευή και χάζεψα τα παρκαρισμένα έξω από την έκθεση. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα την προσοχή μου τράβηξε το Corsa. Πολύ όμορφο. Επιθετική σχεδίαση, αλλά όχι κραυγαλέα όπως του 208. Μου αρέσει περισσότερο από το 208.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#688165
Geralt έγραψε:ο θειος απο το Αμερικα :)

https://www.autogreeknews.gr/nea/polla- ... DE7vGgHKAs

Εικόνα

Από αυτά που διάβασα, δεν μου φαίνεται πως βασίζεται απαραίτητα στο GrandlandX. Άλλες διαστάσεις, άλλο μοτέρ, κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#688215 Μάλλον δε βασίζεται καθόλου στο Grandland. Απλά ίδιο σχέδιο.

Το λέω γιατί το άρθρο γράφει:
«Το Envision βασίζεται στην πλατφόρμα E2XX της GM, ενώ το Grandland X στην EMP2 της PSA»
Άβαταρ μέλους
By alexm
#692565 Εδώ και πάνω κάτω 1 χρόνο, είμαστε κάτοχοι ενός πανέμορφου (μπορεί και όχι) corsa e 1.4t. Μέχρι στιγμής το αμάξι πάει αρκετά καλά, βέβαια έχει μόνο 30.000 χιλιόμετρα.

Ψάχνοντας στο ιντερνετ, τα φορουμζ είναι γεμάτα από κατόχους του συγκεκριμένου αμαξιού στην έκδοση με τα 100 άλογα (όπως το δικό μας), οι οποίοι έχουν προβεί σε πρόγραμμα (διαβάζω για την superchips πχ) με αύξηση ιπποδύναμης στα 150-170 άλογα και ροπή στα 270 nm από 200.

Ο ίδιος ακριβώς κινητήρας βγαίνει και από την μάνα του με διαφορετική χαρτογράφηση στα 150hp, και η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμαστε να την κάνουμε την καγκουρια.

Τι λέτε; Θεωρείτε πως αξίζει; Γενικά υπάρχουν φόβοι για την αξιοπιστία μετά την βελτίωση αλλά γνωρίζοντας ποσό δέλα είναι τα οπελ γενικά είμαστε Προετοιμασμένοι
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#692612 Ειναι ατμοσφαιρα ή turbo?
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#692650 Πόσα έτη εγγύηση έχει? Προσωπική μου γνώμη, περιμένεις να τελειώσεις η εγγύηση και μετά ξεκινάς τους πειραματισμούς.
Τα turbo παίρνουν άλογα σαν στραγάλια.
Και Πετρόπουλος στη Χαλκηδόνα έχει παράδοση σε βελτιώσεις Όπελ....

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#692667 Επειδή και εγώ σκεφτόμουν για ένα μικρό πείραγμα και το έψαχνα λιγάκι, έπεσα στο παρακάτω βίντεο που αφορά VW TSi και με φρέναρε απότομα.
Δεν ξέρω τα Opel τι σωθικά έχουν και τι μπορούν να "σηκώσουν" αλλά στα VW μάλλον δεν είναι για πολλά-πολλά.