Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#665526
cosneo έγραψε:Την είδα τώρα αυτή την περίπτωση. Παραειναι "προχω" για μένα.
Δεν θέλω να ακυρώσω το εργοστασιακό Bluetooth του αυτοκινήτου που είναι μόνο για κλήσεις (δεν λειτουργεί για μουσική) και δεν θέλω χρήση του κινητού μου. Άσε που θα πρέπει να μάθω τι είναι το Spotify...


Πάρε κάποιο SanDisk Sansa, λχ σαν κι αυτό.-
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#665529
KiloMeater έγραψε:Απο τη στιγμή που υπάρχουν τα Streaming Services και πλέον η συνεχής σύνδεση με WiFi / data παντού και πάντα , δεν υπάρχει λόγος να εχεις κατεβασμένα κομμάτια και άρα να πάρεις τέτοια συσκευή . Σύνδεση με το κινητό που το εχεις μαζί σου έτσι και αλλιώς δεν ειναι αρκετή; Και κρατάς και κανα offline αν πραγματικά χρειάζεται


δεν θα το λεγα αυτό, έχει καλωδιωθεί διαφορετικά ο εγκέφαλος με τα streaming services και έχει χαθεί το ωραίο που έψαχνες ανα είδος στον υπολογιστή το φάκελο του εκάστοτε καλλιτέχνη/συγκροτήματος

αν και χρήστης του spotify με >50000 λεπτά μουσικής το χρόνο, υπάρχουν φορές που παίζω απο φάκελο στο κινητό όταν φεύγω για roadtrip π.χ
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#665540
georgetz έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Απο τη στιγμή που υπάρχουν τα Streaming Services και πλέον η συνεχής σύνδεση με WiFi / data παντού και πάντα , δεν υπάρχει λόγος να εχεις κατεβασμένα κομμάτια και άρα να πάρεις τέτοια συσκευή . Σύνδεση με το κινητό που το εχεις μαζί σου έτσι και αλλιώς δεν ειναι αρκετή; Και κρατάς και κανα offline αν πραγματικά χρειάζεται


δεν θα το λεγα αυτό, έχει καλωδιωθεί διαφορετικά ο εγκέφαλος με τα streaming services και έχει χαθεί το ωραίο που έψαχνες ανα είδος στον υπολογιστή το φάκελο του εκάστοτε καλλιτέχνη/συγκροτήματος

αν και χρήστης του spotify με >50000 λεπτά μουσικής το χρόνο, υπάρχουν φορές που παίζω απο φάκελο στο κινητό όταν φεύγω για roadtrip π.χ


τι να σου πω...δεν ακουω καλλλιτεχνες και δισκογραφιες , σπανια να μου αρεσουν δυο κομματια του ιδιου στην ιδια συλλογη. Απο την αλλη με τα streaming services ειναι πολυ πιο ευκολο να ανακαλύψεις μουσικη κοντα στο ειδος που σου αρεσει , κομματια που δεν ηξερες οτι υπαρχουν .

επιπλεον εχω μετατρεψει τα mp3 collections μου σε playlists στο amazon unlimited οποτε παλι οταν θελω να ακουσω τα 'δικα'μου, απλα ανοιγω το αντιστοιχο playlist
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#665575 Εγώ από την στιγμή που έβαλα το Spotify στο σπίτι, οτιδήποτε άλλο μου φαίνεται ταλαιπωρία. Ειδικά όταν μπορώ να διαλέξω φωνητικά τι θέλω ν'ακούσω.
Από εκεί και μετά, δεν έχω γνώμη, μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει τίποτε άλλο φορητό για μουσική εκτός από το κινητό τηλέφωνο.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#665602
KiloMeater έγραψε:
georgetz έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Απο τη στιγμή που υπάρχουν τα Streaming Services και πλέον η συνεχής σύνδεση με WiFi / data παντού και πάντα , δεν υπάρχει λόγος να εχεις κατεβασμένα κομμάτια και άρα να πάρεις τέτοια συσκευή . Σύνδεση με το κινητό που το εχεις μαζί σου έτσι και αλλιώς δεν ειναι αρκετή; Και κρατάς και κανα offline αν πραγματικά χρειάζεται


δεν θα το λεγα αυτό, έχει καλωδιωθεί διαφορετικά ο εγκέφαλος με τα streaming services και έχει χαθεί το ωραίο που έψαχνες ανα είδος στον υπολογιστή το φάκελο του εκάστοτε καλλιτέχνη/συγκροτήματος

αν και χρήστης του spotify με >50000 λεπτά μουσικής το χρόνο, υπάρχουν φορές που παίζω απο φάκελο στο κινητό όταν φεύγω για roadtrip π.χ


τι να σου πω...δεν ακουω καλλλιτεχνες και δισκογραφιες , σπανια να μου αρεσουν δυο κομματια του ιδιου στην ιδια συλλογη. Απο την αλλη με τα streaming services ειναι πολυ πιο ευκολο να ανακαλύψεις μουσικη κοντα στο ειδος που σου αρεσει , κομματια που δεν ηξερες οτι υπαρχουν .

επιπλεον εχω μετατρεψει τα mp3 collections μου σε playlists στο amazon unlimited οποτε παλι οταν θελω να ακουσω τα 'δικα'μου, απλα ανοιγω το αντιστοιχο playlist


Wow
η αναζήτηση μουσικής με τον old fashioned way (εκπομπές, προτάσεις, allmusic.com, φίλοι κλπα) μου φαίνεται extremely πιο ελκυστικό και φυσικό σε σχέση με προτάσεις streaming.

Ολα είναι δεκτά, δεν θα έβαζα κάτι ως λάθος ή σωστό αλλά ως προσωπικό / υποκειμενικό

Το Amazon Unlimited δεν το γνωρίζω :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#666401 Σύνδεσα το laptop με HDMI με μια 37άρα HD τηλεόραση που καθότανε και έκανα κάποιες ρυθμίσεις. Αυτό που αποκόμισα είναι ότι θέλεις sharpness στο μηδέν. Οτιδήποτε παραπάνω απλά προσθέτει άλω (halo) γύρω από οτιδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By pro
#666937 Θέλω να φτιάξω ένα NAS, λογικά θα είναι το DS918+ (αν υπάρχει κάποια ένσταση πείτε μου). Το ερώτημα αφορά τους δίσκους. Σε ένα παλιότερο είχα χρησιμοποιήσει WD Red και έμεινα ικανοποιημένος. Διαβάζω ότι οι καινούριοι WD Red υποστηρίζουν SMR και όχι CMR, που γενικώς θωρείται κατώτερο. CMR υποστηρίζουν οι red pro που είναι ακριβότεροι, αλλά και οι seagate ironwolf (και οι απλοί και οι pro). Για τους Seagate γενικώς διαβάζω καλές γνώμες.

Καμιά γνώμη;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666938 Αν δεν έχεις ανάγκη για τεράστια χωρητικότητα, εγώ θα πρότεινα να πάρεις κάτι μικρότερο και να παίξεις με RAID1 αντί για RAID5 ή 6. Πχ
https://www.skroutz.gr/s/13006107/Synol ... DS218.html
Αν χρειαστείς χώρο, θα είναι φθηνότερο ν'αλλάξεις σε 1-2 χρόνια τους δίσκους. Τώρα πχ αγοράζεις σε μια χαρά τιμή 6Τ.
https://www.skroutz.gr/c/1715/hdd_sklhr ... er_dir=asc
Ή και μεγαλύτερους.
Εγώ θα πήγαινα σ'αυτή την λύση. Έχεις όλα τα πλεονεκτήματα, +την μεγαλύτερη ασφάλεια και ταχύτητα του RAID1.
Τώρα για τους δίσκους, θα έπαιρνα στο δικό μου σενάριο αυτόν με την μεγαλύτερη εγγύηση. Και σίγουρα σε VFM λύση θα πήγαινα, γιατί αν χαλούσε εντός της εγγύησης, θα ήταν δωρεάν η αντικατάσταση, ενώ αν χαλάσει μετά, θα είναι η ώρα της αλλαγής και της μεγαλύτερης χωρητικότητας.
Άβαταρ μέλους
By pro
#666941 Διευκρίνιση: το NAS θα χρησιμοποιηθεί σε small business. Το setup θα είναι RAID 10. Tα χρήματα δεν είναι απεριόριστα, αλλά μπορούν να υποστηρίξουν τις λύσεις που ανέφερα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#666947 Υπάρχουν 2 pc,
το Α με 4x2GB DDR3 PC3-10700 dimm
το Β με 2x4GB DDR3 PC3-12800 dimm

Μπορώ να πάρω τα 2 dimm από το Β και να τα βάλω στη θέση 2 dimm του Α και αυτά που θα βγάλω από το Α (2x2GB) να τα βάλω στο Β; Πιο πολύ μ'ενδιαφέρει αν θα παίξει το πρώτο σενάριο (να βάλω στο Α τα μεγάλα dimm)