Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#665650 Η δόση πάει στον Οκτώβριο , θα πρέπει να πληρωθούν μαζί με του Οκτωβρίου οι δυο δόσεις μαζί.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#666271 Προσπαθώ από χθες βράδυ να μπω στη προσωποποιημένη πληροφόρηση και μου βγάζει error, εσάς;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#666279 Απαντώ στον εαυτό μου:

Εκτός λειτουργίας η Προσωποποιημένη Πληροφόρηση στο myTAXISNET από 25-09-20, ώρα 19:00, έως 26-09-20, ώρα 19:00
Άβαταρ μέλους
By DAP
#666288 Τωρα μολις μπηκα .Και μενα μου εβγαζε error κλπκλπ και ξαναμπηκα με το http://www.gsis.gr και βημα,βημα τυπωσα μεχρι και την ειδοποιηση πληρωμης......
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#666329 Η ειδοποίηση πληρωμής φαίνεται στο Ε9 του 2020 αλλά έχει μόνο τις δόσεις . δεν εμφανίζει την έκπτωση σε περίπτωση εφ'άπαξ πληρωμής.
Οπότε περιμένω την άλλη εβδομάδα να εμφανιστεί και στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση με τα τα στοιχεία οφειλών.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#666373 Από το gsis μπαίνω και γω στη προσωποποιημένη (ακόμα και τώρα) και μου βγάζει πάλι error. Είχαν πει μέχρι τις 19:00 και ακόμα τίποτα...

Από το Ε9 πως τα βλέπουμε;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#666374 μπάινεις μέσα στο λογαριασμό σου στο gsis , από το μενού:
Εφαρμογή Περιουσιολογίου Ε9 > Δηλώσεις Περιουσιολογίου Ε9 > Είσοδος > Πάνω αριστερά επιλέγεις έτος 2020 > 2 σειρές πιο κάτω : Εκτυπώσεις

Εκτύπωση περιουσιακής κατάστασης για το έτος 2020 (σε αρχείο .pdf)
Εκτύπωση εκκαθαριστικού τελευταίας εκκαθάρισης για το έτος 2020 (σε αρχείο .pdf)
Εκτύπωση Ειδοποίησης πληρωμής φόρου (σε αρχείο .pdf)
ή
Στοιχεία δόσεων ΕΝ.Φ.Ι.Α.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#666407
224v έγραψε:Έχουν ανέβει τα ΕΝΦΙΑ για όλους???

Ναι.

Όταν είχε ανακοινωθεί -καθυστερημένα- η έκπτωση φόρου 2% για εξόφληση του φόρου εισοδήματος, έλεγαν ότι όσοι είχαν προλάβει να εξοφλήσουν θα γινόταν συμψηφισμός με ενφια.
Όντας μια τέτοια περίπτωση, βλέπω δεν έχει συμψηφιστεί τίποτα, παρά υπάρχει ταυτότητα οφειλής όλο το ενφια και στα στοιχεία επιστροφής έχει αναγνωριστεί το 2% που μου "χρωστάνε".
Να υποθέσω δεν μπορώ να συμψηφίσω με κάποιον τρόπο; Να πληρώσω κανονικά και να περιμένω κάποτε πίστωση;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#666416 @JarnoT: Δες στις οφειλές εκτός ρύθμισης, στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση. Λογικά εκεί θα δεις την έκπτωση και το τελικό ποσό προς πληρωμή.


< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#666425 Αριθμός δόσεων 6
Ημ/νία πρώτης δόσης 30/10/2020
Ημ/νία ισχύος έκπτωσης 30/10/2020
Ποσό έκπτωσης 0,00 € , :x για αντίποινα θα πληρών(σ)ω την τελευταία μέρα.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#666434
Scotch έγραψε:@JarnoT: Δες στις οφειλές εκτός ρύθμισης, στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση. Λογικά εκεί θα δεις την έκπτωση και το τελικό ποσό προς πληρωμή.

Εκεί βλέπω, αλλά κάτι άλλο ρωτώ:
Το ποσό του ΕΝΦΙΑ είναι ας πούμε 100 ευρώ.

Στην ενότητα "στοιχεία επιστροφών" υπάρχει ένα ποσό, ας πούμε 50 ευρώ, λόγω της έκπτωσης φόρου 2% από την έγκαιρη πληρωμή του Φόρου Εισοδήματος, τον οποίον είχα προλάβει να πληρώσω πριν νομοθετηθεί η ρύθμιση.

Μπορώ να συμψηφίσω 100-50=50 με κάποιον εύκολο τρόπο ή πληρώνω 100 και περιμένω κάποτε την επιστροφή των 50;

Στα στοιχεία επιστροφών αναφέρει επεξηγηματικά"
Στη σελίδα αυτή, εμφανίζονται τα στοιχεία των τίτλων επιστροφής που εκκρεμούν στις Δ.Ο.Υ./Ελεγκτικά Κέντρα προς τακτοποίηση. Τα επιστρεπτέα ποσά, κατατίθενται στον τραπεζικό λογαριασμό που έχετε δηλώσει, μετά τον συμψηφισμό/παρακράτηση, σε περίπτωση οφειλών προς τη Φορολογική Διοίκηση ή/και τους Οργανισμούς Κοινωνικής Ασφάλισης.

Άρα να περιμένω να τα μοντάρουν μόνοι τους ή θα λήξουν οι προθεσμίες περιμένοντας; :s_dunno