Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#665220
gianik έγραψε:https://swprs.org/facts-about-covid-19/

ώπα , δίνει μέσα Link για αυτό εδω:
https://www.ibtimes.co.uk/brain-damaged ... on-1438572
Brain-Damaged UK Victims of Swine Flu Vaccine to Get £60 Million Compensation
March 2, 2014 14:40 GMT
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#665221
gianik έγραψε:https://swprs.org/facts-about-covid-19/

.


το 80% των so called facts έχει ήδη απορριφθεί ως άκυρο απο το πάντα ενημερωμένο φόρουμ ή με 5λεπτο googling.

ο hifi ας πούμε σε μια μέρα* , έμαθε χημεία, οινοποίηση, μέταλλα , εκκλησιαστικά μυστήρια.
Δεν το λες και λίγο.

*μισή ώρα googling
Άβαταρ μέλους
By drdino
#665222 Ωραία στρατευμένα "Facts".
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#665223
georgetz έγραψε:
gianik έγραψε:https://swprs.org/facts-about-covid-19/

.


το 80% των so called facts έχει ήδη απορριφθεί ως άκυρο απο το πάντα ενημερωμένο φόρουμ ή με 5λεπτο googling.

ο hifi ας πούμε σε μια μέρα* , έμαθε χημεία, οινοποίηση, μέταλλα , εκκλησιαστικά μυστήρια.
Δεν το λες και λίγο.

*μισή ώρα googling


Κοίτα να δεις τώρα, επειδή μάλλον πιάστηκες με την γίδα στην πλάτη να λες (το λιγότερο) ανακρίβειες, πάλι εγώ σου φταίω. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#665232 Να ρισκαρω πρόβλεψη πως με την ενσωμάτωση των 243 κρουσμάτων από το Καρα Τεπέ το απόγευμα στην ενημέρωση θα έχουμε 500+ κρούσματα και θα γίνει της τανασπου?
Έτοιμο το lockdown
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#665237 Ο Σύψας επιμένει για lockdown στην Αττική. Και όταν λέμε lock εννοούμε το παλιό, το παραδοσιακό, το ορθόδοξο.
SMSάκι, ραβασάκι και τα τοιαύτα.

Η Αθήνα και η Αττική, είναι εστία μετάδοσης του ιού και επειδή έχουμε ξεπεράσει κατά πολύ το κρίσιμο σημείο, σύμφωνα με τους ίδιους τους ειδικούς και επιστήμονες, θέλουν να μην μεταφέρει η Αττική, για παράδειγμα τα ΠΣΚ, τον ιό και στην υπόλοιπη Ελλάδα. Μην ξεχνάτε ότι είναι συσσωρευμένη η μισή σχεδόν Ελλάδα σε ένα νομό.


Το αν θα έχουμε ολικό lockdown στο νομό Αττικής, είναι άλλο θέμα όμως. Φαντάζομαι οι συμβουλάτορες θα καταθέτουν τις προτάσεις τους στην Κυβέρνηση.
Η Κυβέρνηση είμαι σίγουρος ότι αύριο το πρωί θα μας έκλεινε. Φοβάται 2 πράγματα.
1) το πολιτικό κόστος που πιστέψτε με θα είναι πολύ μεγάλο αλλά δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε γιατί θα είναι μεγάλο (κάποιοι πιστεύουν στον ιό, κάποιοι όχι και είναι μεγάλη μερίδα και αυτό το ξέρουν στην κυβέρνηση)
2) κόστος αποζημιώσεων σε μειωμένα ενοίκια, επιδόματα.

Οπότε αναμονή για να δούμε τι θα γίνει. Εγώ είμαι πλέον 50/50 στο ότι μπορεί να έχουμε καθολικό lockdown στην Αττική ενώ πριν καιρό το πίστευα περίπου στο 1%.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#665238 Πάντως περιπτώσεις όπως το Αγ. Όρος, το Καρά Τεπέ, κλπ, οπου ειναι δηλαδη "κλειστοί πληθυσμοι" νομίζω ότι εύκολα οριοθετούνται και δεν ειναι τοσο προβληματικοί. Μέχρι τώρα οπουδήποτε ειχαμε τέτοια περιστατικά, πολύ εύκολα αντιμετωπίστηκαν.

Πιο μεγάλο πρόβλημα είναι η Αττική νομίζω.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#665240 Μεταξυ μας νομιζω μπορουμε να συμφωνησουμε οτι επι 1.5-2 μηνες σχεδον ολοι λενε για μετρα αλλα κανεις δεν παιρνει μετρα. Το κλεινω τα εστιατορια στις 12, τα μπαρ στις 12 ολοι κατανοουμε οτι δεν ειναι μετρο. Οτι βαζω υποχρεωτικη τηλεργασια 40% και τελικα αντι να παμε στο γραφειο δευτερα με παρασκευη, μενεις σπιτι Τριτη Πεμπτη και πας στο γραφειο τις υπολοιπες δεν ειναι μετρο.

Επισης εδειξε οτι απο την πρωτη μερα οτι σε μερικα πραγματα δεν χωραει η ατομικη ευθυνη. πχ Γαμοι, Βαπτισα και λοιπες παρομοιες εκδηλωσεις κομμενες παντου. Δεν μπορω να παντρευτω στην Αττικη αλλα μπορω να παω καλεσμενος στην Κορινθο, στην Καλαματα, στα Ιωαννινα. Το ευκολο λεω γιατι αν θελει ο αλλος να παντρευτει το κανονιζει και παει στην Σιφνο και κανει εκδηλωσει με 200 ατομα χαλαρος κ ωραιος
Τελευταία επεξεργασία από bibendum και 21 Σεπ 2020, 16:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#665241
Giuseppe Busso έγραψε:Η Κυβέρνηση είμαι σίγουρος ότι αύριο το πρωί θα μας έκλεινε. Φοβάται 2 πράγματα.
1) το πολιτικό κόστος που πιστέψτε με θα είναι πολύ μεγάλο αλλά δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε γιατί θα είναι μεγάλο (κάποιοι πιστεύουν στον ιό, κάποιοι όχι και είναι μεγάλη μερίδα και αυτό το ξέρουν στην κυβέρνηση)


Μπα, θα ξαναμπουκώσει τα ΜΜΕ με εκατομμύρια και ούτε γάτα ούτε ζημιά. :)
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#665243
bibendum έγραψε:Μεταξυ μας νομιζω μπορουμε να συμφωνησουμε οτι επι 1.5-2 μηνες σχεδον ολοι λενε για μετρα αλλα κανεις δεν περνει μετρα. Το κλεινω τα εστιατορια στις 12, τα μπαρ στις 12 ολοι κατανοουμε οτι δεν ειναι μετρο. Οτι βαζω υποχρεωτικη τηλεργασια 40% και τελικα αντι να παμε στο γραφειο δευτερα με παρασκευη, μενεις σπιτι Τριτη Πεμπτη και πας στο γραφειο τις υπολοιπες δεν ειναι μετρο.


Μαζί σου. Εγώ τα έλεγα αυτά αλλά υπήρχε ο αντίλογος ότι καλύτερα ανοιχτά τα μαγαζιά και με μειωμένο ωράριο, παρά κλειστά.
Αμ έλα που το μειωμένο ωράριο είναι μια σαχλαμάρα και μισή αφού διοχετεύεις χρονικά τον κόσμο σε μικρότερο ωραριακό εύρος και συνωστίζεται... :dizzy:

Για μένα ορισμένα πράγματα βαπτίστηκαν μέτρα ενώ ήταν κινήσεις απελπισίας για να μην φανεί αδρανής η Κυβέρνηση.
Και κάπου εκεί πατούν οι συνωμοσιολόγοι να ξέρεις... και είναι αρκετοί αυτοί που εύχονται την αποτυχία. Βεβαίως και οι του Σύριζα, θέλουν να αποτύχει η Κυβέρνηση. Δεν είναι η πρώτη φορά που θα βλέπουμε μικροπολιτική πάνω από το κουφάρι της Οικονομίας ή γενικά κάποιου καίριου τομέα από κάποιο κόμμα.

Τώρα από εκεί που ήμασταν το καλό παράδειγμα, είμαστε πλέον αυτό της αποφυγής... :help:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#665245 Αποφυγής;
Δες τι γίνεται Παρίσι, Λονδίνο κλπ..

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#665248 Το τι γίνεται στο Παρίσι, Λονδίνο κι αλλού είναι πρόβλημα άλλων. Εμείς οφείλουμε να λύσουμε τα δικά μας προβλήματα. Και ο συμψηφισμός αυτός δεν δουλεύει. Δεν ξέρω αν είδατε λίγο τι έπαιξε με την ταξιδιωτική οδηγία που εξέδωση η Ολλανδία για την Σάμο (και συμφωνώ πως και η Ολλανδία, δεν είναι και κάνα πρότυπο αντιμετώπισης της COVID-19...).
https://samiaki.tv/h-apanthsh-thw-presv ... xwn-samoy/
Η Ένωση Ξενοδόχων Νομού Σάμου κατόπιν της ενημέρωσης που έλαβε για την απόφαση της Ολλανδικής Κυβέρνησης ότι δεν επιτρέπεται η παραμονή των ταξιδιωτών στα νησιά μας εξέφρασε την αντίθεση της με επιστολή της στο Προξενείο της Ολλανδίας και στο Υπουργείο Τουρισμού.

Το Προξενείο απέστειλε σήμερα την απάντηση του με την υπογραφή της Πρέσβη κα. StellaRonner- Grubacicη οποία αναφέρει:

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω πολύ για την επιστολή σας, την οποία έλαβα και έχω διαβάσει με προσοχή. Φυσικά λυπάμαι που διαβάζω ότι η ταξιδιωτική οδηγία που εκδόθηκε είχε τόσο αρνητικές συνέπειες για εσάς και τα μέλη της Ένωσής σας.

Η Ολλανδική Κυβέρνηση γνωρίζει καλά τις συνέπειες που έχουν οι ταξιδιωτικές οδηγίες και για το λόγο αυτό τις αλλάζει πάντα με προσοχή. Οι ταξιδιωτικές οδηγίες υπάρχουν για να μπορούμε να εγγυηθούμε την ασφάλεια και την υγεία των Ολλανδών υπηκόων. Η συγκεκριμένη οδηγία βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στο γεγονός ότι οι ελληνικές αρχές διενεργούν ελάχιστα τεστ covid στα νησιά. Επομένως, δεν υπάρχουν διαθέσιμα δεδομένα σχετικά με τον ακριβή αριθμό των μολύνσεων εκεί.

Η Πρεσβεία βρίσκεται σε επικοινωνία με τις ελληνικές αρχές για να θέσει αυτό το ζήτημα.

Ελπίζω σε μια επόμενη επίσκεψή μου στη Σάμο να έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε περαιτέρω.



Τι μαθαίνουμε εδώ λοιπόν; Πως ο κόσμος το 'χει τούμπανο, κι εμείς κρυφό καμάρι: η Ελλάδα επέλεξε να μην κάνει αρκετά τεστ στα νησιά, κάνοντας τα στραβά μάτια για να μην θιχτεί το τουριστικό προϊόν.
Ε, τώρα ήρθε ο λογαριασμός.

Να θυμίσω πως κάποιοι λέγανε πόσο γαμάτοι ήμασταν εμείς και πόσο άχρηστοι η Ιταλοί, Γάλλοι, Ισπανοί που πέθαιναν σαν τις μύγες τον χειμώνα. Κανείς όμως δεν κοίταξε πως εμείς τότε ήμασταν στην περίοδο πριν ανοίξει ο τουρισμός και προλάβαμε τα χειρότερα.
Η "γλύκα" είναι τώρα. :vava:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#665249 Ρόμπα γίναμε. Βασικά ή δεν ήξεραν τι τους γίνεται πριν ή μας έλεγαν ψέμματα.
Μήπως ξεχάσατε ότι και τότε που ήμασταν το υπέρλαμπρο παράδειγμα, δεν είχαμε σχολιάσει πως γίνεται αυτός ο κακομοίρης Τσιόδρας να ανακοινώνει καθημερινή ταρίφα 30-40 κρουσμάτων; :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#665251
Giuseppe Busso έγραψε:Ρόμπα γίναμε. Βασικά ή δεν ήξεραν τι τους γίνεται πριν ή μας έλεγαν ψέμματα.
Μήπως ξεχάσατε ότι και τότε που ήμασταν το υπέρλαμπρο παράδειγμα, δεν είχαμε σχολιάσει πως γίνεται αυτός ο κακομοίρης Τσιόδρας να ανακοινώνει καθημερινή ταρίφα 30-40 κρουσμάτων; :s_rofl
Μα τότε έκαναν 100 τεστ την ημέρα σε ασθενείς που πήγαιναν στο νοσοκομείο.

Τώρα κάνουν πολλά περισσότερα και εκτός δομών υγείας.

Το θέμα είναι ότι το καλοκαίρι δεν έφυγε ακόμα και έχουμε έξαρση. Από τον Νοέμβριο δηλαδή τι θα γίνει;



Από το Redmi Note 8 Pro