Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#665126 Τα router των providers δεν είναι για πολλά πολλά. Ό,τι και να πάρεις λοιπόν καλύτερο θα είναι απ'το υπάρχον.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#665128 Δοκίμασε μονό Μ9 κι αν έχεις προβλημά προσθέτεις άλλο ένα.
Από range πάντως είναι καταπληκτικά, βγάζω βόλτα τον σκύλο και πιάνω wifi στα 100-150 μέτρα από το σπίτι :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#665135 Ok, πάω για το Μ9. Οι διαφορετικές εκδόσεις (v.1 και v.2) αφορούν μόνο προτίμηση τροφοδοσίας;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#665138 DC έχω εγώ σε βάσεις πάνω στην πρίζα, δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά νομίζω θέμα τροφοδοσίας είναι.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#665141
dimik έγραψε:Δοκίμασε μονό Μ9 κι αν έχεις προβλημά προσθέτεις άλλο ένα.
Από range πάντως είναι καταπληκτικά, βγάζω βόλτα τον σκύλο και πιάνω wifi στα 100-150 μέτρα από το σπίτι :lipsealed:


Off topic: Νόμιζα ότι με τον μεγάλο κήπο ότι είχες λύσει και το θέμα της βόλτας έχοντάς του καμιά γωνία να τα κάνει εκεί :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#665143 On topic: ο σκύλος έχει καταπιεί το Μ9 και ο dimik τον χρησιμοποιεί για απομακρυσμένη σύνδεση. Δεν τον βγάζει για την ανάγκη του.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#665148
Dimitris_P έγραψε:
dimik έγραψε:Δοκίμασε μονό Μ9 κι αν έχεις προβλημά προσθέτεις άλλο ένα.
Από range πάντως είναι καταπληκτικά, βγάζω βόλτα τον σκύλο και πιάνω wifi στα 100-150 μέτρα από το σπίτι :lipsealed:


Off topic: Νόμιζα ότι με τον μεγάλο κήπο ότι είχες λύσει και το θέμα της βόλτας έχοντάς του καμιά γωνία να τα κάνει εκεί :hmmm:



Μεγάλο κήπο δεν έχω αλλά και να είχα δεν θα τον άφηνα να τα κάνει εκεί.
Πέρα από αυτό η βόλτα είναι και ψυχική ανάγκη για τον σκύλο, να τρέξει, να μυρίσει, να σημαδέψει να νιώσει σκύλος.
15 λεπτά μύρισμα αντιστοιχεί σε 1 ώρα βόλτα διάβαζα κάπου και μου το επιβεβαίωσε και ο εκπαιδευτής, οπότε 2 φορές την μέρα έχει βόλτα, άλλοτε μικρή άλλοτε μεγάλη ανάλογα τον καιρό και τον διαθέσιμο χρόνο.

funkyreverend έγραψε:On topic: ο σκύλος έχει καταπιεί το Μ9 και ο dimik τον χρησιμοποιεί για απομακρυσμένη σύνδεση. Δεν τον βγάζει για την ανάγκη του.


Θα μπορούσε να συμβεί άνετα με τον συγκεκριμένο σκύλο :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#666340
dimik έγραψε:DC έχω εγώ σε βάσεις πάνω στην πρίζα, δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά νομίζω θέμα τροφοδοσίας είναι.

Όλα ΟΚ με το M9. Διπλό SSID δεν βρίσκω να έχει (παρά μόνο για guest). Παράπονα γι αυτό το θέμα διαβάζω π.χ. εδώ. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με αυτό (ελπίζω και το Deco). Από άποψη εμβέλειας είναι μια χαρά παντού, και δεν το έχω και σε ιδιαίτερα κεντρικό σημείο. Έχω ρίξει 15 ασύρματες συσκευές πάνω του και δεν καταλαβαίνει τίποτα :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666355 Οποιοι χρησιμοποιείτε τα Broadlink universal remote (RM3, RM4, mini και Pro), ας ρίξετε μια ματιά στην νέα εφαρμογή Broadlink που αντικαθιστά σιγά σιγά την ihc.
Την βρήκα παντού βελτιωμένη.
Τέλος, η Alexa πλέον αρχίζει και βλέπει και τα Xiaomi που είναι σε κινέζικο server (China Mainline), κάτι πολύ καλό γιατί θα μπορούμε να κάνουμε συνδυασμούς.
Αν δει και τα μοτέρ για τις κουρτίνες μου, πλέον θα μπορώ να πω πως όλα μπορούν να γίνουν φωνητικά στο σπίτι μου!
Εντάξει, πάντα με το κινητό και την εφαρμογή θα κάνεις το κάτι παραπάνω, αλλά η ευκολία να τα χειρίζεσαι φωνητικά, είναι αναντικατάστατη.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#666423
dimik έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
dimik έγραψε:Δοκίμασε μονό Μ9 κι αν έχεις προβλημά προσθέτεις άλλο ένα.
Από range πάντως είναι καταπληκτικά, βγάζω βόλτα τον σκύλο και πιάνω wifi στα 100-150 μέτρα από το σπίτι :lipsealed:


Off topic: Νόμιζα ότι με τον μεγάλο κήπο ότι είχες λύσει και το θέμα της βόλτας έχοντάς του καμιά γωνία να τα κάνει εκεί :hmmm:



Μεγάλο κήπο δεν έχω αλλά και να είχα δεν θα τον άφηνα να τα κάνει εκεί.
Πέρα από αυτό η βόλτα είναι και ψυχική ανάγκη για τον σκύλο, να τρέξει, να μυρίσει, να σημαδέψει να νιώσει σκύλος.
15 λεπτά μύρισμα αντιστοιχεί σε 1 ώρα βόλτα διάβαζα κάπου και μου το επιβεβαίωσε και ο εκπαιδευτής, οπότε 2 φορές την μέρα έχει βόλτα, άλλοτε μικρή άλλοτε μεγάλη ανάλογα τον καιρό και τον διαθέσιμο χρόνο.

funkyreverend έγραψε:On topic: ο σκύλος έχει καταπιεί το Μ9 και ο dimik τον χρησιμοποιεί για απομακρυσμένη σύνδεση. Δεν τον βγάζει για την ανάγκη του.







Θα μπορούσε να συμβεί άνετα με τον συγκεκριμένο σκύλο :lol:





dimik (στο σκυλοτοπικό ) περιέγραψε μας λίγο την συνύπαρξη σας με τον σκύλο , τον χαρακτήρα του , τα κουσούρια του (ανέχει) Πως ήταν στην αρχή κλπ... :inlove:
λατρεύω να ακουώ ιστορίες
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#666601 Θα μπορούσε το deco ή κάποια άλλη λύση mesh να παίξει τροφοδοσία με μπαταρίες; Θα ήθελα να κατεβάσω internet στην αποθήκη αλλά το ρεύμα είναι στην κοινόχρηστη γραμμή, όχι στη δική μου, για να έβαζα powerline.

Υπάρχει επίσης κάποιο intro ν'αρχίσω σιγά σιγά να στήνω smart; Πχ για Alexa ποιό κάνει; https://www.amazon.co.uk/s?k=alexa&ref=nb_sb_noss_2
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666605 Και κάθε πότε θα φορτίζεις την μπαταρία δηλαδή; :lol:
Όσο για την Alexa, γι'αρχή δεν αγοράζεις τίποτε. Κατεβάζεις την εφαρμογή στο κινητό και στήνεις εκεί. Τα ηχεία υπάρχουν σαν συνοδευτικά της εφαρμογής και για την ευκολία.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#666611
Dimitris_P έγραψε:Θα μπορούσε το deco ή κάποια άλλη λύση mesh να παίξει τροφοδοσία με μπαταρίες; Θα ήθελα να κατεβάσω internet στην αποθήκη αλλά το ρεύμα είναι στην κοινόχρηστη γραμμή, όχι στη δική μου, για να έβαζα powerline.

Υπάρχει επίσης κάποιο intro ν'αρχίσω σιγά σιγά να στήνω smart; Πχ για Alexa ποιό κάνει; https://www.amazon.co.uk/s?k=alexa&ref=nb_sb_noss_2
Η αποθήκη βρίσκεται κάτω από το σπίτι ή 2-3 ορόφους παρακάτω;

Καμία external κεραία από την επαγγελματική σειρά της tplink με controller κλπ;

https://www.tp-link.com/en/omada/

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#666709
Dimitris_P έγραψε:Θα μπορούσε το deco ή κάποια άλλη λύση mesh να παίξει τροφοδοσία με μπαταρίες; Θα ήθελα να κατεβάσω internet στην αποθήκη αλλά το ρεύμα είναι στην κοινόχρηστη γραμμή, όχι στη δική μου, για να έβαζα powerline.

Υπάρχει επίσης κάποιο intro ν'αρχίσω σιγά σιγά να στήνω smart; Πχ για Alexa ποιό κάνει; https://www.amazon.co.uk/s?k=alexa&ref=nb_sb_noss_2
Με mini ups

https://www.skroutz.gr/c/266/aksesouar- ... o=mini+ups
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#666764
Anonymous Founder έγραψε:Και κάθε πότε θα φορτίζεις την μπαταρία δηλαδή;
Όσο για την Alexa, γι'αρχή δεν αγοράζεις τίποτε. Κατεβάζεις την εφαρμογή στο κινητό και στήνεις εκεί. Τα ηχεία υπάρχουν σαν συνοδευτικά της εφαρμογής και για την ευκολία.
Ωραία, πρόσθεσα το broadlink και την ezviz που δεν έχω καταλάβει ακόμα πώς λειτουργεί, λέω show camera και λέει δεν το υποστηρίζει. Τέλος, δεν βρίσκει καθόλου την mi smart bulb.

Θα ρωταγα και για σύνδεση με somfy remote τέντας αλλά βλέπω δεν υποστηρίζεται
https://community.smartthings.com/t/can ... pp/48402/7