Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#664143 Δεν είναι φθηνότερο. Αλλά είναι πολύ κοντά. Εγώ όταν έψαχνα, βρήκα διαφορές στο 5% άντε λίγο παραπάνω, συγκρίνοντας καινούριο του κουτιού, ή 20ετίας (το πολύ). Δηλαδή, τα 100 τμ περίπου, έκαναν ή 260Κ σε καινούριο, ή 230Κ (κατά μέσο όρο, άλλος ήθελε 220 άλλος 240Κ) σε 20ετίας. Ουσιαστικά, αν σκεφτείς πως το μεταχειρισμένο θα θέλει και κάτι επιπλέον σε ανακαινίσεις, σου βγαίνει πιο ακριβά.
Στην Αθήνα επεκτάσεις σχεδίου πόλης τα τελευταία χρόνια είναι ανύπαρκτες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#664204 Γιατί δεν μπορεί να είναι ανακαινισμένο το 20ετίας; Τον συμφέρει τον πωλητή να το φτιάξει και να το πουλήσει έτοιμο άλλο το ότι λίγοι το κάνουν.
Για μένα (και όχι μόνο) το πιο σπουδαίο παραμένει η τοποθεσία (location, location, location). Όχι απλά η περιοχή ή ή γειτονιά αλλά ακριβώς το μέρος που είναι, ο προσανατολισμός του, τα πεζοδρόμια, δέντρα, πάρκα, θόρυβος κλπ κλπ.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#664211
sknipper έγραψε:Γιατί δεν μπορεί να είναι ανακαινισμένο το 20ετίας; Τον συμφέρει τον πωλητή να το φτιάξει και να το πουλήσει έτοιμο άλλο το ότι λίγοι το κάνουν.
Για μένα (και όχι μόνο) το πιο σπουδαίο παραμένει η τοποθεσία (location, location, location). Όχι απλά η περιοχή ή ή γειτονιά αλλά ακριβώς το μέρος που είναι, ο προσανατολισμός του, τα πεζοδρόμια, δέντρα, πάρκα, θόρυβος κλπ κλπ.

απο καποιον που ζει καλλιθεα διπλα σε κεντρικο και με σωστη ηχομονωση κτλ κτλ εχω να πω πως μονο αυτο ειναι το πραγμα που θα ψαξω στο επομενο σπιτι...

ρε δεν πα να ειναι και υπογειο αρκει να μην εχει θορυβο
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#664214
cabala10 έγραψε:
sknipper έγραψε:Γιατί δεν μπορεί να είναι ανακαινισμένο το 20ετίας; Τον συμφέρει τον πωλητή να το φτιάξει και να το πουλήσει έτοιμο άλλο το ότι λίγοι το κάνουν.
Για μένα (και όχι μόνο) το πιο σπουδαίο παραμένει η τοποθεσία (location, location, location). Όχι απλά η περιοχή ή ή γειτονιά αλλά ακριβώς το μέρος που είναι, ο προσανατολισμός του, τα πεζοδρόμια, δέντρα, πάρκα, θόρυβος κλπ κλπ.

απο καποιον που ζει καλλιθεα διπλα σε κεντρικο και με σωστη ηχομονωση κτλ κτλ εχω να πω πως μονο αυτο ειναι το πραγμα που θα ψαξω στο επομενο σπιτι...

ρε δεν πα να ειναι και υπογειο αρκει να μην εχει θορυβο
Και για εμένα το νούμερο ένα κριτήριο είναι ο θόρυβος
Δυστυχώς λόγω συνθηκών νοίκιασα ωραιότατο διαμέρισμα πριν από 3 χρόνια,αλλά μπροστά σε δρόμο διπλής ροής. Όλο το καυσαέριο και ο θόρυβος στο μπαλκόνι μου
Με ανοιχτές πόρτες είναι μαρτύριο

Τέρμα πλέον δεν αντέχω
Άβαταρ μέλους
By fokion
#664220
cabala10 έγραψε:
sknipper έγραψε:Γιατί δεν μπορεί να είναι ανακαινισμένο το 20ετίας; Τον συμφέρει τον πωλητή να το φτιάξει και να το πουλήσει έτοιμο άλλο το ότι λίγοι το κάνουν.
Για μένα (και όχι μόνο) το πιο σπουδαίο παραμένει η τοποθεσία (location, location, location). Όχι απλά η περιοχή ή ή γειτονιά αλλά ακριβώς το μέρος που είναι, ο προσανατολισμός του, τα πεζοδρόμια, δέντρα, πάρκα, θόρυβος κλπ κλπ.

απο καποιον που ζει καλλιθεα διπλα σε κεντρικο και με σωστη ηχομονωση κτλ κτλ εχω να πω πως μονο αυτο ειναι το πραγμα που θα ψαξω στο επομενο σπιτι...

ρε δεν πα να ειναι και υπογειο αρκει να μην εχει θορυβο


Απο πανω στη Θησέως Αγ. Νικολαο στο Γερακα - Σε καταλαβαινω απολυτα..........
Χτες κατεβηκα καλλιθεα να παραδόσω ενα αδεσποτο που υιοθετηθηκε......

Επειδή αναφερθηκε
Οντως η ελλειψη (προς το παρόν γιατι τα εργα προχωρανε αργα σιγουρα ) αποχετευσης ΕΙΝΑΙ ενα θεμα αλλα η "άπλα" αυτων των περιοχών ειναι ( για μενα ) συν στο ζυγι...
Και γενικως η ανατολικη αττικη συνεχιζει - σαφως πιο αργα - να αναπτυσεται βλεπε πχ Εκπτωτικό το Mall που προγραματιζεται στο Καμπα, τις προεκτάσεις του προαστιακου προς Ραφηνα και Λαυριο που προφανως και δε θα γινουν αυριο, αλλα θα προσδόσουν κι αλλη αξία

το μονο που θα σας λειψει σε αυτες τις περιοχες ειναι το κατεβαινω να χαζεψω τα μαγαζια να περασει η ωρα και το οτι ισως θελετε αυτοκινητο ακομα και για τσιγάρα σε καποιες περιοχες...

Ισως να "συμφαιρει" να βρεις μια παλια μονο κατοικία με κηπο και συνδιαζοντας την με το "εξοικονομω" να την κανεις τελικά κουκλί..... Δε ξερω δεν ειμαι ειδικός σε επενδύσεις....
Άβαταρ μέλους
By fokion
#664223
Dimitris_P έγραψε:Αν έχεις κατά νου καμιά τέτοια πες μου


Δεν εχω - μια παρόμοια περιπτωση νοικιαζει μια φιλη μου δεν την ανακαινησε βεβαια...
περιχωρα Παιανιας προς Κορωπι ειναι και γενικώς εχει "εγκαταλλελημενες".....
κανε μια γυρα ρωτα στη περιοχη που σε ενδιαφερει, πολλές πανε απο "στομα σε στομα" και δε μπαινουν αγγελίες....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#664299 Για μένα, επίσης νούμερο ένα κριτήριο είναι η τοποθεσία. Και τι εννοώ (και μιλώντας πάντα για Αττική):
-Αφενός ο δήμος: άλλο να είσαι στην Ζοφριά, άλλο στην Βουλιαγμένη. Προφανώς και οι περισσότεροι θα είμαστε κάπου ανάμεσα.
-Αν λήξουμε το θέμα της περιοχής, πάμε στο καθαυτό κομμάτι ΠΟΥ είναι το σπίτι. Εκεί μετράει το αν έχει θέα, τι γειτονιά είναι, αν είναι κοντά σε αγορά, σε σχολεία, κλπ.

Γενικά, δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Γιατί και το budget, είναι περιορισμένο πάντα σε κάποια πλαίσια. Επιπλέον, και μιλώντας για Ελλάδα, υπάρχουν και οι δυσκολίες να πάρεις δάνειο πλέον με τις τράπεζες να είναι εξαιρετικά φειδωλές και τα επιτόκια αρκετά ανεβασμένα, ενώ υπάρχει πάντα και η χαμηλή προσφορά καλών ακινήτων (τόσο για αγορά, όσο και ενοικίαση).
Τα κριτήρια για την ενοικίαση μπορούν να είναι πιο χαλαρά, αφού αν δεν σου κάνει, πας αλλού. Στην αγορά πάλι, κάθε λάθος, μπορεί να πληρωθεί πολύ ακριβά, γιατί δεν είναι εύκολο να πεις πως το πουλάς και πας αλλού...
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#664472 Τωρα που ειμαι στο ψαξιμο και εχω κανει broadcast σε γνωστους και φιλους, ειχα μια συζητηση και περι παλαιοτητας και αντισεισμικης προστασιας.
Το αναφερω αυτο γιατι διαβασα πιο πανω το σχολιο για την πιθανοτητα αγορας παλαιοτερου σπιτου αλλα και επειδη παιζουν αρκετα παλια διαμερισματα στην αγορα που είτε εχουν κανει ολικη, είτε μερικη ανακαινιση. Συνηθως το δευτερο, αλλαζουν μια κουζινα+κουφωματα

Ψαχνωντας βρηκα το παρακατω timeline. Ετσι οπως το σκεφτομαι, το διαμερισμα/πολυκατοικια που κοιτας, καλο θα ηταν να ειναι τουλαχιστον μετα το '85 για να μην πω 2000 ως μαξιμουμ παλαιοτητα

O πρώτος Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός συντάχθηκε και άρχισε να ισχύει το 1959.
Το 1984 συμπληρώθηκε με πρόσθετα βασικά άρθρα.
Το 1995 τέθηκε σε αποκλειστική εφαρμογή ο Ν.Ε.Α.Κ. (Νέος Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός).
Το 2001 θεσπίσθηκε ο Ε.Α.Κ.2000 (Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός-2000).
Από τότε μέχρι σήμερα, στο αρχικό κείμενο τουΕ.Α.Κ.2000 έχουν γίνει οιαναγκαίες τροποποιήσεις, συμπληρώσεις και διευκρινήσεις.
Από την30-5-2014(ΦΕΚ1457/2014) μπορεί να χρησιμοποιείται: είτε μόνον οΕ.Α.Κ.2000 (αυτούσιος), είτε μόνον ο ΕυρωκώδικαςEC8 (αυτούσιος)
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#666918 Ώσπου μπορει να φτασει η απληστία/καρμοιρια των ανθρώπων.
Ο σπιτονοικοκύρης μου με ενημερώνει τέλη Αυγούστου οτι θέλει το διαμέρισμα που μενω για ιδιοκατοίκηση.
Μένω στο διαμέρισμα αυτο 5 χρόνια.

Μπαίνω λοιπόν στην διαδικασία ευρεσης σπιτιού. Βρίσκω και τον ενημερώνω οτι θα φύγω 10/10 και οτι 11/10 θα του παραδώσω το διαμέρισμα.
Το μισθωτήριο εχει λήξει τον Μαιο αλλά φυσικά εγω τον εχω εξοφλήσει μεχρι και Σεπτέμβρη.

Έρχεται χθες, βλέπει την κατάσταση μπουρδελου που είμαστε, με τις κούτες, με μικρο παιδι και μου λεει οτι τελικά δεν το θελει για ιδιοκατοίκηση αλλα θέλει να το νοικιασει παλι (το περίμενα) και οτι θέλει να φέρνει πιθανούς ενοικιαστές να το βλέπουν.
Του λέω οτι δεν το δεχομαι ειδικά τώρα με τον κορονοιο και οτι στο κάτω κάτω σε 10 μερες θα στο παραδώσω
Και μου λεει "ναι αλλα θα μείνεις χωρις ενοίκιο για 10 μερες"

Δλδ σε πληρωνω 5 χρονια, σου εχω δωσει με συνεπεία καποιες δεκαδες χιλιαδες ευρω, με βγάζεις με ψεματα, σου παραδίδω το σπιτι εντος 10 ημερών και εχεις ΚΑΙ την απαίτηση να φέρνεις ξένους?
Λιγη ντροπή,λιγη τσίπα.
Του είπα να μην με ξαναενοχλήσει, δεν θέλω να τον βλέπω άλλο, απλα να βρεθούμε οταν ειναι να του παραδώσω τα κλειδια και τέρμα.
Παρεμπιπτόντως, φυσικά και του εχω δωσει εγγύηση, την οποια δεν θα ζητησω πισω γιατι μου το ειχε παραδωσει βαμενο, αλλα ειμαι σίγουρος οτι ειναι τοσο τσιγκούνης που θα μου ζητήσει κι αλλα χρήματα
Άβαταρ μέλους
By fokion
#666920 Η εγγυηση ειναι ακριβως γι αυτο το λογο. τον "τελευταιο" μηνα αν δεν υπαρχουν ζημιές περαν της φυσιολογικής φθορας
Δυστυχώς για σενα θα τον ξαναδεις και για τυχόν λογαριασμους που θα ερθουν αφου εχεις φυγει και αφορουν χρονικό διαστημα που εμενες
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#666922
fokion έγραψε:Η εγγυηση ειναι ακριβως γι αυτο το λογο. τον "τελευταιο" μηνα αν δεν υπαρχουν ζημιές περαν της φυσιολογικής φθορας
Δυστυχώς για σενα θα τον ξαναδεις και για τυχόν λογαριασμους που θα ερθουν αφου εχεις φυγει και αφορουν χρονικό διαστημα που εμενες


ευτυχως οχι, παλι καλα!
γιατι ρευμα και ιντερνετ απλα τα μετεφερα, η δε ΕΥΔΑΠ εξοφληθηκε χτες
Τα κοινοχρηστα ειναι λιγα (επειδη ειναι μικρη οικοδομη) μπορει να τα καλυψει με την εγγυηση

σκεφτομαι εαν με ξαναενοχλησει σε αυτες τις 10 μερες που απομενουν να του πω οτι εχω κορονοιο :lol: