Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#659167 Ok σχετικά με timing
Δεν ξέρω κάθε ποτέ βγάζει η Samsung νέα μοντέλα, η Apple λένε για Σεπτέμβρη να βγάλει το 12
Και οι δυο κάνουν τίποτα εκπτώσεις οταν ειναι να βγει το επόμενο μοντέλο η μπα; Αξίζει να περιμένει κανείς η δεν κάνει διαφορά ιδιαίτερη ;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#659169
KiloMeater έγραψε:Ok σχετικά με timing
Δεν ξέρω κάθε ποτέ βγάζει η Samsung νέα μοντέλα, η Apple λένε για Σεπτέμβρη να βγάλει το 12
Και οι δυο κάνουν τίποτα εκπτώσεις οταν ειναι να βγει το επόμενο μοντέλο η μπα; Αξίζει να περιμένει κανείς η δεν κάνει διαφορά ιδιαίτερη ;


Η Samsung κάθε Φλεβάρη παρουσιάζει και Μάρτη κυκλοφορεί την S-series.
Τη Note-series κάθε Αύγουστο την παρουσιάζει και τον ίδιο μήνα την κυκλοφορεί.
Η Apple κάθε Σεπτέμβρη παρουσιάζει τις ναυαρχίδες της και τον ίδιο μήνα τα κυκλοφορεί ή έστω την 1η εβδομάδα του Οκτώβρη.
Φέτος όμως ίσως αργήσει κατά 1 μήνα όλο αυτό, λόγω covid-19.

Εκπτώσεις η Apple δεν κάνει σε καινούριο μοντέλο. Το μόνο που ξέρω είναι ότι εδώ και 1-2 χρονιές, δίνει είτε θήκη δώρο αν είσαι στο πρώτο κύμα παραγγελιών, είτε κάνει πολύ μεγάλη έκπτωση σε αγορά πακέτου θήκης-tempered glass. Αυτά μέσω των επίσημων διανομέων στην Ελλάδα.
Πέρσι που πήρα το 11 Pro Max, πήρα γνήσια δερμάτινη θήκη και Panzeglass κάπου στα 25€ πακέτο. Σκέψου μόνο η θήκη έχει 55€ και το τζάμι 29.90€.


Η Samsung από την άλλη, τα τελευταία χρόνια δίνει στις προπαραγγελίες τα ασύρματα ακουστικά, Buds πέρσι, Buds plus φέτος την Άνοιξη και τα Buds Live τώρα στο Note 20 Ultra (buds plus για το Note 20).

Πέρσι που πήρα προπαραγγελία το Note 10 plus, είχε -100€ κουπόνι στην αρχική (από 1139 στα 1039).

Συνήθως βάζει έξτρα κουπονάκια και μετά, σαν προωθητική ενέργεια. Παλαιότερα έχω πάρει με -150€ κουπόνι το S9plus. Φέτος έβαλε και -200€ για τα S20 & S20plus.

Παρακολουθείς αναλόγως και χτυπάς λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#659221
Giuseppe Busso έγραψε:Ούτε το 1% των αγοραστών της S & N series της Samsung δεν βάζει Gcam.


O cabala είναι το 1%. :rtfm:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#659350
bujinkan έγραψε:Χαζι μόνο ? Η ελάφρυνε το πορτοφόλι?

< >


Μια πρώτη επαφή Αχιλλέα. Και όχι δεν έβαλα παραγγελία, αλλά μου μπήκε η ιδέα.

Απλά επειδή είναι σχεδόν άδεια τα καταστήματα, το περιεργάστηκα αρκετή ώρα και έβγαλα τα συμπεράσματά μου.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#659356 Πέραν του ότι είναι η καλύτερη οθόνη στον κόσμο, είναι 6.9 ιντσών.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#659371
Giuseppe Busso έγραψε:
bujinkan έγραψε:Χαζι μόνο ? Η ελάφρυνε το πορτοφόλι?

< >


Μια πρώτη επαφή Αχιλλέα. Και όχι δεν έβαλα παραγγελία, αλλά μου μπήκε η ιδέα.

Απλά επειδή είναι σχεδόν άδεια τα καταστήματα, το περιεργάστηκα αρκετή ώρα και έβγαλα τα συμπεράσματά μου.
Ta Samsung είναι φοβερά τηλ ..έχω περάσει από s8 s9 note 9 Kai S10 .. το μόνο που με χαλαγε σε όλα αυτά είναι η αυτονομία . Από τότε που πήγα σε P30 pro σε αυτό τον τομέα βρήκα την υγειά μου

< >
Άβαταρ μέλους
By fokion
#659390
Giuseppe Busso έγραψε:Πέραν του ότι είναι η καλύτερη οθόνη στον κόσμο, είναι 6.9 ιντσών.


Σχεδόν ταμπλετ :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#659391
Giuseppe Busso έγραψε:...αλλά μου μπήκε η ιδέα...


Καπως ετσι ξεκιναει. Πολυ φοβαμαι οτι δυσκολα θα το γλυτωσεις το εξοδο :lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#659392
fokion έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Πέραν του ότι είναι η καλύτερη οθόνη στον κόσμο, είναι 6.9 ιντσών.


Σχεδόν ταμπλετ :lol:


Με αναλογία οθόνης 19.3:9 και 91.6% screen to body ratio και τις κυρτές στα πλαϊνά άκρες, αποκτά τη φορητότητα που πρέπει στο χέρι.
Ναι, είναι μεγάλο. Αλλά βλέπεις περιεχόμενο, όχι αστεία.

George_Prix έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:...αλλά μου μπήκε η ιδέα...


Καπως ετσι ξεκιναει. Πολυ φοβαμαι οτι δυσκολα θα το γλυτωσεις το εξοδο :lol:


:s_cry :s_cry
Άβαταρ μέλους
By Chris
#659416
Giuseppe Busso έγραψε:και τις κυρτές στα πλαϊνά άκρες


Ωχ, και ηθελα να στο ρωτησω αυτο, δεν φαινοταν καθαρα απο τη φωτο. Ακομα επιμενουν σε αυτη τη |λογοκρισία| ε?
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#659430
Giuseppe Busso έγραψε:
αναλογία οθόνης 19.3:9
...
Ναι, είναι μεγάλο. Αλλά βλέπεις περιεχόμενο, όχι αστεία.

Γενική η απορία μου, για την αχρειαστη αναλογία των σύγχρονων κινητών > 16/9

Απ' όσο εγώ ατιλαμβάνομαι βάσει των δικών μου αναγκών, το στοίχημα για τα smart phones ήταν να αποκτήσουν πλάτος στην οθόνη. Τέτοιο που να μη χρειάζεται ζουμαρισμα στην καθημερινή χρήση και το αναπόφευκτο οριζόντιο σκρόλλινγκ.
Το κατάφεραν αυτό.

Μετά, έγιναν και ψηλόλιγνα. Δεν ξέρω αν προηγήθηκαν οι επιταγές της μπίζνας των βίντεο, παιχνιδιών, σινεμά, κλπ που άλλαξαν το ratio θέασης ή ακολούθησαν για να συμβαδίσουν με τις ψηλές συσκευές.
Σε πρακτικότητα μόνο αρνητικά έχει μια υπερμεγέθης συσκευή σε ύψος. Για να γλιτώσει κανείς τι; Λίγο κάθετο σκρολλάρισμα; Αν το συγκεκριμένο samsung ήταν ένα δάχτυλο κοντύτερο (με το ίδιο πλάτος, άρα μικρότερο ratio) σε τι θα μας δυσκόλευε;

Ένα 8αρι Νοκια που έπεσε στα χέρια μου είχε ακριβώς αυτό το χαρακτηριστικό: κοντό και πλατύ. Το εκτίμησα δεόντος.