Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By xeno
#659395 Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Έχω επίσης την 190Ε (toy 1991 / πολύ παλιότερης τεχνολογίας) η οποία λειτουργεί στην ανάλογη συνθήκη με τον κλασικό τρόπο: κλώτσημα και σβήνει. Επειδή συνεχίζει να μου φαίνεται περίεργο και ανασφαλές το σύστημα, θα πρέπει να ρωτήσω στην MB ή να βρω κάποιον με ίδιο αυτοκίνητο να το δοκιμάσει, ώστε να ξέρω αν είναι κάτι by default ή χρήζει επισκευής.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#659875 Ομολογω οτι τον παρακολουθω μανιωδως, το τελευταιο του βιντεακι ειναι εξαιρετικο
Επισης δεν ηξερα οτι στην Αυστραλια εχουν 91 οκτανιων βενζινη και η 95αρα θεωρείται premium

https://youtu.be/_TIxuEAOcBk
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#659901
Geralt έγραψε:Ομολογω οτι τον παρακολουθω μανιωδως, το τελευταιο του βιντεακι ειναι εξαιρετικο
Επισης δεν ηξερα οτι στην Αυστραλια εχουν 91 οκτανιων βενζινη και η 95αρα θεωρείται premium

https://youtu.be/_TIxuEAOcBk



Μεγάλες αλήθειες!
Εξαιρετικό βίντεο
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#659905 Εγώ τον ανακάλυψα ψαχνωντας tips για αγορά αυτοκινήτου και έκτοτε κόλλησα.

Σε ένα από τα βίντεο του περιέγραφε ένα κολπακι, δλδ όταν λέει θα πας αντιπροσωπεία για αγορά θα βάλεις ένα όριο στα λεφτά που προτιθεσαι να δώσεις και θα βάλεις ένα φανταστικό πρόσωπο που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ (και άρα δεν μπορεί να γίνει challenge) να τηρεί απαρέγκλιτα αυτό το όριο
Πχ ωραίο το αμάξι σας στα 20000 αλλά η γυναίκα μου που έχει τα λεφτά θα με σκοτώσει εάν πάω πάνω από 19000
Οπότε έτσι θέτεις το ακλόνητο όριο σου και ψυχολογικά δεν μπορεί εσένα να σε ρίξει με γαλιφιες.

Δεν ξέρω εάν είναι καμιά σούπερ ντουπερ τεχνική,ούτε εάν πιάνει πάντα, αλλά σε εμένα γλύτωσε ένα 500αρικο
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#660153
Geralt έγραψε:Ομολογω οτι τον παρακολουθω μανιωδως, το τελευταιο του βιντεακι ειναι εξαιρετικο
Επισης δεν ηξερα οτι στην Αυστραλια εχουν 91 οκτανιων βενζινη και η 95αρα θεωρείται premium

https://youtu.be/_TIxuEAOcBk


Και στην Γερμανία την 95αρα την λένε Super γιατί κάποτε είχαν 91/92. So? Έχει σημασία πως λέγεται;
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#660162
Vagnar έγραψε:
Geralt έγραψε:Ομολογω οτι τον παρακολουθω μανιωδως, το τελευταιο του βιντεακι ειναι εξαιρετικο
Επισης δεν ηξερα οτι στην Αυστραλια εχουν 91 οκτανιων βενζινη και η 95αρα θεωρείται premium

https://youtu.be/_TIxuEAOcBk


Και στην Γερμανία την 95αρα την λένε Super γιατί κάποτε είχαν 91/92. So? Έχει σημασία πως λέγεται;
Ναι αλλά στην Αυστραλία έχουν ακόμη 91 και την χρησιμοποιούν
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#660200 Ερώτηση
Η αξιοπιστία ενός αυτόματου κιβωτίου εξαρτάται από τον κινητήρα τον οποίο συμπλέκει, αν είναι ντίζελ ή βενζίνη;

Ο κουμπάρος μου δουλεύει ως πωλητής και τους έχουν δώσει 3008 diesel αυτόματο. Μάλλον είναι ο καιρός της αλλαγής οπότε υπάρχει η δυνατότητα αγοράς.
Τα συν είναι ότι ξέρουμε το αμάξι και τι χρήση έχει γίνει.
Τα πλην είναι το χρώμα (ασημί)
Υπάρχουν γνώμες για την αξιοπιστία των αυτόματων του PSA?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#660301
Geralt έγραψε:Ερώτηση
Η αξιοπιστία ενός αυτόματου κιβωτίου εξαρτάται από τον κινητήρα τον οποίο συμπλέκει, αν είναι ντίζελ ή βενζίνη;
Γενικότερα τα παραδοσιακά αυτόματα κιβώτια με μετατροπέα ροπής είναι τα πιο αξιόπιστα. Αντίθετα τα ροποτικά/ημιαυτόματα/διπλοσύμπλεκτα ή τα CVT όχι και τόσο. Τελικά όμως το κάθε κιβώτιο κρίνεται ξεχωριστά. Μερικά είναι χειρότερα από άλλα και μπορεί να υπάρχουν διαφορές από έκδοση σε έκδοση ή από γενιά σε γενιά.
Όχι δεν εξαρτάται από τον κινητήρα. Εννοείται ότι είναι υπολογισμένο το κιβώτιο να αντέχει τη ροπή του κινητήρα με τον οποίο συνεργάζεται. Μερικές φορές βελτιώνοντας τον κινητήρα μπορεί να ξεπεράσεις τα όρια του κιβωτίου και τότε είναι αναμενόμενη η μειωμένη διάρκεια ζωής αυτού.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#660388 Να το βαλω κι εδω γιατι χαθηκε στο bmw forum:


Chris έγραψε:Βρεθηκα σε ενα φιλο με bimmercode χθες, το συνδεσαμε και παιξαμε λιγο στην 2 active tourer, βασικα απενεργοποιησαμε το start stop και αλλαξαμε τα intro animations στη μεγαλη οθονη και στη μικρη στο καντραν. Αλλα, στην μικρη δεν πηρε την αλλαγη (οκ, δεν τρεχει και τπτ), και στη μεγαλη την πηρε, αλλα οταν το βαζω μπροστα δεν παιζει καν animation, ανοιγει κατευθειαν στο ραδιο ή οπου το ειχα οταν το εσβησα. Ομολογω πως δε θυμαμαι αν επαιζε animation πριν. Μηπως επρεπε απο το bimmercode να ενεργοποιησουμε και την εμφανιση animation? Δε θυμαμαι να το ειδα σαν επιλογη καπου

Edit, α, ειδαμε και αυτο:

Εικόνα

Τα χιλιομετρα που λεει ειναι οσα ειχε εκεινη τη στιγμη, δεν ειναι παλιοτερο το code. Δεν αναβει τσεκ, παιζει να ειναι κατι απο τα reset που εκανε οταν αλλαζαμε τις ρυθμισεις που περιεγραψα;


< >



< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#660391 Κανε restore το backup και δοκίμασε ξανά.

Το σφάλμα των προθερμαντήρων σβήνει ή επανέρχεται; Δεν έχει καμια σχεση με το coding πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#660394 Δεν ξερω ποτε θα ξαναβρεθω με το app & obd στα χερια μου. Το σφαλμα δεν το σβησαμε για να δουμε τη συμπεριφορα του
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#660452 Επειδή έχω το ίδιο αμάξι και ίδιο app σίγουρα σου γράφω πως δεν έχει σχέση το coding με τα σφάλματα.

Τι μοντέλο έχει?
Αν έχει idrive 5 μπορεί να δοκιμάσει το 6light που δίνει ένα ωραίο και διαφορετικό προφίλ στην οθόνη.
Εγώ έχω δυστυχώς 4 και δεν μπορώ να ανέβω.

Εν καιρώ θα το συνδέσω γιατί δε δουλεύει το memory στα καθίσματα :(