Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#659114 Δραπετσώνα: Tο υπουργείο Ναυτιλίας εγκρίνει την απόρριψη επεξεργασμένων αποβλήτων στη θάλασσα


Εν γνώσει της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Ναυτιλίας επιτρέπεται, ουσιαστικά, στην Oil One να ρίχνει σε έκτακτες περιστάσεις επεξεργασμένα υγρά απόβλητα προς τη θαλάσσια περιοχή της λιμενικής ζώνης. Ενώ αρχικά το υπουργείο φαινόταν να νίπτει τας χείρας του, δηλώνοντας περίπου αναρμόδιο, αποδεικνύεται ότι έχει άμεση εμπλοκή.

https://www.in.gr/2020/08/11/greece/dra ... -thalassa/

:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#659117 Εμένα μου λες; Δίπλα μένω. :iconcool:

Αυτό το @ρχιδάκι ο γείτονάς μου, ο ζουληχτής αδένων Νιάου, ο κολλητός του Σαμαρά. Τι στο διάλο πλάτες έχει... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#659118 Πάω να παίξω Τζόκερ

Πριν από λίγο σταματημένος στο φανάρι της Σωρού διασταύρωση με Κηφισιάς. Από πίσω μου ένα ακόμη Corsa C.
Ξαφνικά ακούω ένα δυνατό φρενάρισμα και δυνατό γκουπ, ενστικτωδώς βάζω πρώτη και μαρσαρω κάποια μέτρα μπροστά και νοιωθω το "φιλάκι" του από πίσω

Έχει σκάσει (με αρκετά χιλιόμετρα) μια γιαγιά με C1 πάνω στο Corsa πίσω μου. Αυτός ξαφνιάστηκε,κόλλησε στα φρένα του,απορρόφησε όλη την σύγκρουση και κυλισε λίγο και βρίσκει ελαφρά εμένα που έχω κάνει και μπροστά.
Ευτυχώς μου έσπασε μόνο το πλαστικό πλαίσιο της πινακίδας. Τσεκαρα διεξοδικά τον πίσω προφυλακτήρα, όλα οκ, λειτουργούν και οι αισθητήρες κανονικά

Πέρα από την λαχτάρα, ευτυχώς που δεν είχα ζημιές, έφυγα κύριος.
Η γιαγια μέσα στο αμάξι, σε κατάσταση σοκ, κρίμα για τον άνθρωπο δεν ξέρω πότε θα ξεμπερδεψει
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#659128
Geralt έγραψε: Τζόκερ

μικρόβια - καπνός , ανοίγεις ηλ.λογαριασμό, γλυτώνεις και τις περιπέτειες με το car.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#659132
mousatos έγραψε:
Geralt έγραψε: Τζόκερ

μικρόβια - καπνός , ανοίγεις ηλ.λογαριασμό, γλυτώνεις και τις περιπέτειες με το car.


:thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#659150 Το Βερολίνο καταλογίζει στην Αθήνα παράνομες επαναπροωθήσεις

H γερμανική κυβέρνηση βρίσκεται «σε συνεχή επαφή» με την ελληνική για τις επαναπροωθήσεις. Της επιρρίπτει παραβίαση του Διεθνούς Δικαίου. Πρόκειται για μια αλλαγή στάσης σε σύγκριση με το πρόσφατο παρελθόν

Οι αποστολές της Frontex στην Ελλάδα πρέπει σύμφωνα με τον κ. Χούνκο να διακοπούν διότι η ελληνική κυβέρνηση παραβιάζει την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.

https://www.tovima.gr/2020/08/12/world/ ... oothiseis/
:innocent: :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#659152 https://www.iefimerida.gr/ellada/hristo ... tin-eyboia

Αν προσπεράσουμε τον #τσίφτη τίτλο, απαντά και στο τι ίσως θα έπρεπε να λέει το 112

«το μόνο που θα μπορούσε ήταν να δοθεί μια γενική εντολή να ανεβούν οι άνθρωποι στις ταράτσες των σπιτιών, όπως κάνουν οι Γιαπωνέζοι»


Προφανώς αν η σιχαμένη κυβέρνηση δεν ψάξει το θέμα αλλά:
- κάνει ταληράκια το ότι 'έβρεξε πολύ'
- στείλει τον μπουμπούκο να κράξει τους κατοίκους που έχτισαν αυθαίρετα στα ρέματα
- ξαμολήσει τα κομματόσκυλα να ψάξουν συριζαίους με αυθαίρετα στα ρέματα

την επόμενη φορά ακόμα και με οικουμενική κυβέρνηση transformers - thundercats θα γίνουν τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#659164
cabala10 έγραψε:Δραπετσώνα: Tο υπουργείο Ναυτιλίας εγκρίνει την απόρριψη επεξεργασμένων αποβλήτων στη θάλασσα


Εν γνώσει της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Ναυτιλίας επιτρέπεται, ουσιαστικά, στην Oil One να ρίχνει σε έκτακτες περιστάσεις επεξεργασμένα υγρά απόβλητα προς τη θαλάσσια περιοχή της λιμενικής ζώνης. Ενώ αρχικά το υπουργείο φαινόταν να νίπτει τας χείρας του, δηλώνοντας περίπου αναρμόδιο, αποδεικνύεται ότι έχει άμεση εμπλοκή.

https://www.in.gr/2020/08/11/greece/dra ... -thalassa/

:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:



Γιατί να είναι επεξεργασμένα;;; Ας τα ρίξουν και χωρίς επεξεργασία, εκπτώσεις θα κάνουμε τώρα;;










:help: :help:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#659189 Χθες μας αποχαιρέτισε και ένας από τους πιο αξιοπρεπείς και θαρραλέους ανθρώπους που πέρασαν από αυτή τη χώρα. Λογοτέχνης, Θεσσαλονικιός, πάντα πιστός στις αρχές του, ποτέ δεν συμβιβάστηκε, ποτέ δεν ζήτησε τίποτα, παρ' όλες τις δυσκολίες.

Εφυγε από τη ζωή ο σπουδαίος ποιητής Ντίνος Χριστιανόπουλος -Εχθρός των ανδριάντων και των βραβείων
Πηγή: iefimerida.gr -
https://www.iefimerida.gr/politismos/pe ... os-poiitis

Ντίνος Χριστιανόπουλος: 5 πράγματα που πρέπει να ξέρεις για τον "αιρετικό" ποιητή

Εικόνα


Δεν θα ξεχάσω την απάντησή του στον τότε υπουργό πολιτισμού, όταν του προτάθηκε (σε ηλικία 60+ ετών) να πάρει το επίδομα "προς αναξιοπαθούντες καλλιτέχνες", που είχε δοθεί σε Μπέλου, Χατζηχρήστο και (νομίζω) Καζαντζίδη. Στεγνό, σταράτο και αρχιδάτο ΌΧΙ. Είχε αναγκαστεί να κλείσει την γκαλερί που διατηρούσε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, μιας και τα πενιχρά της έσοδα δεν κάλυπταν τα τεκμήρια που είχε θεσπίσει η τότε κυβέρνηση Μητσοτάκη (του Δρακουμέλ). Και φυσικά, ένας ποιητής ποτέ δεν μπορούσε να έχει τα έσοδα ή την περιουσία ενός δημοφιλέστατου τραγουδιστή ή ηθοποιού της χρυσής εποχής του Ελληνικού κινηματογράφου. Όπως είπε όμως: "Δεν είμαι αναξιοπαθών, είμαι καλλιτέχνης, θα δουλέψω και θα ζήσω. Ελεημοσύνη δεν ζητώ από κανέναν." :s_howdy Τον άκουσα ο ίδιος να το λέει ζωντανά στην τότε ΕΤ3 (δεν πρέπει να ήμουν πάνω από 13-14) και από τότε μου έχει κάνει εντύπωση η αξιοπρέπεια αυτού του ανθρώπου, σε αντίθεση με άλλους παλιούς καλλιτέχνες (πχ Μπάρκουλης), οι οποίοι αφού σπατάλησαν απίστευτα χρηματικά ποσά ζητούσαν ελεημοσύνη από εμάς γιατί στο τέλος της ζωής τους δεν είχαν στον ήλιο μοίρα...

Στα 70 του κοντά έμαθε να τραγουδά και τραγουδάει ρεμπέτικα, κατά βάση τα τραγούδια του αγαπημένου του Τσιτσάνη, σε διάφορα μαγαζιά, κυρίως της Θεσσαλονίκης για να βγάλει τα προς το ζειν. Φυσικά, δεν σταματάει να γράφει και ποτέ δεν ζήτησε ούτε μία δεκάρα ελεημοσύνη.

Είναι ανοιχτά ομοφυλόφιλος και γράφει γι' αυτό από το 1950, σε μία εποχή που ήθελε τεράστιο θάρρος για να το δηλώσεις δημοσίως. Είναι κατά των τιμών και των βραβείων και έχει αρνηθεί όσα του έχουν προταθεί (ακόμα και αν συνοδεύονταν με παχυλά χρηματικά ποσά), εκτός από ένα: Την ανακύρηξή του σε επίτιμο διδάκτορα της σχολής που τελείωσε στο ΑΠΘ, που το έκανε όπως είπε ο ίδιος για να το χρησιμοποιήσει ως βήμα για να μιλήσει για τους λογοτέχνες της Θεσσαλονίκης, αλλά και για συναισθηματικούς λόγους.


Ένας από τους ανθρώπους, ο θάνατος των οποίων πραγματικά μας έκανε κατά τι φτωχότερους. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By drdino
#659192 «Και τι δεν κάνατε για να με θάψετε / όμως ξεχάσατε πώς ήμουν σπόρος»

RIP
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#659206 Εγώ θυμάμαι και τις επικές αψιμαχίες με τον Πετρόπουλο, γνήσιο μίσος εκατέρωθεν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#659210 Είχε έντονες σχέσεις με την κοινωνία :lol:

https://www.koutipandoras.gr/article/xristianopoulos-anekdoti-synentefxi-koutipandoras-boskoitis?fbclid=IwAR2AUaEKVobgmxyvllN2YfX4Lxj7MwqgJ1ejNzRqZlTD8zRmjcGrteJcImQ

Αρκετά σημαντικός για την Θεσσαλονίκη στο πολιτιστικό κομμάτι (εκδόσεις Διαγώνιος, γκαλερί Μικρή Διαγώνιος). Σίγουρα κουτσομπόλης, όπως φάνηκε και στην από πάνω συνέντευξη :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#659226
drdino έγραψε:Είχε έντονες σχέσεις με την κοινωνία :lol:

https://www.koutipandoras.gr/article/xristianopoulos-anekdoti-synentefxi-koutipandoras-boskoitis?fbclid=IwAR2AUaEKVobgmxyvllN2YfX4Lxj7MwqgJ1ejNzRqZlTD8zRmjcGrteJcImQ

Αρκετά σημαντικός για την Θεσσαλονίκη στο πολιτιστικό κομμάτι (εκδόσεις Διαγώνιος, γκαλερί Μικρή Διαγώνιος). Σίγουρα κουτσομπόλης, όπως φάνηκε και στην από πάνω συνέντευξη :lol:


-Πάντως για τον Τσίπρα λέγεται ότι θά'ναι ο επόμενος Πρωθυπουργός. (δημοσιογράφος)

-Δεν τον ξέρω, αλλά μου φαίνεται χαμένο υποκείμενο. Δεν μου αρέσει, είναι ευμετάβολος, τη μια λέει το ένα, την άλλη το άλλο, δεν έχει σταθερότητα όπως η Παπαρήγα.

:yahoo:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#659233 μπορει καποιος να μου εξηγησει αν ακουσα καλα?

βγηκε ο γκαντεμης και στην ουσια ειπε πως το orcu reis πλεει εκτως ελληνικης αοζ? το ειπε πραγματικα αυτο η δεν ακουσα καλα?
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#659304 Διαβαζω οτι εμβολισαμε Τουρκικο πλοιο και το στειλαμε για επισκευες ή το Τουιτερ λεει μουφες?

Edit "επακουμβήσαμε"