Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#657050
bill33 έγραψε:Λάδι σολωμου;
Δεν έχει και τίποτα τρελά αποτελέσματα, ήπιε 2-3 μπουκάλια ο δικός μου αλλα με τις τρίχες του γεμίζουμε μαξιλάρια, παπλώματα και τον καναπέ που έκατσε.

Αν είναι η εποχή της τριχόπτωσης μόνο το τακτικό βούρτσισμα κάνει δουλειά κι αυτό προσεκτικά γιατί κάποιες "επιθετικές" χτενες δεν κάνουν για συχνή χρήση.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#657053
George_Prix έγραψε:. Αν και οταν ξαναπαρουμε σκυλι για μεσα στο σπιτι, η πρωτη παραμετρος που θα βαλω στην αναζητηση θα ειναι να μην πεφτουν πολυ οι τριχες (υπαρχουν τετοιες ρατσες).


υπαρχουν ρατσες που δεν χανουν καθολου τριχες.Εχει η αδελφη μου ενα Σναουζερ αλατοπιπερο(ετσι λεγετε ο ανακατεμενος ασπρομαυρος χρωματισμος) και δεν χανει τριχα.

Εικόνα


Επισης καθολου τριχα και το yorkshire terrier,το εχει φιλη μας,εχω παιξει απειρες φορες μαζι του,ποτε δεν εχω δει τριχα πανω μου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#657054
dimik έγραψε:
bill33 έγραψε:Λάδι σολωμου;
Δεν έχει και τίποτα τρελά αποτελέσματα, ήπιε 2-3 μπουκάλια ο δικός μου αλλα με τις τρίχες του γεμίζουμε μαξιλάρια, παπλώματα και τον καναπέ που έκατσε.

Αν είναι η εποχή της τριχόπτωσης μόνο το τακτικό βούρτσισμα κάνει δουλειά κι αυτό προσεκτικά γιατί κάποιες "επιθετικές" χτενες δεν κάνουν για συχνή χρήση.

< >

Με 7 χάσκυ κάμποσα χρόνια μόνο το πάτωμα σταμάταγε την τριχόπτωση.Και αυτό όχι παντα,κονσέρβα άνοιγες και υπήρχε δίχρωμη τρίχα μέσα.
Μονο βουρτσισμα και την ηλεκτρική απο πίσω να μαζευει όσες αιωρούνται.`Με αυτα που έχω τωρα που είναι μικρόσωμα είναι πιο καλά τα πράγματα αλλά και πάλι υπάρχει τρίχα στο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#657056
dimviii έγραψε:Επισης καθολου τριχα και το yorkshire terrier,το εχει φιλη μας,εχω παιξει απειρες φορες μαζι του,ποτε δεν εχω δει τριχα πανω μου.


Ενα Silky Υorkie ηταν το πρωτο σκυλι που ειχαμε στο σπιτι οταν ημουνα παιδι. Φορουσες μαυρα ρουχα, το ειχες αγκαλια και το χαιδευες μια ωρα και οταν το αφηνες κατω δεν ειχες ουτε μια τριχα πανω σου. Τρελο πραγμα!

Τα υπολοιπα σκυλια που ειχα περπατουσανε αργα αργα διπλα σου και αν επεφτε ηλιος/φως υπο συγκεκριμενη κλιση, εβλεπες τις τριχες να αιωρουνται στο χωρο!

Μια απο τις λιστες με σκυλια που δεν τους πεφτουν πολλες τριχες:

https://blog.homesalive.ca/dogs-that-do ... dog-breeds
Άβαταρ μέλους
By dimik
#658267 Ναι, αλλά είναι ακριβώς το είδος "επιθετικής" χτενας που ανέφερα πριν.
Δηλαδή όχι καθημερινή χρήση.
Έχω ανάλογη όχι ίδια φίρμα και βγάζει πολύ πράγμα και σε βάθος αλλά θέλει προσοχή χωρίς πίεση και όχι πάρα πολύ συχνά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#659082 Θέλουμε να.παρει 2-3 κιλά σε μυϊκή μάζα το σκυλί, να της αυξήσουμε την ποσότητα φαγητού για κάποιο διάστημα;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#659086 [url]https://www.katerelosfitness.gr/product_info.php?products_id=3443{2}419[/url]

Δοκιμασμενο στις γατες μου πολλες φορες. :iconcool:
Τελευταία επεξεργασία από g8777 και 11 Αύγ 2020, 15:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#659087 για βαλε φωτο απο τις γατες σου.