Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#659070
Dimsabas έγραψε:Δες και τα μοντέλα των Blackview και Ulefone. Βέβαια, όπως μπορείς να διαβάσεις λίγο πιο πάνω, δε σημαίνει ότι δε σπάνε. Κι όταν συμβεί αυτό, η επισκευή τσούζει, πολύ.


Ολες οι αλλαγες οθονης πλεον κοστιζουν αρκετα, οχι μονο του δικου σου. Ειδικα αν ειναι αδιαβροχο εχει και κολλα εκτος απο βιδες και πρεπει να το αδιαβροχοποιησεις ξανα κλεινοντας το κλπ. Παντως κι εγω θα εκνευριζομουν παρα πολυ αν μου εσπαγε οθονη σε "θωρακισμενο". Αν και διαβαζοντας αυτο:

Dimsabas έγραψε:έναντι 40 που έδινα όποτε έσπαγα την οθόνη του παλιού μου (μη θωρακισμένου) Xiaomi.


ισως ειναι περιπτωση PEBCAC

Τελος, ποσο σιγουρος εισαι οτι παραμενει αδιαβροχο μετα την αλλαγη? Δεν ειναι και κατι που μπορεις να κανεις μια δοκιμη να το επιβεβαιωσεις :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By bill33
#659071 Θήκη με λουράκι που περνάει στον καρπό.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#659119

Βγάζουν σαπάκι το πληρέστερο κινητό στον πλανήτη.

Ένα κακό έχει. Το ότι βγαίνει με διαφορετικά chipsets ανάλογα την περιοχή.
Αν είχε μόνο τον Exynos παγκοσμίως, κανείς δεν θα έλεγε τίποτα.

Κατά τα άλλα φέρει όλη την τεχνολογία της εποχής, την καλύτερη οθόνη (adaptive refresh rate), την ανθεκτικότερη οθόνη (gorilla7 εμπρός-πίσω), τη φωτεινότερη οθόνη (1500nits), ατελείωτες δυνατότητες σε φωτογραφία και βίντεο, wireless DeX, μνήμες 12GB DDR5, το πιο ασφαλές βιομετρικό δαχτυλικό κλείδωμα (ultrasonic) και το πενάκι που κάνει πράγματα που κανένα άλλο κινητό δεν μπορεί. Είναι και 5G already για να υποδεχτεί τις νέες ταχύτητες όταν με το καλό.

Άντε να πω και άλλο ένα μικρούλι αρνητικό. Το δίνει με τον 25W φορτιστή και όχι με τον 45W. Αν και η διαφορά είναι πολύ μικρή μεταξύ του κέρδους των δύο.

Το προτείνω με κλειστά μάτια. Είναι ακριβό. Περιμένετε τις πάντα δυνατές της Samsung και χτυπήστε το. Κάνει παπάδες.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#659121 αμα δινει μονο exynos στην ευρωπη που αυτοματα παει να πει οτι δεν μπορεις να βαλεις gcam αυτοματα χανει αρκετα στην καμερα..
Άβαταρ μέλους
By mirage
#659130
cabala10 έγραψε:αμα δινει μονο exynos στην ευρωπη που αυτοματα παει να πει οτι δεν μπορεις να βαλεις gcam αυτοματα χανει αρκετα στην καμερα..
Γιατι χάνει και μάλιστα αρκετα;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#659136 Θα χρειαστεί να αλλάξω κινητό τους επόμενους μήνες .
Το ζητούμενο ειναι πολυ καλή φωτογραφική μηχανή και καλές επιδόσεις, υπολογιστική ισχύς κτλ.
Δε θέλω πολυ μεγάλη οθόνη , θέλω ενα βολικό μέγεθος

Τελευταία εχω ασχοληθεί με το Iphone 11 της γυναίκας και με καλύπτει , σε αυτα τα δυο χαρακτηριστικά ειναι πολυ δυνατό. Οι φωτογραφίες του ειναι εξαιρετικές και εχει πολυ καλή απόδοση σε σχέση με το Samsung 8+ το δικού μου δείχνει τα χρόνια του

Τα υποψήφια αυτη τη στιγμή ειναι το Iphone 11 η πιθανότητα το 12 αφού ακούω θα βγει σύντομα αλλά όχι στις γαϊδούροεκδοσεις , το απλό 11 σε μέγεθος με βολεύει
Εναλλακτικά εχω δει το Samsung s20 , δεν εχω καταλάβει αν το 20+ εχει κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα ενώ δε θέλω την τόσο μεγάλη οθόνη ειναι μειονέκτημα για μενα .

Σωστά εχω βάλει απέναντι αυτα τα δυο ως ισοδύναμα;
Παίζει κάτι άλλο σε αυτη την κατηγορία με βάση αυτα τα δυο χαρακτηριστικά κατα νου;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#659140
KiloMeater έγραψε:Σωστά εχω βάλει απέναντι αυτα τα δυο ως ισοδύναμα;
Παίζει κάτι άλλο σε αυτη την κατηγορία με βάση αυτα τα δυο χαρακτηριστικά κατα νου;


Το P40 της Huawei αλλά δεν έχει Google apps.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#659155 Δείτε εδώ η Xiaomi με το Mi10 Ultra:

Στην κορυφή του DxoMark με 130 βαθμούς ως το καλύτερο καμεροκινητό στον κόσμο
https://techmaniacs.gr/xiaomi-mi-10-ult ... ggf1AuURp0

με 120W charging, 120Hz οθόνη και 120X digital zoom
https://techmaniacs.gr/xiaomi-mi-10-ult ... HwvvrB_yXQ

Άβαταρ μέλους
By cabala10
#659156
mirage έγραψε:
cabala10 έγραψε:αμα δινει μονο exynos στην ευρωπη που αυτοματα παει να πει οτι δεν μπορεις να βαλεις gcam αυτοματα χανει αρκετα στην καμερα..
Γιατι χάνει και μάλιστα αρκετα;

εχεις βρει καποια εναλλακτικη για το gcam με ολα οσα προσφερει? οχι προφανως και οχι
Άβαταρ μέλους
By drdino
#659158 Δεν με ενδιαφέρει καν το gcam για να θεωρώ την μη ύπαρξή του μειονέκτημα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#659159
cabala10 έγραψε:
mirage έγραψε:
cabala10 έγραψε:αμα δινει μονο exynos στην ευρωπη που αυτοματα παει να πει οτι δεν μπορεις να βαλεις gcam αυτοματα χανει αρκετα στην καμερα..
Γιατι χάνει και μάλιστα αρκετα;

εχεις βρει καποια εναλλακτικη για το gcam με ολα οσα προσφερει? οχι προφανως και οχι
Τι οχι μωρέ όταν εχει ηδη εξαιρετική camera app από την Samsung τι να το κάνει κανείς το gcam;