Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#658804 Επειδή πήξαμε στις drone φώτος (τις βαριέμαι ασύστολα, video drone ναι, φωτό δύσκολα με συνεπαίρνουν)

Εικόνα

Απο χθες το βράδυ. Κινητού, με λίγο διχρωμία στον ουρανό ως φώτοσοπ.
Ελάχιστα πριν από αυτή, μια αστραπή απο ψηλό σύννεφο σε χαμηλότερο κάνει ένα "παφ οπτικό" πάνω στο χαμηλό και έπειτα έκανε "φλέβες" σε όλο τον ουρανό. Το όλο κράτησε πάνω από δευτερόλεπτο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#658816 Και μια δική μου από κινητό σε night mode με 30sec διάρκεια ανοίγματος κλείστρου (αν το είπα καλά)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#658833 ταχύτητα κλείστρου (shutter speed) αλλά δεν έχει σημασία , είσαι κατανοητός

καλή πάντως, δυστυχώς στο Honor 10 σε μένα κάτι πάει στραβά στις νυχτερινές, ακόμα και το παλαιότερο μου καλύτερες έβγαζε το βράδυ με night mode
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#658845 Επειδή δλδ σήκωσε κάποιος drone και έβγαλε μια φώτο από 150 μέτρα ψηλά, την κάνει και όμορφη; :lol:

Έχω ξοδέψει άπειρες ώρες στο google earth που βλέπεις βουνοκορφές απο ψηλά. Δε με γεμίζουν οι droneφωτο.

Κάνε και συ Χριστιανέ 'κανα ψαγμένο κλικ, έχεις δείξει οτι μπορείς άνετα. Αυτά τα dronίσια αναμασήματα, μισό θάλασσα - μισό ακτή, ομπρέλες και φιδίσιοι δρόμοι στα δάση και τα άλλα τα καλοκαιρινά μισά κάτω απο το κύμα μισά πάνω, τα έχουμε βαρεθεί. My 2 cents
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#658851
georgetz έγραψε:ταχύτητα κλείστρου (shutter speed) αλλά δεν έχει σημασία , είσαι κατανοητός

καλή πάντως, δυστυχώς στο Honor 10 σε μένα κάτι πάει στραβά στις νυχτερινές, ακόμα και το παλαιότερο μου καλύτερες έβγαζε το βράδυ με night mode


Α γεια σου. Δυστυχώς είναι στο χέρι. Υποθέτω σε τρίποδο θα είναι ακόμη πιο σταθερή.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#658887 βοηθά σε περιπτώσεις αρκετών δευτερολέπτων , ναι αλλά νομίζω οτι έχεις τελευταίας γενιάς κινητό, τα night mode τους έχουν εξελιχτεί πολύ με αναβαθμισμένα optical image stabilization

πειραματίσου λίγο ακόμα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#658975 πηγαινε για φαγητο στον ''Παξινο'' και στον ''Μπελο'' για ουζομεζεδες.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#659004
JimClark έγραψε:Επειδή πήξαμε στις drone φώτος (τις βαριέμαι ασύστολα, video drone ναι, φωτό δύσκολα με συνεπαίρνουν)

Εικόνα

Απο χθες το βράδυ. Κινητού, με λίγο διχρωμία στον ουρανό ως φώτοσοπ.
Ελάχιστα πριν από αυτή, μια αστραπή απο ψηλό σύννεφο σε χαμηλότερο κάνει ένα "παφ οπτικό" πάνω στο χαμηλό και έπειτα έκανε "φλέβες" σε όλο τον ουρανό. Το όλο κράτησε πάνω από δευτερόλεπτο...

Εικόνα
Πωπω ΦΟ-ΒΕ-ΡΕΣ
Άβαταρ μέλους
By Serf
#659358 Χωρίς κάποια ιδιαίτερη τεχνική/κτλ. Μου άρεσε ο δακτύλιος γύρω από τον ήλιο.Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#659366 Porto Valitsa , Παλιούρι

Mai tai & ωραία μουσική...
Δυστυχως δεν έχω το ταλέντο να αποτυπώσω την ομορφιά. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#659370 (Όσον αφορά τις κεραυνοφωτό, ειναι τραβηγμένες στο χέρι, αλλα καθισμένος για σταθερή λήψη, και απλά κρατημένο το κουμπι για burst mode. Σε αυτή τη φάση της ημέρας ήδη είχε περάσει σε αργό χρόνο αποτύπωσης, οποτε στο δευτερόλεπτο είχε 6-7 καρέ περίπου, ικανό για τα κεραυνικά φαινόμενα.

Κάθε κεραυνός σαν εικόνα αποτυπωνόταν σε 7-8 καρέ, αλλά τα πρώτα που η κάμερα επανυπολόγιζε το σωστο φωτισμό πάσχουν από "banding" δλδ μισή φωτό σκοτειν, μισή φωτεινή.)