Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#658044
kovathe έγραψε:Ρε σεις οι θάλασσες στη Μάνη δε μας τρελαναν πάντως. Πάνε 4-5 χρόνια απο τοτε βέβαια και ηταν Αύγουστος και ειχαμε ερθει και απο Σέριφο... Οποτε όλα παιζουν το ρολο τους.
Θυμάμαι να μου φαίνονται τα νερά βραστά, κατουρο τελείως και άπειρο κοσμο.

Φέτος εμείς ημασταν Κύθηρα. Σουπερ το νησί. Το διαλέξαμε λόγω μικρής απόστασης με καράβι (από Νεάπολη).


< >
Θα συμφωνήσω ότι τα Κύθηρα είναι πολύ όμορφο νησί,με ωραίες παραλίες,ωραια τοπία και ωραιο φαγητο.

Τωρα,όσον αφορά την Μάνη, εγω οταν αναφερω την λέξη "Μανη" μιλαω για την μεσα Μανη,την αποσκιερη οπως την αποκαλούν,δηλαδή μετά την Αρεόπολη.
Αν ξέρεις που να πας έχει παραλιαρες,αλλά αυτό συμβαίνει με όλες τις περιοχές, αν δεν ξέρεις που να πας,τότε λογικο να μην σου αρέσουν οι "τουριστικες" παραλιες.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#658069 Eγώ λόγω χρόνου πέρασα πολύ επιφανειακά απ την μέσα Μάνη που λέει ο tetix, αλλά και πριν το Γυθειο έβλεπα παραλιάρες διάσπαρτες και είμαι σίγουρος οτι παντου στα μέρη που λεει εχει πράμα. Οπωσδήποτε επάνοδος με την πρώτη ευκαιρία. :metalo:

Μην ξεχαστεις στο κρασοτοπικό ε :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#658073
Tetix έγραψε:
kovathe έγραψε:Ρε σεις οι θάλασσες στη Μάνη δε μας τρελαναν πάντως. Πάνε 4-5 χρόνια απο τοτε βέβαια και ηταν Αύγουστος και ειχαμε ερθει και απο Σέριφο... Οποτε όλα παιζουν το ρολο τους.
Θυμάμαι να μου φαίνονται τα νερά βραστά, κατουρο τελείως και άπειρο κοσμο.

Φέτος εμείς ημασταν Κύθηρα. Σουπερ το νησί. Το διαλέξαμε λόγω μικρής απόστασης με καράβι (από Νεάπολη).


< >
Θα συμφωνήσω ότι τα Κύθηρα είναι πολύ όμορφο νησί,με ωραίες παραλίες,ωραια τοπία και ωραιο φαγητο.

Τωρα,όσον αφορά την Μάνη, εγω οταν αναφερω την λέξη "Μανη" μιλαω για την μεσα Μανη,την αποσκιερη οπως την αποκαλούν,δηλαδή μετά την Αρεόπολη.
Αν ξέρεις που να πας έχει παραλιαρες,αλλά αυτό συμβαίνει με όλες τις περιοχές, αν δεν ξέρεις που να πας,τότε λογικο να μην σου αρέσουν οι "τουριστικες" παραλιες.

< >



Πανεμορφος τοπος τα Κυθηρα και εγω ενα καλοκαιρι που περασα μερες εκει, μονο καλα λογια εχω.
Εχει και τις σεμπρεβιβες να στο θυμιζουν παντα. :lol:

Παντως, οπως και περισσοτεροι φανταζομαι εδω εχοντας γυρισει αρκετα απο τα νησια μας, παντα defualtαρω στη Κρητη. Και δεν εχω καμια σχεση με το μερος, ειμαι απο βορεια. Τι ευλογημενος τοπος
Παραλιες,πολεις,χωρια, φαγητο - αχ αυτο το φαγητο, ειλικρινα εαν με βαλεις μπροστα απο απακι και γαμοπιλαφο μπορει να σκασω απο το φαι. Δεν υπαρχει αλλο μερος στην Ελλαδα που να σου δινει τοσα πολλα συμπυκνωμενα. Δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο

Φυσικα εχει και μεγαλη συμπυκνωση σε μαλακες :roll:
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#658163
rx8_drifter έγραψε:Eγώ λόγω χρόνου πέρασα πολύ επιφανειακά απ την μέσα Μάνη που λέει ο tetix, αλλά και πριν το Γυθειο έβλεπα παραλιάρες διάσπαρτες και είμαι σίγουρος οτι παντου στα μέρη που λεει εχει πράμα. Οπωσδήποτε επάνοδος με την πρώτη ευκαιρία. :metalo:

Μην ξεχαστεις στο κρασοτοπικό ε
Drifter,δεν το ξεχνάω,δυστυχώς ακόμα δεν βρίσκομαι στην Ελλάδα,κατεβαινω οδικώς μεσα Σεπτεμβρίου.....με χαρα να κάνουμε μια οινογνωσια και το εχω ξαναπεί και στα παιδιά αλλα ελάχιστοι ενδιαφέρονται,όσοι πραγματικά θελουν,μπορούμε να κανονίσουμε να κανουμε μια οινογνωσια.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#658650 Λιμενι Ιούλιο ηταν φοβερά
Είχε δε όλες τις μέρες κάτι χελώνες να γυροφέρνουν στον κόλπο τρελάθηκε ο μικρός Εικόνα
Τους εχω βγάλει και με το drone να βουτάνε με τις χελώνες, φοβερά σκηνικά

Καλά για την Αλυπα που είμασταν μονοι μας τι να πω ... απίστευτο μέρος .
Άβαταρ μέλους
By glf
#660650 Είμαστε Άφυτο ακριβώς λόγω του λιγότερου πλήθους. Το ιδανικό. Ούτε πολλοί ούτε λίγοι.
Φάγαμε χθες και ολίγον απο καταιγίδα να τη βλέπουμε να έρχεται.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#663405 Μακαρι να μπορω να κανω παντα διακοπες τετοια εποχη :inlove:

10km εξω απο την Αεροπολη απο την Τεταρτη, εχουμε γυρισει ολο το ποδι απο Καρδαμυλη και κατω, και αυριο παμε για 3 μερες Ναυπλιο

Ειναι υπεροχο μερος. Αρκει να μη βαριεστε την οδηγηση με ασταματητες στροφες, ανεβασμα στα βουνα, κατηφορες τοσο αποτομες που δε βλεπεις καν δρομο μονο θαλασσα, πρωτη/δευτερα/τριτη και ξανα πρωτη κλπ. Μαλλον δυσκολο με μικρα παιδια. Ιδανικα θελει και κανα αθλητικο παπουτσακι για να φτασεις καποια σημεια περπατωντας, πχ τον φαρο στο Ταιναρο

Αγριο οσο πρεπει, πανεμορφες παραλιες/θαλασσες, φθηνο φαγητο, οι ντοπιοι δεν μας βλεπουν σαν πορτοφολια, τι αλλο να ζητησεις. Ισως η περιοχη απο Κυπαρισια μεχρι Πυλο να ειναι 1% ομορφοτερη, αλλα κι εδω ειναι καταπληκτικα

Σημερα το πλανο λεει Γυθειο κι οσο πιο μακρυα φτασουμε



Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#663484 Πωπω ειδικα η 2η σου φωτο, η παραλια με το σκαφακι ειναι σαν καρτ ποσταλ του ΕΟΤ
Απιστευτο μερος, ξεραιλα και πρασινα νερα και ενα δεντρακι διπλα στην παραλια για σκια
Άβαταρ μέλους
By dimik
#663492 Μακάρι να μην την κάνει ποτέ καρτ ποστάλ ο ΕΟΤ τέτοια ξεραιλα.

Μπροστά σε μέρη όπως τα Συβοτα κλπ που φτάνει το δάσος στην παραλία αυτο είναι σαν πεδίο πυρηνικών δοκιμών.

< >
Άβαταρ μέλους
By pro
#663507
dimik έγραψε:Μακάρι να μην την κάνει ποτέ καρτ ποστάλ ο ΕΟΤ τέτοια ξεραιλα.

Μπροστά σε μέρη όπως τα Συβοτα κλπ που φτάνει το δάσος στην παραλία αυτο είναι σαν πεδίο πυρηνικών δοκιμών.

< >
Ε να βουλιάξουμε και τις Κυκλάδες τότε.

Έχει πανεμορφα μέρη εκεί κάτω.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#663513
Chris έγραψε:Μακαρι να μπορω να κανω παντα διακοπες τετοια εποχη :inlove:

10km εξω απο την Αεροπολη απο την Τεταρτη, εχουμε γυρισει ολο το ποδι απο Καρδαμυλη και κατω, και αυριο παμε για 3 μερες Ναυπλιο

Ειναι υπεροχο μερος. Αρκει να μη βαριεστε την οδηγηση με ασταματητες στροφες, ανεβασμα στα βουνα, κατηφορες τοσο αποτομες που δε βλεπεις καν δρομο μονο θαλασσα, πρωτη/δευτερα/τριτη και ξανα πρωτη κλπ. Μαλλον δυσκολο με μικρα παιδια. Ιδανικα θελει και κανα αθλητικο παπουτσακι για να φτασεις καποια σημεια περπατωντας, πχ τον φαρο στο Ταιναρο

Αγριο οσο πρεπει, πανεμορφες παραλιες/θαλασσες, φθηνο φαγητο, οι ντοπιοι δεν μας βλεπουν σαν πορτοφολια, τι αλλο να ζητησεις. Ισως η περιοχη απο Κυπαρισια μεχρι Πυλο να ειναι 1% ομορφοτερη, αλλα κι εδω ειναι καταπληκτικα

Σημερα το πλανο λεει Γυθειο κι οσο πιο μακρυα φτασουμε



Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


< >

Καπου προς το Ταιναρο, οχι πολυ μακρια απο Νεαπολη εχει απομειναρια απολιθωμενου δασους. Παρα πολυ βατος χωματοδρομος, οχι μακρυς.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#663515 Εκεί είναι ο Μαλιάς, όχι το Ταίναρο