Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#657598
EDDIE_147 έγραψε:Πάντως ακόμα και η Lufthansa στις αγγελίες της αν δεν κάνω λάθος γράφει κάτι πολύ κομψό για το θέμα του βάρους.



Στις αεροπορικές υπάρχουν ορισμένα κριτήρια που σχετίζονται με την δυνατότητα εκπλήρωσης των καθηκόντων τους (όπως και στις εταιρείες security για παράδειγμα). Τυπικά δεν είναι για λόγους εμφάνισης το κριτήριο ΒΜΙ, αλλά γιατί πρέπει να μπορούν να έχουν συγκεκριμένη ευκινησία και δύναμη. Κάθε εταιρεία έχει λίγο διαφορετικά κριτήρια, αλλά από ότι θυμάμαι από μια πρώην που έκανε αυτήν την δουλειά, πρέπει να μπορεί κάποιος μόνος του να ανοίξει την πόρτα του α/φ (έχουν βάρος), να τρέξει και να κολυμπήσει μια συγκεκριμένη απόσταση σε συγκεκριμένο χρόνο, να σηκώσει πάνω από το κεφάλι του ένα συγκεκριμένο βάρος και κάτι άλλα τέτοια. Οπότε ζητάνε ανθρώπους με μια στοιχειωδώς καλή φυσική κατάσταση, τίποτα τρελό φυσικά. Αυτό βοηθάει βέβαια και στο "μάτι" του πελάτη, αλλά δεν είναι αυτός ο πρωταρχικός σκοπός. Για αυτό και περνάς από κάτι τέτοια physicals πριν προσληφθείς, όπως και μετά στην εκπαίδευση. Το να μην έχεις τατουάζ κλπ είναι άλλο θέμα, μίλησα για αυτό που ανέφερες μόνον.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#657599
Geralt έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Γιατί τι έχουν οι 55ρηδες;

Από το Redmi Note 8 Pro
Χαχαχαχαχα είμαι σίγουρος ότι ηλικία και να έγραφα θα έπεφτε ξύλο

Δεν την συνταξα εγώ την αγγελία,αλλά δεν θα έπρεπε εξ αρχής να το έχουν αναφέρει, ώστε να μην χάνετε ο χρόνος όλων;
Γενικά πάντως κατάψυξη δεν είναι για όλους, ασχέτως εάν είσαι ντουκι και σηκώνεις τις παλέτες με τα χέρια


Ναι μεν η ηλικία είναι ένα δείκτης, αλλά δεν λέει τίποτα στην τελική. Οι πιο καλοί μεταφορείς που έχω δει είναι κάτι 50+, πρώην παλαιστές, που βάζουν κάτω όποιον νέο θέλεις. Εκτός από τα παιδιά τους, κι αυτοί παλαιστές, που είναι ακόμα πιο θηρία. Αλλά πήρε τώρα ο 55άρης ψυγειοκαταψύκτη General Electric, δίφυλλη ντουλάπα, και το ανέβασε από τις σκάλες (γιατί φυσικά δεν χωρούσε το τέρας στο ασανσέρ) στον 4ο όροφο μόνος του!!! Είχα μείνει να κοιτάω σαν χάνος!!! :superman: :superman: :superman:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#657624 αυτό ακριβώς συνέβη στη δική μου μετακόμιση!!! Είχαμε φέρει ένα Admiral, ψυγείο 29 πόδια, το 1979, έπρεπε να πάει 3ο!!!, Δεν πιανοτανε από πουθενά.... Ανέβηκε στη πλάτη ενός τέρατος!!!. Για να μπει στη θέση στη κουζίνα ξηλωσαμε τις πόρτες του, για να χωρέσει το πλάτος του από τις εσωτερικές πόρτες...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#657625
224v έγραψε: αυτό ακριβώς συνέβη στη δική μου μετακόμιση!!! Είχαμε φέρει ένα Admiral, ψυγείο 29 πόδια, το 1979, έπρεπε να πάει 3ο!!!, Δεν πιανοτανε από πουθενά.... Ανέβηκε στη πλάτη ενός τέρατος!!!. Για να μπει στη θέση στη κουζίνα ξηλωσαμε τις πόρτες του, για να χωρέσει το πλάτος του από τις εσωτερικές πόρτες...

< Note >


Και νόμιζα κι εγώ ότι κάτι έκανα επειδή σήκωνα 70 κιλά στον επικλινή πάγκο. Όταν είδα τα τέρατα να κόβουν την ταινία πολυπροπυλενίου των 48 mm με τα δάχτυλα (δάχτυλα σαν τανάλιες :vava: ) - όχι τραβηχτά, αλλά με εγκάρσιο σκίσιμο - που την ήξερα πολύ καλά την ταινία αυτή, γιατί αυτήν πουλούσα στην εταιρεία μου και στην παραγωγή χρησιμοποιούσαμε κόφτες, απλά κοιτούσα με δέος... Και μετά πήρε το ψυγείο, φόρεσε την ζώνη στην μέση και το φόρτωσε στην πλάτη του. :omg:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#657626 Για τους πεπειραμένους μεταφορείς age is just a number
Ένα καλοκαίρι σαν πιτσιρίκας δούλευα σε μεταφορική στην Κοζάνη, τα "Νέα Δελφίνια". Δεν ξέρω εάν υπάρχει ακόμα.

Είχαμε λοιπόν τον "σκληρό", δεν έμαθα ποτέ όνομα κτλ ο οποίος ήταν τουλάχιστον 50, και όταν τον είδα πρώτη φορά να κουβαλά μια μπανιέρα μόνος του, μου έπεσαν τα σαγόνια.
Όταν δε άρχισα να τον βλέπω να πιάνει πλακάκια με το ένα χέρι και στο άλλο το τσιγάρο εκεί πλέον σιγουρευτηκα ότι ήταν εξωγήινος, χαχα

Βέβαια η κατάψυξη δεν είναι παίξε γέλασε, είναι λίγο πιο βάρβαρες οι συνθήκες για αυτό και πολλοί την απορρίπτουν. Υπήρξαν όμως και περιπτώσεις που ήρθε ο υποψήφιος, συμφωνήσαμε, διατύπωσε 50 φορές πόσο ανάγκη είχε την δουλειά, έχει 2 παιδιά και είναι δύσκολα και την Δευτέρα που έπρεπε να έρθει, δεν εμφανίστηκε ποτέ και.μας κρέμασε.
Η υποψήφιος που ήρθε, ρώτησε εάν μπορεί να παίρνει κάνα κουτί από την κατάψυξη (κατεψυγμένη ζύμη) φορά παρτίδα και όταν του είπα φυσικά όχι,τσατιστηκε και σηκώθηκε και έφυγε εν μέσω συνέντευξης
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#657628
REALZEUS έγραψε:
224v έγραψε: αυτό ακριβώς συνέβη στη δική μου μετακόμιση!!! Είχαμε φέρει ένα Admiral, ψυγείο 29 πόδια, το 1979, έπρεπε να πάει 3ο!!!, Δεν πιανοτανε από πουθενά.... Ανέβηκε στη πλάτη ενός τέρατος!!!. Για να μπει στη θέση στη κουζίνα ξηλωσαμε τις πόρτες του, για να χωρέσει το πλάτος του από τις εσωτερικές πόρτες...

< Note >


Και νόμιζα κι εγώ ότι κάτι έκανα επειδή σήκωνα 70 κιλά στον επικλινή πάγκο. Όταν είδα τα τέρατα να κόβουν την ταινία πολυπροπυλενίου των 48 mm με τα δάχτυλα (δάχτυλα σαν τανάλιες :vava: ) - όχι τραβηχτά, αλλά με εγκάρσιο σκίσιμο - που την ήξερα πολύ καλά την ταινία αυτή, γιατί αυτήν πουλούσα στην εταιρεία μου και στην παραγωγή χρησιμοποιούσαμε κόφτες, απλά κοιτούσα με δέος... Και μετά πήρε το ψυγείο, φόρεσε την ζώνη στην μέση και το φόρτωσε στην πλάτη του. :omg:


οταν δουλευα σε αντιπροσωπεια αυτοκινητων,ειχαμε Ποντιο γυρω στα 55-60 με κατι χερια σαν φτυαρια.
Δεν εχω δει πιο χοντρα δαχτυλα χεριου.
Σε καποια φαση τον εβλεπα αρκετη ωρα στον επιτραπεζιο τροχο στον παγκο.
Περνωντας βλεπω να τροχιζει τα νυχια του στο τροχο. :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#657631 Κι εγώ έχω στόρι με μεταφορέα/ανθρώπινο κλαρκ, πριν από μερικά χρόνια σε μετακόμιση φίλου. Σκάει μύτη ο τύπος με το φορτηγό του, τον βλέπω γύρω στα 60, τα φόρτοξεφόρτωσε σχεδόν όλα μόνος του. Φόραγε ένα γουάιφ μπίτερ, η πλάτη του ήταν κυριολεκτικά ακανόνιστα κομμάτια. Τρελή δύναμη, μας κορόιδευε ότι πάμε γυμναστήρια και είμαστε τιτίκες. Για να λέμε και την άλλη πλευρά βέβαια, υποψιάζομαι ότι είχε καμιά διακοσαριά κήλες στο νερό. :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#657636
dimviii έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
224v έγραψε: αυτό ακριβώς συνέβη στη δική μου μετακόμιση!!! Είχαμε φέρει ένα Admiral, ψυγείο 29 πόδια, το 1979, έπρεπε να πάει 3ο!!!, Δεν πιανοτανε από πουθενά.... Ανέβηκε στη πλάτη ενός τέρατος!!!. Για να μπει στη θέση στη κουζίνα ξηλωσαμε τις πόρτες του, για να χωρέσει το πλάτος του από τις εσωτερικές πόρτες...

< Note >


Και νόμιζα κι εγώ ότι κάτι έκανα επειδή σήκωνα 70 κιλά στον επικλινή πάγκο. Όταν είδα τα τέρατα να κόβουν την ταινία πολυπροπυλενίου των 48 mm με τα δάχτυλα (δάχτυλα σαν τανάλιες :vava: ) - όχι τραβηχτά, αλλά με εγκάρσιο σκίσιμο - που την ήξερα πολύ καλά την ταινία αυτή, γιατί αυτήν πουλούσα στην εταιρεία μου και στην παραγωγή χρησιμοποιούσαμε κόφτες, απλά κοιτούσα με δέος... Και μετά πήρε το ψυγείο, φόρεσε την ζώνη στην μέση και το φόρτωσε στην πλάτη του. :omg:


οταν δουλευα σε αντιπροσωπεια αυτοκινητων,ειχαμε Ποντιο γυρω στα 55-60 με κατι χερια σαν φτυαρια.
Δεν εχω δει πιο χοντρα δαχτυλα χεριου.
Σε καποια φαση τον εβλεπα αρκετη ωρα στον επιτραπεζιο τροχο στον παγκο.
Περνωντας βλεπω να τροχιζει τα νυχια του στο τροχο. :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Εικόνα



Φαντάζομαι μετά θέλατε καινούριο τροχό. :lol: Όταν είχαν έρθει αυτά τα τέρατα από εκείνες τις χώρες, είδαμε πράγματα που νομίζαμε ότι δεν είναι εφικτά. :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By markvag
#657784
Dimsabas έγραψε:Όταν γράφω ότι θέλω να έχει το τάδε μεταπτυχιακό, δεν είναι διάκριση;
Σε αγγελία φόλα πορτιέρηδες, επιτρέπεται να γράψω ότι θέλω να είναι άντρας και σωματώδης;


Ε... αν δεν μπορούμε να διακρίνουμε τη διαφορά μεταξύ προσόντων για μία δουλειά και διάκρισης, κακώς το συζητάμε...

Και δεν μπορώ να δω ποιος ο λόγος που μία καμαριέρα πρέπει να είναι εμφανίσιμη ή νέα. Το ίδιο και στις περισσότερες δουλειές.


Geralt έγραψε:Μια στιγμή ρε παιδιά
Εγώ δλδ κάποτε έψαχνα αποθηκαριο

Κακώς δεν είχαν βάλει "έως κάποια Χ ηλικία" από το HR, ερχόταν τζάμπα άνθρωποι μεγάλοι που μόλις τους έλεγες για κατάψυξη+βάρη απλά έφευγαν
Αφού είναι τέτοια η φύση της δουλειάς που θέλει καλή κράση, πώς να μην απορρίπτονται πχ 55αρηδες;


Δεν έχει νόημα η ηλικία, απλά καλό θα ήταν να περιέγραφες καλύτερα τη φύση της εργασίας, έτσι ώστε να μην έκαναν αίτηση αυτοί που δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν είτε λόγω ηλικίας, είτε λόγω άλλου θέματος. :s_wink


NickTG έγραψε:
Αν με το δραματικά λιγότεροι εννοείς ότι δεν θα έστελνε ο κάθε ένας που είδε απλά αγγελία και πέταξε ένα βιογραφικό χωρίς να διαβάσει τι θέλει η δουλειά, ίσως συμφωνήσω.
Ακόμα και έτσι μια χαρά κόσμος θα στείλει.


Το οποίο φυσικά θα ήταν καλό. Το να μην στείλει βιογραφικό και η κουτσή Μαρία...
Άβαταρ μέλους
By glf
#657919 Τόση Κοζάνη στο forum δε το περίμενα :)
Παίζει να χω φέρει το σκούτερ από Αθήνα με τα δελφίνια.

Geralt έγραψε: Ένα καλοκαίρι σαν πιτσιρίκας δούλευα σε μεταφορική στην Κοζάνη, τα "Νέα Δελφίνια". Δεν ξέρω εάν υπάρχει ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#657923
markvag έγραψε:Το οποίο φυσικά θα ήταν καλό. Το να μην στείλει βιογραφικό και η κουτσή Μαρία...


Εδώ έχουμε διπλή διάκριση, να το τονίσουμε.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#657925
glf έγραψε:Τόση Κοζάνη στο forum δε το περίμενα :)
Παίζει να χω φέρει το σκούτερ από Αθήνα με τα δελφίνια.

Geralt έγραψε: Ένα καλοκαίρι σαν πιτσιρίκας δούλευα σε μεταφορική στην Κοζάνη, τα "Νέα Δελφίνια". Δεν ξέρω εάν υπάρχει ακόμα.
Έχουμε πολλα σιουρδονταμαρα from the land of Mordor where the shadows lie?