Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#651163
Eliaskat έγραψε:Interlife δεν θα την προτεινα ....

Mια χαρά υγιέστατη πάντως είναι κεφαλαιακά, ενώ η οδική έρχεται από την Interamerican. Ειδικά σε μηχανές που ασφαλίζεσαι μόνον για την αστική ευθύνη, το μόνο που χρειάζεσαι είναι καλή οδική βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#651169 Εβαλα στην anytime να δω πόσο θα μου βγάλει και μου έδωσε 109€ το εξάμηνο αλλά δεν πρέπει να έχει νομική βοήθεια μέσα όπως η HD στην οποία πλήρωσα 123 ευρώ αν θυμάμαι καλά. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#652585 εχει παρατηρησει κανεις στην περιπτωση που αποζημειωσει η ασφαλεια εμπρος παρμπριζ λογω θραυσης κρυσταλλων,εαν αυξανουν την τιμη στο επομενο συμβολαιο?
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#654119 Μέχρι τέλους του μήνα είναι να ανανεώσω την ασφάλεια του ΜΧ5 και σκέφτηκα να κάνω τετράμηνη ώστε η επόμενη ανανέωση να πέσει πάνω στο Black Friday. Τώρα είναι στην HD και από ότι είδα το Loyalty Discount δίνει 5% και βγαίνει 70€ για το μεσαίο πρόγραμμα που έχει κλοπή, πυρός κλπ συν θραύση, οδική και νομική προστασία. anytime που κοίταξα βγαίνει 73€ για την ίδια περίοδο, πάλι το μεσαίο πρόγραμμα με έξτρα την θραύση και την νομική προστασία ( η οδική είναι μέσα στο πρόγραμμα). Υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω την anytime ή κάποιος κωδικός για έξτρα έκπτωση που μου διαφεύγει σε κάποια από τις δύο? Να κοιτάξω και κάπου αλλού?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#654564 Αλλο ενα αυτοκινητο εφυγε απο HD για αλλες παραλιες... Το τριτο κατα σειρα!
Απο 130 ευρω το εξαμηνο ζητησαν για το ιδιο ακριβως πακετο 170!! Σε τηλεφωνικη "οχληση" εδωσαν κωδικο που κατεβασε την τιμη στα 150 αλλα η anytime εδωσε το συγκεκριμενο πακετο στο αρχικο ποσο των 130 ευρω οποτε και προτιμηθηκε με συνοπτικες διαδικασιες!
Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο για τον οποιο προεκυψαν αυξησεις που ξεπερνουν το 30%!!
Άβαταρ μέλους
By soch
#655194 Πήρα προσφορά για πλήρη ασφάλιση (κλοπή ολική/μερική και μικτή στην αξία καινούριου αυτοκινήτου 29.500€, με νομική, οδική κ.λπ.) στα 710€ με 12 άτοκες.
Η προσφορά από Toyota που συνεργάζεται με διάφορους. Με πρόσθετο κόστος 510€, αποζημιώνουν στην αξία αγοράς, όχι την τρέχουσα, για 3 χρόνια.
Ίδια τιμή (695€) βρίσκω και στην Anytime με πρόσθετη κάλυψη για 2 χρόνια την αποζημίωση στην αξία αγοράς, όχι την τρέχουσα. Και εδώ πληρωμή ανά μήνα.
Προβληματίζομαι αν η Anytime είναι αξιόπιστη ή θα με κρεμάσουν αν συμβεί κάτι.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#655346 interesting , HD , δοκιμάζω διάφορα .
Η χαμηλότερη τιμή που παίρνω για έτος είναι €88,47 χωρίς οδική βοήθεια, bare minimum
και €220,5 μεικτή με αξία 8000 και 500 απαλλαγή.
Άβαταρ μέλους
By soch
#655375 Επειδή ψάχνομαι για ασφάλεια με κλοπές και ίδιες ζημιές, στην HD έχω βρει το πιο οικονομικό πακέτο (530€ vs 700€ στην Anytime και την Toyota) αλλά με χαλάνε κάποιοι όροι που έχει.
π.χ. υλικές Ζημιές από ανασφάλιστο έχει το όριο τα 15.000€ και όχι την αξία του αυτοκινήτου (μιλάμε για καινούριο με διπλή τιμή).
Αστική Ευθύνη προς Τρίτους από πυρκαγιά έχει όριο 30.000€ ενώ σε άλλη έχω βρει 100.000€
Προστασία bonus malus δεν έχει (δεν ξέρω αν υφίσταται πλέον αυτή η κάλυψη, αρκετοί που ρώτησα δεν την έχουν).
Σε ενδεχόμενο ατύχημα, η φροντίδα περιορίζεται στο τηλέφωνο, δεν στέλνει εκπρόσωπο. Πρέπει να βγάλεις μόνος σου φωτο και να συμπληρώσεις ό,τι χρειάζεται.
Τέλος, δεν βάζει την πληρωμή σε 12 άτοκες όπως κάνουν οι άλλες, τα θέλει ντούκου.
Δε ξέρω, με προβληματίζουν τα ανωτέρω. Είμαι και χωρίς ασφαλιστή και ψάχνομαι μόνος μου.
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#655618
dimviii έγραψε:εχει παρατηρησει κανεις στην περιπτωση που αποζημειωσει η ασφαλεια εμπρος παρμπριζ λογω θραυσης κρυσταλλων,εαν αυξανουν την τιμη στο επομενο συμβολαιο?



Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#659419 Μόλις ανανέωσα στην ΗD...και το "praktiker" και το "loyalty discount" δίνουν 5%.Να ξέρετε πως στις 27/11 βγαίνει ο κωδικός της BF με 30%!!!
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#659610 Από 135€, πήγε 155 η Hellas Direct.
H anytime βγαίνει χαμηλότερη με πολύ μικρή διαφορά. Δεν με καίει ιδιαίτερα το επιπλέον 20€ αλλά είπα μήπως έχετε κατά νου κάποια αξιοπρεπή ασφαλιστική με ανταγωνιστική τιμολόγιση.

Grand vitara 2.0 2008 με αξία 7000€Εικόνα