Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#654979 Επειδή όμως για κάποιους οδηγούς κρίνουμε θετικά τις ικανότητές τους και χωρίς το αποτέλεσμα (πχ Αλόνσο 2010 κ 2012), το να κρίνουμε αρνητικά κάποιους άλλους όταν το έφεραν το αποτέλεσμα, θεωρώ ότι είναι πολύ λάθος.

Με λιγότερα λόγια: Η δουλειά του Σεμπ όταν ήταν στη Red Bull ήταν να πάρει τα πρωταθλήματα. Και τα πήρε και τα τέσσερα και μάλιστα τα δύο από αυτά διαλύοντας τον συναγωνισμό. Η Red Bull τότε ήταν πολύ γρήγορη, αλλά όχι και η Mercedes του σήμερα και όσο κι αν κάποιοι προσπαθούν να μειώσουν και τον Webber, ήταν πάντα ένας πολύ γρήγορος οδηγός, ειδικά τα Σάββατα, λίγο... loser σε όλη του την καριέρα (νομίζω και πριν την F1 δεν είχε κερδίσει σε τίποτα!) και σίγουρα όχι για πρωταθλητισμό, αλλά ξαναλέω πάντα γρήγορος. Οπότε το ότι ο Vettel μετά το 2010 είχε σαφέστατα το πάνω χέρι, δείχνει ότι για εκείνη την εποχή ήταν ένας πολύ top οδηγός. Τέσσερα συνεχόμενα πρωταθλήματα δεν έχει πάρει (ακόμα) ούτε ο Lewis, επομένως για αυτό του το κατόρθωμα και μόνο είναι ένα... ζωντανό φαινόμενο.

Θεωρώ ότι ο Vettel ποτέ και πουθενά δεν προσαρμόστηκε στην υβριδική εποχή. Δεν είχε τη θέληση ούτε και κάποιο φοβερό κίνητρο έτσι όπως εξελίχτηκαν τα πράγματα και το τελευταίο όνειρό του να γίνει έστω και λίγο Schumi στη Ferrari του το βγάλανε από τη μύτη τα νεύρα του 2016 και -κυρίως- ο διαστημικός Lewis στη συνέχεια, τόσο με τις επιδόσεις του στην πίστα ακόμα κι όταν η Mercedes του ήταν πιο αργή από τη Ferrari, όσο και με τα mind games εκτός αυτής.

Φυσικά χωράει πολλή κουβέντα και για το τι έκανε η Ferrari όλα αυτά τα χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By TheBull
#655075
sparticle έγραψε:Επειδή όμως για κάποιους οδηγούς κρίνουμε θετικά τις ικανότητές τους και χωρίς το αποτέλεσμα (πχ Αλόνσο 2010 κ 2012), το να κρίνουμε αρνητικά κάποιους άλλους όταν το έφεραν το αποτέλεσμα, θεωρώ ότι είναι πολύ λάθος.

Με λιγότερα λόγια: Η δουλειά του Σεμπ όταν ήταν στη Red Bull ήταν να πάρει τα πρωταθλήματα. Και τα πήρε και τα τέσσερα και μάλιστα τα δύο από αυτά διαλύοντας τον συναγωνισμό. Η Red Bull τότε ήταν πολύ γρήγορη, αλλά όχι και η Mercedes του σήμερα και όσο κι αν κάποιοι προσπαθούν να μειώσουν και τον Webber, ήταν πάντα ένας πολύ γρήγορος οδηγός, ειδικά τα Σάββατα, λίγο... loser σε όλη του την καριέρα (νομίζω και πριν την F1 δεν είχε κερδίσει σε τίποτα!) και σίγουρα όχι για πρωταθλητισμό, αλλά ξαναλέω πάντα γρήγορος. Οπότε το ότι ο Vettel μετά το 2010 είχε σαφέστατα το πάνω χέρι, δείχνει ότι για εκείνη την εποχή ήταν ένας πολύ top οδηγός. Τέσσερα συνεχόμενα πρωταθλήματα δεν έχει πάρει (ακόμα) ούτε ο Lewis, επομένως για αυτό του το κατόρθωμα και μόνο είναι ένα... ζωντανό φαινόμενο.

Θεωρώ ότι ο Vettel ποτέ και πουθενά δεν προσαρμόστηκε στην υβριδική εποχή. Δεν είχε τη θέληση ούτε και κάποιο φοβερό κίνητρο έτσι όπως εξελίχτηκαν τα πράγματα και το τελευταίο όνειρό του να γίνει έστω και λίγο Schumi στη Ferrari του το βγάλανε από τη μύτη τα νεύρα του 2016 και -κυρίως- ο διαστημικός Lewis στη συνέχεια, τόσο με τις επιδόσεις του στην πίστα ακόμα κι όταν η Mercedes του ήταν πιο αργή από τη Ferrari, όσο και με τα mind games εκτός αυτής.

Φυσικά χωράει πολλή κουβέντα και για το τι έκανε η Ferrari όλα αυτά τα χρόνια.


Συμφωνώ σε όλα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#655084 Ο ιδιος οδηγος παραμενει προ/μετα υβριδικης.

Η μονη διαφορα ειναι οτι πριν ειχε διαστημοπλοιο και στη συνεχεια δεν ειχε.

Με τα διαστημοπλοια πολλοι γινανε μαΝγκες. Με τα χρεπια, μονο με το Senna και τον Alonso εχω ανατριχιασει σε ολη μου τη ζωη. Οσο για το Φεττελακο, τοσα χρονια παρακαλουσα να του κατσει ενας καλος ομοσταβλος (μου εκανε το χατηρι ο Ρικ) και ενα χρεπι (του κατσανε χρεπια στη μετα-Νιουι ζωη του). Τη συνεχεια την ειδατε στις οθονες σας.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#655107
George_Prix έγραψε:Ο ιδιος οδηγος παραμενει προ/μετα υβριδικης.

Η μονη διαφορα ειναι οτι πριν ειχε διαστημοπλοιο και στη συνεχεια δεν ειχε.

Με τα διαστημοπλοια πολλοι γινανε μαΝγκες. Με τα χρεπια, μονο με το Senna και τον Alonso εχω ανατριχιασει σε ολη μου τη ζωη. Οσο για το Φεττελακο, τοσα χρονια παρακαλουσα να του κατσει ενας καλος ομοσταβλος (μου εκανε το χατηρι ο Ρικ) και ενα χρεπι (του κατσανε χρεπια στη μετα-Νιουι ζωη του). Τη συνεχεια την ειδατε στις οθονες σας.
Συμφωνώ σε ολα

.
Άβαταρ μέλους
By TheBull
#655116
Geo f1 έγραψε:Μα ακριβως. Εκει δεν κερδισε τον αγωνα. Βρες μου εσυ Μπουλ αγωνα που επεσε πισω και κερδισε...Η οταν εκκινησε πισω απο την τριτη και κερδισε. Ασε δε θα βρεις :s_cool

Αυτη η καραμελα με τον Πετροφ βλεπω καλα κραταει. Ουτε ο Χαμιλτον περασε την αλλη Ρενω του Κουμπιτσα. Μην θυμασαι επιλεκτικα...Και για αυτο την επομενη χρονια μπηκε το drs και αρχισε να μαγευει ο Φεττελ :lol:

(Που ειχε τοσο γαματο μονοθεσιο που στα qual στην 130R δεν εκλεινε την πτερυγα οπως οι υπολοιποι)

Ο Σεμπ κερδιζε οταν ξεκινουσε απο την Pole και εφευγε μπροστα. Εκει ηταν φοβερος. Το αναγνωριζω..
Ειπαμε και το ξαναειπαμε. Ο πραγματικος Φεττελ ειναι αυτος ο λιγος που βλεπουμε τα τελευταια χρονια.
Ο οδηγος που χτυπαει σκοπιμα αντιπαλους, (Χαμ 2017) ο οδηγος που βριζει οδηγους και αλυταρχες, ο οδηγος που πηγε το σπιν σε αλλο επιπεδο.
Καποιοι τα λεγαμε και τοτε και γινομασταν γραφικοι. Η ιστορια μας δικαιωσε..Φευγει κακην κακως απο την φερραρι και δεν τον θελει κανεις.
:)


Θυμάμαι αρκετά καλά τολμώ να πω τους αγώνες του με την Red Bull - λατρεμένα χρόνια :inlove:

Ο Vettel μπορούσε (και μπορεί) να κάνει προσπεράσεις. Έδωσα παραδείγματα όπου οι προσπεράσεις ήταν απαραίτητες για τον τίτλο.
Δεν μπορώ να δεχτώ ως μέτρο σύγκρισης ικανότητας οδηγού, αν βγήκε συγκεκριμένα πρώτος, έχοντας αορίστως 'πέσει/ξεκινήσει από πίσω'. Για παράδειγμα, η νίκη του Button στον Καναδά (2011) - με φοβερό λάθος του Seb - είναι σίγουρα εντυπωσιακή νίκη. Γιατί όμως να θεωρείται εκείνη η επίδοση ανώτερη από το Grand Slam του Seb στην Ινδία εκείνης της χρονιάς πχ;
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#655135
George_Prix έγραψε:Ο ιδιος οδηγος παραμενει προ/μετα υβριδικης.

Η μονη διαφορα ειναι οτι πριν ειχε διαστημοπλοιο και στη συνεχεια δεν ειχε.

Με τα διαστημοπλοια πολλοι γινανε μαΝγκες. Με τα χρεπια, μονο με το Senna και τον Alonso εχω ανατριχιασει σε ολη μου τη ζωη. Οσο για το Φεττελακο, τοσα χρονια παρακαλουσα να του κατσει ενας καλος ομοσταβλος (μου εκανε το χατηρι ο Ρικ) και ενα χρεπι (του κατσανε χρεπια στη μετα-Νιουι ζωη του). Τη συνεχεια την ειδατε στις οθονες σας.


Ο καθένας θυμάται τελικά αυτούς που γουστάρει, κι εγώ ανατριχιαζα όταν ο αλεζι έπαιρνε αποτελέσματα με τα χρεπια 642-43 ή όταν ο Σούμι κέρδιζε με τη 310, αλλά μετά από 30χρονια φ1 οφείλω να αναγνωρίσω ότι πλείστοι μεγάλοι οδηγοί θα έπρεπε να με κάνουν να ανατριχιαζω, όπως όταν πάλευε ο Ραϊκόνεν με τις αναξιόπιστες ΜακΛάρεν ή όταν ο Αλόνσο έκανε παπάδες. Εν κατακλείδι θα ήμουν πιο επιφυλακτικός για τις οδηγικές ικανοτητες- μενταλιτέ ακόμα και οδηγων που φαίνεται να τους έχει ξεβράσει το κύμα όπως το Βεττελ εν προκειμένω. Ας πούμε εγώ λανθασμένα είχα υποτιμήσει τον Χάμιλτον μετά τις χρονιές του με τον Μπάτον και στο φόρουμ διαβάζαμε για την απόσταση ανάμεσα σε ημιαιμους πρίγκιπες και υποστατικους. Ε μετά έκανε τη μανατζαρέϊκη κίνηση της εικοσαετίας ( που έδειξε τρελό ένστικτο) και ξαναγράφει τα βιβλία της ιστορίας. Αν συνέχιζε ΜακΛάρεν όμως? :roll:
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#658702 Ο Sainz φευγει απο τη McLaren, συνεχιζει ομως να τα δινει ολα. Ο Ricciardo επισης. Τι θα γινει με τον Vettel? Αυτο που βλεπουμε δεν ειναι θεμα ικανοτητας, ειναι κατα τη γνωμη μου κωλοπαιδισμος. Μου θυμιζουν τις φημες για την αποδοση του το 2014 για να ξεκλειδωσει την εξοδο του απο τη Red Bull.

Καλυτερα να βαλουν τον Hulk να τρεχει, θα το δεχτει και τζαμπα αυτος.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#658704 Πρεπει να εισαι απο τους ελαχιστους που δεν απορουν / θυμωνουν με το πρωτοφανες ΦΤΥΣΙΜΟ σε εναν ανθρωπο που εχει παρει 4 πρωταθληματα και οσον αφορα την διαδρομη του στην Φεραρρι χαρακτηριστηκε απο αψογο επαγγελματισμο.

Ψυχολογικα αδειος τρεχει φετος, αντε να φτασει Δεκεμβρης να τελειωνει το μαρτυριο για μεν και δε.
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#658706 Ούτε απορώ, ούτε θυμώνω. Και τι πάει να πει "φτύσιμο"? Δεκαπεντάχρονο που τρώει χυλόπιτα είναι μήπως;

Μιλάμε για μια ομάδα που τον έχει ήδη πληρώσει πολλά εκατομμύρια και του έδωσε τουλάχιστον το 2018 αυτοκίνητο για τίτλο. Μάθαμε από τον ίδιο πρώτα ότι η Ferrari δεν τον ήθελε για του χρόνου. Με γεια της με χαρά της, μήπως θεωρείς ότι δεν έχει το δικαίωμα να... διαλέγει ποιοι θα τρέχουν για αυτήν και ποιοι όχι;

Όσον αφορά τον επαγγελματισμό του, αυτός ΔΕΝ φαίνεται στους δύο τελευταίους αγώνες τουλάχιστον. Για τους οποίους εξακολουθεί να πληρώνεται αδρά από την Ferrari. Αν του είναι μαρτύριο όπως λες να τρέχει για τη Ferrari ας βρουν έναν τρόπο να φύγει νωρίτερα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#658708
sparticle έγραψε:Και τι πάει να πει "φτύσιμο"?


Asked what had been a sticking point with Ferrari, Vettel said “There was no sticking point. It was obviously a surprise to me when I got the call from Mattia, when he told me that there was no further intention from the team to continue.

“We never got into any discussions, there was never an offer on the table and therefore, there was no sticking point.”


https://www.motorsport.com/f1/news/vettel-surprised-ferrari-call-binotto/4821771/


I was told that we want to continue. Until I got a phone call out of nowhere, when I was told that there would be no offer, that there would be no future.

"That surprised me at first. The conditions with corona and so on – I don't want to harp on it now, but I don't think they'll be that decisive.

"There were also some reports that we could not agree on the financial aspects. So that was not an issue at all and would not have been an issue.


https://www.motorsport.com/f1/news/vettel-challenges-binotto-philosophy-change-ferrari/4827367/


Οποτε καταληγουμε εδω


We spoke this morning that there's no point pitting, knowing that we will run into traffic, and that's exactly what we did.

"We went also on a hard tyre, which we then only had on for roughly 10 laps, probably not even that. So it didn't make any sense.

"I mean, why would you put the hard for 10 laps and then put the medium for 20 laps? I was running out of tyres towards the end. So we spoke about exactly that. I guess not the best work we could have done today."



This is the gap that we didn’t like, we spoke about it this morning. I’ll hang in there, but you know you’ve messed up.”


https://www.essentiallysports.com/youve-messed-up-sebastian-vettel-fumes-at-ferraris-strategy-flop/
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#658711 g, δεν καταλαβαίνω γιατί τα ποστάρεις αυτά. Είναι όλα γνωστά. Η Ferrari δεν ήθελε να συνεχίσει μαζί του, είναι ξεκάθαρο.

Από εκεί και έπειτα εσύ πιστεύεις ότι αυτό είναι λόγος για να σέρνεται έτσι στην πίστα; Παίρνει δηλαδή... εκδίκηση γιατί δεν τον ανανέωσαν;

Τώρα τα σχόλια που έκανε για τη στρατηγική της ομάδας, τι να πω. Όταν έχεις φάει τα αμέτρητα δευτερόλεπτα από τον teammate σου δέκα μέρες τώρα στην ίδια πίστα, όταν σε έχει φάει λάχανο και ο Gasly, ναι, κι εμένα μου φαίνεται ότι φταίει η στρατηγική της ομάδας, νομίζω με τη σωστή στρατηγική την είχε στο τσεπάκι τη νίκη ο Vettel.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#658750 Από που προκύπτει ότι ο Vettel σέρνεται επίτηδες;
Επίσης όταν τους σώζει από (άλλη μια) μπαρούφα ολκής στην στρατηγική σε προηγούμενο αγώνα, οφείλουν να τον ακούσουν και δικαίως τους κράζει είτε είναι 5ος είτε 18ος. Χωρίς να έχω καταλάβει σε τι αναφέρεται σε αυτόν τον αγώνα.
Γενικά όταν το γυαλί έχει σπάσει είναι δύσκολο να περιμένουμε καλά αποτελέσματα, δεν νομίζω ότι γίνεται επίτηδες από καμία μεριά.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#658757 Αναφέρεται στην τεράστια σημασία που έχει το track position σε αυτή την πίστα και στο ότι ποτέ δεν του έδωσαν το κατάλληλο track position. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.