Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#653477 Σε παρόμοια φάση πριν λίγο καιρό σε ibiza. Συμπλήρωσα με υγρά υδραυλικού συστήματος; τιμονιού κ οκ
Μετά από λίγο πάλι τα ίδια. Εμένα με 20% υποβοήθηση...
Τελικά έχανε από την κρεμαγιερα. Πριν 3-5 χρόνια είχα ένα πολύ μικρό ατυχημα( έπεσε ένας ταξιτζής πάνω στην αριστερή μπροστά ρόδα...). Έχανε όλα τα υδραυλικά στην Κρεμαγιερα λίγο λίγο χωρίς να αφήνει στάμπες κάτω...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#653503
dekouk έγραψε:Σε παρόμοια φάση πριν λίγο καιρό σε ibiza. Συμπλήρωσα με υγρά υδραυλικού συστήματος; τιμονιού κ οκ
Μετά από λίγο πάλι τα ίδια. Εμένα με 20% υποβοήθηση...
Τελικά έχανε από την κρεμαγιερα. Πριν 3-5 χρόνια είχα ένα πολύ μικρό ατυχημα( έπεσε ένας ταξιτζής πάνω στην αριστερή μπροστά ρόδα...). Έχανε όλα τα υδραυλικά στην Κρεμαγιερα λίγο λίγο χωρίς να αφήνει στάμπες κάτω...

< Note >


Μόνο που το Punto έχει ηλεκτρική υποβοήθηση, χωρίς υγρά. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#654253
dimviii έγραψε:Σημερα το πηγα και για πλυσιμο γενικο μηχανες,απο κατω τα παντα ολα.Κουκλι εγινε.
Μολις τελειωσω με τις βασεις,και τιμονολεβιεδες,θα γινει και ενας βιολογικος,και τελειωσαμε.


Εγινε και ο βιολογικος σε καθισματα,ταπετσαριες,μπαγκαζ,ουρανο,μοκετα κλπ.
Πολυ καλο το αποτελεσμα,εγυγαν ολοι οι λεκεδες απο τα καθισματα,και ειδικα απο του οδηγου που λογω χρωματος(ταλλασσι) φαινοταν εντονα,και αν εμενε το παραμικρο θα φαινοταν.
Το αυτοκινητο το πηγα σημερα στις 12 το μεσημερι,και στις 6 ηταν ετοιμο και εντελως στεγνο(ειχαν ενα πραγμα σαν ανεμιστηρα που το τοποθετουσαν πανω στα καθισματα,και τα στεγνωνε τελειως)
Μαγαζι στο Μενιδι που ειναι κατα βαση πλυντηριο αυτοκινητων.
Τιμη 29 ευρω. :s_omg :s_sarcastic :s_wink

εντιτ στη γειτονια μου ενας αλλος,ηθελε 100 ευρω.Οταν του ειπα οτι ολοι παιρνουν απο 40-60 που ειχα ρωτησει,μου ειπε οτι θα σου κανουν ζημια,και δεν θα το καθαρισουν καλα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#654255 έτσι γίνονται οι πολυκατοικίες κι όχι με το μισθό των 3ς και 60. Άντε καλοπούλητο .
Αααα , να του το πας τώρα να το δει. 29 με απόδειξη ?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#654257
mousatos έγραψε:. 29 με απόδειξη ?


ανευ,αλλα του το συγχωρω.Δεν επερνε και καρτα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#654267
dimviii έγραψε:
εντιτ στη γειτονια μου ενας αλλος,ηθελε 100 ευρω.Οταν του ειπα οτι ολοι παιρνουν απο 40-60 που ειχα ρωτησει,μου ειπε οτι θα σου κανουν ζημια,και δεν θα το καθαρισουν καλα.



Παίζει να έχει και δίκιο.

Επειδή έκατσα με φίλο και κάναμε το δικό μου, αρχικά σκούπα, μετά ατμό, μετά τρίψιμο με βούρτσα και καθαριστικό για χάλια όλο το πάτωμα, μετά μηχάνημα για χάλια που βρέχει με απορρυπαντικό και ρουφάει το νερό ταυτόχρονα και σχολαστικό καθάρισμα σε όλες τις επιφάνειες, αν θες να είσαι σωστός, προσεκτικός και να έχεις καλό αποτέλεσμα τα 100 ευρώ τα λες και λίγα για τον κόπο.

ΥΓ η βρωμιά που βγάζει ένα φαινομενικά καθαρό αυτοκίνητο είναι απίστευτη, το νερό που ρουφαγε το μηχάνημα για τα χάλια ήταν χειρότερο από υπονομου στην εμφάνιση.


< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#654269 Μήτσο φίλε τον αδικείς.
Κατ' αρχάς 29 χωρίς απόδειξη, σημαίνει 45 με απόδειξη.
Για ένα μικρό αμαξάκι όπως το panda, δεν γίνεται να κανεις δουλειά της προκοπης σε λιγότερο από 6-7 ώρες για δουλειά ενός ατόμου. Μιλάω για στεγνό καθαρισμο, υγρο καθαρισμα + ατμό σε μοκετα κ καθίσματα, καθάρισμα ουρανού, καθάρισμα πλαστικών, καθάρισμα σε κολώνες, ενυδάτωση πλαστικών και απολύμανση a/c. Το κόστος των υλικών για αυτά είναι γύρω στα 8 ευρώ.
Αν απ ολα αυτά κάνεις μόνο καθάρισμα στα καθίσματα κ σου πάρει 1 ώρα, καλώς παίρνεις 45.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#654278
rocsta έγραψε:Μήτσο φίλε τον αδικείς.
Κατ' αρχάς 29 χωρίς απόδειξη, σημαίνει 45 με απόδειξη.
Για ένα μικρό αμαξάκι όπως το panda, δεν γίνεται να κανεις δουλειά της προκοπης σε λιγότερο από 6-7 ώρες για δουλειά ενός ατόμου. Μιλάω για στεγνό καθαρισμο, υγρο καθαρισμα + ατμό σε μοκετα κ καθίσματα, καθάρισμα ουρανού, καθάρισμα πλαστικών, καθάρισμα σε κολώνες, ενυδάτωση πλαστικών και απολύμανση a/c. Το κόστος των υλικών για αυτά είναι γύρω στα 8 ευρώ.
Αν απ ολα αυτά κάνεις μόνο καθάρισμα στα καθίσματα κ σου πάρει 1 ώρα, καλώς παίρνεις 45.

< >


rocsta να διευκρινησω οτι η τιμη ειναι 29 με αποδειξη,απλα εγω δεν τη ζητησα.Απλα ρωτησα για καρτα για να φτιαξω το αφορολογητο,μου ειπε οτι δεν ειχε,και απλα ξεχασα να ζητησω την αποδειξη.
Το αυτοκινητο το ειχα αφησει,οποτε δεν γνωριζω εαν ασχοληθηκαν 1 ή 2 ατομα.
Εγινε και ο ουρανος,καθαρισαν και οι ταπετσαριες,και τα γκρι πλαστικα σε κολωνες/ταμπλω ειχαν καθαρισει.Μεχρι και το ντουλαπακι ειχαν καθαρισει,την μοκετα μπαγκαζ κλπ. Το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο,και μιλαμε για αυτοκινητο που δε ειχε δει βιολογικο σε 14 χρονια.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#654279
dimik έγραψε:

Παίζει να έχει και δίκιο.



οι περισσοτερες πθανοτητες ειναι να εκανε το ιδιο στην 3πλασια τιμη.
Για αυτο οταν πηγα να το παραλαβω και περασα εξω απο του ενος το μαγαζι,ηταν ηδη κλειστο,και ο αλλος ειχε καμια 5-6 αυτοκινητα στις 7 το απογευμα για πλυσιμο.
ξερω οτι με αυτη τη τιμη,δεν εκανα τον κορυφαιο βιολογικο,με τα ακριβοτερα προιοντα,δεν ζητησα ομως κατι τετοιο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#654292 Αυτό έχει μια λογική, ποιότητα vs ποσότητα.
Οι σοβαροί επαγγελματίες του είδους προτιμούν να κάνουν 2-3 αυτοκίνητα την εβδομάδα να πληρώνονται ανάλογα και να φεύγει σε τέλεια κατάσταση το αυτοκίνητο από αυτούς.

Απο την στιγμή όμως που απλά ήθελες απλά ένα ψεκασμα με ατμό και καθάρισμα με πανί και είσαι ευχαριστημένος δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά δεν ήταν απαραίτητα απατεώνας ο άλλος. Αν δεν είσαι παρόν να δεις τι δουλειά κάνει ο ένας και τι ο άλλος δεν μπορείς να κρίνεις.
Όχι ότι δεν παίζει πολύ μουφα και ψέμα στον τομέα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#654293
dimik έγραψε:Απο την στιγμή όμως που απλά ήθελες απλά ένα ψεκασμα με ατμό και καθάρισμα με πανί και είσαι ευχαριστημένος δεν υπάρχει πρόβλημα,


δεν ειναι απλα ενα ψεκασμα με ατμο.

https://www.handwash.gr/%ce%b2%ce%b9%ce ... %bf%cf%85/
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#654344 Γενικά τον ατμό να μην τον προτιμάτε. Ξεκολλάνε αβέρτα οι ταπετσαρίες...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#655499 Και το όνομα του γκρουπ πλέον μαζι με την πεζώ, STELLANTIS!!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#655524
dimviii έγραψε:rocsta εχει αναψει το λαμπακι του τιμονιου στο panda.Το τιμονι δουλευει κανονικα.Καποιες φορες βαραινει,αλλα εαν σβησεις και ξανααναψεις στρωνει.
ψαχνωντας στο νετ ειδα οτι κατα 99% ειναι ο αισθητηρας γωνιας τιμονιου.
Εχεις αντιμετωπισει κατι αντιστοιχο?
Τιμες για αισθητηρα βλεπω απο 80-150 ευρω.



Σε μίτο με αντίστοιχο θέμα άνοιξα την κολόνα του τιμονιού και ψέκασα με σπρέι επαφών όλες τις επαφές και έστρωσε (για τα υπόλοιπα 7 χρόνια που το κράτησα)
Κλασσικό θέμα σε όλο του γκρούπ
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#655526
red_monster έγραψε:Κλασσικό θέμα σε όλο του γκρούπ

Σαν τις αναρτήσεις της toyota. 30 χρόνια όλο τις βελτιώνουν κι όλο χάλια παραμένουν.