Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#645185 Ακούς διαφορά στην ταχύτητα;
Κι εγώ μετά από 12 χρόνια κατέβασα το 30+ χρονών sansui μου κι ακούμε δίσκους με τον μικρό. Κοιτάω κι αγγελίες για μεταχειρισμένα technics mk2 ο καμμένος.
Ξέρουμε κάνα μαγαζί με μεταχειρισμένους δίσκους;

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#645186 Ναι! Τραγούδια που τα ξέρω παίζουν πιο αργά.
Έχει πολλά στο κέντρο αλλά θέλει ψάξιμο (πολλές γρατζουνιές).


< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#645216 Πιθανοτατα θες νεο ιμαντα.

Κανε μια ερωτηση εδω.

Obelix έγραψε:Κοιτάω κι αγγελίες για μεταχειρισμένα technics mk2 ο καμμένος.


Για κανενα λογο μην δωσεις 500και ευρω για το πιο υπερεκτιμημενο πικαπ στην ιστορια του HiFi. Αγοραζεις ολοκαινουργιο Rega, Pro-Ject σε αυτα τα χρηματα.

Δισκαδικο πας σε discogs και αγορα απο ελληνες πωλητες.


https://www.discogs.com/sell/list?currency=EUR&ships_from=Greece&format=Vinyl#more%3Dseller
Άβαταρ μέλους
By 224v
#645224 Εάν το πικάπ είναι direct drive, με το μοτέρ στον άξονα περιστροφής κάπου θα έχει Μπουτον περιστρεφόμενο για να ρυθμιζει τις στροφές έχοντας στο πλατό ένα στρογγυλό δίσκο με γραμμές που βοηθάνε στη ρύθμιση. Εάν έχει ιμάντα ίσως έχει τη ρύθμιση εσωτερικά που είναι δύσκολο για να την κάνεις με ακρίβεια...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#645952
citastak έγραψε:Ψάχνω να ρύθμιση την ταχύτητα του πικαπ γιατί μετά από σέρβις ξέχασε ο μηχανικός να το κάνει και δεν θέλω να το πάω τώρα.
Είναι ένα pioneer του 1980. Manual δε βρίσκω. Υπάρχει κάποια γενική αρχή;
Σε πικαπ Pioneer του 1979 θυμάμαι είχε ένα περιστρεφόμενο κουμπάκι για ρύθμιση με βάση το στροβοσκόπιο.
Φαίνεται καλά στη θολή φωτό που βρήκα στο δίκτυο.
Εικόνα
Μακάρι βέβαια να είναι κάτι τόσο απλό...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#645970 Αυτό είναι ο ρυθμιστής, αλλά θέλει και το στρογγυλό χαρτί στο πλατώ για να κάνεις τη ρύθμιση.
Τελικά έσωσα ένα παλιό βίντεο με dvd, Funai !!! Το πσνασονικ αν και πολύ καλή κατασκευή,- συναρμολόγηση, δεν βγάζει σήμα στο SCART. To Sony, πλαστικουρα, και πολύ αυτοματισμοί που έχασαν τη μπάλα. Πάνε για ανακύκλωση.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#646001
224v έγραψε:Αυτό είναι ο ρυθμιστής, αλλά θέλει και το στρογγυλό χαρτί στο πλατώ για να κάνεις τη ρύθμιση.
Στο συγκεκριμένο πικάπ είχε σκαλισμένα σημάδια από τη μέσα πλευρά του πλατώ για να βγάλει τη στροβοσκοπική εικόνα, κανένα χαρτί.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#646032 Γυρίζει ανάποδα ώστε να τα βλέπεις όταν ρυθμίζεις?. Απίθανο μου φαίνεται βέβαια, ίσως ενα καθρεφτάκι από κάτω??

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#646082
224v έγραψε:Γυρίζει ανάποδα ώστε να τα βλέπεις όταν ρυθμίζεις?. Απίθανο μου φαίνεται βέβαια, ίσως ενα καθρεφτάκι από κάτω??

< Note >
Φαίνεται στη φωτό, έχει καθρεφτάκι κάτω από το τζάμι και βασικά βλέπεις τη μέσα μεριά του έξω μέρους του πλατώ.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#646124 Δεν ανοίγει η φωτό, αλλά ναι αυτές οι χαράγματος πρέπει να είναι ακίνητες όταν γυρίζει το πλατό... Τότε είναι ρυθμισμένο!!. Παίζει με τη συχνότητα του ρεύματος η όλη φάση,!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#646595
224v έγραψε:Δεν ανοίγει η φωτό, αλλά ναι αυτές οι χαράγματος πρέπει να είναι ακίνητες όταν γυρίζει το πλατό... Τότε είναι ρυθμισμένο!!. Παίζει με τη συχνότητα του ρεύματος η όλη φάση,!!!
Ναι έχει άλλες χαρακιές/καρούμπαλα για τα ευρωπαϊκά 50Hz και άλλες για τα αμερικάνικα 60Hz.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#673887 Μετά από 5 ? 6 ? Δεν θυμάμαι χρονια, παρέα με το σύστημα μου που αποτελούνταν από πηγή cocktail audio X12 , ηχεία duevel planets , ενισχυτή λαμπατο dynavox vr 70 ii , πικάπ Project essential 3 Kai phono project tube box s ,μου την βαρεσε για αλλαγη.
Όχι βέβαια όλου του συστήματος αλλά ηχεία και ενισχυτή ...
Από πολυκατεθυντικα 360 λοιπόν μετάβαση σε κανονικά δαπέδου .
Ηχεία κάτω από το ψυχολογικό όριο του χιλιαρικου όπως επίσης και για τον ενισχυτή . Έπεσε λοιπόν διάβασμα και κάνα 2 ακροάσεις ηχείων . Δυστυχώς με πρόλαβε η καραντίνα και δεν πρόλαβα να ακροαστω τα focal chora .
Anyway η απόφαση ελήφθη και πήγα σε έτερα γαλλικά τα triangle borea br08 και τα συνόδεψα με γαλλικό ενισχυτή advance acoustic x-i 105 .
H advance βγάζει και ένα φοβερό all in one ενισχυτή Kai streamer αλλά αυτός πάει 2 χήνες οπότε αποκλείστηκε ....
Τα ηχεία ήρθαν το Σάββατο και ο ενισχυτής σήμερα το πρωί . Έγιναν οι συνδεσμολογιες και παρόλο που ο ενισχυτής έχει δικό του ενσωματωμένο phono stage ,εγώ συνδεσα το ήδη υπάρχον project μου που είναι στάνταρ καλύτερο ( και ο πωλητής μου το είπε αυτό )
Μερικές φώτο

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#673889 Με γεια! Πώς και η αλλαγή; Δεν ήσουν ευχαριστημένος με το προηγούμενο setup; Εμένα τα προηγούμενά σου ηχεία, οπτικά μου αρέσουν πάρα πολύ, αλλά δεν τα έχω ακούσει ποτέ. Πώς είναι τα πολυκατευθυντικά σε σχέση με τα κλασικά;
Η πήγη τι ακριβώς είναι; Παίζει φαντάζομαι κλασικά CD και mp3, flac.
Από αναλογικό ήχο τι έχεις; Ή δεν παίζεις με βινύλια;

(εγώ δεν έχω τίποτε, απλώς μου αρέσει πολύ η μουσική, δεν έχω πια καν σύστημα ήχου... :lipsealed:)