Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#653607 το ρουτερ ειναι στο σαλονι και πιανει ανετα και στον επανο οροφο(κρεβατοκαμαρες/γραφειο) αψογα,οπως και στον κατω οροφο απο το σαλονι(γκαραζ) Ασυρματα παντα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#653608 Αψογα πιάνει ....τι ταχύτητα πιάνει όμως....

Αν έχεις και 40+ τότε το σπίτι σου είναι με χάρτινους τοίχους. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#653610 Γατάκια, η ελιά λειτουργεί ως ενισχυτής :rtfm: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#653614
elteo έγραψε:Αψογα πιάνει ....τι ταχύτητα πιάνει όμως....

Αν έχεις και 40+ τότε το σπίτι σου είναι με χάρτινους τοίχους. :lol:


48 στο speed test της ookla ,και 54 στης ZTE ειπαμε.

εντιτ τωρα καταλαβα οτι εννοουσες ταχυτητα στους αλλους οροφους.
Πηγα και μετρησα με της ookla το speed test
γκαραζ 9
σαλονι 48
κρεβατοκαμαρες 16
σοφιτα 5
Άβαταρ μέλους
By elteo
#653618 λογικά νούμερα.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#653649 Επιτέλους καινούργια γραμμή και για μένα (nova)
10.5mb/sec κατέβασμα τορεντ με WiFi στο λαπτοπ Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#653652 Μεγειές.
Πώς και σε έβαλαν 35b αντί 17a ? :hmmm: Είσαι full vectoring.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#653653 Παίρνω από καινούργιο καφαο της wind, η οποία δίνει σε όλους αυτό το προφίλ
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#653663 109,998 βλεπω τυχερε.
Εμενα 30 μερες κολλημενο στο 106,952 εκει, εχει μουλαρωσει :x

Μεγεια!!!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#653667
vasilis έγραψε:Παίρνω από καινούργιο καφαο της wind, η οποία δίνει σε όλους αυτό το προφίλ

Τουλάχιστον βλέπεις ότι τερματίζει στα 180 οπότε δεν θα έχεις ποτέ ελπίδες για 200 :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#653669
Dimitris_P έγραψε:
vasilis έγραψε:Παίρνω από καινούργιο καφαο της wind, η οποία δίνει σε όλους αυτό το προφίλ

Τουλάχιστον βλέπεις ότι τερματίζει στα 180 οπότε δεν θα έχεις ποτέ ελπίδες για 200 :s_dunno


Θα χει 180/22..Καλο ακουγεται. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Serf
#653969 Μόλις με κάλεσαν από Nova. Ο ΟΤΕ καταργεί την καμπίνα (???) Καλαμακίου που εξυπηρετεί την περιοχή μέσω χαλκού λόγω προβλημάτων που παρουσιάζονταν αυτό τον καιρό. Πάμε σε οπτική ίνα, οπότε με το ζόρι VoIP και 100άρα γραμμή (με συν €2 ή €2,5/μήνα, δε θυμάμαι).

Με χαλάει λίγο το VoIP επειδή εξαρτάται από το ρεύμα... Συν ότι θα πρέπει να αγοράσω πάλι router θεωρώντας ότι της Nova θα είναι "κλειδωμένος", όπως της VDSL που αναγκάστηκα να αγοράσω δικό μου.

Έχει ενημερωθεί κάποιος άλλος στην περιοχή για την κατάσταση αυτή;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#653973 Το παίρνεις λίγο από την αρχή;
Απ΄ότι κατάλαβα τώρα έχεις VDSL, από το κέντρο όμως ή από καμπίνα; Στο Καλαμάκι όλες οι καμπίνες είναι ενεργές (VDSL) οπότε ο χαλκός υπάρχει μόνο στη διαδρομή καμπίνα-οικοδομή.

Η μόνη εναλλακτική λοιπόν στην κατάργηση της καμπίνας είναι το FTTH. Θα προβούν σε τέτοια λύση; Κουλό μου φαίνεται, αντί να αποκαταστήσουν το πρόβλημα.

Για τη voip δεν μπορείς να κάνεις τπτ, είναι σπάσιμο το ξέρω, αλλά αργά ή γρήγορα θα γινόταν.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#653977 Επισης, για τετοια τεχνικα σιγα μην επαιρναν τηλεφωνο ολους οσοι επηρρεαζονται για ενημερωση. Μηπως ηταν απλα καποιος πωλητης που σου μετεφερε χαλασμενο τηλεφωνο οτι του εξηγησαν (και καταλαβε ενα 10%)?


< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#654037
Dimitris_P έγραψε:Το παίρνεις λίγο από την αρχή;
Απ΄ότι κατάλαβα τώρα έχεις VDSL, από το κέντρο όμως ή από καμπίνα; Στο Καλαμάκι όλες οι καμπίνες είναι ενεργές (VDSL) οπότε ο χαλκός υπάρχει μόνο στη διαδρομή καμπίνα-οικοδομή.

Η μόνη εναλλακτική λοιπόν στην κατάργηση της καμπίνας είναι το FTTH. Θα προβούν σε τέτοια λύση; Κουλό μου φαίνεται, αντί να αποκαταστήσουν το πρόβλημα.

Για τη voip δεν μπορείς να κάνεις τπτ, είναι σπάσιμο το ξέρω, αλλά αργά ή γρήγορα θα γινόταν.
Μένω Παλαιό Φάληρο σύνορα με Άλιμο. Μου είπε η πωλήτρια ότι καταργείται η καμπίνα Καλαμακίου στην οποία "ανήκω". Έχω 50αρα VDSL της Forthnet (Nova), αλλά δεν έχω εικόνα πραγματικά από που παίρνω, κέντρο/καμπίνα/κτλ

< >