Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#653237 Παίδες πόσο είναι το αποδεκτό βάθος πέλματος σε ένα ελαστικό;

Στο πιο βαθύ αυλάκι που έχω, μέτρησα σε 3.5mm εμπρός και 3.3mm πίσω. Είναι από εμπρός-πίσω τα 3.3 των τωρινών πίσω.

Ελαστικό S001 225/40/18 92Y ηλικίας 3 ετών και 25,5Κ km.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#653239 Για να είσαι νόμιμος 1.6mm αν είσαι κάτω από 3mm καλο ειναι να τα αλλάξεις. Εγώ και στα 3.3mm δλδ θα τα άλλαζα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#653240
mirage έγραψε:Για να είσαι νόμιμος 1.6mm αν είσαι κάτω από 3mm καλο ειναι να τα αλλάξεις. Εγώ και στα 3.3mm δλδ θα τα άλλαζα.



Μάλλον για να είμαι ακριβής, έχω βάλει με κόκκινο το σημείο που μέτρησα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#653245
mirage έγραψε:https://www.rac.co.uk/drive/advice/tyres/checking-tyre-tread/
Ρίξε μια ματιά εδώ έχει και επεξηγηματικό video.



Ωραίος. Νομίζω μπορώ να τα κρατήσω λίγο ακόμη, μέχρι να φτάσουν τα 3mm και πάω για αλλαγή.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#653246 Μέτρα το βάθος σε όλη την επιφάνεια όμως (μέσα, μέση, έξω).
Άβαταρ μέλους
By opc
#653278 Στις αρχές της καραντίνας τοποθετήθηκαν pzero 4 στο Leon.
Διάσταση 225/45/17. Ήσυχα, (εντάξει τα προηγούμενα είχαν 4χρονια) και καλή πληροφόρηση.
Έγινε και ένα ταξίδι στα πάτρια εδάφη, σε σβελτους ρυθμούς, μια χαρά φαίνονται...

< one >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#653359 Για καλοκαίρι, χωρίς βροχές το κρατάς και μέχρι κάτω από 2 αλλά κάτω από 3 σε βροχή είναι επικίνδυνο σε όχι άψογο δρόμο.
Αν ήμουν Ελλάδα θα το κράταγα το καλοκαίρι και θα το άλλαζα από Σεπτέμβριο.
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#653685
Giuseppe Busso έγραψε:Παίδες πόσο είναι το αποδεκτό βάθος πέλματος σε ένα ελαστικό;

Στο πιο βαθύ αυλάκι που έχω, μέτρησα σε 3.5mm εμπρός και 3.3mm πίσω. Είναι από εμπρός-πίσω τα 3.3 των τωρινών πίσω.

Ελαστικό S001 225/40/18 92Y ηλικίας 3 ετών και 25,5Κ km.



Επειδής φοράω το ίδιο ελαστικό...πόσω ετών είσαι για να σου απαντήσω; :s_cool
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#653692 35+


Λοιπόν επανέρχομαι με μετρήσεις από το εμπρός αριστερό ελαστικό.

Μέτρηση και στα 3 βαθιά αυλάκια και στο σημείο που εοχα σχηματίσει

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#653701 Και σε πιο καινούριο λάστιχο, σε δυνατό εμπροσθοκίνητο εκεί θα γίνουν τέτοιες ρωγμές. Δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα για αντικατάσταση το ελαστικό.
Άβαταρ μέλους
By TxTrue
#655608 Έχει δοκιμάσει να βάλει κανείς κανονικά λαστιχα σε run flat bmw? Νομιζα οτι θα τα συνηθισω αλλα ερχεται η ωρα τους για αλλαγη και λεω να κανω την αλλαγή.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#655622
TxTrue έγραψε:Έχει δοκιμάσει να βάλει κανείς κανονικά λαστιχα σε run flat bmw? Νομιζα οτι θα τα συνηθισω αλλα ερχεται η ωρα τους για αλλαγη και λεω να κανω την αλλαγή.
Πολλοί και για χρόνια βάζουμε non run flat, δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα και θα κερδίσεις σε άνεση και κόστος.

< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#655625
Anonymous Founder έγραψε:Και σε πιο καινούριο λάστιχο, σε δυνατό εμπροσθοκίνητο εκεί θα γίνουν τέτοιες ρωγμές. Δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα για αντικατάσταση το ελαστικό.


Εμένα έτσι είναι και τα μπροστά και τα πίσω σίγουρα από τον πρώτο χρόνο, περίπου τριών χρόνων λάστιχο με 25.000χλμ.