Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#653455 Ευχαριστώ!
Μια τελευταία ερώτηση προς όποιον μπορεί να ξερει.. επειδή μαλλον σε ασσο με αλογονου θα καταληξω...
Διαβαζα στο bmwforum.gr κάποιους κατοχους f20 οι οποίοι τοποθέτησαν το kit φώτων της depo ( αυτο : http://zefkas.gr/headlamps-bmw-f20-f21- ... -eyes.html) και μιλούν με πολύ καλα λογια.
Ουσιαστικά με λίγη έρευνα κατάλαβα πως δίνουν απλα το angel eyes εφέ των xenon, αλλα με κανονικες λαμπες αντι για xenon (προφανώς για να μην τυφλώνονται οι απέναντι και για να είναι νόμιμα.. Καλό αυτο.)
Άραγε να αξίζει μια τετοια αλλαγή απλα για τα πιο εντυπωσιακά φωτα ημερας? Να χρειάζονται coding ή είναι οντως plug and play όπως διαβάζω? Επίσης αν καούν αυτα τα led που θα βρω να τα αλλαξω :hmmm: ? Εμφανισιακά νομίζω αναβαθμιζει πολυ τον ασσο, αλλα το θεμα του φωτισμού ειναι λεπτό και δεν θέλω σε καμια περίπτωση να προκαλώ θεμα στους απέναντι σαν καγκουρας.
Φυσικά θεμα για γνησια xenon retrofit λογω κοστους και πολυπλοκότητας δεν τίθεται.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#653516 Απευθύνθηκες στο γνωστό κατάστημα που σου είχα στείλει στο μεσσετσερ?

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
socratesn έγραψε:Ευχαριστώ!
Μια τελευταία ερώτηση προς όποιον μπορεί να ξερει.. επειδή μαλλον σε ασσο με αλογονου θα καταληξω...
Διαβαζα στο bmwforum.gr κάποιους κατοχους f20 οι οποίοι τοποθέτησαν το kit φώτων της depo ( αυτο : http://zefkas.gr/headlamps-bmw-f20-f21- ... -eyes.html) και μιλούν με πολύ καλα λογια.
Ουσιαστικά με λίγη έρευνα κατάλαβα πως δίνουν απλα το angel eyes εφέ των xenon, αλλα με κανονικες λαμπες αντι για xenon (προφανώς για να μην τυφλώνονται οι απέναντι και για να είναι νόμιμα.. Καλό αυτο.)
Άραγε να αξίζει μια τετοια αλλαγή απλα για τα πιο εντυπωσιακά φωτα ημερας? Να χρειάζονται coding ή είναι οντως plug and play όπως διαβάζω? Επίσης αν καούν αυτα τα led που θα βρω να τα αλλαξω :hmmm: ? Εμφανισιακά νομίζω αναβαθμιζει πολυ τον ασσο, αλλα το θεμα του φωτισμού ειναι λεπτό και δεν θέλω σε καμια περίπτωση να προκαλώ θεμα στους απέναντι σαν καγκουρας.
Φυσικά θεμα για γνησια xenon retrofit λογω κοστους και πολυπλοκότητας δεν τίθεται.

Τα Depo ήταν πολύ δημοφιλή και στις Ε8x για όσους είχαν τα συμβατικά. Αν με ρωτάς όμως, θα έψαχνα να βρω τα εργοστασιακά από κάνα Ebay, που θα βγουν στην ίδια τιμή πάνω κάτω, παρά αυτά. Δεν είμαι σίγουρος και για την αντοχή τους, κοιτάζω πχ της δική μου, με τα εργοστασιακά Xenon, που παρκάρει εδώ και 13 χρόνια έξω, και είναι μια χαρά, πόσο σίγουρος είσαι πως τα Depo δεν θα την ακούσουν στον ελληνικό ήλιο; Και δεν είναι και φθηνά...
Να τα έβρισκες 200€ ξέρω γω, ΟΚ, αλλά τώρα μιλάμε για 500+, όταν τα εργοστασιακά καινούρια έχουν πόσο; 1000€; 2000€; Και στο ebay πόσο να κάνουν;
https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-1-Series ... SwPsBa9C-g

Προσοχή εδώ: δεν αγοράζεις εμπρός φώτα από δεξιοτίμονη αγορά, είναι διαφορετικά. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#653545 HF, ίδιους προβληματισμούς ακριβώς έχω περί αντοχής. :oops:
Ωστόσο η αγορά γνήσιων xenon με εγκεφάλους, ρύθμιση κλπ ξεφεύγει πολύ σε κόστος ακόμα και σε μτχ, ίσως αρκετά πάνω από 2.000€ (Περίπου 1000€ θέλεις μόνο για δεξί + αριστερό φως, βάλε εγκεφάλους, ρύθμιση - εγκατάσταση). Και πάντα υπαρκτό το ρίσκο να μη δουλέψουν σωστά.
Τώρα σε μτχ των 11-12-13-14Κ, τα 2Κ είναι 15% της συνολικής αξίας, όσο κ αν αλλάζουν το αυτοκίνητο τα xenon, είναι έξοδο που δύσκολα το καταπίνεις. Ενώ το 600αρι ενός DEPO είναι πιο εφικτό, βέβαια οκ, ουσιαστικά δεν έχεις xenon, αλλά έχεις το εμφανισιακό κομμάτι. :inlove:
Σκέφτηκα αν με το καλό πάρω αυτό το μοντέλο, εφόσον δε βρω με xenon, να βάλω τα depo μ' ένα 600αρι και να κρατήσω τα γνήσια αλογόνου. Όποτε αν και όποτε τα φτύσουν τα Depo, να κάνω το downgrade :rant:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#653560 Έχω δώσει μια προκαταβολή για ενα f20 αλλα αφενος μένω ανοιχτός, αφετέρου ψάχνει και ο κολλητός μου αυτοκίνητο με παρόμοια κριτήρια, οπότε θα ήταν χαρα μου αν δεν εχεις θέμα να μου το στειλεις !
Άβαταρ μέλους
By drdino
#653561 Τα Depo παίζουν πολύ και στην Αμερική σε κάθε είδους μπίμμερ, 3αρες κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#653627 Ένας λόγος πάντως που δεν έχω βάλει aftermarket φανάρια μπροστά, είναι επειδή στην συντριπτική τους πλειοψηφία θαμπώνουν πολύ γρήγορα.
Το εργοστασιακό του οδηγού φέτος ξεκίνησε να θαμπώνει μετά από 10 χρόνια.
Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
socratesn έγραψε:Έχω δώσει μια προκαταβολή για ενα f20 αλλα αφενος μένω ανοιχτός, αφετέρου ψάχνει και ο κολλητός μου αυτοκίνητο με παρόμοια κριτήρια, οπότε θα ήταν χαρα μου αν δεν εχεις θέμα να μου το στειλεις !
Με γειες! Είναι αυτό που βρήκε ο drdino πότε έφαγε τζατζίκι ο πρώην ιδιοκτήτης;