Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By GTS
#651680
Thomas_C200K έγραψε:Εξαιρετιή ομάδα είναι το Ταξιδεύουμε απο την Ευρωπη προς την Ελλάδα, πολλά μέλη ανεβάζουν live ενημέρωση την ώρα που ταξιδεύουν.


βαζεις το λινκ γιατι δεν το βρισκω
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#652261
GTS έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Εξαιρετιή ομάδα είναι το Ταξιδεύουμε απο την Ευρωπη προς την Ελλάδα, πολλά μέλη ανεβάζουν live ενημέρωση την ώρα που ταξιδεύουν.


βαζεις το λινκ γιατι δεν το βρισκω

https://www.facebook.com/groups/1577586542262708/
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#685716



Παραθέτω 2 βίντεο σε αυτοκινητόδρομο της Ελβετίας.
Σίγουρα δεν θα δείτε κάτι επικίνδυνο και πολύ παράνομο.
Θα δείτε τους αποστειρωμένους κεντροευρωπαίους οδηγούς, σε πολύ καλούς δρόμους να ακολουθούν τον κ.ο.κ. κατά γράμμα. ...δν κακό!!
Θα δείτε τη μεσαία λωρίδα να κερδίζει εκλογές, πρωτάθλημα και το στέμμα.
Θα δείτε εμένα μερικές φορές να κινούμε παράνομα(ζικ-ζακ) με πλήρη έλεγχο του δρόμου και των συνθηκών για να μεταφέρω καλύτερα το πεδίο του δρόμου.
Θα δείτε ταχύτητες από μένα 80+5, 100+10, 120+10 για να μην έχω θέμα με φώτο.

Από 1.1 στην Ελβετία ισχύουν νέοι κώδικες ο.κ... Προσπέραση από δεξιά (αλλά μένουμε εκεί), φερμουάρ σε στένεμα κίνησης, δημιουργία ελέυθερης λωρίδας στην κίνηση. :s_rofl
Πράγματα λογικά που ισχύουν παντού. Αλλά εδώ πρέπει κάποιος να τους τα επιβάλλει :slap:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#715511 Αν δεν μας σκοτώσει καμία μετάλλαξη, σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι από Ανκόνα - Μασσαλία με μοτοσυκλέτα αρχές Νοέμβρη.
(Το ταξίδι ήταν να γίνει για δουλειά τον Μάιο του 2020 και η δουλειά λόγω κόβιντ μεταφέρθηκε για Νοέμβρη).
Πόσο κακός μπορεί να είναι ο καιρός; Έχει κανείς εικόνα; η διαδρομή θα είναι Ανκόνα - Τορίνο - Μασσαλία (με ύπνο στο Τορίνο). Φαντάζομαι είναι πολύ πιθανό να φάω βρόχα. Από κρύο τί λεει;
Έχει κάποιος εικόνα;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#715514
citastak έγραψε:Αν δεν μας σκοτώσει καμία μετάλλαξη, σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι από Ανκόνα - Μασσαλία με μοτοσυκλέτα αρχές Νοέμβρη.
(Το ταξίδι ήταν να γίνει για δουλειά τον Μάιο του 2020 και η δουλειά λόγω κόβιντ μεταφέρθηκε για Νοέμβρη).
Πόσο κακός μπορεί να είναι ο καιρός; Έχει κανείς εικόνα; η διαδρομή θα είναι Ανκόνα - Τορίνο - Μασσαλία (με ύπνο στο Τορίνο). Φαντάζομαι είναι πολύ πιθανό να φάω βρόχα. Από κρύο τί λεει;
Έχει κάποιος εικόνα;

O καιρός είναι "λαχείο"
Μέχρι να διασχίσεις την "μπότα" της ιταλίας και να βγείς στη θάλασσα θα έχει λιγο κρύο.
Μετά στις ριβιέρες οι θερμοκρασίες θα είναι καλύτερες, αλλά προσωπικά δεν θα με απασχολούσε το κρύο παρα μόνο η βροχή.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#717718 Tο αφήνω εδω, μιας και δε βρήκα πιο σχετικό ποστ.

Αν δεν υπάρξει καμια αναποδια λόγω covid ή οτιδήποτε, σκέφτομαι μετα τον 15Αυγουστο να κάνω το ταξίδι που ανέβαλα πέρυσι.
Κρακοβία, (μπορεί Βαρσοβία), Βρότσλαβ, Δρέσδη, Πράγα και πίσω (μαζί με καποιες κωμοπόλεις και χωριουδακια που εχω σταμπάρει ενδιάμεσα).

Επείδή στις οδικές εκδρομές μοας επιδιώκω να ταξιδεύω αρκετά στις "εξοχές", σκέφτομαι να αφιερώσω μια μέρα στα Τάτρας.
Ξέρει καποιος να με κατευθύνει;
Δεν ειναι προορισμός συνηθισμένος για Έλληνες ταξιδιώτες, δεν βρήκα υλικό σε YT ή κάποια ταξιδιωτική εκπομπή.

Μια πρώτη σκέψη είναι να κατευθυνθώ πρός Ζακοπάνε στη νότια Πολωνια και να κάνω καμια βόλτα εκει γύρω.
Ελεγα μηπως ήξερε κάποιος καμια καλη διαδρομή, ή κάτι τέτοιο.

πχ ειδα ενα ζευγαρι στο ΥΤ που πηγαν σ'αυτη την υπέροχη λίμνη... :inlove:
Εικόνα
βρίσκεται 73 χιλιομετρα απο το Ζακοπανε, απο την άλλη μερια του βουνού, στη Σλοβακία
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#717814 Έκανα στο παρελθόν τη διαδρομή από Βουδαπέστη - Κρακοβία που περνάει από εκεί κοντά και ήταν μαγεία η διαδρομή. Κοντεύουν βέβαια 20 χρόνια και δε θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#717907 Παίδες, επειδή σκοπεύω αρχές Αυγούστου να φέρω το αυτοκίνητο πίσω Ελλάδα (από Brno) έχετε συμβουλές για το τι να προσέξω στη διαδρομή? Είναι ~1800χλμ μέχρι Αθήνα, επειδή θα είμαι μόνος μου σίγουρα δεν βγαίνει σερί, έλεγα να κάνω μία διανυκτέρευση Θεσσαλονίκη. Ο χάρτης μου βγάζει πορεία Σλοβακία - Ουγγαρία - Σερβία - Σκόπια
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#718273 Από Βουδαπέστη που το είχα κάνει παλιότερα, μέχρι Θεσσαλονίκη έβγαινε άνετα. Εσύ βέβαια έχεις να κάνεις άλλα 300Km επιπλέον.
Κάτι που θα πρέπει να προσέξεις είναι το τι μέρα θα κατέβεις. Το αναφέρω γιατί αρχές Αυγούστου μπορεί να κατεβαίνουν ακόμη τουρίστες, οπότε να συναντήσεις μεγάλες καθυστερήσεις στα τελωνεία και να βγεις εντελώς εκτός προγράμματος. Λογικά καθημερινές τα πράγματα είναι πιο χαλαρά.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#718286 Δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, έχω ρεπό λόγω προγράμματος, εκκίνηση Δευτέρα 2 Αυγούστου ~5 το πρωί

Γενικά όπως διάβασα και εδώ σε κάποια ποστ πιο πριν και σε ένα σάιτ για Έλληνες στην Τσεχία, πρέπει να ετοιμάζω από τώρα το κέρασμα καφέ στα παιδιά στα Σκόπια


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#718288 Δεν μου έχει τύχει να χρειαστεί να κεράσω καφεδες πουθενά αλλα μπορει να ειναι θεμα τύχης.. Την πράσινη κάρτα να εχεις έτοιμη για τα Σκόπια.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#718310 Πέφτει ακόμα λάδι στα σύνορα; Θυμάμαι το 1996 μετά τον Προμαχώνα, που οι Βούλγαροι "έπαιρναν" τσιγάρα και σακούλες νάϋλον. Ναι, σακούλες απλές, που τις πουλάνε εδώ με το κιλό. Οι πιο αδιάφθοροι ήθελαν κάνα μπουκάλι ούζο ή Μεταξά και οι τοπ μέσα στο διαβατήριο έβαζες ένα 500αρικο (δραχμές τότε) και έφυγες κύριος.

Στη Βουλγαρία, τότε, είχα νοικιάσει ένα Golf για να πάω ένα μικρό τουρ (Στάρα Ζαγόρα, Μπουργκάς, Βάρνα), και με σταματάει τροχαία λόγω ταχύτητας. Ανοίγω το παράθυρο και μου λέει "έτρεχες με 50 λέβα (βουλγαρικό νόμισμα)", βγάζω από το πορτοφόλι ένα 50αρικο (εξευτελιστικο πόσο σε δραχμές τότε) και φεύγω.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#718315 Στην Βουλγαρια σε σταματουσαν για υπερβαση ταχυτητας και τους πληρωνες κατι για να μην σε γραψουν. Μεχρι το 2002 εχω γνωση που πηγαινα για κυνηγι. Μετα δεν ξερω.