Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#649871
touring the m3 1.6 έγραψε:
dimviii έγραψε:
touring the m3 1.6 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αναφέρεται σε FTTH, όχι FTTC που έχεις εσύ


Είτε Ηome είτε Cabinet η 50άρα είναι χαλκός όχι οπτική ίνα....

δλδ ειναι απατη ,οτι με πηραν τηλεφωνο απο την wind και μου ειπαν για οπτικη ινα για 50αρα?


Έτσι τους είπαν να λένε...προσωπικά έχω 100άρα Wind Cabinet(FTTC) που συγχρονίζει στα 112 down και 12,9 up maximum,με minimum 97.8 και 9,7 αντίστοιχα!Με 50άρα ο από πάνω μου στον δεύτερο (και αυτός Wind),δεν έχει δεί πάνω από 21-22 down!!Όπως καταλαβαίνεις έχει γίνει "κολλητός" με τους τεχνικούς στο 13700!! 50άρα και οπτική ίνα δεν υφίσταται...


FTTC έχει και ο από πανω σου. Κατά 99% παιρνετε από την ιδια καμπίνα. Εκτός εαν όταν έβαλε την υπηρεσία η Wind δεν ειχε να του δώσει πόρτα από Mini DSLAM και του έδωσαν υπηρεσία από ΑΚ. Αυτό μπορεί να διαπιστωθεί εύκολα από τα στατιστικά της γραμμής.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649934
MIXOStsi έγραψε:με την υποστήριξη και να επιμείνεις ότι υπάρχει θέμα στο δικό τους δίκτυο (καλώδιο, καμιά κάρτα στο KV, fuck knows) περιγράφοντας τη δοκιμή που έγινε...
περίπου με τη 4-5η φορά μπορεί να ψηθούν να τσεκάρουν το δικό τους δίκτυο ότι είναι οκ, και να καταλάβουν ότι δεν είναι.

θα ζητήσεις κάποιον προιστάμενο μήπως λυθεί το θέμα (που δεν θα βρεις), θα ζητήσεις διαφορετικό συνεργείο και θα τους περιγράψεις τι έγινε και άλλα τέτοια ωραία.
menu dsl setting -> modulation απενεργοποιησα το vdsl2 και το gvector και συγχρονισε κατευθείαν αλλά στα 3Mbps

Εδώ και 30' έχουμε:


Transmission mode
ADSL2+ Annex A
CRC errors
20
FEC errors
82
SNR (Down/Up)
9.5 / 10.1 dB
Attenuation (Down/Up)
40.5 / 7.5 dB

Τι μας λέει αυτό;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#649936 Κακιστο SNR (Down/Up) και μετριο Attenuation (Down). Αυτες οι τιμες και μονο ειναι οριακες ωστε να συνδεθει ή να διατηρησει τη συνδεση. Τουλαχιστον με βαση αυτα που λεει στο εξης site:

https://texnikos-ipologiston.blogspot.c ... argin.html

Εφοσον παντως δε συγχρονιζει ουτε εξω απο την οικοδομη, ειναι 100% θεμα του ΟΤΕ. Ας το φτιαξουν πρωτα αυτοι και μετα βλεπεις ΑΝ εχεις κι εσυ θεμα με την εσωτερικη καλωδιωση!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#649959 Μοιάζει με θέμα της υπόγειας καλωδίωσης (χαλκού) στη διαδρομή καμπίνα-οικοδομη εφόσον έχει αποκλειστεί θέμα στην καμπίνα και την οικοδομή. Αλλά πρέπει να εξαντλήσουν τα πάντα για να προχωρήσουν σε σκάψιμο
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649960
Dimitris_P έγραψε:Μοιάζει με θέμα της υπόγειας καλωδίωσης (χαλκού) στη διαδρομή καμπίνα-οικοδομη εφόσον έχει αποκλειστεί θέμα στην καμπίνα και την οικοδομή. Αλλά πρέπει να εξαντλήσουν τα πάντα για να προχωρήσουν σε σκάψιμο
Ποιανού ευθύνη είναι η αποκατάσταση σε αυτή την περίπτωση;

Και πως θα αποδείξω ότι η καλωδίωση μου έχει πρόβλημα (συνεπώς δε συγχρονιζω) ΜΟΝΟ όταν συγχρονίζει ο γείτονας .

Εγώ δέχομαι ότι στα καλώδια μου βλέπει τάση, το θέμα είναι από που έρχεται αυτή η τάση...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#649962 θα στοιχημάτιζα από τον γείτονα.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#649963
saxon_747 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Μοιάζει με θέμα της υπόγειας καλωδίωσης (χαλκού) στη διαδρομή καμπίνα-οικοδομη εφόσον έχει αποκλειστεί θέμα στην καμπίνα και την οικοδομή. Αλλά πρέπει να εξαντλήσουν τα πάντα για να προχωρήσουν σε σκάψιμο
Ποιανού ευθύνη είναι η αποκατάσταση σε αυτή την περίπτωση;

Και πως θα αποδείξω ότι η καλωδίωση μου έχει πρόβλημα (συνεπώς δε συγχρονιζω) ΜΟΝΟ όταν συγχρονίζει ο γείτονας .

Εγώ δέχομαι ότι στα καλώδια μου βλέπει τάση, το θέμα είναι από που έρχεται αυτή η τάση...

οτιδηποτε μεχρι την ρεγκλετα του κτηριου ειναι θεμα οτε
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#649973 Σιγά μην έχουν αποκλείσει θέμα στη καμπίνα...

Γιατί να μη βλέπει τάση στα τηλεφωνικά καλώδια? Σου είπε τι τάση βλέπει?
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649974
MIXOStsi έγραψε:Σιγά μην έχουν αποκλείσει θέμα στη καμπίνα...

Γιατί να μη βλέπει τάση στα τηλεφωνικά καλώδια? Σου είπε τι τάση βλέπει?
Κάτι 12αρια είδα στο τεστερ. Ο τεχνικός λέει ότι δεν θα έπρεπε να βλέπει καθόλου τάση.

Εντωμεταξυ, είναι σύμπτωση που το πρόβλημα δημιουργήθηκε λίγες μέρες αφού ενεργοποιήθηκε το vectoring?
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#649977 Δε ξέρω τι παίζει σχετικά με το VoIP και το vectoring με τη τάση στα καλώδια, πάντως παλιότερα μια χαρά τάση είχαν τα τηλεφωνικά καλώδια.

Όχι δεν είναι τυχαίο γιατί κι εγώ είχα θέμα με το vectoring με μη συγχρονισμό κλπ, με άλλαξαν προφιλ σε ταχύτητα ADSL για να συγχρονίζω, μέχρι που αποκατέστησαν τη βλάβη στο DSLΑΜ...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#649983 Στη voip δεν υπάρχει τάση στα καλώδια, οπότε κάτι δεν πάει καλά
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#650152 Δεν υπάρχει τάση στα καλώδια, δεν ξέρω πως τη μέτρησε.

Σήμερα ήρθε πάλι, έκανε κάτι και ξαφνικά:


DSL downstream
49999 kBit/s

DSL upstream
4998 kBit/s

System uptime
0 days, 5 hours, 36 minutes, 24 seconds

Transmission mode
VDSL2-17A Annex B

CRC errors
0
FEC errors

0
SNR (Down/Up)
25.6 / 31.0 dB

Attenuation (Down/Up)
14.5 / 17.0 dB


Είναι δυνατόν η καλωδίωση να έχει πρόβλημα;Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#650202 φαίνεται να είσαι οκ...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#650228 Με πήραν σήμερα από Nova...
Μου πρότειναν ανανέωση συμβολαίου με αναβάθμιση σε 100αρα γραμμή κ όλα τα άλλα ίδια (αστικά, υπεραστικά, Κινητά, full πακέτο tv)
Τιμη 53 ευρώ.
Τωρα δίνω 48 για όλα τα ανωτέρω αλλά με 50αρα..
Τους είπα θα το σκεφτώ.