Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#649607 Το λάπτοπ της συζύγου (παλιό dell 14 ετών με αναβάθμιση ssd δίσκο, 3 gb ram και 10αρια windows) φαίνεται να τα έπαιξε. Artifacts πολλά στην οθόνη, δείγμα μάλλον προβλήματος της gpu (ψυχρές κολλήσεις μάλλον). Το είχε ξανακάνει και πέρσι, το πήγα σε γνωστό μου που ασχολείται, έκανε resoldering με ζεστό αέρα και δούλεψε. Τότε μου είπε ο άνθρωπος κάνα χρόνο θα σου πάει λογικά. Ακριβώς ένα χρόνο πήγε.
Οπότε ψάχνουμε για καινούριο. Ιδιαίτερες απαιτήσεις δεν υπάρχουν, για εφαρμογές γραφείου, browsing και θέαση βίντεο θα χρησιμοποιείται. Ψάχνω κάποια επιλογη σε τιμή μέχρι πάνω κάτω τα 400 ευρώ.
Οι γνωριζοντες, απο επεξεργαστή τι να προτιμήσω intel ή AMD;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#649609 κάτι τέτοιο μάλλον

https://www.skroutz.gr/s/23090452/Lenov ... ml#reviews

ΥΓ με το χαμό που έχει γίνει στις πωλήσεις laptop τελευταίως, είμαι περίεργος να δω μερικά νούμερα παραγωγής ημερησίως
:lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#649622 Σήριαλ η καρέκλα Anda Seat που παρήγγειλα από τις 4/5! :vava:

Η Oktabit μου είπε το κατάστημα ότι δεν είχε διαθεσιμότητα και ότι θα είχε ξανά 1/6. Σήμερα με πήραν τηλ και μου είπαν για 8/6. Αναμένω έως τότε. Αν και τότε πάρει παράταση πάω για ακύρωση. Τους το ξεκαθάρισα. :s_no

Εχουμε καμιά εναλλακτική ετοιμοπαράδοτη? :s_shout

Μην μου πείτε Markus. Με το κυάλι και αυτή χωρίς ορίζοντα διαθεσιμότητας. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649696
elteo έγραψε:Σήριαλ η καρέκλα Anda Seat που παρήγγειλα από τις 4/5! :vava:

Η Oktabit μου είπε το κατάστημα ότι δεν είχε διαθεσιμότητα και ότι θα είχε ξανά 1/6. Σήμερα με πήραν τηλ και μου είπαν για 8/6. Αναμένω έως τότε. Αν και τότε πάρει παράταση πάω για ακύρωση. Τους το ξεκαθάρισα. :s_no

Εχουμε καμιά εναλλακτική ετοιμοπαράδοτη? :s_shout

Μην μου πείτε Markus. Με το κυάλι και αυτή χωρίς ορίζοντα διαθεσιμότητας. :thumbsdown:
8-15 μέρες λέει online η oktabit.

Διαθέσιμες άμεσα μόνο οι AD12XL, Dark knight, Kaiser
Άβαταρ μέλους
By elteo
#649697 Ασε τι λέει. Το θέμα είναι τι κάνει στην πραγματικότητα.

Αναφέρομαι στην AD5-01-B-PV black.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#649909
lazarefa έγραψε:Το λάπτοπ της συζύγου (παλιό dell 14 ετών με αναβάθμιση ssd δίσκο, 3 gb ram και 10αρια windows) φαίνεται να τα έπαιξε. Artifacts πολλά στην οθόνη, δείγμα μάλλον προβλήματος της gpu (ψυχρές κολλήσεις μάλλον). Το είχε ξανακάνει και πέρσι, το πήγα σε γνωστό μου που ασχολείται, έκανε resoldering με ζεστό αέρα και δούλεψε. Τότε μου είπε ο άνθρωπος κάνα χρόνο θα σου πάει λογικά. Ακριβώς ένα χρόνο πήγε.
Οπότε ψάχνουμε για καινούριο. Ιδιαίτερες απαιτήσεις δεν υπάρχουν, για εφαρμογές γραφείου, browsing και θέαση βίντεο θα χρησιμοποιείται. Ψάχνω κάποια επιλογη σε τιμή μέχρι πάνω κάτω τα 400 ευρώ.
Οι γνωριζοντες, απο επεξεργαστή τι να προτιμήσω intel ή AMD;

Σε συνέχεια του παραπάνω, κι επειδή διαπιστώνω ότι τα πιο πολλά λάπτοπ στην κατηγορία τιμής περί τα 400 ευρώ έχουν τις (μάλλον άθλιες) οθόνες τύπου ΤΝ, υπάρχει κάποιο σχετικά αξιοπρεπές λάπτοπ με IPS οθόνη και τιμή έστω κοντά στα 500 ευρώ; (Ανεβάζω τον πήχη τιμής που είχα βάλει για να μην κλαίμε τα 400 ευρώ).
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649931
lazarefa έγραψε:
lazarefa έγραψε:Το λάπτοπ της συζύγου (παλιό dell 14 ετών με αναβάθμιση ssd δίσκο, 3 gb ram και 10αρια windows) φαίνεται να τα έπαιξε. Artifacts πολλά στην οθόνη, δείγμα μάλλον προβλήματος της gpu (ψυχρές κολλήσεις μάλλον). Το είχε ξανακάνει και πέρσι, το πήγα σε γνωστό μου που ασχολείται, έκανε resoldering με ζεστό αέρα και δούλεψε. Τότε μου είπε ο άνθρωπος κάνα χρόνο θα σου πάει λογικά. Ακριβώς ένα χρόνο πήγε.
Οπότε ψάχνουμε για καινούριο. Ιδιαίτερες απαιτήσεις δεν υπάρχουν, για εφαρμογές γραφείου, browsing και θέαση βίντεο θα χρησιμοποιείται. Ψάχνω κάποια επιλογη σε τιμή μέχρι πάνω κάτω τα 400 ευρώ.
Οι γνωριζοντες, απο επεξεργαστή τι να προτιμήσω intel ή AMD;

Σε συνέχεια του παραπάνω, κι επειδή διαπιστώνω ότι τα πιο πολλά λάπτοπ στην κατηγορία τιμής περί τα 400 ευρώ έχουν τις (μάλλον άθλιες) οθόνες τύπου ΤΝ, υπάρχει κάποιο σχετικά αξιοπρεπές λάπτοπ με IPS οθόνη και τιμή έστω κοντά στα 500 ευρώ; (Ανεβάζω τον πήχη τιμής που είχα βάλει για να μην κλαίμε τα 400 ευρώ).
Για δες εδώ

https://www.skroutz.gr/s/19857901/Lenov ... ml#reviews
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#650167 Έχουμε κάποια γνώμη για τα ηχεία της genius? Κοίταζα να πάρω τα Logitech Z333 αλλά είδα και τα 1700 της genius που οι κριτικές είναι κατά πολύ ελάχιστες αλλά εξαιρετικές και έχω μπερδευτεί. Τα ηχεία θα μπούνε αποκλειστικά στο XBOX.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#650327
panos2171 έγραψε:Έχουμε κάποια γνώμη για τα ηχεία της genius?


Τι μου θύμισες... :oops:
Εικόνα

Δεν έχω ιδέα για τα συγκεκριμένα που αναφέρεις, αλλά αν θέλεις αξιοπρεπή vfm ηχεία κοίτα και τα Edifier.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#650435 Το λάπτοπ που έχω στο σπίτι αποφάσισε οτι δεν θέλει να μπουτάρει. Δείχνει μπλε οθόνη με κωδικό σφάλματος 0xc000014c και προτείνει να κάνω μπουτ από το CD/USB των Windows και να κάνω recovery αλλά δεν με αφήνει να μπω στο bios για να αλλάξω το boot order (οπότε δεν μπορώ να κάνω boot από το USB που έχει το ISO των Windows).

Πώς θα μπορούσα να καταλάβω αν το πρόβλημα είναι με τον ssd ή με την MoBo ή με οτιδήποτε άλλο πριν αρχίσω να παραγγέλνω;

Ευχαριστώ! :)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#650436 Αν δεν σε αφηνει να μπεις στο bios (?) ειναι προβλημα στην μητρικη. Μηπως εχει αλλο hot key για bios ; :hmmm: