Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#645199 Χiaomi Black Shark 3 :s_omg

Άβαταρ μέλους
By elteo
#645441 Rip με λίγα λόγια.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#645452 Εικόνα

Test
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#645598
Geo f1 έγραψε:Σας κανει νερα το tapatalk σε ανεβασμα φωτο?

Σε εμένα δεν ανέβασε την τελευταία φορά που το προσπάθησα. Αν το κόψανε κι αυτό, είναι τελείως ΓΤΠ.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#645615 Ολο αποτυχια μου εκανε και μενα. Και στα 2 free μεγεθη.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#649891 Σκέφτομαι από την αρχή του χρόνου να προχωρήσω στην αντικατάσταση του κινητού. Μιας και με ενδιαφέρει κυρίως η φωτογραφία, είχε σκεφτεί να πάω για το google pixel 3A το οποίο έχει πολύ καλές κριτικές. Αυτό που με χαλούσε ήταν κυρίως τα μόλις 64GB μνήμης, χωρίς δυνατότητα επέκτασης, και το γεγονός πως πρακτικά δεν υπάρχει αντιπροσωπεία εδώ.

Λόγω του ότι δεν βιαζόμουν, είπα να περιμένω το Pixel 4A, μήπως και έχει περισσότερη μνήμη ή κάρτα SD, αλλά δυστυχώς η παρουσίαση διαρκώς αναβάλλεται και τώρα κάτι ακούγεται ότι το κινητό θα είναι διαθέσιμο σε κανένα 3μηνο. Συν ότι το το Pixel 4 δεν έχει τις καλύτερες κριτικές, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει καν να περιμένω το 4A.

Με όριο τα 400€, μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον το Honor 20 Pro, το οποίο φαίνεται να τα πηγαίνει αρκετά καλά στο κομμάτι της φωτογραφίας. Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι άλλο που να μην ξεφεύγει από αυτή την τιμή και να μπορεί να ανταγωνιστεί το Pixel 3a στο κομμάτι της φωτογραφίας;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#649975 Γιατί Honor!?

Οποιοδήποτε Xiaomi Mi που να ταιριάζει στα γούστα σου, και αν παίρνει και gcam, έφυγες...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#650055 Η αλήθεια είναι πως δεν μου άρεσαν ποτέ τα Xiaomi, για αυτό κοιτάω εναλλακτικές.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#650098 να μην κοιτάς... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#650236 DrDino τώρα πρέπει να με βοηθήσεις εσύ όμως.
Καταρχάς έχω εδώ και 2 μέρες το S20+.
Πήγα και έκανα download το .apk του Android Auto, αλλά έπειτα κατάλαβα πως είναι περιττό.
Έχει γίνει built in και αυτό στο android10;

Τέλος πάντων. Στους χάρτες πάνω δεξιά, έχει την εκφώνηση. Λες την οδό και στη βγάζει. Και στα ελληνικά.
Όταν το συνδέω με το ΑΑ όμως και πατάω το αντίστοιχο εικονίδιο εκφώνησης στο infotainment, μου εκφωνεί κάτι που είναι μάλλον στα ελληνικά αλλά τα συλλαβίζει κατά γράμμα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Το νόημα είναι όμως ότι δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση οδού!

Απενεργοποίησα το google voice assistant, αλλά τα ίδια.

Κάποια λύση;

Δεν είχα αυτό το πρόβλημα ενόσω είχα το Note10+. Τι άλλαξε από το Νοέμβρη μέχρι τώρα;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#650244
axel12p έγραψε:
Με όριο τα 400€, μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον το Honor 20 Pro, το οποίο φαίνεται να τα πηγαίνει αρκετά καλά στο κομμάτι της φωτογραφίας. Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι άλλο που να μην ξεφεύγει από αυτή την τιμή και να μπορεί να ανταγωνιστεί το Pixel 3a στο κομμάτι της φωτογραφίας;


Πολύ καλό φαίνεται το 20 Pro, ιδιαίτερα σε φωτογραφία και ιδιαίτερα σε αυτά τα χρήματα

Παρουσιάζεται το 30 ως διάδοχος κάπου στα κοντά, χωρίς Google Services
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#650261
Giuseppe Busso έγραψε:DrDino τώρα πρέπει να με βοηθήσεις εσύ όμως.
Καταρχάς έχω εδώ και 2 μέρες το S20+.
Πήγα και έκανα download το .apk του Android Auto, αλλά έπειτα κατάλαβα πως είναι περιττό.
Έχει γίνει built in και αυτό στο android10;

Τέλος πάντων. Στους χάρτες πάνω δεξιά, έχει την εκφώνηση. Λες την οδό και στη βγάζει. Και στα ελληνικά.
Όταν το συνδέω με το ΑΑ όμως και πατάω το αντίστοιχο εικονίδιο εκφώνησης στο infotainment, μου εκφωνεί κάτι που είναι μάλλον στα ελληνικά αλλά τα συλλαβίζει κατά γράμμα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Το νόημα είναι όμως ότι δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση οδού!

Απενεργοποίησα το google voice assistant, αλλά τα ίδια.

Κάποια λύση;

Δεν είχα αυτό το πρόβλημα ενόσω είχα το Note10+. Τι άλλαξε από το Νοέμβρη μέχρι τώρα;


Απαντάω στον εαυτό μου για την ώρα.

Πρόσθεσα 2η γλώσσα (english us) και έκανα ρύθμισα το google assistant. Μετά το γύρισα στα ελληνικά πάλι και έφυγε αυτή η τύπου spelling εκφώνηση.

Όμως ενώ όσο χρησιμοποιώ το κινητό, στην εφαρμογή χαρτών η εκφώνηση αναγνωρίζει ελληνικά, δηλαδή να πω μια ελληνική οδό, μόλις το συνδέω στο αμάξι μέσω Android Auto, δίνει δικαίωμα στο google voice assistant και ψάχνει μέσω αυτού και ελληνικά δεν υποστηρίζονται.

Αν όντως αυτό είναι το θέμα και το βρήκα, τότε τον ήπια. :lipsealed:
Δεν θα μπορώ να κάνω φωνητική αναζήτηση οδού ενόσω έχω συνδεδεμένο το τηλέφωνο.




Κάτι άλλο σε περίπτωση που ξέρει κάποιος.
Έχω ενεργοποιημένο το Vodafone WiFi Calling και βγάζει συνέχεια μια ειδοποίηση στη μπάρα:
IMS Service
Vodafone WiFi calling

με swipe φεύγει αλλά εμφανίζεται. Πως γίνεται να τι σταματήσει αυτό και να μην εμφανίζεται;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#650279
georgetz έγραψε:
axel12p έγραψε:
Με όριο τα 400€, μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον το Honor 20 Pro, το οποίο φαίνεται να τα πηγαίνει αρκετά καλά στο κομμάτι της φωτογραφίας. Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι άλλο που να μην ξεφεύγει από αυτή την τιμή και να μπορεί να ανταγωνιστεί το Pixel 3a στο κομμάτι της φωτογραφίας;


Πολύ καλό φαίνεται το 20 Pro, ιδιαίτερα σε φωτογραφία και ιδιαίτερα σε αυτά τα χρήματα

Παρουσιάζεται το 30 ως διάδοχος κάπου στα κοντά, χωρίς Google Services

Είπαμε να μην πάρουμε Google Pixel, αλλά τουλάχιστον το κινητό να έχει Google Services :lol:
Έτσι και αλλιώς, ήδη με το 20 Pro ξεφεύγω, σε σχέση με το ποσό που ήθελα να δώσω αρχικά. Υποθέτω πως το 30 θα είναι ακόμη ακριβότερο...