Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By alexm
#647783
socratesn έγραψε:https://www.car.gr/28575533-bmw-116-d-116-hp
Οι Βόρειοι γνωρίζουν τίποτα για τον πωλητή; :hmmm:
Rent a Car μου μυρίζει η όλη ατμόσφαιρα :oops:
(Edit, μόλις πρόσεξα όλη την επωνυμία = leasing :thumbsdown: )
Και είναι περίεργο spec, π.χ. έχει δέρματα από ό,τι φαίνεται, αλλά ούτε καν πίσω PDC :s_dunno

Το αμαξάκι ΑΝ έχει ρεαλιστικά χιλιόμετρα και είναι σε οκ κατάσταση αν και γυμνό από εξοπλισμό είναι σε αρκετά τίμια τιμή και ίσως ανέβω να το δω :ninja:



Πήρα εγώ τηλ την προηγούμενη Παρασκευή μπάς και πάω να την δω καθότι μένω αρκετά κοντά.
Το αμάξι είμαι λιζινγκ της εταιρείας με όλα του τα σέρβις στους ίδιους (φάση hertz).
προσωπικά δεν ψήθηκα.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#647785 Σίγουρα εν τέλει εφόσον σοβαρά 118 ή 120 βενζίνης στην Ελλάδα δεν παίζουν, μία diesel 1er δεν έχει πολλά υπέρ της αν δεν έχει έστω λίγο σοβαρό εξοπλισμό (που οκ είναι non factor εν τελει, επειδή σε καινούρια μικρά των 13Κ βρίσκεις τα πάντα από εξοπλισμό).

Αυτά που βάζω εγώ στην εξίσωση ως upsides είναι η Μικρή κατανάλωση / ελάχιστα πάγια έξοδα αναλογικά με το σήμα/μέγεθος. Σχετικά ταξιδιάρικο από άποψη ηχομόνωσης και υποθέτω λόγω εμπειριών και από την Ε90 σχετικά ενδιαφέρον αν και αδύναμο στην οδήγηση από άποψη έστω turn in άντε και σε καμιά χαζοκωλιά με 1η.

@mirage ξέρω πως γενικά τα focus είναι μάχιμα, μίας κ είναι κοντά μάλλον θα πάω μέσα στη βδομάδα μία βόλτα.
Το sync 2(?) που έχει το συγκεκριμένο δεν έχει android auto έτσι?

@alexm ευχαριστώ, είναι και για μένα no no η κατάσταση που περιέγραψες
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#649888 Με την 1 diesel η εμπειρία μου από προσπάθεια χαζοκωλιάς με πρώτη ήταν απογοητευτική. Λόγω ροπής ξεκολλάει απότομα και πολύ αλλά μετά ψοφάει τελείως καθώς ανεβαίνουν οι στροφές και αισθάνεσαι ξεκρέμαστος. Ίσως η άσφαλτος να μην ήταν αρκετά γλυστερή, δεν ξέρω αλλά πολύ αντικλαιμαξ η εμπειρία. Ζήτω η βενζίνα.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#650030 Η σειρά 1 ακόμα και στην έκδοση πετρελαίου είναι αξιόλογο αυτοκίνητο. Για μικρές ιπποδυνάμεις μάλλον θα την προτιμούσα, άσε που έχεις και πολλές επιλογές.

Το παπουτσοντιζαιν της το στα μάτια μου είναι ξεχωριστό και λόγος εκλογής.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#650090
red_monster έγραψε:Η σειρά 1 ακόμα και στην έκδοση πετρελαίου είναι αξιόλογο αυτοκίνητο. Για μικρές ιπποδυνάμεις μάλλον θα την προτιμούσα, άσε που έχεις και πολλές επιλογές.

Το παπουτσοντιζαιν της το στα μάτια μου είναι ξεχωριστό και λόγος εκλογής.


Συμφωνώ κι εγώ πως είναι πολύ καλό αυτοκίνητο, απλά δεν έχει σχέση με σπορ οδήγηση, κτλ...

Και γι' αυτά που προσφέρει (αφού δεν μας απασχολούν τα σπορ σε αυτές τις εκδόσεις) είναι σχετικά ακριβό θα έλεγα... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#651927 Επεισόδιο 10 στο "σίριαλ" αναζήτησης.

Countryman ONE D του 2016, είναι όσο χρέπι σε αξιοπιστία όσο τα "χαμηλά" mini ?
Ο Diesel του είναι ο κλασσικός που φοράνε και τα 1-Series νομίζω, οπότε ιδιαίτερα θέματα δεν πρέπει να έχει..
Κατά τα λοιπά, μας τρομάζει λόγω reputation της mini ή αξίζει μία ματιά?
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#651934 Απ' όσο έχω ψάξει, όχι.
Απλά το Countryman και του 2016 (νομίζω τελευταίο ΜΥ πριν την τρέχουσα γενιά), είναι βασισμένο στο "παλιό"
Άβαταρ μέλους
By JBT
#651939 Τι ακριβώς σε τραβάει σε αυτό το όχημα;

Ξεκίνα από εκεί βασικά γιατί αμφιβάλλω εάν πληροί έστω και μερικές ανάγκες σου :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#651944 Ψάχνω πολύ καιρό αυτοκίνητο και αν και δεν βιάζομαι, δυστυχώς βρίσκω τόσο εκτός τόπου και χρόνου τιμές σε μτχ (τουλάχιστον για τα δικά μου κριτήρια - καθένας όσο θέλει πουλάει) που πλέον το μόνο που κοιτάζω είναι κατά σειρά 1) Κατάσταση/τιμή 2) εξοπλισμός/τιμή , 3) κάτι που να μ' αρέσει εμφανισιακά. Οπότε απλά έχω ένα pool οχημάτων (1 series, A3, focus από 2016 και μετά, mini από 2015 και μετά) και κρίνω ανάλογα με τις "σωστές" αγγελίες που βρίσκω και όσα σωστά (μόλις 2 ως τώρα) οχήματα έχω δει από κοντά (σ'αυτό δεν βοηθά το ότι δεν μένω Θεσσαλονικη ή Αθήνα).

Θετικά που βλέπω για Countryman χωρίς φυσικά να τρελαίνομαι:
Ψηλό = Ξεγνοιασιά σε λακκούβες κλπ
Οικονομικό αναλογικά με τους χώρους του/μέγεθός του.
Λογικά πιο fun to drive από ένα duster ξέρω γω στην άσφαλτο.
Παίζουν κάποια καλοεξοπλισμένα σε καλύτερες τιμές από 1-Series που κοιτάζω.
Ψιλονεανικό γιατί ούτε οικογένεια έχω ούτε πρόκειται να το κρατήσω καμιά δεκαετία θέλω να πιστεύω.
Καλά δεν έχω κάνει και κάποια σαφή επιλογή, ότι ας πούμε είμαι ερωτευμένος ντε και καλά με countryman, απλά βρήκα ένα ενδιαφέρον σε καλή τιμή εντός budget.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#651976
socratesn έγραψε:Ψιλονεανικό γιατί ούτε οικογένεια έχω ούτε πρόκειται να το κρατήσω καμιά δεκαετία θέλω να πιστεύω.


Γιατί το Countryman δεν κάνει για οικογένεια??? :hmmm: :lol:

Στην θέση σου άνετα το έπαιρνα. Διαχρονικό και όμορφο. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#651983 Γιατί δεν εχει χώρους. Το προηγουμενο Countryman ειναι μαζεμενο σε διαστάσεις. Επίσης δεν είμαι σίγουρος ποσο ξεγνοιαστο ειναι στις λακκούβες αφου ειναι αρκετα σφιχτό.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#651989 Χώροι δεν με αφορούν ιδιαίτερα ούτως ή άλλως ο,τι και αν διαλέξω..
Επιβεβαιώνω απο διαφορες βολτες με ενα ιδιο αλλα βενζινοκίνητο πως είναι σκληρό (αδικαιολόγητα κιολας αναλογικά με το στυλ του αυτοκινήτου), αλλα τουλάχιστον εχει το ύψος οπότε παραμενει πιο stress free σε καροδρομους απο ενα χαμηλότερο όχημα..