Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#649403
saxon_747 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Χθες το απόγευμα είχα 2-3 αποσυνδέσεις.
Έκανα restart, το μόντεμ συγχρονισε στα 40/5,2 - έχω 50αρα και κανονικά πιάνει 51.
Τα ξημερώματα όλα νεκρά. Δήλωσα βλάβη, ήρθε ο τεχνικός το πρωί και άλλαξε ένα καλώδιο έξω από το σπίτι (έλειπα) γιατί λέει πέρασαν ρεύματα από το καλωδιο (?) και μου άφησε και ένα καινούργιο μόντεμ.
Έβαλα καινούργιο μοντεμ, καινούργια καλώδια χωρίς αποτέλεσμα. Αποσυνδεσα όλες τις τηλεφωνικές συσκευές, συνδεσα μόνο το μόντεμ στη γραμμή, τίποτα.
Τι άλλο μπορεί να φταίει;
Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ, μέτρησε όλη την εσωτερική καλωδίωση και απεφάνθη πως όλα τα εσωτερικά καλώδια είναι άχρηστα. Από κάπου πέρασε ρεύμα, πιθανόν ύστερα από κάποιο κεραυνό ή απλά από κάποιο βραχυκύκλωμα. Κανένα μόντεμ δε κλειδώνει, έστω και σε χαμηλότερη ταχύτητα.
Πρέπει, με λιγα λόγια, να αλλαχτεί όλο το καλώδιο από έξω έως τη κεντρική πρίζα.
Τι να κάνω;
Να το αναλάβει ηλεκτρολόγος - συνεργάτης της Cosmote ή να βρω έναν καλό ηλεκτρολόγο που να κατέχει το σπορ;
Τι εννοείς από έξω ως την κεντρική μπρίζα. Πού έξω; Ποια εσωτερική καλωδίωση τσέκαρε; Ο ΟΤΕ δεν είναι υπεύθυνος για μέχρι τον κεντρικό πίνακα του κτιρίου, μέσα στο κτίριο; Θεωρώ ότι μέχρι εκεί ελέγχουν. Αν όχι κάντο εσύ. Κι εσύ ναι μεν έχεις τσεκάρει ότι δεν φταίνε οι συσκευές (ελπίζω να αποσύνδεσες εκτός από τηλέφωνα και φαξ και τυχόν συναγερμό) αλλά πρέπει να ελέγξεις και τις καλωδιώσεις στο εσωτερικό του σπιτιού σου. Γιατί είναι εύκολο και πιο πιθανό να είναι ο υπάιτιος. Πρέπει να βρεις το σημείο που μπαίνει το καλώδιο του ΟΤΕ στο διαμέρισμά σου, την κεντρική μπρίζα. Από εκεί πάει η καλωδίωση στα δωμάτια κλπ. Αποσυνδέεις τα 1-2-3 καλώδια που πάνε στα δωμάτια και συνδέεις το ρούτερ απευθείας στην πηγή. Αν είσαι οκ τότε το πρόβλημα έχει να κάνει με το μέσα στο σπίτι σου. Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα τότε είναι πριν από εκείνο το σημείο και μετά από ό,τι τσέκαρε ο τεχνικός. Δηλαδή σε πολυκατοικία από τον κεντρικό πίνακα κάπου στο ισόγειο/υπόγειο μέχρι το διαμέρισμά σου. Και θα πρέπει να καλύπτεται από τα κοινόχρηστα.

Κι εγώ είχα πολλές αποσυνδέσεις και κάπως μειωμένη ταχύτητα (από τα 20-21 στα 13-15) και ξαφνικά μας πήρε τηλέφωνο όχι ο πάροχος αλλά ο ιδιοκτήτης του δικτύου να μας πει ότι υπήρχε θέμα που επιδιόρθωσαν. Και όντως ξαναπήγα στα 19+ και χωρίς διακοπές.
Το λέω αυτό γιατί μπορεί να μην φταίει ο πάροχος αλλά το δίκτυο. Και το ότι είναι ΟΤΕ δε σημαίνει ότι είναι ο ίδιος που πουλάει ίντερνετ και συντηρεί την υποδομή, μπορεί να μην μιλάνε μεταξύ τους πολύ συχνά.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649406
sknipper έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Χθες το απόγευμα είχα 2-3 αποσυνδέσεις.
Έκανα restart, το μόντεμ συγχρονισε στα 40/5,2 - έχω 50αρα και κανονικά πιάνει 51.
Τα ξημερώματα όλα νεκρά. Δήλωσα βλάβη, ήρθε ο τεχνικός το πρωί και άλλαξε ένα καλώδιο έξω από το σπίτι (έλειπα) γιατί λέει πέρασαν ρεύματα από το καλωδιο (?) και μου άφησε και ένα καινούργιο μόντεμ.
Έβαλα καινούργιο μοντεμ, καινούργια καλώδια χωρίς αποτέλεσμα. Αποσυνδεσα όλες τις τηλεφωνικές συσκευές, συνδεσα μόνο το μόντεμ στη γραμμή, τίποτα.
Τι άλλο μπορεί να φταίει;
Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ, μέτρησε όλη την εσωτερική καλωδίωση και απεφάνθη πως όλα τα εσωτερικά καλώδια είναι άχρηστα. Από κάπου πέρασε ρεύμα, πιθανόν ύστερα από κάποιο κεραυνό ή απλά από κάποιο βραχυκύκλωμα. Κανένα μόντεμ δε κλειδώνει, έστω και σε χαμηλότερη ταχύτητα.
Πρέπει, με λιγα λόγια, να αλλαχτεί όλο το καλώδιο από έξω έως τη κεντρική πρίζα.
Τι να κάνω;
Να το αναλάβει ηλεκτρολόγος - συνεργάτης της Cosmote ή να βρω έναν καλό ηλεκτρολόγο που να κατέχει το σπορ;
Τι εννοείς από έξω ως την κεντρική μπρίζα. Πού έξω; Ποια εσωτερική καλωδίωση τσέκαρε; Ο ΟΤΕ δεν είναι υπεύθυνος για μέχρι τον κεντρικό πίνακα του κτιρίου, μέσα στο κτίριο; Θεωρώ ότι μέχρι εκεί ελέγχουν. Αν όχι κάντο εσύ. Κι εσύ ναι μεν έχεις τσεκάρει ότι δεν φταίνε οι συσκευές (ελπίζω να αποσύνδεσες εκτός από τηλέφωνα και φαξ και τυχόν συναγερμό) αλλά πρέπει να ελέγξεις και τις καλωδιώσεις στο εσωτερικό του σπιτιού σου. Γιατί είναι εύκολο και πιο πιθανό να είναι ο υπάιτιος. Πρέπει να βρεις το σημείο που μπαίνει το καλώδιο του ΟΤΕ στο διαμέρισμά σου, την κεντρική μπρίζα. Από εκεί πάει η καλωδίωση στα δωμάτια κλπ. Αποσυνδέεις τα 1-2-3 καλώδια που πάνε στα δωμάτια και συνδέεις το ρούτερ απευθείας στην πηγή. Αν είσαι οκ τότε το πρόβλημα έχει να κάνει με το μέσα στο σπίτι σου. Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα τότε είναι πριν από εκείνο το σημείο και μετά από ό,τι τσέκαρε ο τεχνικός. Δηλαδή σε πολυκατοικία από τον κεντρικό πίνακα κάπου στο ισόγειο/υπόγειο μέχρι το διαμέρισμά σου. Και θα πρέπει να καλύπτεται από τα κοινόχρηστα.

Κι εγώ είχα πολλές αποσυνδέσεις και κάπως μειωμένη ταχύτητα (από τα 20-21 στα 13-15) και ξαφνικά μας πήρε τηλέφωνο όχι ο πάροχος αλλά ο ιδιοκτήτης του δικτύου να μας πει ότι υπήρχε θέμα που επιδιόρθωσαν. Και όντως ξαναπήγα στα 19+ και χωρίς διακοπές.
Το λέω αυτό γιατί μπορεί να μην φταίει ο πάροχος αλλά το δίκτυο. Και το ότι είναι ΟΤΕ δε σημαίνει ότι είναι ο ίδιος που πουλάει ίντερνετ και συντηρεί την υποδομή, μπορεί να μην μιλάνε μεταξύ τους πολύ συχνά.


Όλα αυτά που γράφεις, τα έκανε ο τεχνικός του ΟΤΕ.

Τσεκαρε ότι στον κεντρικό πίνακα έρχεται 50αρα. Μπήκε μέσα στο σπίτι, στην κεντρική πρίζα, και βρήκε το καλώδιο που έρχεται από εξω στην κεντρική πρίζα όπου δοκίμασε κάθε ζεύγος καλωδίων (έρχονται 3 ζεύγη). Δοκίμασε κάθε ζεύγος απευθείας στο ρούτερ παρακάμπτοντας ακόμα και την τηλεφωνική πρίζα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#649408
saxon_747 έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:@ SIHCTR , δε νομίζω οτι θα δεις 100 down... :hmmm:

@saxon, δηλαδή αν συνδέσεις το ρούτερ έξω, στη παροχή του ΟΤΕ, κλειδώνει?
Δε ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα αλλά το έχω κάνει κι αυτό όταν μου έλεγαν μπαρούφες ότι φταίει η καλωδίωση της οικίας...


Και τι έκανες τελικά;


Σύνδεσα το ρουτερ απευθείας στη παροχή του ΟΤΕ πριν μπει στο σπίτι, και συνέχιζε τα κουλά του, απαίτησα άλλο τεχνικό που αποδείχθηκε ότι υπήρχε θέμα στον ΟΤΕ και επιδιορθώθηκε.

Μπορεί όντως να έχεις θέμα, απλά λέω τσέκαρε το αν μπορείς....
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#649458 Κι εγω το ειχα κανει παλιοτερα για να τεσταρω την εσωτερικη μου καλωδιωση. Πηγα με μπαλαντεζα και laptop, κουμπωσα το router κατω στην εισοδο της οικοδομης στο κουτι με τα καλωδια του ΟΤΕ ωστε να δω αν συγχρονιζει καλυτερα σε σχεση με το σπιτι. Ειχα δει αμελητεα διαφορα οποτε συμπερανα οτι ολα καλα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#649467 Όταν τσεκάρεις στην είσοδο της οικοδομής αφενός πρέπει να προσέχεις μην βγάλεις κανενός άλλου καλώδιο και αφετέρου να αποσυνδέσεις τα καλώδια που πάνε προς το διαμέρισμά σου ώστε να μην επηρεάζεται η μέτρηση από τυχόν προβλήματα της υπόλοιπης καλωδίωσης.
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#649539
MIXOStsi έγραψε:@ SIHCTR , δε νομίζω οτι θα δεις 100 down... :hmmm:


Ας πάει και στα 80, δε θα με πειράξει. Το upload πάντως απ'ότι καταλαβαίνω είναι στο +10% (κοντά 11).

Άντε να δούμε πότε θα αξιωθεί να φτάσει το ρούτερ με τα ΕΛΤΑ, μετά ο τεχνικός κλπ... Θα πιάσουμε φθινόπωρο.... Έλεος! :help:

Τέσπα, έριξα μια ματιά και εντόπισα διάφορα VDSL καφάο σε περίπου 400-500 μέτρα walking distance, οπότε υποθέτω ότι κατ' αρχήν η θεωρητική ταχύτητα που μπορούμε να πιάσουμε είναι υψηλότερη. Θα σας ενημερώσω όταν υπάρξει εξέλιξη...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#649603 εννοούσα ότι δε ξέρω αν θα ξεπεράσεις το attainable...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#649637
SIHCTR έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:@ SIHCTR , δε νομίζω οτι θα δεις 100 down... :hmmm:


Ας πάει και στα 80, δε θα με πειράξει. Το upload πάντως απ'ότι καταλαβαίνω είναι στο +10% (κοντά 11).

Άντε να δούμε πότε θα αξιωθεί να φτάσει το ρούτερ με τα ΕΛΤΑ, μετά ο τεχνικός κλπ... Θα πιάσουμε φθινόπωρο.... Έλεος! :help:

Τέσπα, έριξα μια ματιά και εντόπισα διάφορα VDSL καφάο σε περίπου 400-500 μέτρα walking distance, οπότε υποθέτω ότι κατ' αρχήν η θεωρητική ταχύτητα που μπορούμε να πιάσουμε είναι υψηλότερη. Θα σας ενημερώσω όταν υπάρξει εξέλιξη...

αμα το κοντινοτερο σου ειναι στα 500 μετρα τοτε σιγουρα εισαι πανω απο τα 700 μετρα καλωδιακα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#649640
SIHCTR έγραψε:...Προς το παρόν έχουμε ακόμη το Speedport Entry 2i... Yποτίθεται ότι όταν έρθει το καινούριο router πρέπει να καλέσουμε τεχνικό να έρθει να μας το ρυθμίσει...


Απο ADSL πηγες σε VDSL? Γιατι κι εγω το εκανα προσφατως και δε μου στειλανε νεο router. Το ιδιο που ειχα πριν κρατησα, σε καποια φαση εγινε μια αποσυνδεση και μετα που ξανασυνδεθηκε ημουν πλεον σε VDSL :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#649641 το Speedport Entry 2i κάνει και για adsl και για vdsl.

μην περιμένετε άλλο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#649642
elteo έγραψε:το Speedport Entry 2i κάνει και για adsl και για vdsl.

μην περιμένετε άλλο.


Αυτο ηξερα κι εγω, αλλα οταν διαβασα το ποστ του SIHCTR καταλαβα οτι κατι τετοιο του υποσχεθηκαν απο Κοσμοτε, οποτε σκεφτηκα μπας και παιζει πιο εξειδικευμενο router...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#649643 Τεχνικός της vodafone, σε ερώτησή μου για το πότε θα είναι διαθέσιμο οτιδήποτε > 30mpbs, μου απάντησε: "Λόγω του ότι είστε κοντά στο Αστικό Κέντρο, δεν γνωρίζω αν θα υπάρξει μεγαλύτερο εμπορικό πακέτο σε ταχύτητα, διαθέσιμο. Λογικά θα είναι για αρκετό καιρό, δεν γνωρίζω αν θα αλλάξει σύντομα, και θα υπάρχει διαθέσιμο κάποιο άλλο πακέτο."

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#649653 Αυτοι που ειναι κοντα στα αστικα κεντρα ειναι να παρουν ftth κανονικα. Και οχι απο καμπινα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#649657 Ο ΟΤΕ βγάζει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα fibre στη διεύθυνσή μου, ενώ η vodafone όχι (μέχρι 30άρα). Παίζει αυτό ή κάνουν λάθος οι του OTE; Παίζει να ισχύει το ftth δηλαδή αλλά μόνο από ΟΤΕ;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#649660
Scotch έγραψε:Ο ΟΤΕ βγάζει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα fibre στη διεύθυνσή μου, ενώ η vodafone όχι (μέχρι 30άρα). Παίζει αυτό ή κάνουν λάθος οι του OTE; Παίζει να ισχύει το ftth δηλαδή αλλά μόνο από ΟΤΕ;

Ναι, παιζει. Το ίδιο συμβαίνει και στην δική μου περιοχη.