Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#645461 Cquartz UK 3.0 στου αδερφού, σειρά έχουν τα δικά μου

Έπεσε και παραγγελία 300 ευρώ σε προϊόντα της Carpro για πλύσιμο συντήρηση. Βλέπω να πλένουμε ένα 3ωρο το λιγότερο ΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#645487 Αν δεν έβλεπα ζωντανά και βήμα βήμα την διαφορά που κάνει η εφαρμογή κάθε προιόντος δεν θα έμπλεκα ποτέ.
Αλλά οι διαφορές είναι μεγάλες και αξίζει να συντηρείς το αποτέλεσμα μετά.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#645534 Με γυαλόχαρτο 3000 και την Super Resin Polish της Autoglym θα καταφέρω να ξεθολώσω τα φανάρια; Δεν είναι στο στάδιο κιτρινίσματος αλλά φαίνονται ότι έχουν θολώσει λίγο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#645535 Mε χέρι να διορθώσεις 3000 ντουκόχαρτο;;; Χλωμό μου φαίνεται! Ειδικά με SRP που είναι γυαλιστική.
Για τα φανάρια πάντως που δεν είναι πολύ χάλια ή/και δεν χρειάζεται να γίνουν τέλεια, δεν ασχολείται κανείς με τρίψιμο. Κατ' ευθείαν αλοιφαδόρος με σφουγγαράκι μικροϊνών και σε 1' φτάνουν στο 80+%.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#645536 To λες επειδή είναι πολύ ψιλό; Ενδεχομένως να βρω και 1000, απλά αυτά τώρα έχω εύκαιρα και δεν έχω καν αλοιφαδόρο.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#645538 Για το χέρι, κανένα ντουκόχαρτο δεν είναι ψιλό!
Προχώρα το και το πολύ πολύ αν δεν βγουν οι γρατζουνιές του ντουκόχαρτου, έλα να το διορθώσουμε.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#645552
rocsta έγραψε:Για το χέρι, κανένα ντουκόχαρτο δεν είναι ψιλό!
Προχώρα το και το πολύ πολύ αν δεν βγουν οι γρατζουνιές του ντουκόχαρτου, έλα να το διορθώσουμε.


η σμιρδεξ βγαζει σε νερου μεχρι και 5000.Ουτε αυτο?
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#645553 Δεν εχω δουλέψει σε βερνίκι είτε αμαξωματος, ειτε φαναριων λεπτότερο απο 5000. Αλλα και τι να αφαιρέσεις με 5000; Δε θα ειναι δωρο αδωρο;

< >
Άβαταρ μέλους
By postruck
#645558
panos2171 έγραψε:To λες επειδή είναι πολύ ψιλό; Ενδεχομένως να βρω και 1000, απλά αυτά τώρα έχω εύκαιρα και δεν έχω καν αλοιφαδόρο.

Πάνο,έχεις τρυπάνι με μεταβαλόμενη ταχύτητα??Αν ναι,παίρνεις ενα σετ απο την 3Μ ή οτι άλλο βρείς και είσαι έτοιμος.Αν όχι πας σε ενα κατάστημα με χρώματα αυτοκινήτου, παίρνεις ντουκόχαρτα νερού απο 1000 έως 4000 και ενα ενδιάμεσο απο 1000 εως 2000.Θα πάρεις οπωσδήποτε και ενα αφρώδες τακάκι.Χωρίς αυτό θα δείς αρκετές γραντσουνιές στο τέλος και φυσικά θα τα τρύψεις πολύ ποιο ξεκούραστα.Με την autoglym στο τέλος,ναι θα κάνεις δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#645580
rocsta έγραψε:Για το χέρι, κανένα ντουκόχαρτο δεν είναι ψιλό!
Προχώρα το και το πολύ πολύ αν δεν βγουν οι γρατζουνιές του ντουκόχαρτου, έλα να το διορθώσουμε.

postruck έγραψε:
panos2171 έγραψε:To λες επειδή είναι πολύ ψιλό; Ενδεχομένως να βρω και 1000, απλά αυτά τώρα έχω εύκαιρα και δεν έχω καν αλοιφαδόρο.

Πάνο,έχεις τρυπάνι με μεταβαλόμενη ταχύτητα??Αν ναι,παίρνεις ενα σετ απο την 3Μ ή οτι άλλο βρείς και είσαι έτοιμος.Αν όχι πας σε ενα κατάστημα με χρώματα αυτοκινήτου, παίρνεις ντουκόχαρτα νερού απο 1000 έως 4000 και ενα ενδιάμεσο απο 1000 εως 2000.Θα πάρεις οπωσδήποτε και ενα αφρώδες τακάκι.Χωρίς αυτό θα δείς αρκετές γραντσουνιές στο τέλος και φυσικά θα τα τρύψεις πολύ ποιο ξεκούραστα.Με την autoglym στο τέλος,ναι θα κάνεις δουλειά.
Κλασσικό δράπανο με 2 ταχύτητες

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#649595
GTS έγραψε:
panos2171 έγραψε:Τα πλυντήρια τύπου labiko απ όσο έχω δει και μου χουν πει έχουν self service βιολογικό καθαρισμό. Μια σκούπα δηλαδή που ρίχνει σαπουνάδα και αμέσως την απορροφάει για να μη γίνει μούσκεμα. Αν αφήσουμε στην άκρη στο αν κάνουν δουλειά ή όχι (απ ότι μου παν κάνουν) υπάρχει περίπτωση ζημιάς στην ταπετσαρία; Ειδικά σε μπεζ που έχω; Δε μιλάμε για ουρανούς, πόρτες κλπ παρά μόνο στη μοκέτα του σαλονιού.


αν μιλαμε για steam cleaners που εχω δει να δουλευουν σε μοκέτες εσωτερικου (πατακια κλπ) όχι δεν κανουν ζημια... απλα κοιτα να είναι καλο το μηχανημα...αυτου του είδους τον καθαρισμο το πολύ να το κανεις μια φορα τον χρονο αν μιλαμε για παλιο αμαξι με μεγαλη χρηση. για μικρη χρηση μια φορα τα 3 χρονια.


Κανουν δουλειά αλλα θα έλεγα δρουν κυριως τοπικά και σε στοχευμενους λεκεδες
Σε εμενα πχ που το πισω καθισμα γινεται αχουρι απο τα μικρα, πατημασιες, στάμπες απο πορτοκαλαδες κτλ κτλ πολλες φορες το εχω καθαρισει ετσι. Στο self service πλυντήριο που παω εχει τετοιες σκουπες που με ενα 2ευρω σου δινει 5 λεπτα νομιζω. Δεν ειναι για πολλά πολλα

Ασχετη ερώτηση.
Για τα μιγακια/εντομα ποιο προιον χρησιμοποιειτε?
Γεμιζει αρκετα μπροστά και δεν θελω να το "κακοποιήσω" με τις βουρτσες που υπάρχουν στα πλυντηρια
Υπαρχει καποιο σπρευ που μπορω να βάλω άφοβα χωρίς να μου θολώσει το χρώμα?
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#649597 Κάθε φορά μετά από ταξίδι, περνάς από κάνα Λαμπίκο, δίνεις 1-2€ και το κάνεις μόνος σου με το πιεστικό που βγάζει ζεστό νερό.
Εγώ αυτό κάνω και έχω βρει την υγεία μου.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#649599
Giuseppe Busso έγραψε:Κάθε φορά μετά από ταξίδι, περνάς από κάνα Λαμπίκο, δίνεις 1-2€ και το κάνεις μόνος σου με το πιεστικό που βγάζει ζεστό νερό.
Εγώ αυτό κάνω και έχω βρει την υγεία μου.



Αυτο θα κανω!
Εχω εφοδιαστει και με ενα υγρο κερι της Autoglym γιατι τα δικα τους τα κερια-γυαλιστικα δεν τα εμπιστευομαι
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#656709