Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#648925
Giuseppe Busso έγραψε:
drdino έγραψε:Πάνω χέρι/κάτω χέρι σε σχέση δύο ανθρώπων: δεν σχολιάζω άλλο καθώς διαφωνώ ολοκληρωτικά με τέτοια θεώρηση. :)


Κολλάς σε λέξεις και χάνεις το νόημα.
Δηλαδή διαφωνείς ότι ο Γιώργος εμμέσως χειραγωγείται από την κοπέλα;
Δεν βλέπεις ότι ο τρόπος που σκέφτεται, αυτό δείχνει;
Δεν περνάει καλά, δεν είναι ερωτευμένος, λέει πως την αγαπά αλλά μοιάζει κάτι περισσότερο με μια συνήθεια, μια ρουτίνα και ενώ όλα αυτά είναι αλήθεια, φοβάται να χωρίσει.


Ο Γιώργος έχει πρόβλημα στη σχέση του, αν αυτό νομίζουμε ότι θα λυθεί "παίρνοντας το πάνω χέρι" κι αυτό θα οδηγήσει σε μια ευτυχισμένη σχέση νομίζω πως θα βρεθούμε προ εκπλήξεως.

Αν θεωρείς πως κολλάω σε λέξη επειδή καταλαβαίνω το "παίρνω το πάνω χέρι" κυριολεκτικά ως "παίρνω πλεονέκτημα/ισχύ" τότε ναι, όντως κολλάω γιατί δεν συμφωνώ. Αν πάλι με την έκφραση αυτή εννοείς πως πρέπει οι δύο ενήλικες να δουν αν τα θέλω τους ταιριάζουν και τι προσφέρουν ο ένας στον άλλον και να πορευτούν αναλόγως, τότε συμφωνούμε, απλώς το "παίρνω το πάνω χέρι" δεν θα το χρησιμοποιούσα σε αυτήν την περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#648926
mirage έγραψε:Δεν ξερω ποιος χειραγωγεί ποιόν βεβαια, η κοπέλα που του λεει τα πλάνα της ή ο Γιώργος που ειναι σε φάση δεν γουστάρω την φαση αλλα μένω εδώ γιατι δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω.

έχει , πως δεν έχει; στο γραφείο , παραλίγο...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#648927 Αυτό δεν είναι πλάνο ρε μουσατε αυτο ειναι κι αν σου κάτσει φαση που δείχνει βεβαια και σε τι φάση ειναι.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648928
drdino έγραψε:Ο Γιώργος έχει πρόβλημα στη σχέση του, αν αυτό νομίζουμε ότι θα λυθεί "παίρνοντας το πάνω χέρι" κι αυτό θα οδηγήσει σε μια ευτυχισμένη σχέση νομίζω πως θα βρεθούμε προ εκπλήξεως.

Αν θεωρείς πως κολλάω σε λέξη επειδή καταλαβαίνω το "παίρνω το πάνω χέρι" κυριολεκτικά ως "παίρνω πλεονέκτημα/ισχύ" τότε ναι, όντως κολλάω γιατί δεν συμφωνώ. Αν πάλι με την έκφραση αυτή εννοείς πως πρέπει οι δύο ενήλικες να δουν αν τα θέλω τους ταιριάζουν και τι προσφέρουν ο ένας στον άλλον και να πορευτούν αναλόγως, τότε συμφωνούμε, απλώς το "παίρνω το πάνω χέρι" δεν θα το χρησιμοποιούσα σε αυτήν την περίπτωση.


Οπότε μάλλον συμφωνούμε πιο πολύ παρά διαφωνούμε καθώς αυτό ακριβώς εννοώ.
Δεν είμαι καθόλου σεξιστής και δίνω και χώρο και βήμα στη σχέση. Και το λέω αλήθεια αυτό.
Απλά η σχέση του Γιώργου, με βάση όσα μας είπε, δείχνει να έχει τελματώσει. Κάτι πρέπει να την ταρακουνήσει λοιπόν για να δουν αν μπορούν, αν ταιριάζουν να είναι μαζί, ειδάλλως αν δεν γίνει αυτό, ας το διαλύσουν μια ώρα αρχύτερα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#648929 Η φάση


Λίτσης --> Ντίνος
Ξυκομηνός --> Μπούσος
Βαγγέλης --> Φόκουσμαν
Λίντα --> λεγάμενη
Άβαταρ μέλους
By markvag
#648939 Κάποιος να φέρει τον bihla! :rtfm: :s_yes
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#649054
JBT έγραψε:Η μόνη διαφορά άντρα/γυναίκα στο θέμα γάμου είναι μια:

Η γυναίκα ελπίζει να αλλάξει ο άντρας μετά τον γάμο ενώ ο άντρας ελπίζει να μην αλλάξει η γυναίκα μετά τον γάμο

Deal with it

+ τα ημι-ώριμα χρόνια μου.
Και η συνηθισμένη κατάληξη είναι να αλλάζουν και οι δυο :innocent:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#649055 μετά από χρόνια και χρόνια που προσπαθεί η τύπισσα να αλλάξει τον τύπο γιατί κλασικά ο τύπος δεν ξέρει πού πάνε τα 4 και πρέπει να του τα μάθει η τύπισσα, γυρίζει η τύπισσα και τού λέει

- τύπε θέλω να χωρίσουμε. δεν είσαι ο τύπος που είχα γνωρίσει και ερωτευθεί τότε


βγαλμένα από τη ζωή αυτά ε :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#649185
Giuseppe Busso έγραψε:
Σε χαλάει δηλαδή ότι η "γυναίκα" θέλει να σε αλλάξει σιγά σιγά (πιο σεξιστικό πεθαίνεις)



Πιο σεξιστικό από τα

«Αμαξι πολης για κοπέλα»
«Μπουσαινα»

;

Giuseppe Busso έγραψε:
Με λίγα λόγια, τον έχει στο τσεπάκι της. Είναι καιρός να αλλάξουν οι ρόλοι και να πάρει αυτός το πάνω χέρι.
Ξέρεις πως παίρνεις το πάνω χέρι σε μια γυναίκα; Με τη ζήλεια.
Κανόνες 3500 ετών περίπου.


:vava: :vava:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#649192 Παρακολουθώ όλα όσα έχετε γράψει... Είναι σημαντικά.

Σας μερσω πολύ όλους σας! Το γεγονός ότι τα γραψα και οι απαντήσεις σας, με βοήθησαν να βάλω το μυαλό μου σε μια σειρά.
Σύντομα θα τα πούμε...

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#649195 Αν κατάφερες με αυτές τις στοιχομυθίες που γράφηκαν να βάλεις το μυαλό σου σε μια σειρά, κάτι σου συμβαίνει...
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#649292 Οτ-αν καποιος φτανει στο διλλημα, το σοβαρευουμε ή χωριζουμε, δεν εχω δει ποτε να σωζεται η κατασταση.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#649492

Jimmy Fallon Blew a Chance to Date Nicole Kidman
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#655347 https://www.ladbible.com/news/news-infl ... ZljM5QrXAc

Influencer Marries Her 20-Year-Old Stepson After Splitting From His Dad

Εικόνα

Εικόνα