Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#648139 Δε βρίσκω τέτοιο λάστιχο εύκολα. Είχα 26χ2.1 νομίζω, και πήγα στην 26 χ1.6. (φορου΄σα τα conti sport contact με προστασία σαμπρέλας). Μια χαρά ευχαριστημένος από τις διαστάσεις. οπότε αυτά που τα βρίσκω σε χ1.7 δε θα είναι και τόσο διαφορετικά.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#648168
JimClark έγραψε:Έφερα πίσω το ποδήλατο από τη Χαλκιδική. φοράει διάσταση 26". Βλέπω για continental contact plus και schwalbe marathon. 26 επί 1.75. απόψεις; Προτάσεις; 99 % χρήση άσφαλτο ταλαιπωρημένη και λίγο βατό χωματόδρομο.




^
That.... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By JBT
#648341 Το μωρό είναι έτοιμο

Κυριολεκτικά το εγλυψα :s_wacko

Αύριο θα αλλάξει σχήμα το κωλί μου... Για να δούμε εάν θα βγει το πρόγραμμα... :s_music :s_devil
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#648504
kostis20 έγραψε:https://www.globalcycling.gr/product/ideal-strobe-uni-27-5-2018/
Eγω το πήρα 400.
Ενταξει δε φοράει και Deore XT ,αλλά από μια βόλτα που το πήρα είναι αψογο.Τα φρένα όλα τα λεφτα .Η ανάρτηση πολύ βολική και δε κοπανάνε τα χέρια σε κάθε λακούβα.

Σκέφτομαι αυτό για τον μεγάλο (~10 ετών). Το δοκίμασε στα ξαδέλφια του και ενθουσιάστηκε (του άρεσε σαν μέγεθος). Πώς το βλέπετε;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#648592
Scotch έγραψε:Σκέφτομαι αυτό για τον μεγάλο (~10 ετών). Το δοκίμασε στα ξαδέλφια του και ενθουσιάστηκε (του άρεσε σαν μέγεθος). Πώς το βλέπετε;
Δεν ξέρω αν υπάρχουν χειρότερα (δεν μπορεί, θα υπάρχουν) αλλά σίγουρα υπάρχουν καλύτερα. Και μια ρητορική ερώτηση, πόσο καλό περιμένεις να είναι για 270 ευρώ αλουμινένιο με ανάρτηση και δισκόφρενα; Μήπως να του πάρεις με 160 ένα με 26άρες ρόδες χωρίς δίσκους και ανάρτηση; Μια χαρά για 10 χρονών. Πόσο χειρότερο θα είναι....
Φυσικά χωρίς καθυστέρηση θα αναφερθώ στον ελέφαντα στο δωμάτιο. Που θα το κυκλοφορεί που θέλει και ανάρτηση; Και του χρειάζονται τόσο μεγάλα και βαρειά ελαστικά;
Λες ότι του άρεσε σαν μέγεθος; Ποιο απ'όλα, η έκδοση με 27,5 ή 29 τροχούς; Και ποιο μέγεθος πλαισίου 13,5 15 17 ή 19; Εϊναι αρκετά ψηλός για τόσο μεγάλες ρόδες;
Αν πάτε να το δείτε από κοντά ζύγισέ το, έχω περιέργεια. Και ας δοκιμάσει και κανένα άλλο ποδήλατο, κανονικό με νορμάλ λάστιχα να δει πόσο πιο γρήγορα πάνε. Εκτός αν είναι η μόδα οπότε θα το καταπιούμε.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#648602 220 χλμ εχθές με 4004 υψομετρικά

Αν είχα ελαφρύ πάτημα κι όχι το ασηκωτο 53/39 θα είχα γράψει πολλά περισσότερα.... :eat:


Οπότε από υψομετρικά κάπου εκεί είναι το όριο :hmmm:

Επόμενη στάση τα 300 λοιπόν έτσι για να λέω ότι το έκανα κι αυτό :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#648612
sknipper έγραψε:
Scotch έγραψε:Σκέφτομαι αυτό για τον μεγάλο (~10 ετών). Το δοκίμασε στα ξαδέλφια του και ενθουσιάστηκε (του άρεσε σαν μέγεθος). Πώς το βλέπετε;
Δεν ξέρω αν υπάρχουν χειρότερα (δεν μπορεί, θα υπάρχουν) αλλά σίγουρα υπάρχουν καλύτερα. Και μια ρητορική ερώτηση, πόσο καλό περιμένεις να είναι για 270 ευρώ αλουμινένιο με ανάρτηση και δισκόφρενα; Μήπως να του πάρεις με 160 ένα με 26άρες ρόδες χωρίς δίσκους και ανάρτηση; Μια χαρά για 10 χρονών. Πόσο χειρότερο θα είναι....
Φυσικά χωρίς καθυστέρηση θα αναφερθώ στον ελέφαντα στο δωμάτιο. Που θα το κυκλοφορεί που θέλει και ανάρτηση; Και του χρειάζονται τόσο μεγάλα και βαρειά ελαστικά;
Λες ότι του άρεσε σαν μέγεθος; Ποιο απ'όλα, η έκδοση με 27,5 ή 29 τροχούς; Και ποιο μέγεθος πλαισίου 13,5 15 17 ή 19; Εϊναι αρκετά ψηλός για τόσο μεγάλες ρόδες;
Αν πάτε να το δείτε από κοντά ζύγισέ το, έχω περιέργεια. Και ας δοκιμάσει και κανένα άλλο ποδήλατο, κανονικό με νορμάλ λάστιχα να δει πόσο πιο γρήγορα πάνε. Εκτός αν είναι η μόδα οπότε θα το καταπιούμε.

Η πολύ απλά μπορεί να τον εντυπωσίασαν όλα αυτά τα βδελυρά που αναφέρεις,ας συγχωρήσουμε ενα δεκάχρονο παιδί που δεν είναι στο επίπεδο Τζομπαρου (βλ ένα ποστ πάνω από εμένα ή κάτω από εσένα). :s_roses
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#648613 @skniper, επειδή φίλος πήρε για τον γιο του ένα ίδιο, χωρίς δισκόφρενα όμως, και το σήκωσα να δω βάρος, είναι κάνα δυο κιλα πιο ελαφρυ από το σιδερένιο 26ρι του δικου μου των 170€. Ας έχει 27,5 με φαρδιά ελαστικά τροχους.
Στά παιδια αγοράζεις ποδηλατο με ορίζοντα 2-4 χρόνων γιατί είτε θα ψηλωσουν, είτε θα βαρεθουν, είτε θα το ρημάξουν.
Γωνίες, γεωμετρίες, κλπ που ψάχνουμε εμείς δεν απασχολουν αφού σε 6 μήνες το σωστό ποδηλατο θα γίνει λάθος.

Οπότε αν αρεσει στο παιδι, μεγεια του. Και μόνο το βάρος που θα γλυτώνει ο μπαμπάς από το ανέβα-κατεβα στην αποθήκη ή την σχάρα ποδηλατων, κέρδος είναι.




Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By elteo
#648614
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#648621 Μπράβο σου JBT και για την απόσταση και για τα υψομετρικά.

Για το παιδί τουλάχιστον ας σιγουρευτεί ότι θα μπορεί να το καβαλάει. Βγαίνει σε 4 μεγέθη.
Κι όμως το βάρος, επιμένω, για άτομο 20-30-40 κιλών έχει μεγάλη σημασία. Στην πράξη όσο μεγάλη και για τους σοβαρούς ποδηλάτες-αναβάτες. Αυτά τα 2-3-5 κιλά αποτελούν σημαντικό ποσοστό του συνόλου ποδήλατο-ποδηλάτης αλλά και κάνουν διαφορά στο πόσο εύκολα θα το μανουβράρει το παιδί.
Και ναι, το έχω καταλάβει ότι ελάχιστα παιδιά ενδιαφέρονται για ταχύτητα σε αυτήν την ηλικία και πάνε για τις ροδάρες...
Πάντως η κόρη μου κατάλαβε όταν της εξήγησα ότι το ποδήλατό της έχει λεία λάστιχα γιατί πάει κυρίως σε άσφαλτο και έτσι θα είναι πιο γρήγορη από τους φίλους της με τα άγρια λάστιχα.
Βέβαια όλο και σηκώνουμε τη σέλλα (αυτή μου το ζητάει γιατί έχει καταλάβει τη σημασία του ύψους της σέλλας στην απόδοση) και πλησιάζουμε στο τέρμα. Το 20άρι τελειώνει και πρέπει να αρχίσουμε να κοιτάμε το επόμενο. 26άρι υποθέτω, 9 ετών.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#648622 Κάποτε ένας σοφός στο Θιβέτ επάνω έλεγε...

Sans amortisseur

Τι να εννοούσε άραγε :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#648624
sknipper έγραψε:Μπράβο σου JBT και για την απόσταση και για τα υψομετρικά.

Για το παιδί τουλάχιστον ας σιγουρευτεί ότι θα μπορεί να το καβαλάει. Βγαίνει σε 4 μεγέθη.
Κι όμως το βάρος, επιμένω, για άτομο 20-30-40 κιλών έχει μεγάλη σημασία. Στην πράξη όσο μεγάλη και για τους σοβαρούς ποδηλάτες-αναβάτες. Αυτά τα 2-3-5 κιλά αποτελούν σημαντικό ποσοστό του συνόλου ποδήλατο-ποδηλάτης αλλά και κάνουν διαφορά στο πόσο εύκολα θα το μανουβράρει το παιδί.
Και ναι, το έχω καταλάβει ότι ελάχιστα παιδιά ενδιαφέρονται για ταχύτητα σε αυτήν την ηλικία και πάνε για τις ροδάρες...
Πάντως η κόρη μου κατάλαβε όταν της εξήγησα ότι το ποδήλατό της έχει λεία λάστιχα γιατί πάει κυρίως σε άσφαλτο και έτσι θα είναι πιο γρήγορη από τους φίλους της με τα άγρια λάστιχα.
Βέβαια όλο και σηκώνουμε τη σέλλα (αυτή μου το ζητάει γιατί έχει καταλάβει τη σημασία του ύψους της σέλλας στην απόδοση) και πλησιάζουμε στο τέρμα. Το 20άρι τελειώνει και πρέπει να αρχίσουμε να κοιτάμε το επόμενο. 26άρι υποθέτω, 9 ετών.
26αρι πήραμε κι εμείς για σχεδόν 9 ετών, 1,36 ύψος, πλέον.
Ένα Ideal trial :
https://www.idealbikes.net/?section=358 ... tail1494=1
Άβαταρ μέλους
By JBT
#648703 Προχθές πριν φύγω για τη μεγάλη βόλτα ζυγιστηκα για να δω τι θα δείξει στην επιστροφή...

Μαζί μου πήρα 4 μπανάνες, 2 σακουλάκια με αλμυρά μπισκότα, μπάρες, 1 τζελακι και χαλβαδακια κι αφού είχα φάει πρωινό με γάλα-πρωτεϊνη-μιξ βρώμης και 4 αυγά ποσέ :inlove: για να με βγάλουν το πρώτο 3ωρο που ήξερα ότι θα το πηγαίναμε χαλαρά (παρόλο που φτάσαμε στο πιο υψηλό σημείο της διαδρομής, 1000 μετά υψόμετρο)

Από νερό ούτε καν μπορώ να υπολογίσω πόσο ήπια :hmmm: πιστεύω γύρω στα 5 λίτρα :hmmm: :hmmm:

Κάπου στο 70ο χλμ ήθελα να ανοίξω και για 10+ χλμ στο 6,3% κλίση είχα 170+ παλμούς :s_crazy

Τόσο δυνατό άνοιγμα έκανα και στο 195ο χλμ όταν ανέβηκα την πιο δυσκολη ανηφόρα της περιοχής για να καταφέρω να συμπληρώσω τα 4000 υψομετρικά (6,4 χλμ στο 6,4%)

Τελικά έφτασα ακριβώς με τα ίδια κιλά πίσω. Το κομπιούτερ έβγαλε 5000 θερμίδες
Άβαταρ μέλους
By JBT
#648707 https://imgpile.com/i/IQieOg

https://imgpile.com/i/IQs4tN

https://imgpile.com/i/IQiy4c

https://imgpile.com/i/IQsnHW