Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#648205 Βούλωσε = ???
Δε βγαίνει ατμός από την πλάκα λόγω αλάτων; Κάτι άλλο; Σε κάθε περίπτωση, η οδηγία για προηγούμενο ατμοσίδερο που είχαμε ήταν να ΜΗΝ χρησιμοποιούμε απιονισμένο νερό.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648226 @lazarefa οτι ειπε ο Νικος Παππας
μια χαρα το 18εκ ρολο,ξεχνα τη μπατανοβουρτσα,ειναι για μαντρες,εξωτερικους χωρους κλπ
πτυσσομενο κονταρι παρε 2μετρο,οχι 3μετρο.
Απο εταιρια θα προτιμουσα χρωτεχ,αλλα επειδη μπορει να μην την βρεις στη γειτονια σου,παρε απο οποιαδηποτε αλλη εταιρια καλη,απλα παρε την καλη ποιοτητα.
η καλη ποιοτητα στα ετη χρησης/επαναβαφης ειναι φθηνοτερη.Επιδεχεται πιο πολλες φορες καθαρισμα με βιτεξ πχ.
Καλο κουραγιο στο ταβανι. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648228
Thomas_C200K έγραψε:Σειρά μου με πρόβλημα, βούλωσε το σύστημα σιδερώματος. 10τίας μόλις StiroPlus . Εβαλε ξύδι και σόδα η μητέρα μου στον κάδο, μόλις είδε οτι ξεβουλώνει έβαλα απιονισμένο νερό αλλά τελικά πάπαλα.
Πέταμα ή επιδέχεται κανενός αλλου κολπου?
Ευχαριστω εκ των προτέρων


εμ πατε και παιρνετε οτι να ναι.Κανα Γερμανικο δεν ειχε?
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#648551 ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΟFF, μετα απο καθαρισμα

Εριξα μπολικο ζουμι καθαρισμου, εβγαλε λαβκραφτικη βρωμα, και τωρα δεν παιζει. :rant:

Τι ατομο θελω? Ψυκτικο, ηλεκτρονικο?
Αν εχετε ατομο της προκοπης με pm.

Βοηθατε, γιατι η tridentαινα εχει γινει zatoichi. :help:


Εχω τα παρακατω διαγραμματα:

Εικόνα

Με το δοκιμαστικο, το 2, 3 και 4 εχουν ρευμα.


Εικόνα

Βλεπω εδω οτι αναφερει Fuse... αλλα και να τη βρω και να ειναι καμενη (η ρποσβαση ειναι ευκολη στο κυκλωμα) δεν εχω να την αλλαξω...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#648571 Μια ερώτηση με 2 υποερωτήματα, τι ζουμιά έριξες και που;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#648579
Dodger έγραψε:Μια ερώτηση με 2 υποερωτήματα, τι ζουμιά έριξες και που;


Εβαλα αυτο
https://www.skroutz.gr/s/15171192/Euroc ... 3-4lt.html

Για να καθαρισει το κλιματιστικο που ειχε μπιχλα καργα. Καθαρισε εξαιρετικα το ζουμι το εχω ξαναχρησιμοποιησει και συστηνεται. Με το ιδιο ζουμι καθαριστηκαν και φιλτρα, καπακια κλπ

Το ζουμι ριχτηκε με φορητο πιεστικο (αυτο που τρομπαρεις για να κανει πιεση) στις γριλλιες του κλιματιστικου. Ειχα μασκαρει κατι τρυπες στο δεξιο μερος που ειναι τα ηλεκτρονικα.


Αλλα....
Το εβγαλα απο την πριζα του τοιχου, οταν το ξαναβαλα, δεν αναβει ουτε το λαμπακι. Ρευμα παει στις 3 απο τις 4 επαφες που εχει για 220, (οπως φαινεται παραπανω) και ειδα τωρα οτι παει και σε ενα ρελε σε μια πλακετα, μαλλον κεντρικη.
Εχει ενα διακοπτη on off κατω απο το καπακι ηταν στο on, τεσπα, τωρα δεν...

Υπαρχει παντα η πιθανοτητα οτι τωρα αποφασισε να πεθανει (ειναι αρκετα παλιο Fujitsu τζαπανεζικο ), αλλα μπορει να φταιει και το λουσιμο. Ειχα τη δυνατοτητα να ξεβιδωσω 3 βιδες για να βγαλω τη μασκα και να εχω πιο μεσα προσβαση, αλλα ακουσα τη γυναικα :s_empathy που δεν ηθελε να ρισκαρουμε παραπανω με κλιματιστικο που ανηκει στο σπιτι, οχι σε εμας.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#648620 Ληξις συναγερμου...

Σηκωθηκα το πρωι και παλι δεν δουλευε...
Πικρα.

Βρηκα το τηλ. ενος τυπου που ειχε κανει καλη δουλεια σε κλιματιστικα της μανας μου, τον πηρα τηλ, και την ωρα που μιλουσαμε ξαναπατησα το διακοπτη και επαιξε! :metalo:

Κλασικο θεμα υγρασιας στα ηλεκτρικα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#648629 Θα σου έλεγα να βάλεις Spray επαφών αλλά αν δεν ξαναδουλέψει ...

Ας το οπως είναι καλύτερα!


< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#649002 Project No1 - Βάψιμο βάσης σπιτιού (ολικό μήκος περίπου 45 μέτρα x 70 πόντους ύψος).

Εικόνα
Εικόνα

Οι εικονιζόμενες δύο πλευρές είναι η βόρεια και δυτική και οι μόνες που έχουν "θεματάκια". Η μεν μια πλευρά έχει σκάσει το χρώμα, η δε άλλη έχει υγρασία και λειχήνες. Οι άλλες δυο πλευρές (νότια και ανατολικά) είναι καθαρές. Ο πατέρας μου, που τα είχε βάψει πριν καμιά 3ετία, δεν θυμάται αν είχε ασταρώσει -μάλλον όχι έιπε. Σκεφτόμουν τρίψιμο με σπάτουλα να βγει το παλιό χρώμα και με κάποιο γυαλόχαρτο/ντουκόχαρτο, μετά στοκάρισμα που θέλει κάποια σημεία και αφού ξανατριφτεί το στοκαρισμένο, αστάρι και χρώμα. Τι λέτε/προτείνετε; Από αστάρι και χρώμα (άσπρο); Προτιμώ Vivechrom, που έχω καλύτερες τιμές....

Project No2 - Αποκατάσταση μαγγανοπήγαδου (καθαρά διακοσμητικό και όχι για χρήση).

Εικόνα

Θέλω να το επαναφέρω, όσο γίνεται, στην αρχική του κατάσταση. Δεν θα χρησιμοποιηθεί φυσικά, αλλά δεν θέλω απλά να το βάψω με ένα χρώμα που προστατεύει από τη σκουριά. Θέλω να το λύσω, να το τρίψω και μετά αστάρι και βάψιμο. Οι ερωτήσεις μου έχουν να κάνουν α) με τις βίδες, τόσα χρόνια στις καιρικές συνθήκες, έχουν γίνει ένα με το σώμα. Αν τις πυρώσω με φλόγιστρο, θα ξεβιδώσουν εύκολα; Θέλουν κάποιο spray? β) τρίψιμο χειροκίνητο ή κάποιο βουρτσάκι;

Project Νο3 - Βάψιμο τοίχου δωματίου με υγρασία. Η συγκεκριμένη δουλειά θα γίνει τον Σεπτέμβριο, αφού έχει ζεσταθεί ο τοίχος του δωματίου με τη ζέστη. Το πρόβλημα σίγουρα είναι είτε από την ταράτσα (που δεν έχω δει ακόμη), είτε από τον εξωτερικό τοίχο, που χρειάζεται μόνωση. Θα γίνουν υγρο/θερμομονώσεις και στα δύο, αλλά του χρόνου, όχι φέτος. Τι κάνουμε όμως για μέσα; Απλά καθάρισμα με νερωμένη χλωρίνη, στέγνωμα και βάψιμο με αντιμουχλικό χρώμα;

Δεκτές όλες οι απόψεις, είτε εδώ είτε με pm :iconcool:

Θέλω επίσης γνώμη για ρολά βαψίματος και πινέλα. Μάρκα ει δυνατόν για άμεση αγορά, κάτι καλό, να μας μείνει.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#649176 Σημερα εφαγα τρελη ηττα. Εξηγουμαι: Ειχα παραγγειλει απο Αmazon uk μια αναμεικτικη μπαταρια νιπτηρα της Grohe, μοντελο Bauedge. Η αγορα εγινε απο εξωτερικο απλα γιατι τη συγκεκριμενη παραλλαγη του μοντελου (χωρις το λεβιε στο πισω μερος και χωρις μηχανισμο στο σιφωνι) δεν την εβρισκα εγχωρια. Τελος παντων, παρελαβα τη μπαταρια την περασμενη Παρασκευη απο ΕΛΤΑ, σε αψογη κατασταση καινουριου (εκανε 11 μερες για να ερθει). Σημερα αποφασιζω να την τοποθετησω. Αφου πρωτα ανοιγω τρυπα στη μεση του νιπτηρα με ποτυροτρυπανο που αγορασα ειδικα για τη συγκεκριμενη τιποθετηση, ξεκινω να τοποθετω την νεα μπαταρια. Αφου ολοκληρωνω τη δαδικασια, ανοιγω τα βανακια στις 2 παροχες (ζεστο - κρυο) και παω να κανω δοκιμη. Σηκωνω το μοχλο απο τη δεξια πλευρα που ειναι για το κρυο νερο και ω του θαυματος δεν τρεχει καθολου! Μετακινω το μοχλο αριστερα και τον σηκωνω και τρεχει κανονικα ζεστο νερο. Στη μεσσια θεση επισης τρεχει ζεστο νερο...Στη δεξια τιποτα. Εχω μεινει μαλ... Η λογικη φυσικα μου λεει οτι υπαρχει ελαττωμα στο μηχανισμο της βαλβιδας της μπαταριας, ωστοσο δεν θελω να πιστεψω το προφανες... Αναγκαστικα πρεπει να κανω επιστροφη στο αμαζον και να περιμενω, χωρια η ταλαιπωρια του βαλε-βγαλε... 2 φορες.
Τι γκαντεμια ειναι αυτη ρε παιδια και μαλιστα σε υποθετικα προιον σοβαρου κατασκευαστη;
Σας εχει τυχει ποτε κατι αναλογο σε αναμεικτικη μπαταρια;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#649177 Η παροχή του κρύου άνοιξε σίγουρα;
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#649188 Ναι, και μάλιστα την τσέκαρα και χωρίς τη μπαταρία συνδεμένη, ότι τρέχει νερό κανονικά.
Μου φάνηκε και μένα πάρα πολύ κουλό όλο αυτό. (που με το καλημέρα δεν τρέχει καθόλου κρύο νερό).
Άβαταρ μέλους
By edmond
#649190 Δοκίμασε να βρείς μηχανισμό εδώ, λίγο πολύ είναι στάνταρ οι τύποι.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#649194 Αν εννοείς τον μηχανισμό της αναμεικτικής βαλβίδας, ο συγκεκριμένος (κωδικός 46580) από μια ματιά που έριξε πουλιέται Ελλάδα γύρω στο 100άρικο :slap: , όταν η βρύση ολόκληρη κοστίζει ούτε 60 ευρώ...
https://pylarinos.gr/antallaktika/antal ... 6580-.html
Σε κάθε περίπτωση, μιλάμε για ολοκαίνουριο προϊόν που εμφάνισε αυτή τη δυσλειτουργία από την πρώτη στιγμή που συνδέθηκε (ουσιαστικά κατάσταση DOA) και ακόμα και 20 ευρώ να κόστιζε ο μηχανισμός το θεωρώ απαράδεκτο να δώσω χρήματα με το καλημέρα, έχοντας εμφανίσει τέτοιο θέμα από το κουτί, προϊόν μιας εταιρείας όπως η Grohe (κι ας είναι από τις "βασικές¨σειρές της)...
Εν τω μεταξύ επικοινώνησα ήδη με εκπρόσωπο της αγγλικής Amazon και τι μου είπε; Ενώ παρέλαβα μέσω ΕΛΤΑ την περασμένη Παρασκευή 22/5 από ταχυδρομικό κατάστημα όπου και υπέγραψα για την παραλαβή, στο σύστημα της Amazon φαίνεται ακόμα ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η παράδοση, και για να ξεκινήσει διαδικασία αιτήματος επιστροφής χρημάτων ή ότι άλλο, θα πρέπει να ενημερωθεί το σύστημά τους ότι έχει παραδοθεί το προϊόν...Βράσε όρυζα δηλαδή...Κι όλο αυτό το διάστημα (κάποιες εβδομάδες λογικά), εγώ δεν θα έχω σωστή μπαταρία νιπτήρα και θα υποχρεωθώ να ξηλώσω την προβληματική νέα και να ξαναβάλω την παλιά...
Τόσο καλά...Όλα τα περίμενα, αλλά ότι θα πέσω σε ελαττωματική βρύση αγορασμένη από το εξωτερικό και μάλιστα της Grohe, αυτό πια με ξεπερνάει.
Άβαταρ μέλους
By glf
#649198 Διάβασες το φυλλάδιο; Και γω Grohe από έξω είχα πάρει. Λέω μήπως εχει καμια ανεπιστροφη βαλβίδα, καμία ρύθμιση, μην είχε καμία ταπα μεσα και δεν το ειδες...