Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648302 Πάντως άλλο πράμα η απλή γραμμή και άλλο η VDSL.
Στη δική μου περίπτωση πήγα από τα τάρταρα στην ριζική απογείωση.
Προφανώς λόγω καμπίνας.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#648303
Giuseppe Busso έγραψε:Πάντως άλλο πράμα η απλή γραμμή και άλλο η VDSL.
Στη δική μου περίπτωση πήγα από τα τάρταρα στην ριζική απογείωση.
Προφανώς λόγω καμπίνας.


Δεν το συζηταμε. Μερα με τη νυχτα!

Παντως φιλε εχω την αισθηση οτι η αποσταση απο την καμπινα παιζει διαφορα κυριως στις 100αρες και στις 200αρες οπου λογικα οι "κοντινοι" θα πλησιαζουν τις ταχυτητες που πληρωνουν ενω οσοι μενουν πιο μακρια θα πληρωνουν τσαμπα λεφτα. Οι 50αρες απο οσα τεστακια εχω δει να ποσταρονται, μικρες διαφορες εχουν...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#648319 αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι οτι και οι 3 (ή οσοι είναι) πάροχοι χρησιμοποιούν κοινές καμπίνες.

Μοιράζουν περιοχές για την κατασκευή και μετα χρησιμοποιούν ολοι απο όλους
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648326
bebes έγραψε:αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι οτι και οι 3 (ή οσοι είναι) πάροχοι χρησιμοποιούν κοινές καμπίνες.

Μοιράζουν περιοχές για την κατασκευή και μετα χρησιμοποιούν ολοι απο όλους


Ε δεν θα γινόταν και αλλιώς.
Φαντάζεσαι το κόστος παγίων που θα εκτινασσόταν σε περίπτωση που είχε ο καθένας στη γειτονιά σκαψίματα για 3 καμπίνες;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#648329
Giuseppe Busso έγραψε:
bebes έγραψε:αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι οτι και οι 3 (ή οσοι είναι) πάροχοι χρησιμοποιούν κοινές καμπίνες.

Μοιράζουν περιοχές για την κατασκευή και μετα χρησιμοποιούν ολοι απο όλους


Ε δεν θα γινόταν και αλλιώς.
Φαντάζεσαι το κόστος παγίων που θα εκτινασσόταν σε περίπτωση που είχε ο καθένας στη γειτονιά σκαψίματα για 3 καμπίνες;

οπότε, το συμπερασμα ειναι οτι εχεις το ιδιο προϊόν όποιον κι αν διαλέξεις.
Η επιλογη εχει να κανει με τα χρηματα που πληρωνεις και την εξυπηρέτηση.

Αν και δεν ειμαι ικανοποιημενος απο τα καναλια επικοινωνίας της Βοντα (ουσιαστικα δουλευουν μέσω του τσατ), λέω να παραμεινω.

Θα τους παρω τηλεφωνο να μου στειλουν το καινουριο μοντεμ
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#648386
bebes έγραψε:αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι οτι και οι 3 (ή οσοι είναι) πάροχοι χρησιμοποιούν κοινές καμπίνες.

Μοιράζουν περιοχές για την κατασκευή και μετα χρησιμοποιούν ολοι απο όλους


Και σε ενα απο τα πολλα τηλεφωνα που ειχα ενω παζαρευα με Κοσμοτε, μου λεει το παλικαρι στο τηλεφωνο το πολυ παλιακο "να ξερετε οτι ολοι απο τις δικες μας τις καμπινες παιρνουν ιντερνετ".

Και του απανταω "να ξερεις οτι η καμπινα απεναντι απο το σπιτι μου γραφει WIND απεξω οποτε εσεις θα παρετε απο τη WIND για να μου δωσετε ιντερνετ" :s_tongue

Ντροπη ρε γμτ να ειμαστε στο 2020, να μη μπορουνε να ενημερωσουν σωστα και εντιμα τον κοσμο και να προσπαθουν να πουλησουν θαβοντας τον ανταγωνισμο. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#648475 στις............ αγροτικές περιοχες τυπου γερακα :) :) :) ολο το συστημα οντως ειναι το παλιο παραδοσιακό ΟΤΕ...
και ειδικά το "καλωδιο μεχρι το σπιτι" ειναι ( νομιζω ) παντου "ΟΤΕ"... ( δεν αναφερομαι σε οπτικές ινες)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#648609
fokion έγραψε:στις............ αγροτικές περιοχες τυπου γερακα :) :) :) ολο το συστημα οντως ειναι το παλιο παραδοσιακό ΟΤΕ...
και ειδικά το "καλωδιο μεχρι το σπιτι" ειναι ( νομιζω ) παντου "ΟΤΕ"... ( δεν αναφερομαι σε οπτικές ινες)


Εχουν περασει οπτικη στην περιοχη σου? Ισως η συμφωνια να ειναι για τις νεες καμπινες.

Πριν απο 2 χρονια ειχε ερθει τεχνικος του ΟΤΕ και κλασικα τον ρωτησα αν παιζει κανενα νεο με την οπτικη. Μου ειχε πει λοιπον οτι οι εταιριες εχουν μοιρασει τις περιοχες και περνανε οπτικη, αλλα οποια εταιρια και να εχει σκαψει στην περιοχη σου, ολες απο την ιδια καμπινα παιρνουν και ειναι το ιδιο πραγμα.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#651563 Με πήραν τηλέφωνο από εξωτερικό συνεργάτη κινητής και για συνδυασμό σταθερής-κινητής, ψιλοξεβρακώθηκαν. Αν είστε στο ψάξιμο αυτόν τον καιρό, κάντε ένα κόπο και δείτε αν παίζουν προσφορές στα site και σε καταστήματα. Εγώ επειδή ήταν εξωτερικός αρνήθηκα, αλλά έλαβα και από το τμήμα πωλήσεων του παρόχου αντίστοιχη τιμή και παροχές και το σκέφτομαι.

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να είναι η τελευταία μπάζα με τις τιμές σχετικά ψηλά και λίγο καιρό μετά να γίνουν όλα φθηνότερα (βλ. έρευνα τιμών που έβγαλε τους 3 μεγάλους στον τάκο). Δεν είμαι του χώρου, μην με εμπιστεύεστε για προβλέψεις. :lol:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#652657 Έβαλα τελικα την 50αρα της Βοντα (σταθερα απεριοριστα, κινητά 300', καποιες κλησεις για εξωτερικο και vodafone tv το βασικο πακετο στα 30,50€).

Για μερικές μερες δεν δούλευε το τηλέφωνο, το έφτιαξαν, ολα καλά.

Ο γιος που παίζει lol λέει οτι εχουμε σημαντική διαφορά προς το καλύτερο, εγω με τις συνήθεις εφαρμογές δεν κατάλαβα κατι εκτος του οτι χάθηκαν (ή εστω ελαττώθηκαν δραστικά) οι αποσυνδέσεις στο wifi.

Η απορία μου ειναι η μεγάλη διαφορά ταχύτητας στον ιδιο υπολογιστή με καλώδιο και με wifi.
Συνδεδεμένος με το καλώδιο μετράω ταχύτητες απο 48 εως 52, ενω στο ασύρματο απο 18 εως 24.

Ετσι θα έπρεπε να είναι;
Άβαταρ μέλους
By elteo
#652658
bebes έγραψε:Η απορία μου ειναι η μεγάλη διαφορά ταχύτητας στον ιδιο υπολογιστή με καλώδιο και με wifi.
Συνδεδεμένος με το καλώδιο μετράω ταχύτητες απο 48 εως 52, ενω στο ασύρματο απο 18 εως 24.

Ετσι θα έπρεπε να είναι;


Absolutely not.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#654456 έχουμε καμιά πρόταση για φθηνό ασύρματο τηλέφωνο. βλέπω ότι ο Κωτσοβολος έχει προσφορές αυτές τις μέρες.
π.χ. gigaset C530 αξίζει ή να πάω σε panasonic?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#654468
vasilis έγραψε:έχουμε καμιά πρόταση για φθηνό ασύρματο τηλέφωνο. βλέπω ότι ο Κωτσοβολος έχει προσφορές αυτές τις μέρες.
π.χ. gigaset C530 αξίζει ή να πάω σε panasonic?
Panasonic KX-TG6811

21€....
Δεν ξανασχολιεσαι για 10 χρόνια...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#654479 Μου βγήκε επιδότηση για Vodafone VDSL 50 για τον αριθμό του μαγαζιού μου.
Τελική τιμή 21,28€ :metalo:

Περάσαμε βέρες.