Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#647754
Giuseppe Busso έγραψε:https://nefeli.interamerican.gr/CarPricesPublic/index.asp

Εδώ βρήκα έναν πίνακα και έβαλα το μοντέλο μου.

Το δικό μου είναι 12ος του 2017.
Βγάζει αξία 16500 (ή 16250). Και 18.250 αν είναι του 2018.

μια φορα το χρόνο ο ασφαλιστής μου κανει αναπροσαρμογή τοης ασφαλιζόμενης αξίας.
Εχει εναν πίνακα (οχι autotriti) που χρησιμοποιούν οι ασφαλιστικές και βάζουμε το ποσό που δείχνει.

Ετσι κι αλλιώς, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, αν γίνει κάτι ασφαλίζουν με οροφή το ποσό του πίνακα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#647767 Συνομιλία με HD:

Busso
Καλημέρα και εβδομάδα. Είμαι πελάτης σας. Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με το XXXXXX Seat Leon 12ο του 2017. Στο υπάρχον ασφαλιστήριο συμβόλαιο είχα τη μέγιστη αξία που ήταν στις 22000€. Στο νέο που θέλω να ανανεώσω είναι 21000€ η μέγιστη. Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει αυτό; Διότι αλλάζει και η ασφάλεια του ασφαλιστηρίου έτσι, δηλαδή αν αντί για 21000 επιλέξω 18000 για παράδειγμα.


Marina
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Πολύ σωστά!
Στο παρόν ενεργό συμβόλαιο η αξία αυτοκινήτου ανέρχεται στα €22.000, ενώ η μέγιστη τιμή ασφαλιζόμενου κεφαλαίου στο συμβόλαιο της ανανέωσης είναι οι €21.000.

Το ασφαλιζόμενο κεφάλαιο είναι ίσo με την πραγματική, τρέχουσα εμπορική αξία του αυτοκινήτου κατά τη στιγμή της ασφάλισης, όπως αυτή αναγράφεται στους πίνακες της iAD για την Ελληνική αγορά. https://www.iad.gr/

Επομένως, η μέγιστη δυνατή τιμή που μπορείς να επιλέξεις για το συμβόλαιο της ανανέωσης είναι το ποσό των €21.000.
Αυτό σημαίνει ότι το ποσό που επιλέγεις (είτε €18.000 είτε €21.000) αποτελεί το ανώτατο όριο ευθύνης της Hellas Direct για όλη τη διάρκεια του συμβολαίου ασφάλισης, για ένα ή περισσότερα ατυχήματα. Επίσης, σε περίπτωση ζημιάς, θα βασιστούμε στους ίδιους πίνακες για τον υπολογισμό της αντικειμενικής αξίας του αυτοκινήτου, αναπροσαρμοσμένους ανάλογα με την παλαιότητά του.


Busso
Δεν έχει κάποια ζημιά το αυτοκίνητο. Με ενδιαφέρει να μου πείτε εσείς την αξία του τώρα για να κατεβάσω το ποσό και να πληρώσω λιγότερα. Γιατί δεν μου λέτε ότι αυτό το νούμερο είναι μια μπούρδα και μισή; και είναι ουτοπικό.


Marina
Η τρέχουσα εμπορική αξία του αυτοκινήτου κατά τη στιγμή της ασφάλισης, όπως αυτή αναγράφεται στους πίνακες της iAD για την Ελληνική αγορά είναι τα €21.000. Μπορείς να διαλέξεις την αξία από €12.000 έως και €21.000, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι ακόμα και αν το σύστημά μας σου έβγαλε αξία στα €21.000, μπορείς να επιλέξεις τα €18.000 που αναφέρεις.


Busso
Μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς βρίσκω τον πίνακα;

Ψάχνω στη σελίδα τους και δεν τον βρίσκω


Marina
Ο πίνακας αυτός δίνεται μόνο στις ασφαλιστικές εταιρείες, αλλά μπορείς να καλέσεις στα τηλέφωνα επικοινωνίας και ενδεχομένως να μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.

Το τηλέφωνο επικοινωνίας της iAD είναι το 210-5321050.

Θα ήθελες μήπως να μου αναφέρεις ένα τηλέφωνο επικοινωνίας για να σε καλέσω; Είναι πιστεύω πιο άμεσο.


^^^δεν άντεξε το κορίτσι g. Λύγισε :shifty:

Μετά με κάλεσε όντως και μιλήσαμε.

Καταρχάς μου είπε ότι είναι στην ευχέρεια της iAD να μου δώσει συγκεκριμένο νούμερο από τους πίνακες αξιολόγησης.
Μετά μου πρότεινε να ρίξω μια ματιά στο car.gr και να δω ένα ΜΟ αξίας του οχήματός μου.
Της είπα όχι είναι περίπου 2μιση ετών και ότι το πήρα 23Κ και ότι τόσο το είχα ασφαλίσει την 1η χρονιά.
Ότι πέρσι έπεσε 1Κ το συμβόλαιο και είναι ακόμη στα 22Κ και ότι στην φετινή ανανέωση έπεσε άλλο 1Κ και είναι στα 21Κ μέγιστη αξία ασφαλιζόμενου.
Της είπα ότι έχω 25000χλμ διανύσει και ότι είναι αγορασμένο καινούριο. Και μου είπε ότι είναι λογικό για ένα τόσο καινούριο ΙΧ με τόσα χλμ η αξία να πέσει 1Κ /έτος. (Σας λέω τι μου είπε το Μαρινάκι)

Αλλά και ότι αν ου μη γένοιτο το κακό, η HD θα φροντίσει να μην έχω μεγάλες αποκλίσεις. Πχ να πάρω 15Κ στο χέρι.


Οπότε για αυτό και βγάζει αυτή την μέγιστη αξία.

Εν πάσει περιπτώσει, κάλεσα μόλις την iAD αλλά λειτουργούν με συνθήκες corona-virus και λείπει ο υπεύθυνος σήμερα. Θα είναι αύριο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#647769 Αν πάω με τους πίνακες του car.gr

υπάρχει μόνο ένα αμάξι σαν το δικό μου
https://www.car.gr/24993956-seat-leon-1 ... hp-fr-plus

έχει 7Κ χλμ παραπάνω από μένα και πωλείται στα 18900€.

Τι σόι κουταμάρες είναι αυτές μωρέ; Δηλαδή αν δεν υπήρχε κανένα όχημα, πως θα έβγαινε αξία;
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#647837
Giuseppe Busso έγραψε:Αν πάω με τους πίνακες του car.gr

υπάρχει μόνο ένα αμάξι σαν το δικό μου
https://www.car.gr/24993956-seat-leon-1 ... hp-fr-plus

έχει 7Κ χλμ παραπάνω από μένα και πωλείται στα 18900€.

Τι σόι κουταμάρες είναι αυτές μωρέ; Δηλαδή αν δεν υπήρχε κανένα όχημα, πως θα έβγαινε αξία;




αθώο πλάσμα...

Εχεις δει κατι ασχετες αγγελιες ; που δεν εχουν κειμενο, μια φωτογραφία απο το ιντερνερτ κλπ κλπ

Για κατι τετοιους λογους τις βαζουν ,
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647839
Eliaskat έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Αν πάω με τους πίνακες του car.gr

υπάρχει μόνο ένα αμάξι σαν το δικό μου
https://www.car.gr/24993956-seat-leon-1 ... hp-fr-plus

έχει 7Κ χλμ παραπάνω από μένα και πωλείται στα 18900€.

Τι σόι κουταμάρες είναι αυτές μωρέ; Δηλαδή αν δεν υπήρχε κανένα όχημα, πως θα έβγαινε αξία;




αθώο πλάσμα...

Εχεις δει κατι ασχετες αγγελιες ; που δεν εχουν κειμενο, μια φωτογραφία απο το ιντερνερτ κλπ κλπ

Για κατι τετοιους λογους τις βαζουν ,


+1
ειδικα σε μοδελα που δεν κυκλοφορουν πολλα,ειναι ευκολο να φορτωσεις 5-10 αγγελιες με +10-20-30% της τιμης,και να ανεβασεις τον μεσο ορο τιμων.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#648397 Θα χρειαστεί να αλλαχτεί το παρμπριζ του εταιρικού το οποίο ΔΕΝ είναι leasing, είναι επαγγελματικό στο όνομα της εταιρίας. Για πληροφορίες όσον αφορά τη διαδικασία πήρα κατ ευθείαν τον συνεργαζόμενο παρμπριζά της ασφαλιστικής μιας και υπάρχει θραύση κρυστάλλων και μου είπε ότι επειδή είναι εταιρικό πληρώνουμε εμείς το ΦΠΑ και το περνάμε στα έξοδα. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#648407
panos2171 έγραψε:Θα χρειαστεί να αλλαχτεί το παρμπριζ του εταιρικού το οποίο ΔΕΝ είναι leasing, είναι επαγγελματικό στο όνομα της εταιρίας. Για πληροφορίες όσον αφορά τη διαδικασία πήρα κατ ευθείαν τον συνεργαζόμενο παρμπριζά της ασφαλιστικής μιας και υπάρχει θραύση κρυστάλλων και μου είπε ότι επειδή είναι εταιρικό πληρώνουμε εμείς το ΦΠΑ και το περνάμε στα έξοδα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Το έχω ακούσει και αλλού αυτό.Θα έλεγα ότι ισχύει.
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#648510
panos2171 έγραψε:Θα χρειαστεί να αλλαχτεί το παρμπριζ του εταιρικού το οποίο ΔΕΝ είναι leasing, είναι επαγγελματικό στο όνομα της εταιρίας. Για πληροφορίες όσον αφορά τη διαδικασία πήρα κατ ευθείαν τον συνεργαζόμενο παρμπριζά της ασφαλιστικής μιας και υπάρχει θραύση κρυστάλλων και μου είπε ότι επειδή είναι εταιρικό πληρώνουμε εμείς το ΦΠΑ και το περνάμε στα έξοδα. Ισχύει κάτι τέτοιο;


ανάλογα την ασφαλιστική .

ποια ασφαλσιτικη έχεις ?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#649306 Θέλουμε να σας ενημερώσουμε ότι αλλάζουν οι εκπτωτικοί κωδικοί "Loyalty Discount" και "I love Hellas Direct" και πλέον αντιστοιχούν σε 5%.
:x :x
Άβαταρ μέλους
By g8777
#649311
bill33 έγραψε:Θέλουμε να σας ενημερώσουμε ότι αλλάζουν οι εκπτωτικοί κωδικοί "Loyalty Discount" και "I love Hellas Direct" και πλέον αντιστοιχούν σε 5%.
:x :x



Ηρθε και σε εμενα, παλι καλα που ανανεωσα αρχες του μηνα με το 15%. Σιγα σιγα τα πραγματα παιρνουν τον δρομο τους, αναμενομενο. :roll:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#649312 Μόλις διάβαζα το email και πήγαινα να ανεβάσω screenshot.

Χθες πρόλαβα και ανανέωσα με 239.73€ το Leon,
365 μέρες
21000 κεφάλαιο
additional covers
θραύση κρυστάλλων
νομική προστασία
χωρίς οδική μιας και έχω από τη Seat.

Αρχίστε να ψάχνετε για αλλού. Αν και εφόσον το γύρισαν το μπιφτέκι και πήραν ψηλά τον αμανέ.
Ήδη σπάστηκα που έβγαλαν τις καλύψεις περί θραύσης, νομικής και οδικής από το additional και τους το είπα στο τηλέφωνο.

Για να δούμε που το πάνε